Jump to content
POLITISTI.ro
  • 0

Autoturism folosit de fostul sot (inmatriculat pe numele meu)

YNNNA
 Share

Question

Buna ziua,

Am un autoturism inmatriculat pe numele meu (eu platesc impozitele etc..) pe care il foloseste fostul sot. Acesta il conduce fara a binevoi sa-l treaca pe numele sau (in conditiile in care eu am renuntat in scris la partajarea acestuia). Mentionez faptul ca am terminat divortul anul trecut, in prezent fiind in proces de partaj care nu s-a finalizat si nu gasesc nicio cale de inelegere cu ex-ul. Intrebari: 1. Cum procedez sa-l oblig sa-l treaca pe numele lui? 2. Raspund in vreun fel in cazul in care acesta comite un accident sau va fi ceva in neregula cu autoturismul respectiv? Multumesc.

2 answers to this question

Recommended Posts

• 0
  • Moderator

Îl actionezi în instantă si soliciti ca prin hotărârea ce se va pronunta să fie obligat să transcrie dreptul de proprietate.

În prezent există posibilitatea să încasezi amenzile în locul lui, în special cele aplicate pentru rovinietă, întrucât acestea se aplică proprietarului autovehiculului de către angajatii CNADNR - Compania Natională de Autostrăzi si Drumuri Nationale.

• 0

Am inteles. O sa-mi contactez aparatorul. Multumesc pentru promptitudinea raspunsului :)