Jump to content
POLITISTI.ro

Ioanna

Cunoasteti cazuri in care s-au aplicat prev Ordinului 35/2014?

Recommended Posts

Ioanna

Stie cineva ceva despre Ordinul 35/2014 privind masurile de sprijin acordate politistilor incadrati intr-un grad de invaliditate si familiilor acestora, precum si familiilor politistilor decedati? Cunoasteti un caz in care copiii politistului decedat in timpul si din cauza serviciului au avut unele beneficii?

Această publicitate este afişată doar vizitatorilor. - Click aici pentru înregistrare

ciopy23

Copii intra fara examen la scolile mai. Nu stiu daca si la academie dar stiu cazuri de sotii.

• Upvote 1

Elvis

Pot fi angajati si direct, depinde de ,,norocul" fiecaruia.

Da, cunosc.

• Upvote 1

Ioanna

Aduc din nou in discutie acest subiect. Tatal meu a fost politist, si a decedat in timpul si din cauza serviciului. Pe certificatele doveditoare este scris acest lucru. Am depus dosarul pentru incadrare in scolile MAI, dar acesta a fost respins. Daca mai stiti asemenea cazuri, ma puteti indruma ce este de facut? Ar trebui sa merg in audienta la minister?

Ben

Trebuie indeplinite cumulativ si celelalte conditii pentru a te putea inscrie si pentru a-ti putea face dosarul de candidat, iar odata ajuns la examen trebuie sa treci de probele eliminatorii obligatoriu. Deci, nu iti garanteaza nimeni ca obligatoriu vei fi si angajat daca ai avut un astfel de caz in familie.

Pentru ce motiv a fost respins?

Edited by Ben

CITADELA

sau ar fi varianta sa ceri audienta la conducerea MAI (gasesti detalii pe siteul www.mai.gov.ro) si sa explici situatia ta, daca indeplinesti conditiile impuse de actul normativ.

• Upvote 1

iniar30

Am văzut  pe site-ul academiei ca doua persoane au fost admise conform OMAI 35/2014.

Ioanna

Trebuie indeplinite cumulativ si celelalte conditii pentru a te putea inscrie si pentru a-ti putea face dosarul de candidat, iar odata ajuns la examen trebuie sa treci de probele eliminatorii obligatoriu. Deci, nu iti garanteaza nimeni ca obligatoriu vei fi si angajat daca ai avut un astfel de caz in familie.

Pentru ce motiv a fost respins?

Ben, nu am zis nicaieri ca doresc sa ma angajeze direct. Daca s-a emis ordinul asta anul trecut, consider ca am niste drepturi, nu? Tatal meu nu a murit degeaba, as vrea sa cred macar atat. Nu este vorba de conditii. Conditiile le indeplinesc. In Ordinul 25/2014 scrie ca:

Art. 21
(1) Copiii politistului pot fi inmatriculati intr-o institutie de invatamant a MAI, la cererea acestora, adresata ministrului afacerilor interne.
(2) Inmatricularea se realizeaza in anul I de studii/studii universitare de licenta, la data inceperii anului scolar/universitar, cu respectarea cifrei de scolarizare.
(3) Prin exceptie de la prevederile alin. (2), pot fi transferati in institutiile de invatamant ale MAI si, ulterior, inmatriculati pe parcursul anului scolar/universitar si/sau in alti ani de studii, cu respectarea reglementarilor in domeniu, exclusiv elevii/studentii institutiilor de invatamant cu profil/specializari similare celor in care se transfera.

Art. 22
(1) Inmatricularea intr-o institutie de invatamant a MAI se realizeaza in situatia in care, cumulativ, copilul politistului:
a) indeplineste conditiile generale si criteriile specifice pentru admiterea intr-o institutie de invatamant a MAI, conform reglementarilor legale in vigoare;
b) promoveaza probele eliminatorii organizate la unitatile teritoriale: examinarea medicala si evaluarea psihologica;
c) promoveaza probele eliminatorii la concursul de admitere: contravizita medicala si verificarea aptitudinilor fizice.
(2) Pentru definitivarea transferului prevazut la art. 21 alin. (3), copilul politistului trebuie sa promoveze si examenele de diferenta, daca este cazul.
(3) Indeplinirea conditiilor prevazute la alin. (1) se verifica potrivit calendarului si procedurii de recrutare si selectie pentru admiterea in institutia de invatamant a MAI, similar celorlalti candidati.

Art. 23
Dosarul de recrutare contine, pe langa documentele prevazute de actele normative in vigoare pentru admiterea in institutiile de invatamant ale MAI, si urmatoarele documente, depuse in fotocopie:
a) FIAM sau, dupa caz, procesul-verbal de cercetare a evenimentului;
b) decizia medicala avizata sau certificatul-decizie medicala, emisa/emis pe numele politistului ranit sau al politistului decedat;
c) certificatul de deces al politistului decedat, daca este cazul.

Eu indeplinesc conditiile, iar actele le am. In sensul ca scrie clar atat in procesul-verbal de cercetare a evenimentului, cat si in certificatul - decizie medicala ca tatal meu a decedat in timpul si din cauza serviciului.

Dosarul mi-a fost respins pe motiv ca, desi scrie in acte ca a murit din cauza serviciului, decesul acestuia nu se incadreaza la accident de munca.

Intrebarea mea era alta. Ar trebui sa mai insist cu aceasta problema si sa merg in audienta?

Edited by Ioanna

Ben

Eu nu am scris nicaieri ca ai vrea sa fi incadrata directa, ci faptul ca si daca vei fi admisa fara scris, tot trebuie sa indeplinesti anumite conditii si sa treci de anumite probe eliminatorii. Asta am crezut ca e motivul pentru care nu iti accepta dosarul, incepand cu acele conditii generale, gen inaltime minima, nota la purtare, etc.

Parerea mea e ca ar trebui sa insisti, sub forma unei petitii initial, daca doresti si ulterior cu o audienta la ministrul Oprea, care am vazut ca e receptiv la astfel de probleme. El a emis acel ordin daca nu ma insel, aceeasi practica avand-o si la Ministerul Apararii cand a fost acolo ministru.

Bafta! Oricum, anul asta nu poti participa, deja a trecut perioada inscrierilor.

• Upvote 1

Ioanna

Nu, nu e problema de conditiile specifice, le indeplinesc. Nu inteleg de ce mi-a fost respins dosarul pe motiv ca felul in care a murit tata nu se incadreaza la accident de munca.

Voi face o petitie, o voi trimite pe mail si o sa incerc si cu audienta la Oprea. Sper sa am sorti de izbanda!

Multumesc pentru raspuns, Ben!

Catalin

Sfatul meu este ca petiţia sau solicitarea pentru a fi primită în audienţă să le trimiţi atât pe mail dar mai ales prin scrisoare recomandată cu confrimare de primire. Şi nu renunţa uşor, nimic nu e uşor în viaţă.

• Upvote 1

Ioanna

O sa adun din nou documentele zilele astea si sa le trimit, poate - poate rezolv ceva.