Jump to content
POLITISTI.ro
  • 0
meraru

Încă o persoană trecută în certificatul de înmatriculare

Question

meraru

buna ziua am si eu o intrebare; pot sa adaug inca un utilizator pe certificartul de inmatriculare al unei masini ? eu sunt proprietarul masini si asi vrea sa imi trec sotul pe talon deoarece el foloseste masina in tot deauna 

3 answers to this question

Recommended Posts

• 0
Marius

Da, se poate.

În situaţia în care în certificatul de înmatriculare urmează a fi înscrisă şi o altă persoană, ca utilizator sau coproprietar, se va prezenta o fişă de înmatriculare, completată cu datele de identitate ale persoanei ce urmează a fi înscrisă în certificat, precum şi copie de pe   actul de identitate al acesteia.

• 0
Sache

meraru, ai grija pentru ca unii asiguratori au inceput sa refuze eliberarea politelor de asigurare de raspundere civila auto in astfel de situatii.

Accepta doar daca masina este in leasing si, logic, in certificat este mentionat utilizatorul.

Deasemenea, in aceasta situatie, contravaloarea politei de aisurare este mai mare.

Chiar daca tu esti proprietarul unui autovehicul, conform legislatiei din Romania, acesta poate fi condus pe drumurile publice de catre orice persoana care poseda permis de conducere valabil si corespunzator categoriei din care face parte autovehiculul.

• 0
saulescueduard

Buna ziua,

Am cumparat o masina si urmeaza sa o transcriu pe bunica mea. Pe mine doresc sa ma trec utilizator in certificat.
Idee este ca nu inteleg urmatorul paragraf de pe drpciv.ro:

"7) Documentul care atestă dreptul de proprietate al solicitantului în forma prevăzută de lege la data dobândirii dreptului de proprietate, în original şi în copie, înregistrat în Registrul de evidență a mijloacelor de transport supuse înmatriculării/înregistrării în România, instituit la nivelul organului fiscal local.

În situaţia în care în certificatul de înmatriculare urmează a fi înscrisă şi o altă persoană, se va prezenta şi documentul care să ateste dreptul legal în virtutea căruia persoana poate folosi vehiculul, în original şi în copie."

Ce inseamna mai exact "documentul care sa ateste dreptul legal in virtutea caruia persoana poate folosi vehiculul" ? Este nevoie de asa ceva in cazul meu?