Jump to content
POLITISTI.ro

krux

Despre cele 5 zile libere ce se acorda politistului la casatorie

Postare recomandată

krux

buna ziua.

In decembrie 2013 m-am casatorit civil.

Intrucat in luna august 2014 am nevoie de cele 5 zile ce se acorda politistului la casatorie, seful de oras mi-a zis ca nu se aproba intrucat nu le-am solicitat la momentul respectiv...

Ce ma sfatuiti sa fac in continuare

Distribuie această postare

Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Această publicitate este afişată doar vizitatorilor. - Click aici pentru înregistrare

25tess

Din pacate ai pierdut acel drept intrucat nu l-ai solicitat la momentul in care ti se acorda acesta. Nu inteleg de ce nu ai solicitat acest lucru la momentul respectiv.

Link către postare
krux

deoarece am facut cununia civila si luna viitoare vreau sa fac nunta

Link către postare
RaresM

ai putea merge pe art 20 c) pentru alte situaţii sau evenimente excepţionale, de natură să justifice învoirea solicitată.

desi mai jos scrie ca invoirile platite se acorda cu aprobarea conduceri....deeeeci, depinde cat de prieten iti e seful unitatii.

cele 5 zile de la art 20 alin 1 le-ai pierdut daca nu le-ai solicitat la timpul lor. astea se acorda in baza certificatului de casatorie, deci se dau cand faci casatoria civila. politia se pare ca nu recunoaste si casatoria religioasa sau cel putin se considera ca sunt in aceeasi zi.

• Apreciez 1

Link către postare
krux

saptamana asta ma duc la resurse umane... o sa discut cu ei si le las raportul... se aproba sau nu.

Link către postare
ROWE

Din cate stiu eu ai dreptul la 5 zile de invoire anual.Poti uza de acest drept.

• Apreciez 1
  • Displace 1

Link către postare
Elvis

Krux cei de la SMRU iti vor raspunde ca trebuia sa le soliciti inainte de casatorie.

RaresM certificatele de casatorie cand si de catre cine se elibereaza??

Link către postare
ClauZ21

buna ziua! In urmatoarea perioada urmeaza sa imi iau starea civila si nu stiu daca raportul pentru acordarea celor 5 zile de invoire il depun la RU inainte de starea civila sau dupa? trebuie sa le anexez copie xerox pentru a-mi acorda invoirea sau pot anexa copia dupa ce revin din invoire?

Link către postare
sorinel

Sa imi iau starea civila?Wtf! A, m-am prins, ai intentia sa te casatoresti civil si doresti sa beneficiezi de cele 5 zile invoire platita! O.k.! Depui raport la seful tau care stie ce are de facut si ce sa iti ceara, ca doar de aia e manager! 

Link către postare
ClauZ21

Mulțumesc Sorinel !

Am adresat această întrebare deoarece doresc să beneficiez de aceste 5 zile de învoire plătită într-o anumită perioadă și mă interesează dacă depun raportul înainte sau în momentul când am certificatul de căsătorie în mână!

P.S. Nu aveam nevoie sarcasm din partea ta, pentru că expresia folosită este una destul de acceptată !

Link către postare
Gemeni

Raportul prin care soliciţi cele 5 zile plătite îl depui înainte, pentru că rişti să nu le mai primeşti, eu aşa am procedat (am completat raportul, am obţinut aprobarea şefului nemijlocit şi am depus la RU). După ce primeşti certificatul de căsătorie îi faci o copie şi te duci cu el şi copia la  RU de faci dovada, acolo o să-ţi mai solicite să completezi şi să semnezi un tipizat .

PS. Succes şi să fie într-un ceas bun!

Link către postare
ClauZ21

Mulțumesc Gemeni ... răspunsul de care aveam nevoie !

P.S. Merci la fel :clip:

Link către postare
Elvis

Invoirile platite sunt acordate de seful unitatii, in speta inspectorul sef. Raportul trebuie facut catre el. Dar este bine sa iti iei o marja de siguranta de 30 de zile.

HG 1578 din 2002 privind condiţiile în baza cărora poliţistul are dreptul la concedii de odihnă, concedii de studii şi învoiri plătite, concedii fără plată, bilete de odihnă, tratament şi recuperare.

Art. 20. - (1) Poliţiştii au dreptul, potrivit legii, la învoiri plătite cu durate de 5 zile calendaristice în cazul următoarelor evenimente familiale:

a) căsătoria poliţistului;

b) naşterea sau căsătoria unui copil;

c) decesul soţului sau al unei rude de până la gradul al II-lea a poliţistului sau a soţului/soţiei poliţistului.

(2) De asemenea, poliţiştii pot beneficia de învoiri plătite cu durata de cel mult 5 zile calendaristice, în următoarele situaţii:

a) în caz de accidentare sau îmbolnăvire gravă a unuia dintre membrii familiei;

b) în situaţia unor dezastre care au afectat domiciliul poliţistului, al părinţilor, socrilor sau copiilor acestuia;

c) pentru alte situaţii sau evenimente excepţionale, de natură să justifice învoirea solicitată.

(3) Învoirile plătite se aprobă de conducerea unităţii, la cererea poliţistului.

Modificat de Elvis

Link către postare
andydincluj

Salutare colegi.

Daca am primit 5 zile de invoire pt cununia civila anul trecut - 2017, oare mai am sanse sa primesc inca 5 zile de invoire anul acesta pt cununia religioasa? (in baza art. 20 alin. 2 lit. c din HG 1578/2002)

A mai fost cineva in situatia asta?

O zi buna, fara evenimente neplacute!

Link către postare
Sache

Doar pentru cununia civila se acorda 5 zile, deoarece atunci se considera ca te-ai căsătorit.

Link către postare
Elvis

Nu pierzi nimic daca soliciti, dar nici sa te superi ca nu primesti nu este corect. Incearca.......

Link către postare
swamp86

Salutare. Am beneficiat de 5 zile de învoire plătită în urma unui deces. Însă acele 5 zile de învoire plătită s-au suprapus cu doar 2 zile în care lucram și 3 zile în care eram liber pe graficul de lucru. Aveți idee dacă liberele de drept se suprapun cu învoirea plătită, se mai recuperază ? Ms.

Link către postare
cosmingrecu

Alea 5 zile de invoire platita se calculeaza, la stabilirea fondului normal de lucru pe luna in curs, ca si cum ai fi lucrat cate 8 ore/zi cu exceptia zilelor de SDSL. Prin urmare, daca la calcularea totala a numarului de ore lucrate din luna respectiva depasesti fondul normal de ore mai ai dreptul la niste libere in functie de numarul de ore ce iti ies in plus! Ai program de 8 ore de luni pana vineri, de 8 ore in ture sau de 12/24, 12/48?

Fondul normal de ore ce trebuie lucrate intr-o luna se calculeaza astfel: nr de zile lucratoare *8 ore. 

• Îmi place 1

Link către postare
swamp86

Mulțumesc pentru răspuns. Am program normal de lucru, 8 ore, 3 schimburi.

Link către postare

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont

• Activi pe această pagină   0 membri

Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.

Informaţii importante

Acest website foloseşte cookie-uri. Navigând în continuare vă exprimaţi acordul asupra folosirii lor. Mai multe informaţii în Politica de confidenţialitate.