Jump to content
POLITISTI.ro

Cui trebuie să-i adresez cererea de derogare înălţime?

MirceaDaniel

Recommended Posts

MirceaDaniel

Salut, mă numesc Mircea și aș vrea să aflu cui trebuie să-i adresez cererea de derogare înălțime, de la Inspectorat am primit doar informații vagi : „du-te la București”, (Inspectoratul Dâmbovița), se pare că înălțimea mea totalizează doar 164,6 cm și exigenta examinatorilor a făcut să fiu declarat inapt, de aceea sper că pot găsi îndrumare aici în legătură cu destinatarul derogării dar, dacă se poate, și cu un mic model. Mulțumesc anticipat. Cu stimă.

alexalex91

Nu se accepta derogari la inaltime , abia ce a fost scazut baremul de la 1,70 la 1,65 ! 

• Upvote 2
  • Moderator
Catalin

Chiar dacă unii consideră că limita de înălţime e ceva nou sau de inspiraţie comunistă, să ştiţi că nu e adevărat. A existat din cele mai vechi timpuri, chiar şi în ţara unde s-a inventat democraţia.

post-2-0-24404300-1401829650_thumb.jpg

• Upvote 5
  • Membru
Paul90

Mergeți și mai respirați puțin, cei care vreți să mai cereți derogare și în condițiile de față. Voi conștientizați cum ar arăta niște polițiști minioni pe stradă, în uniformă ?

• Upvote 1
Gunslinger

Nu se mai acceptă derogări, limita de înălțime a scăzut recent și este 1,65 la bărbați, ceea ce se consideră totuși o înălțime destul de mică.

Poți să încerci niște sporturi cu ajutorul cărora mai poți adăuga 1-2 cm la înălțimea ta, de exemplu înotul, baschetul, etc. , dar și exerciții care îndreaptă coloana vertebrală, astfel înălțându-te și atingând potențialul maxim.

Ieri la psihologic, majoritatea baietilor erau mai mici ca mine.Ce-i drept si eu am 1.75, dar pur si simplu nu ii puteam vedea ca si politisti...Din punctul meu de vedere un politist trebuie sa se impuna si prin fizic si atitudine. Acum ca-s ei mici, nu-s vinovati.Doar ziceam :) 

• Upvote 1
Sache

...se pare că înălțimea mea totalizează doar 164,6 cm și exigenta examinatorilor a făcut să fiu declarat inapt...

Corectitudinea examinatorilor a facut ca tu sa fii declarat inapt!

Dupa ce ca s-a redus limita de inaltime, ceea ce mi se pare o mare greseala, tu vrei sa primesti derogare?!

Nu toti trebuie sa ajunga politisti, de aceea exista acele criterii de selectie! Nu este nicio discriminare!

• Upvote 1

Asociere intaltime-dominanta/putere este una foarte primitiva,s-au facut nenumarate studii pe aceasta tematica. Oricat de rationali suntem,e foarte dificil sa nu facem aceasta asociere. E un reflex dobandit in atatea mii de ani...Cei din minister au vrut sa mai "revigoreze" admiterea din institutiile MAI anul asta, sa creeze o concurenta mai mare, insa nu cred ca au fost inspirati.

• Downvote 1
  • Membru
BGeorge

Crezi ca asta au urmarit scazand limita de inaltime? :lol:

Oare de ce au modificat criteriul de inaltime dupa cateva saptamani printr-un ordin MAI?

• Upvote 1
Gunslinger

Asociere intaltime-dominanta/putere este una foarte primitiva

Motivează această afirmație.

s-au facut nenumarate studii pe aceasta tematica

Dă un exemplu de studiu.

Oricat de rationali suntem,e foarte dificil sa nu facem aceasta asociere. E un reflex dobandit in atatea mii de ani

Tocmai faptul că înțelegem importanța unui reflex dobândit de mii de ani ne face să luăm în considerare acest aspect. A fi realist înseamnă a fi conștient de efectele care vor fi generate de o anumită acțiune/întâmplare, în acest caz : ce s-ar întâmpla dacă un polițist de 1,60 ar merge să înfrunte un tip de 2 metri , respectiv dacă un polițist de 1,80 ar merge să facă același lucru.

Poți să filosofezi despre motivul și formarea acestei reacții dintre oameni, dar pe stradă nu este timp de așa ceva.

Edited by Gunslinger
  • Upvote 2

Gunslinger, Sunt de aceeasi parere cu tine,m-ai inteles gresit. Afirmatia mea venea in sprijinul celor spuse de tine. Tocmai aceasta impamantenire a reflexului mai sus amintit face ca aceasta scadere a limitei de intaltime sa fie NEINSPIRATA.

:good:

Cand afirmam ca este foarte primitiva ma refeream la faptul ca e stimulata de "creierul primitiv" sau reptilian ii mai zice, acesta este cel mai vechi "organ" al mintii noastre. Intamplator ma pasioneaza subiectul, nu ma pune sa rasfoiesc in biblioteca pentru ca timpul nu este cel mai bun aliat al meu, oricum poti gasi informatii, te vad om cu spirit critic, ceea ce e de bine. Toate cele bune!!! :good:

BGeorge Alte motive malefice nu-mi permit sa banuiesc. :D

Edited by Hypnos