Jump to content
POLITISTI.ro
  • 0

Regulile de efectuare a manevrei de depăsire

Karaev
Go to solution Solved by Marius,

Question

Am onoarea de a va saluta.Ma confrunt destul de des cu situatia urmatoare.....Atunci cand ma aflu pe prima banda de deplasare si doresc sa virez dreapta, de foarte multe ori pe partea dreapta a mea,adica pe aceeasi banda de deplasare circula scuteristi care se baga ca idiotii in depasire......culmea e ca pe aceeasi banda cu mine.

Doresc sa va intreb daca in urma unui accident rutier in care eu ma aflu pe prima banda,cea de langa bordura,si doresc sa efectuez corect un viraj la dreapta iar din spate se apropie si intentioneaza sa ma depaseasca pe aceeasi banda de deplasare,eu sunt gasit vinovat?

Multumesc si astept raspunsuri de la dvs.

Seara frumoasa sa aveti!

• Downvote 2

24 answers to this question

Recommended Posts

• 0
  • Moderator
  • Solution
Marius

În situaţia descrisă din prima postare nu putem discuta cu certitudine despre manevra de depăşire.
Iar referitor strict la:

On 25.07.2014 at 14:02, Karaev a scris:

Eu poate ca intentionez sa virez la dreapta,vrea doar sa feresc o groapa si teoretic langa mine pe aceeasi banda trebuie sa fiu doar eu.

Înainte să virezi la dreapta, ori înainte să fereşti o groapă, trebuie să te asiguri că lângă tine nu circulă în acel moment vreun "berbec", pentru că dacă îl loveşti înseamnă că nu ai respectat prevederile legale amintite mai sus de 25tess.

De ce crezi că pe banda respectivă de circulaţie trebuie să fii doar tu? De ce nu trebuie să fie doar "berbecul"? Ce te face să crezi că spaţiul respectiv e doar al tău? Poate tot aşa gândeşte şi "berbecul", considerând că banda e a lui şi tu nu ai ce căuta acolo.

• Upvote 2
  • 0

6. Reguli referitoare la manevre

Art.54. - (1) Conducătorul de vehicul care execută o manevră de schimbare a direcţiei de mers, de ieşire dintr-un rând de vehicule staţionate sau de intrare într-un asemenea rând, de trecere pe o altă bandă de circulaţie sau de virare spre dreapta ori spre stânga sau care urmează să efectueze o întoarcere ori să meargă cu spatele este obligat să semnalizeze din timp şi să se asigure că o poate face fără să perturbe circulaţia sau să pună în pericol siguranţa celorlalţi participanţi la trafic.

• Upvote 3
  • 0

Absolut regulamentar execut manevrele de schimbare a directie de mers.....semnalizare din timp,asigurare in oglinzi.In situatia prezentata de mine,executand corect aceste manevre,iar dobitocul ma acroseaza in lateral stiind ca eu vreau sa fac dreapta iar el culmea ca incearca sa ma depaseasca pe aceeasi banda de mers,pot fi tras la raspundere penala?

• Downvote 3
  • 0

Absolut regulamentar execut manevrele de schimbare a directie de mers.....semnalizare din timp,asigurare in oglinzi.In situatia prezentata de mine,executand corect aceste manevre,iar dobitocul ma acroseaza in lateral stiind ca eu vreau sa fac dreapta iar el culmea ca incearca sa ma depaseasca pe aceeasi banda de mers,pot fi tras la raspundere penala?

6. Reguli referitoare la manevre

Art.54. - (1) Conducătorul de vehicul care execută o manevră de[...] virare spre dreapta [...] este obligat [...] să se asigure că o poate face fără [...] să pună în pericol siguranţa celorlalţi participanţi la trafic.

Daca executi manevrele regulamentar, ce rost are intrebarea ta?

• Upvote 1
  • Downvote 1
  • 0
  • Moderator
Catalin

Cezar explică-i omului pe îndelete.

Dacă te asiguri cum trebuie, atunci vezi cum berbecul vine şi nu vei mai vira, deci nu-l vei mai tăvăli.

Dacă nu te asiguri cum trebuie, nu-l vezi şi automat dai cu el în bălării. 

E foarte simplă treaba.

• Upvote 3
  • 0

Ideea este ca berbecul este pe aceeasi banda cu mine,mai exact pe prima banda cea de langa acostament.Distanta intre mine si acostament este de maxim 1 metru,loc in care el ma poate depasi.Eu poate ca intentionez sa virez la dreapta,vrea doar sa feresc o groapa si teoretic langa mine pe aceeasi banda trebuie sa fiu doar eu.

Am crezut aceasta teorie pana cand am vazut un raport prezentat de catre Seful Politiei Rutiere,Lucian Dinita.Ma poate depasi atata timp cat eu nu semnalizez intentia mea de a vira la dreapta inainte de a efectua el deja depasirea.De fapt nici nu e depasire pentru ca nu trece de axul longitudinal al drumului.

Am inteles spusele dvs.

O zi frumoasa sa aveti baieti!

• Downvote 3
  • 0

In teorie ai dreptate Marius......practica nu e asa.Stii foarte bine pentru ca probabil esti sofer.

Mersi frumos pentru raspunsuri.Sa fiti sanatosi si sa aveti multa bafta sa prindeti infractorii,desi coruptii din sistemul de judecata nu sunt intransigenti.

Cu respect !

• Downvote 2
  • 0

Karaev, zici ca circuli corect.

Corect inseamna si "cat mai aproape de marginea din dreapta a drumului". 1m de la trotuar, nu este "cat mai aproape". 1m inseamna ca are loc si biciclistul si tataie cu carutul cu lemne

Ca exista nebuni care isi cauta moartea, da, este adevarat, dar biciclistii nu stiu legislatia asa cum trebuie s-o stii tu. Tragi de volan, schimbi directia, te asiguri. Ca nu ti se pare normal ca el sa fie acolo, e altceva. Legea insa e clara.

Iesi din sir, schimbi directia, TE ASIGURI, asta-i tot. Gica e lange tine, il lovesti, il platesti. Semnalul tau iti arata intentia nu te absolva de faptul ca trebuie sa te asiguri.

E bine sa stii toate astea.

Noapte buna

• Upvote 1
  • Downvote 1
  • 0

Cezar,chiar e necesar sa facem pe desteptii?Eu am pus o intrebare domnilor politisti din cadrul Politiei Rutiere in urma careia am primit un raspuns pertinent.Nu trebuie sa existe intentii belicoase la adresa mea deoarece nu mi-am facut aici cont pentru a jigni,pentru a ma supraevalua sau pentru caterinca.

• Downvote 2
  • 0

Eu am cand am spus depasire m-am referit mai exact la devansare.Depasirea este atunci cand defansezi pe unul din fata ta trecand peste marcajul longitudinal,adica treci pe contrasens atunci cand exista linie discontinua.

Cand sunt doua benzi pe sens iar un "berbec" te devanseaza fara a trece pe contrasens,nu este depasire.

• Downvote 3
  • 0

"DEPASIREA – este manevra prin care conducatorul unui vehicul il devanseaza pe un altul , aflat in mers sau imobilizat , daca prin aceasta se trece peste axul longitudinal al drumului sau peste marcajul de separare a sensurilor de circulatie. Depasirea se efectueaza de regula , pe partea stanga in sensul de mers" .

Asta am gasit pe site-ul legislatiei rutiere.

• Downvote 2
  • 0
  • Moderator
Marius

Aşa se întâmplă când vă informaţi de pe tot felul de website-uri obscure. Te asigur că ce ai scris mai sus NU este definiţia manevrei de depăşire aşa cum e prevăzută în lege.
Dacă vei căuta în Forumul politistilor → Aria profesională → Legislaţie → Bibliotecă legislativă şi vei studia legislatia rutieră, vei avea o mare surpriză.

• Upvote 2
  • 0

Marius,depasire este cand treci de axul longitudinal,devansare este atunci cand exista minim 2 benzi pe sens si vine un "berbec" si te "depaseste".Ideea e ca "berbecul" sa treaca pe sensul opus atunci cand face depasirea.

Poate tu esti mai bine informat decat mine si as dori sa imi implementez in educatia rutiera pretioasele informatii venite din partea Politiei Rutiere.Sunt deschis sa invat ceea ce nu stiu sau ceea ce nu stapanesc bine,in felul acesta ajungem sa nu devenim un pericol public atunci cand suntem la volan.

Cu respect,

• Downvote 3
  • 0
  • Moderator
Marius

Marius,depasire este cand treci de axul longitudinal

Eu ţi-am spus mai sus să te mai informezi, eventual să cauţi surse credibile, iar tu o ţii tot aşa, o dai înainte cu "trecerea peste axul longitudinal" şi alte chestiuni de genul ăsta, care te asigur că nu mai sunt de actualitate.

Chiar crezi că suntem tâmpiţi şi scriem pe aici să ne aflăm în treabă? Ori ai impresia că nu ştim despre ce vorbim?

Reţine, manevra de depăşire este definită în la art. 41 alin. 1 şi are următorul conţinut:

Art.45. - (1) Depăşirea este manevra prin care un vehicul trece înaintea altui vehicul ori pe lângă un obstacol, aflat pe acelaşi sens de circulaţie, prin schimbarea direcţiei de mers şi ieşirea de pe banda de circulaţie sau din şirul de vehicule în care s-a aflat iniţial.

Îţi vine să crezi? Nu spune nimic de "axul longitudinal", ori de "marcajul de separare a sensurilor de circulatie".

Dacă tot nu crezi, caută în Monitorul Oficial şi vei vedea singurel cine are dreptate.

• Upvote 1
  • 0

Art.45. - (1) Depăşirea este manevra prin care un vehicul trece înaintea altui vehicul ori pe lângă un obstacol, aflat pe acelaşi sens de circulaţie, prin schimbarea direcţiei de mers şi ieşirea de pe banda de circulaţie sau din şirul de vehicule în care s-a aflat iniţial.
(2) Conducătorul vehiculului care se angajează în depăşire trebuie să se asigure că vehiculul care circulă în faţa sau în spatele lui nu a iniţiat o asemenea manevră.
(3) Atunci când prin manevra de depăşire se trece peste axa care separă sensurile de circulaţie, conducătorii de vehicule trebuie să se asigure că din sens opus nu se apropie un vehicul şi că dispun de spaţiu suficient pentru a reintra pe banda iniţială, unde au obligaţia să revină după efectuarea manevrei de depăşire.
(4) Nu constituie depăşire, în sensul alin.(1), situaţia în care un vehicul circulă mai repede pe una dintre benzi decât vehiculele care circulă pe altă bandă în acelaşi sens de circulaţie.

Legiuitorii au atribuit depasirii  acelasi sens cu cel al devansarii.Se pare ca amandoi avem dreptate,mai putin tu in fraza

"Îti vine să crezi? Nu spune nimic de "axul longitudinal", ori de "marcajul de separare a sensurilor de circulatie".

Dacă tot nu mă crezi, caută în Monitorul Oficial si vei vedea singurel cine are dreptate. "

• Downvote 2
  • 0
  • Moderator
Marius

Fiecare înţelege cât poate. Ai o altă fixaţie, acum cu "devansarea", alt termen care nu există în legislaţie.

• Upvote 1
  • Downvote 1
  • 0

Cezar,chiar e necesar sa facem pe desteptii?Eu am pus o intrebare domnilor politisti din cadrul Politiei Rutiere in urma careia am primit un raspuns pertinent.Nu trebuie sa existe intentii belicoase la adresa mea deoarece nu mi-am facut aici cont pentru a jigni,pentru a ma supraevalua sau pentru caterinca.

Imi pare rau.

Departe de mine intentia de a (te) jigni.

Vreau doar sa aplici ce scrie in regulament pentru a te feri de neplaceri sau necazuri.

Tu ai spus ca circuli corect. Eu ti-am aratat ca daca circuli conform regulamentului bicicilistul nu ar avea loc intre masina ta si trotuar.

Sa trec peste asta sa presupun ca pentru un motiv oarecare biciclistul trece pe langa tine pe partea dreapta (nu folosesc cuvantul depasire, pentru ca nu este depasire, iar devansare nu exista, pur si simplu trece pe langa tine prin partea ta dreapta, tu cu semnalul pus, uramnd sa virezi dreapta)

La ce trebuie sa fii tu atent este ca ori de cate ori schimbi directia de mers, tragi de volan sa feresti ceva, virezi stanga/dreapta, faci o depasire, regulamentul scrie sa te asiguri tu sa nu provoci un accident.

Atat trebuie inteles.

• 0

@Karaev, incerc sa te lamuresc eu, daca imi este permis,  depasire este si atunci cand treci axa care separa sensurile de circulatie (cu mentiunea ca esti obligat sa revii dupa efectuarea manevrei pe banda de langa axa drumului si sa te asiguri din sens invers) dar si atunci cand treci de marcajele separatoare de benzi(schimbarea benzii) atunci cand vrei sa ajungi inaintea (in fata) unui alt autovehicul, vehicul etc. Cand "ocolesti" un vehicul oprit/stationat pe banda unu tot depasire este. Ca si regula depasirea se efectueaza numai pe partea stanga a vehicolului depasit, exceptie face tramvaiul care circula pe strazile cu sens unic si atunci cand spatiul nu permite depasirea pe stanga dar si vehiculele care au semnalizat intenţia şi s-au încadrat corespunzător părăsirii sensului de mers spre stânga. In concluzie nu exista vreo obligativitate, sa treci de axa drumului pentru a fi considerata manevra, depasire atunci cand vrei sa ajungi inaintea altui vehicul/autovehicul. Cei care circula pe alte benzi(sau pe aceasi banda cu tine cand spatiul permite) cu o viteza mai mare ca a ta, fara a schimba directia de mers, nu se considera depasire, ii spunem noi conducatorii auto si in mod special instructorii auto, intr-un limbaj mai tehnic "devansare'', intr-adevar acest termen nu este folosit in legislatia rutiera.

Cu stima.

• 0

Andrei,exact asta am incercat sa reproduc si eu.Eu am facut scoala de soferi in anul 2011,asa ca pot fi supus erorii de a nu fi actualizat cu noile prevederi.Ideea este sa fii la urent cu noile legi cu privire la circulatia pe drumurile publice.

Multumesc tuturor celor care mi-ati oferit un raspuns la intrebarea mea.

Sa fiti sanatosi si sa aveti putere de munca in lupta cu sistemul corupt!!

• Downvote 2
  • 0
alex111kira

Buna ziua.

Daca o masina A circula pe drumul cu prioritate si vrea sa faca stanga pe un drum fara prioritate, iar in spate sunt mai multe masini, de exemplu 2. Acele masini au voie sa intre in depășire prin stanga daca masina A semnalizează stanga? Masina A trebuie sa dea prioritate?

E permisă depășirea cand intalnesti “intersecție cu drum fara prioritate”?

Multumesc!

• 0

Buna seara!
Va supun atentiei urmatoarea situatie, ceea ce scrie in lege imi pare ambiguu: circul pe o autostrada pe banda 2 cu viteza de 130 km/h si intalnesc un autovehicul tot pe banda 2 care circula cu 100 km/h care nu se afla in depasirea unui alt autovehicul si care legal are obligatia de a reveni pe prima banda, insa nu face acest lucru. Semnalizez cu 100 m inainte intentia de a ma muta pe banda 1, devansez autovehicolul prin partea dreapta a acestuia si imi continui drumul.
Nu vorbesc despre moralitatea acestei manevre ci strict despre legalitatea ei.
Rog un raspuns pe baza legii.
Multumesc!

• 0

Buna seara, este legala manevra de depășire a mai multor vehicule fără revenire pe banda inițială după fiecare vehicul? Daca nu, care ar fi sancțiunea?