Jump to content
POLITISTI.ro
  • 0

politia ma cauta acasa cu intrebari

andu0508
 Share

Question

buna ziua,am gasit forumul acesta,la timp.Am o problema putin mai delicata asa ca voi incerca sa o expun cat mai clar.Eu am adresa de domiciliu in buletin intr-o comuna,unde locuiesc parintii mei,eu lucrez in alta localitate unde de altfel si locuiesc cu chirie neoficial(fara viza de flotant).In urma cu 3 luni un agent de la politia din comuna s-a dus la adresa din buletin sa inmaneze o citatie dar bine'nteles nu m-a gasit acasa si nu a putut sa o lase nici parintilor mei.Am sunat la sectia respectiva sa vad daca imipot oferi mai multe detalii sau un numar de contact de unde vine citatia intrucat nu ma pot invoi de la servici(chiar era o perioada foarte aglomerata).Mi s-a spus ca sunt cautata de o sectie de politie din alta localitate,am intrebat daca imi pot spune pentru ce anume si au inceput sa imi vorbeasca foarte urat gen:"Domnisoara,AVETI PROBLEME,de unde sa stiu eu ce ati facut?sigur ati facut ceva de va cauta politia!!!"Bine'nteles ca am intrat in panica pentru ca eu ma stiam fara nici o faradelege.Dupa lungi insistente,l-am convins macar sa-mi noteze numarul de telefon si sa-l dea la sectia la care eram citata.Am fost sunata de acolo,si mi-au spus ca unul dintre clientii unei firme pentru care am lucrat in trecut,a depus o plangere la politie iar eu sunt citata in calitate de angajat al fimei respective pentru o declaratie,nu ca invinuita si sa stau linistita ca nu este nimic grav.

Astazi,m-a sunat o vecina ca ieri m-a cautat un agent din nou acasa,dar nu au spus pentru ce dar ca au pus multe intrebari gen:unde stau,ce fac,cu cine umblu????Am sunat astazi sa-i intreb in ce problema m-au cautat si din au inceput :"Domnisoara,aveti probleme!!! De unde sa stiu eu ce ati mai facut de data asta???" Le-am spus ca o sa incerc sa ma invoiesc sapt viitoare intr-o zi ca sa ma pot duce sa lamurim ce PROBLEME sunt ca iar nu o sa dorm la noapte.(am sunat la sectia de acum 3 luni si au zis ca ei nu mai au nici o treaba sau intrebare pentru mine si ca nu au pentru ce sa ma mai deranjeze)

Pe langa faptul ca nu am comis niciodata nici o fapta ilegala,am un servici bun,foarte serios,prietenul meu de asemenea,nu este o persoana dubioasa sunt foarte ingrijorata pentru ca domnii de la sectie nu iti dau detalii de nici un fel dar iti vorbesc de parca esti ultimul infractor.

As putea depune o adresa catre sectia din raza domiciliului,in care sa pot specifica adresa unde locuiesc acum,nr tel,sau orice informatii vor(nu am motive sa ascund ceva) astfel incat sa nu se mai duca sa intrebe de mine pe la totii vecinii de parca ma cauta Interpolul?parintii mei sunt in varsta si intra in panica atunci cand vad ca ma cauta Politia pe acasa,ca sa nu mai zic ca la tara toata lumea incepe sa barfeasca.Iar domnii ofiteri au voie sa te trateze ca pe ultimul infractor doar pentru ca primesti o citatie?

Respect orice functie si orice om cu care am contact dar am impresia ca in cazul meu,in cazul comunei mele,domnii agenti fac abuz de functie,au impresia ca fiind Politia Comunei,noi ceilalti suntem niste tarani inculti,asa te trateaza si as prefera ca in lumea in care traiesc si in care copii mei vor veni,Politia sa-ti asigure liniste,nu spaima!!! Va dati seama ca pana nu aflu depre ce este vorba,nu pot dormi noaptea.

Multumesc frumos,

O seara frumoasa

6 answers to this question

Recommended Posts

• 0
  • Moderator

Și unde e abuzul de funcție, domnișoară? Oare cine încalcă legea stând la altă adresă decât cea de domiciliu? Mergi la poliție și vezi despre ce e vorba, asta până nu vor veni colegii după tine cu mandat de aducere, ca să vezi atunci ce înseamnă să fii luat ca un infractor, adică pe sus.

• Upvote 1

• 0
  • Membru

Inainte sa fii tu ironica si sa te plangi intr-una despre cum ai tu impresia ca te-au tratat politistii din comuna, ai putea sa incerci sa intri in legalitate si abia apoi sa emiti pretentii si sa-i tragi de urechi pe politistii de acolo.

Treci pe la serviciul local de evidenta populatiei caruia este arondata localitatea in care stai acum si declara ca resedinta adresa unde locuiesti acum efectiv, deci nu printr-o adresa.

Daca ai locui cu forme legale la adresa ta curenta, politistii nu ar mai insista la cea de domiciliu si toate aceste vizite ale Politiei, barfe ale vecinilor si altele ar fi fost evitate. Nu au cum politistii sa viseze ei pe unde stai daca in baza de date nu scrie si nu sunt obligati sa te telefoneze. Te citeaza.

Asa ca hai sa ne uitam un pic la noi si apoi sa vorbim de "abuzurile" pe care le visam noaptea.

Edited by Ben

• 0

Domnita ! Faptul că nu îți dau relații prin telefon e pentru protecția dumitale nu ca e polițistul „șmecher”. Există mai multe legi care te apara printre care Legea nr, 677/2001 privind protecția datelor cu caracter personal și o alta e Codul Penal care nu mai permite polițistului să dea detalii cu privire la o cauză penală decât părților implicate. Prin telefoanele pe care le dai nu are de unde să știe polițistul cu cine vorbește și crede-mă că nu ți-ar conveni să te bârfească la toți cei care sună că ești implicată intr-un dosar de „prostituție” spre exemplu urmare a unei sesizări „anonime”.

Cel mai bine e să te prezinți la D-l polițist să vezi de ce te caută.

• 0

Nu mai bine iti misti posteriorul ala abuzat pana la Sectie si ne scutesti de impresiile tale? :naughty:  Sau poate ai vrea sa te caute Politia cu flori, ca doar tu esti o persoana atat de corecta cum nu s-au mai vazut, iar politistii sunt niste infractori abuzivi si care iti provoaca spaima... Apropos, daca Politia iti provoaca spaima cam in ce zona a legii crezi ca te afli?!  :hmmmt: (poate in aia care te face sa nu prea ai timp sa ajungi pe la Sectie de teama sa nu ramai peste noapte... stai linistita ca daca ar fi asta situatia, te-ar gasi nenea politistul si ti-ar da un pat caldut)

Probabil e o problema ce trebuie rezolvata cu prezenta ta, si s-au saturat de pretextele si insinuarile tale, te-ai gandit la asta? :pfft: