Jump to content
POLITISTI.ro

Este necesar să detin permisul de conducere pentru a lucra in Politia Romana?

BogdanMarius

Recommended Posts

E necesar sa il detii la absolvirea unei institutii de invatamand din cadrul MAI.

• Membru
BogdanAlx

Dacă nu mă înșel este obligatoriu doar în cazul în care alegi specializarea "Poliție rutieră".

• Membru
BogdanAlx

Nu ar fi.Nu este imperativ să deții permis în alte structuri.Desigur că este necesar dar este o diferență.Cineva în cunoștiință de cauză poate face lumină asupra acestei dileme,eu am expus doar o informație pe care am auzit-o.

• Moderator
Cristi

Tare sunt curios care este logica întrebării tale. Oare nu trebuia să scrii este necesară deţinerea permisului de conducere pentru a fi admis în unităţile de învăţământ ale Poliţiei Române?

• Upvote 1
  • Moderator
CITADELA

Nu exista obligatia de a detine permis de conducere pentru a lucra in Politia Romana, inclusiv pentru formatiunea de Politie Rutiera, insa este recomandabil!

• Upvote 2
Constantin24

Ca elev intr-o scoala de de agenti nu vei intra in examenul de absolvire daca nu detii permis de conducere categoria B(conform unei dispozitii I.G.P.R).

La Campina ti se ofera sansa sa faci scoala de soferi pentru categoria B. Despre scoala de la Cluj si Academie nu am informatii.

Edited by Constantin24
  • Upvote 3
loredana88

Daca va puneti problema de un amarat de permis pentru care examenul e floare la ureche, atunci luati-va gandul de la Academie/ Scoala de politie.

Pana acum ce ati pazit?

• Upvote 1
  • Downvote 1
  • Membru
BogdanAlx

Până acum am păzit admiterea și bacalaureatul și permisul de conducere nu a reprezentat o necesitate pentru mine, cel puțin.Să intrăm că timp avem 2/3 ani pentru permis.Cred că vorbești cam de sus și nu ești în măsură să spui cuiva să își ia gândul de la Academie..

Edited by bogdancrrn
  • Upvote 1

Constantin24- care este dispoziția I.G.P.R (număr și data emiterii) prin care se interzice susținerea examenului de absolvire dacă nu ai permis de conducere,pentru că eu unul nu am auzit de așa ceva?

Dacă această dispoziție există aceasta este dată în mod ilegal.

Dați cumva examen practic la conducere cu ocazia examenului de absolvire?

Constantin24

Asa ni s-a spus la scoala, fara sa ni se comunice numarul si data dispozitiei.

Plus ca exista competenta de conducere a autovehiculului in situatii speciale, iar daca nu ai permis nu ai cum sa conduci si nu o promovezi. 

• Upvote 2
  • Membru

In Academia de Politie nu exista asa ceva, li s-a impus doar celor din grupa de Politie de Rutiera sa detina permis de conducere, in rest nu exista aceasta obligativitate.

Plus ca nu mai poti urma scoala de soferi in cadrul Academiei, asa cum se facea acum cativa ani.

• 2 months later...