Jump to content
POLITISTI.ro
  • 0

O.N.P.M - Oficiul Naţional pentru Protecţia Martorilor

Anda25
 Share

Question

Am cautat prin forum, dar nu am gasit un subiect asemanator. In caz ca el exista iar eu nu l-am gasit, cu scuzele de rigoare, va rog sa le uniti.

Imi doresc sa aflu cat de eficienta este acesta Institutie. Stiu ca majoritatea informatiilor sunt "secret profesional", dar imi doresc sa stiu... macar atat cat se poate spune.Exista informatii publice, dar sunt  generale. Aici, am toata increderea ca voi primi raspunsuri de la oameni informati si onesti.

Va si spun de ce intreb: Am un bebe mic si nu as vrea sa iau vreo decizie gresita.

11 answers to this question

Recommended Posts

• 0

E foarte eficienta. Tocmai asta e motivul pentru care nu ai auzit prea multe despre ei. Apeleaza cu incredere.

• 0
  • Moderator

Sunt foarte buni oamenii de acolo. Nu ezita să apelezi şi să faci ceea ce e corect, în primul rând.

• 0

Ceea ce e corect, am facut deja, fara a sta prea mult pe ganduri. Era datoria mea sa o fac, in primul rand ca om. Insa, s-a ivit o situatie noua, si s-ar impune aceasta solutie.  Ma simt frustrata pt ca nu mi se arata "tabloul intreg" si, in acest caz, nu pot evalua si aprecia corect situatia/pericolul. Mi-e frica sa nu fie o regresie profesionala, motivata de ceva trecator. Insa, in acelasi timp,am mare incredere in Ministerul Public. Stiu ca nu ar insista pe o asemenea masura, daca ea nu s-ar impune.

Ma gandesc la voi, care sunteti in legatura directa si pe fata cu infractorii, ca nu va mai apara nimeni, si tot faceti fata.

Mno, dupa cum se vede, sunt extrem de debusolata.

• 0
  • Moderator

Nu înţeleg ce vrei să obţii. Dacă vrei să ştii procedurile lor, nu le vei afla. Te-am asigurat că oamenii îşi fac foarte bine treaba. 

• Upvote 1

• 0
  • Membru

Pentru a vedea " tabloul intreg" trebuie sa fii in interior. Confirm cele spuse de Cristi: sunt profesionisti.

• 0

"Tabloul intreg" al pericolului. La asta m-am referit. Altfel, informatiile din interior, sunt pro si contra. Nu aiurea am venit sa va intreb pe voi.

Cati dintre voi ati intra in acest Program?

Cristi, daca locatia ta este corecta si acolo profesezi, de unde stii cat de profesionisti sunt, cand ei au un singur sediu, la Bucuresti?

Nu bagatelizati intrebarile mele, nu se stie cand raspunsurile va pot fi de ajutor.

• 0
  • Membru

In program intri doar daca se impune. In rest cred  ca informatiile din lg. 135/2010 si lg. 682/2002 sunt suficiente.

• 0
  • Moderator

"Tabloul întreg al pericolului" este la cei ce instrumentează dosarul respectiv poliţişti şi procuror, nu la poliţiştii din ONPM. Aceştia se ocupă de măsurile necesare pentru protecţia martorului. ONPM este o stuctură din cadrul poliţiei române, iar oamenii ăia îşi fac treaba foarte bine, nu pun întrebări, alţii sunt cei ce decid cine intră în program. 

Chiar dacă au un singur sediu oficial şi cunoscut, nu văd ce relevanţă are, doar nu crezi că activitatea lor se defăşoară doar în Bucureşti. Citeşte cele două legi şi îţi vei face o idee.

• 0

Buna ziua,

Sigur, sunt profesionisti si nimeni nu contesta asta.

Eu intrebam de "fineturi". De ex, de imposibilitatea de a aplica anumite articole din lg. 682, pt ca nu sunt bani de la buget.  Asta am auzit "din interior", daca tot separam asa informatia.  Si, oricat de dedicat si profesionist ai fi, trebuie sa ai si cu ce. Dar cred ca stiti si voi asta.

Desigur, isi fac foarte bine treaba,dovada ca niciun beneficiar al Programului nu a avut de suferit pana acum.

Nu intamplator v-am intrebat pe voi daca ati intra in acest program. Altfel, stiu ca altii, gen "termopan", "televizor", "isaura" etc, abia ar astepta. Pt ca ar beneficia de niste avantaje care la voi nu s-ar aplica, nu ar fi necesare.

Chiar dacă au un singur sediu oficial şi cunoscut, nu văd ce relevanţă are, doar nu crezi că activitatea lor se defăşoară doar în Bucureşti. Citeşte cele două legi şi îţi vei face o idee.

Relevanta intrebarii, era in contextul discutiei.  Nu doar ca nu cred, STIU ca nu se desfasoara doar in Bucuresti. Dar, daca ai scos din context, fireste ca ai dedus gresit.

Le-am citit. Nu de acum, dar multumesc oricum pt sugestie.

Schimbarea ar fi radicala si poate nu sunt pregatita sa mi-o asum. Poate nici nu constientizez corect pericolul...

Nu stiu ce sa mai zic, subiectul e delicat si nu il poti discuta cu oricine, nici macar cu familia.  De aceea am ales sa intreb pe aici. Sub protectia anonimatului, poate oamenii sunt mai directi.

Mno, cred ca v-am zapacit si pe voi. Scuze!

Guest
This topic is now closed to further replies.
 Share

• Recently Browsing   0 members

• No registered users viewing this page.
  • Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use and Privacy Policy.