Jump to content
POLITISTI.ro

Pot renunta ?


aLx90

Recommended Posts

  • Moderator

Da, poţi renunţa, dar nu mai devreme de 10 ani. Dacă renunţi în această perioadă, plăteşti scolarizarea.

Link to comment

Dacă nici nu ai intrat în școală și te gândești să renunți,te sfătuiesc să nu mai dai examen,pentru nu ești destul de motivat ca să practici  această meserie și poate vei lua locul unui alt candidat care chiar își dorește să devină polițist și să și practice această meserie la bine și la rău până la pensie.

  • Upvote 3
Link to comment
  • Member

Art. 70

Poliţistul care a absolvit o instituţie de învăţământ a Ministerului de Interne şi căruia i-au încetat raporturile de serviciu în primii 10 ani de activitate din motive imputabile lui este obligat să restituie cheltuielile efectuate cu pregătirea sa, proporţional cu perioada rămasă până la 10 ani, potrivit angajamentului încheiat în acest sens.

Legea 360/2002 Statutul polițistului

  • Upvote 2
Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue. By using this site, you agree to our Terms of Use and Privacy Policy.