Jump to content
POLITISTI.ro

Derogare inaltime pt. admitere la Scoala Agenti de Politie

Recommended Posts

Lunetistul

Buna ziua . As dori sa stiu daca in prezent se mai acorda derogari cu privire la inaltime pentru a putea participa la examenul de admitere la Scoala de Agenti de Politie Campina. Este vorba de o fata care are 1.58 cm , limita fiind de 160 cm. Daca se acorda , spuneti-mi in ce conditii si ce ar trebui sa contina solicitarea pentru derogare respectiv cui trebuie adresata . Multumesc !

• Membru
BogdanAlx

Nu se poate.Deja s-a scăzut înălțimea, ar fi culmea să se mai dea și derogări.

Ce va face această fată cu cei 1,58 m. ai ei când va da piept cu un infractor care are cu circa 30-35 cm. mai mult decât ea ?

Va solicita o derogare să nu intervină datorită înălțimii?

Și 1,60 m. mi se pare o înălțime mică pentru a fi polițist(ă).

După ce va termina școala precis va dori să fie repartizată la S.P.I.R.

Edited by iav
  • Upvote 2
  • Membru

Eu cred ca voi ati luat-o razna cu derogarile astea... Pai daca la 1,58m ar primi, sa zicem ipotetic, o derogare sa participe la concurs, de ce ar mai exista limita de 1,60m? Sa scoata de tot limita de inaltime si aia e. Nu oricine poate sa imbratiseze meseria de politist. De aceea se numeste admitere. Pentru ca doar cei care corespund unor criterii sa fie admisi. Nu m-ar mira insa ca personajul sa treaca admiterea si sa fie absolvent al SAPVLC, apoi politist cu acte in regula. Dar sincer eu m-am saturat sa fac patrula si sa intervin la evenimente cu anumiti colegi care nu corespund din punct de vedere fizic meseriei pe care o practica. 

• Upvote 1
Sache

Cred ca in 2015 va fi eliminata limita de inaltime, pentru ca toti piticii sa intre in politie! :))

Lasand gluma la o parte si fara sa jignesc pe nimeni, indiferent de inaltime, mi se pare ca unii au un tupeu fantastic pentru a solicita aceste derogari!

Ar trebui ca limita de inaltime sa creasca pentru ca nu toti trebuie sa devina politisti!