Jump to content
POLITISTI.ro

Sfaturi pentru achizitia unui cort

TechnoCop

Recommended Posts

TechnoCop

De curand m-am decis ca in putinele zile libere care mi-au mai ramas, sa trag o fuga pe litoralul romanesc, dar nu in varianta clasica cu cazare la pensiune/hotel, ci cu cortul undeva in zona Corbu/Vadu. Din cate am lecturat pe Mr. Google, merita o asemenea aventura in linistea zonelor mentionate anterior. Problema principala ar fi cea a achizitiei unui cort, fapt pentru care ii rog pe cei experimentati in drumetii si echipamente pt. drumetii sa imi recomande un cort ce il pot folosi la mare si eventual la munte pe perioada verii.

Ce doresc de la un cort:

- 3 persoane (ca 2 persoane sa doarma lejer)

- impermeabilitate buna

- usurinta in montare

- greutatea nu e un factor prea important intrucat ma deplasez cu masina

- materiale rezistente

- buget 350-600 lei

- sa nu faca condens

Un model ce mi-a atras atentia ar fi Cort 2 Seconds XLAIR Illumin3 QUECHUA ? Voi ce parere aveti?

• Upvote 2
  • Moderator
danpin

Daca tot te iei dupa mr. Google, intreaba-l si despre senzatia pe care o ai dupa o baie in mare fara sa faci apoi un dus sanatos cu apa dulce :D

Cauta si la Intersport, au cateva modele interesante.

Edited by danpin
  • Upvote 1
marius25byu

te iau cu mine cu rulota...daca nu gasesti cort

Edited by marius25byu
TechnoCop

Daca tot te iei dupa mr. Google, intreaba-l si despre senzatia pe care o ai dupa o baie in mare fara sa faci apoi un dus sanatos cu apa dulce :D

Cauta si la Intersport, au cateva modele interesante.

Nu m-am gandit la varianta cu dusul cu apa dulce, desi nu cred ca m-ar deranja prea tare lipsa lui. Edited by TechnoCop
TechnoCop

Sa inteleg ca nu avem printre noi pasionati de camping cu cortul, sa ne impartaseasca ce modele de cort folosesc?

Eu as merge pe asta:

http://www.decathlon.ro/corturi-drumetie/8206033-cort-quickhiker-iii-1.html

dar ti l-asi recomanda pe asta:

http://www.decathlon.ro/corturi-drumetie/8206033-cort-quickhiker-iii-1.html

dai mai multi bani dar e mai mare, spatii de depozitare mai mare, mai pro.

ceea ce ai propus tu are 2 inconveniente:

1. e ditamai paleasca cand e strans. Ma atragea si pe mine sa il ridici in 2 secunde, dar cand e strans e mare. eu as fi dotit pentru motocicleta ceva de ridicat rapid

2. nu are decat o foaie, si deci condensul iti curge inauntru

eu am ceva dar e foarte departe de pretul tau. l-as recomanda dar e f. scump. eu l-am luat pentru vant puternic, chiar si zapada, l-am avut anul trecut cu mine in nordul finlandei/norvegiei si n-as schimba firma

Tie iti trebuie 3 lucruri:

1. condensul sa fie afara ca vor fi diferente mari de temperatura si umiditate zi / noapte

2. rezistenta la vant buna (50-70km/h

3. sa fie stand alone pentru ca pe nisip nu e intotdeauna usor sa stabilizezi prin cuie

mars31m

Salut, eu am fost 2 ani la rand în Vama veche cu un cort quechua 2 seconds air și am fost foarte mulțumit de el. În primul rând pentru că nu se incinge la soare pentru că modelul Air are două aripi care se deschid în laterale și asigura o foarte bună ventilație. Am putut să dorm ziua în cort care se afla în plin soare pe plaja ceea ce cu un an înainte în alt model de cort nici nu puteam sta în el ziua dar sa mai dorm. Despre condens, nu am văzut sa fie. Cu transportul lui eu am fost fără masina, cu autocarul și autobuzul și m-am descurcat cu el. Are bretele ca rucsacul și l-am dus în spate. În n concluzie eu am fost mulțumit de el și îl recomand.