Jump to content
POLITISTI.ro

• 0
manead

Vecini galagiosi - ce se poate face?

Question

manead

Buna ziua,

As dori sa obtin o informatie vis-a-vis de problema mea astfel incat sa vad ce sanse am ca, in cazul prezentarii mele la sectia de politie, sesizarea mea sa aiba sorti de izbanda.

Desupra mea locuiesc chiriase. in fiecare noapte, fara echivoc, intre 11:00pm  - 1:30am, de 4-5 luni incoace, dupa ce una dintre ele vine de la munca, am parte de un spectacol cu catelul dumneaei: tropaituri, latraturi, joca acu bile pe gresia de pe hol etc.

Bietul animal nu are nici o vina. Probabil ca il tine inchis in casa toata ziua.

Dar nici eu nu am gresit cu nimic.

De cateva ori au reusit sa-mi trezeasca fetita.

Demersurile personale, ale propritarului si ale administratiei nu au dat roade.

Intrebare: ce trebuie sa fac astfel incat sa se linisteasca? 

Nu este muzica si probabil ca alti vecini nu sunt deranjati. Dar, conform legii 61/1991, art2:

26) tulburarea linistii locatarilor intre orele 22,00-8,00 si 13,00-14,00 de catre orice persoana prin producerea de zgomote, larma sau prin folosirea oricarui aparat, obiect ori instrument muzical la intensitate mare in localurile sau in sediile persoanelor juridice, in locuintele persoanelor fizice sau in oricare alt loc din imobile cu destinatia de locuinte ori situat in imediata vecinatate a acestora;

Probabil ca va trebui sa merg la politite sa dau o declaratie in acest sens in care sa invoc aceasta lege.

MA puteti ajuta cu alte idei?

Multumesc,

Dan.

Recommended Posts

• 0
cipri83

Probabil ar trebui sa faci o solicitare in scris reprezentantilor primariei din localitate care probabil au emis o hotarare de consiliu local in acest sens!Din cate stiu sunt de competenta lor astfel de fapte!

Această publicitate este afişată doar vizitatorilor. - Click aici pentru înregistrare

• 0
Cristi

Ai încercat să discuți cu vecina ta?

• 0
manead

O da. Am discutat. Si cu prorieteul cate a vorbit la randul lui....

Ma gandesc ca e cam la limita legii...Dar tot merita sa fac o incercare.

• 0
eu0929

Buna ziua,

am si eu o problema si sper sa reusiti sa mi dati cel mai bun sfat, specific eu am incercat amiabil sa stopez acesta situatie. Povestea incepe acum doi ani cand m am mutat intr o vila cu 7 apartamente, vila are o curte comuna. Dupa lungi incercari si insistente a se face liniste in fata geamului meu situat la et. 2, week. de week. vecinii din vila,specific locatarii de pe partea din fata a vilei vin sa manance in curte , pe partea mea, mai in spate,ori de cate ori se sta acasa, deranajandu ma pur si simplu ori de cate ori stau acasa in week. Nu consider ca trebuie sa plec eu de acasa, ca nu d asta mi am luat casa, in fiecare week., ca ei sa manace in curte, in conditiile in care eu nu am facut asa ceva. Prietenii ii invit in casa. Nu obisnuiesc sa deranjez pe nimeni, ba din contra am incercat sa le spun frumos sa manance in casa nu in fata geamului. Consider ca oamenii au o problema grava, acestia producand zgomot in mod intentionat din momentul in care i am avertizat ca i dau in judecata. Specific mi am luat casa cu putina iarba verde sa am liniste nu sa vad ce mananca ori ce beau acesti indivizi. Va rog sa mi spune ti ce pot face, pt. ca devine foarte grava aceasta situatie. Este imposibil sa mai stau cu geamul deschis, auzindu se trancaneala lor !

Va multumesc !

• 0
danpin

Pentru inceput, poti incerca niste manele sau muzica clasica (vezi ce ii goneste in casa).

• 0
Catalin

Există posibilitatea împărtirii acelei curti comune?

• 0
ambr0

Buna seara, domnilor politisti si membri ai forumului.

Ma scuzati pentru romanul ce-l scriu dar vreau sa ma fac bine inteles.

M-am mutat pe 1 septembrie, cu chirie, intr-un bloc intr-o zona linistita, mobilat, utilat, toate bune si frumoase la inceput. Chirie legala.

La 2 saptamani dupa mutarea mea, deasupra s-a mutat/au venit o familie cu copil (sau copii) mici. De atunci linistea s-a cam dus. Copilul (sau copiii ca nu mi-e clar) isi incep activitatea zilnic la 7 dimineata sau mai devreme, prin urlete (dar URLETE, nu plans), alergaturi prin casa de duduie tavanul la propriu si se misca lustrele, urlete  si de la adulti, care ba ii tin isonul (intr-o sambata dimineata la 7 m-am trezit auzind copilul urland AAA si mama-sa aprobator AAAA), ba il bat si copilul urla mai tare. Activitatea se incheie in general pe la ora 1. AM.

Primele 2-3 saptamani am zis ca nu e cine stie ce necaz, dupa o zi de serviciu (programul meu incepe la 10 si se incheie la 19, plec din casa la 9 si ma intorc la 20) era aproape bine sa aud un copil jucandu-se. Dar deja e prea mult. O chestie care ... sper sa nu fie cu legatura, dar cand alearga si vibreaza lustra, lumina becurilor fluctueaza si m-am trezit ca mi-au explodat 4 becuri pana acum. 1 in bucatarie si toate 3 in sufragerie. In dormitor unde (inca) nu alearga, becurile sunt inca in viata. Explodat = explodat, adunat cioburi de pe jos, siguranta cazuta si lamelele duliilor (sau cum s-or numi, sunt 0 barat ca electrician) lipite de fund de a trebuit sa le ridic cu surubelnita pentru a face becurile noi contact. Nu stiu daca e "vina" vecinilor dar sincer nu-mi suna a bine problema si mi-e sa nu faca un scurt sau ceva de genul, am vorbit deja cu un electrician ca nu vreau sa schimb becuri zilnic/saptamanal sau sa se intample ceva mai grav.

Fac niste precizari, ca in alte parti am aflat ca eu de fapt vin din padure sau trebuie sa plec in padure, ca sunt bosorog, ca sunt hipersensibil, ca n-am ocupatie si de aia aud, eventual ca duc lipsa (stau cu prietena care e la fel de bucuroasa ca mine de situatie) etc samd:
- sunt tanar atat in buletin cat si fizic si mental, sunt nascut si crescut la bloc, toata viata am stat la bloc, sunt perfect constient ca e bloc de locuinte, nu manastire; am fost si eu copil crescut in apartament si am mai locuit in apartamente cu copii mici deasupra. Stiu ca blocatarul trage apa la WC noaptea, ca se mai aud zgomote de ... iubire, ca oamenii mai bat snitele, ca mai vorbesc tare, ca mai asculta o muzica, se da cu aspiratorul, in fine, ca se LOCUIESTE, dar asa ceva nu am auzit pana acum
- blocul pare zdravan si izolat bine (pe cat de bine se poate izola un bloc) - nu aud conversatii la nivel normal, tv sau muzica, nu aud niciun vecin in baie facand dus, tragand apa sau ... flatuland, deci nu e genul acela de bloc cu pereti de carton. Am vecini dedesubt si in dreapta, nu se aude nimic de la ei si sunt tot oameni si famili care locuiesc acolo, nu bibelouri
- sa ma mut nu prea e o optiune acum desi incep sa ma gandesc, cu ciuda. Mutarea de acum 2 luni a fost neplanificata  si a fost un efort financiar considerabil pentru mine (avans, garantie, comision, bani pe transportul lucrurilor,,,) si acum traiesc de pe o luna pe alta.
- am incercat sa sun la usa vecinilor, de mai multe ori, in zile diferite - nu voiam scandal, pur si simplu voiam sa discut - nu au deschis
- am vorbit cu administratorul - care e  octogenar si surd, mi-a zis ca o sa incerce sa vorbeasca, a doua oara cand ne-am intalnit uitase, a treia oara nu ne-am inteles - eu ii spuneam ca la 6 am desteptarea, el imi spunea de apometre, ca o sa organizeze citiri ca sunt diferente intre citiri si consumul real si ca la apartamentul cutare si cutare tot timpul dau consum mic dar el stie ca e mai mare... Asta a fost cireasa de pe tort.
- cunosc si variantele neortodoxe - superglue sau scobitori in yala, boxe lipite de tavan, rahat pe presul usii sau zidirea vecinului conform anumitor bloguri dar nu vreau sa fac asa ceva si sper sa nu se ajunga nici macar teoretic la aceste solutii.

CIne nu a trait asa ceva nu are cum sa inteleaga. Poate nici eu n-as fi inteles daca n-as fi in situatia asta. De cel putin 3 ori pe saptamana (zile lucratoare) ma trezesc la 6 dimineata brusc, in urlete, tavanul duduie si vibreaza incat am crezut initial ca e cutremur. Nu o data, nu de doua ori, ci frecvent. Am ajuns sa am probleme de concentrare la serviciu, irascibilitate, si dupa amiaza e din ce in ce mai tentant un somn cu capul pe birou. Dar termin la ora 19 programul si nu e o optiune.Nu imi spuneti sa imi caut un serviciu cu program de dimineata, ar fi absurd dupa parerea mea.

Cat am scris acest mesaj a fost o tura de duduiala si urlete incat tavanul meu suna ca o toba premier (cine stie muzica stie la ce ma refer). Si continua desi eu tot editez si mi-a luat mult pana sa il formulez.

Am fost la avizier sa vad cat am de platit la intretinere si am vazut (si nu m-a mirat) ca la apartamentul in cauza sunt datorii insumand aproape 15.000 de lei. Nu e problema mea, dar mi se pare ENORM. Inseamna neplatit de ... ani, si ani multi. Asta exclude ca sunt proprietari noi, din ce stiu nu se pot face tranzactii imobiliare cu asemenea datorii. Ori chiriasi, ori proprietarii reintorsi din tarile calde, nu stiu. Proprietarul meu spune ca nu a avut probleme cat a stat aici - daca minte el va mint si eu.

Nu stiu ce sa fac. Politia? dopuri de urechi cat stau in casa? sa ma mut, desi mi s-ar parea absurd si nu dispun de o suma mare de bani iar? recunosc ca as fi batut in calorifer, ceea ce pana acum mi se parea un gest urat, dar in bloc nu sunt tevi intre apartamente si cred ca bat degeaba.

Multumesc celor care au avut rabdare sa citeasca cap-coada.

Edited by ambr0

• 0
danpin

Daca nu raspund la usa, fa-i tu sa vina la tine. Pana la urma trebuie sa aveti un dialog. In functie de cum reactioneaza, vei stabili mai departe ce vei face.

• 0
iav
în urmă cu 1 oră, ambr0 a scris:

dar cand alearga si vibreaza lustra, lumina becurilor fluctueaza si m-am trezit ca mi-au explodat 4 becuri pana acum. 1 in bucatarie si toate 3 in sufragerie. In dormitor unde (inca) nu alearga, becurile sunt inca in viata. Explodat = explodat, adunat cioburi de pe jos, siguranta cazuta

Chestia asta este cam exagerată. Fluctuația de tensiune și spargerea becurilor nu se datorează fatului că acel copil fuge prin casă, ci mai degrabă datorită unui defect electric.

• 0
ambr0

O precizare... fara legatura cu oful meu

Sunt constient ca politistii sunt satui de astfel de probleme in timpul serviciului, mai ales ca din ce am inteles acesta este un forum neoficial, din bunavointa unor politisti care in timpul liber vorbesc cu oamenii ... neoficial. Eu lucrez in IT asa ca stiu foarte bine - costa bani si consuma timp liber. Si nu zic asta pentru ca e un forum de politisti si vreau sa ma pun bine cu cineva, nu am de ce, SI la fel realizez ca nu e neaparat datoria Politiei sa rezolve aceste probleme. Am vazut ca mai sunt alte topicuri similare si daca am plictisit pe cineva, imi cer scuze.

@danpin - asta o sa fac pana la urma. Dar nu vreau sa dau muzica tare, sa ma apuc sa urlu si eu etc pentru ca alti vecini pur si simplu nu merita acelasi disconfort - e bloc de oameni de varsta medie, fara prea multi pensionari, fara prea multi studenti, foarte linistit. Si nici nu vreau sa ma trezesc ca "eu sunt ala nou din bloc care face scandal".

@iav - numai prin blocuri am locuit toata viata, inclusiv blocuri din acelea de "carton" cand auzi TOT de la vecini - aici nu e cazul -  si asa ceva nu am vazut (becuri explodate si fluctuatii de curent). Nu stiu cum sa explic, palpaie becurile discret si incep sa palpaie doar la duduiala si de acum stiu ca a doua sau a treia zi vor exploda. S-a intamplat de 4 ori - becul din bucatarie si cele 3 din sufragerie - am o banuiala ca apartamentul de sus e "renovat" si transformat in open space. Asa ca acum am lasat un singur bec in sufragerie, sa nu le tot schimb. Nici nu am consumatori mari in casa. Am precizat ca nu stiu daca problemele sunt strans legate. Dar nici duduieli asa nu am vazut nici in copilarie, cand deasupra noastra statea o familie de alcoolici, certuri, batai, scandaluri, betivaneli, cu 4 copii si era circ. De asta am si chemat un electrician care va veni maine sau sambata pentru ca sincer sunt ingrijorat sa nu se intample vreo nenorocire.

Edited by ambr0

• 0
ddc70

buna ziua

Locuiesc la casa de 4 ani intr-o zona in dezvoltare din Focsani. Vecinul de peste drum-cca 7-8 metri intre noi si el- are mai mult teren si a incercat mai multe afaceri....restaurant , spalatorie auto. Acum trei ani a trasformat totul in hala mare si a inchiriat-o la o firma . PROBLEMA: aceasta firma aduce si descarca marfa la ora 2.00 si 4.30-5.00, Zgomotul facut la aceste ore trece prin termopane , paletii fiind taraiti si busiti pe podeaua metalica in cel mai josnic mod- galagie maxima. De trei ani asadar de luni pana sambata avem acest calvar al desteptarii la orele mai sus amintite.Am discutat acum 3 ani , vreo luna a fost ok , apoi s-a revenit la galagia normala. Am tacut 3 ani ca am zis sa fim buni vecini in speranta ca se va schimba ceva. A marit depozitul pentru ei dar a ramas cu usa de descarcare tot pe partea noastra. In schimb EL deranjat de zgomot si-a schimbat pozitia in dormitor: de la nord unde era depozitul , la sud ...si a si izolat fonic. Imi recomanda sa-mi mut si eu dormitorul si sa schimb tamplaria cu una tripan....pe principiul ca in curtea lui face ce vrea!! daca vrea ca noaptea sa sparga lemne din ora in ora el face asta.

Cum credeti ca o scot la capat? L -am rugat sa caute o solutie ca sa mute usa pe alta latura dar nu e posibil cica!! Spune ca de la politie - nu stiu care- i -au spus ca face cevrea la el in curte!!

Ce cai legale/pasi sa urmez??Multumesc!!

• 0
Esa

Bună ziua! 

Vreau și eu un sfat. De 4 ani am vecini noi deasupra, 3 luni a durat renovarea (nu cred ca a rămas ceva nespart in casă). După cele 3 luni în care copilul meu s-a dezvățat de dormit după amiază a început coșmarul. Doamna psiholog aduce acasă copii care aleargă, bubuie se dau cu fundul se podea (bănuiesc), sparg lemne (bănuiesc) cert este că efectiv îți vine să o iei razna. De anul ăsta a început și cu bătut de cuie noaptea pana pe la 2, ca să fie treaba, treabă. Cert este că de la ei în permanentă se aud niște bufneli și bubuituri infernale, bineînțeles atunci când nu se aude muzica și vocalize doamnei psiholog care se crede soprana uneori. Am zis ca sunt eu sensibilă și m - am dus la vecina de sub mine să o întreb dacă așa se aude și de la mine, mi - a spus ca doar foarte rar se aude în bucătărie dacă scap ceva pe jos. Nu sunt eu sensibila pentru că începând de la postás și pana la ala care vine sa citească lumina au rămas marcați de ce se poate auzi.

Am făcut plângeri peste plângeri la secția 7, au venit, au constatat, aia e. Nu se pot amenda copii  chiar dacă sunt 5 bucăți, toți sunt nepoții doamnei. Ultima dată mi-au făcut ei plângere pentru hartuire. Mi am dat seama ca oamenii sunt pe alta planetă și am încercat să vorbesc cu doamna, înțelegându-se ca eu sa ii dau un sms când situația devine urâtă și insuportabilă (ea nu își dă seama că copii se dau ci capul de podea sau cu ce se dau, e Zen femeia). A durat foarte puțin pactul nostru, doamna acum nu mai încetează gălăgia chiar dacă o rog   spunându-i ca totuși am vrea și noi și copii să dormim). 

Ce să fac? O iau cu politia din nou? Ce pot să îi facă dacă e nesimțirea cât carul? 

• 0
Cristi

Puteti face o actiune in instanta. Sau va puteti muta la casa.:)

• 0
Esa

M-aș muta mâncând pământul dar la ce preturi sunt nu mă pot apropia.

• 0
DiAsRO

Buna ziua,

N-o sa va ocup prea mult timp in conditiile in care subiectul asta pare dezbatut si redezbatut de nenumarate ori, dar o sa va spun cu ce ma confrunt eu.

Locuiesc cu chirie in Bucuresti undeva in sectorul 3, iar deasupra mea locuieste o familie tanara cu doi copii. De o luna de zile acesti copii se trezesc la 7 si se opresc din alergat la 22, bineinteles cu pauza de somn intre 13/14 si 16/17, ca doar trebuie sa se odihneasca, nu? Problema mea e reprezentata nu de faptul ca scapa jucarii, lucru pe care il fac, sau ca tipa, lucru pe care din nou - il fac, ci de zgomotul de impact provocat de alergatul lor continuu dintr-o camera in cealalta, pe care nu il pot masca dand televizorul mai tare sau prin alte metode. 

Ca sa ne intelegem din start, si noi suntem un cuplu tanar, deci suntem niste oameni cu toleranta destul de ridicata pentru zgomot, insa aici se intrece masura. 

Am incercat sa discut cu oamenii, si mi-au transmis direct sa ma mut. Apoi ca o sa inteleg cand o sa am copii, apoi ca mi-am asumat cand m-am mutat, apoi ca nu am ce sa le fac, fiind acoperiti legal. 

Am discutat cu presedintele de bloc care mi-a transmis ca nu e paznic, deci 0 rezultate aici. 

Eu inteleg foarte bine ca sunt copii, inteleg foarte bine ca trebuie sa se joace, ca doar nici pe mine nu m-a tinut mama legat de pat, dar din amintirile mele noua nu ne era permis sa sarim in calcaie prin casa tocmai pentru a nu deranja. Ori in cazul acestor oameni ei incurajeaza copiii sa faca si mai rau atunci cand le atrag atentia telefonic parintilor ca se exagereaza.

Le-am spus si ca sunt dispus sa izolez plafonul pe partea mea daca izoleaza si ei podeaua, si din nou - mi s-a transmis ca n-au obligatia asta si ca mai sunt si alte apartamente in Bucuresti.

Acum intrebarea mea pentru dumneavoastra este - ce e de facut cu acesti oameni? Cum as putea - cu ajutorul unui agent de politie sa rezolv problema asta? Sa stau cu ochii pe ceas si la 10:01 sa sun sa chem pe cineva? Mi se pare extrem de exagerat din partea mea sa fac asta, insa nu se poate locui in apartamentul asta si pana cand nu inteleg sau eventual sunt sanctionati ma indoiesc ca vor constientiza ca provoaca un mare disconfort unor oameni care lucreaza 9-18 si vor ca atunci cand vin acasa sa se odihneasca, nu sa doarma inclusiv in weekend pana la 7 dimineata si abia dupa 22-23

Va multumesc.

• 0
Sache

Lipsa de educație a unora creează probleme altora. Din păcate, este o situație des întâlnită.

Va sfătuiesc sa mergeti la secția de politie care arondeaza zona dvs. de domiciliu și sa discutați cu un polițist de proximitate. Colegul ii poate invita la sediul secției de politie pe cei doi soți pentru clarificarea situației.

• 0
Catalin

Dar să nu vă aşteptaţi la minuni din partea acelui poliţist de proximitate. El nu-i poate educa, nu le poate injecta bunul simţ.
O să încerce să vorbească cu ei, asta dacă nu-i cunoaşte deja şi ştie că n-are cu cine să discute. 

• 0
Bazarache

Corect...eventual aplica Lg.61/91 republicata, unde se incadreaza si acesti vecini,daca nu se poate rezolva amiabil exista si alte posibilitati.

• 0
DiAsRO

Din pacate cred ca a fost deja un politist de proximitate pe la ei si evident, a ajuns la concluzia 'ca sunt copii si n-ai ce sa le faci'. Nu ma astept ca agentul sa le faca educatie pentru ca e imposibil.

Am nevoie de alternative :)

• 0
raynor009

Buna, am o problema cu vecinii mei de la parter care locuiesc sub mine. In fiecare seara dupa ora 22 incep sa asculte manele cu volumul la maxim. Eu locuiesc intrun cartier rezidential nou construit iar peretii sunt facuti prost si se aude foarte usor ce fac ceilalti vecini. Azi dimneata pe la ora 2 jumate iar s-au apucat de scandal(fac asta de 1 saptamana). Problema este ca circul asta dureaza de obicei c-am 10-15 minute dupa care se opresc... Oricum este mai mult decat suficient incat sa ma trezeasca din somn.

Intrebarea mea este: daca sun la politie si pana ajung politistii la mine ei se opresc din facut circ, cum le mai explic politistilor ce s-a intamplat daca deja s-a facut liniste? Ca nu vreau sa spuna ca ii chem degeaba si apoi sa imi fac mie probleme.. sau sa mearga la vecini la usa si apoi aia sa le spuna la politisti ca defapt eu am facut galagie sau ceva de genul...

Ce ma supara cel mai tare este ca ceilalti vecini nu sau plans de ei nici unul.. de parca le-ar fi frica de ei sau ceva. Nu am fost sa discut cu ei personal deoarece sunt ferm convins ca nu or sa inteleaga si se ajunge la scandal oricum. Am mai avut probleme cu genul asta de oameni.. si nu te poti intelege cu ei pe cale amiabila.

Va rog ajutati-ma. Multumesc anticipat!

Edited by raynor009

• 0
CaptainKowa

Buna seara!

Nu stiu daca acest topic este unul adecvat dar am ajuns la disperare si nu stiu cum sa procedez cu exactitate.. problema este ca am un vecin galagios care nu stiu cum face dar bate incontinuu cu ciocanul in pereti (sau cel putin asa se simte si se aude) de vreo 2 ani, dar in ultimele luni a inceput sa o faca la ore inadecvate. Vreau sa precizez ca stau la casa si nu la bloc, in primul rand, iar orele la care acesta incepe sa bata in pereti sunt pe undeva la 18:00, 19:00, 20:00, 21:00, 22:00. Rareori incepe sa bata in orele diminetii sau dupa-amiezii, iar acum 2 saptamani l-am auzit la 2 dimineata cum batea, din nou, in pereti. I-am trimis mesaje, am vorbit fata in fata, iar acesta vine de fiecare data cu scuze precum "Mi-a venit o usa.", "Ce, domne, tu nu pui faianta?" si multe altele. Suntem o familie de 4 persoane, fiecare cu diferite responsabilitati si ore la care trebuie sa ne trezim, iar noaptea ne este foarte greu sa dormim din cauza acestuia. Nu suntem o familie care vrea sa ii faca rau, dar nici sa continue cu batutul in pereti la ore tarzii..

La un moment dat cand am vorbit cu dumnealui a precizat ca isi construieste un atelier sau ceva asemanator - asta intamplandu-se acum 1 an, cand stateam la o vorba ca intre vecini-, iar acum vreo doua saptamani (cand a fost si "incidentul" de la 2 dimineata) l-am intrebat daca are autorizatie de construire crezand ca inca lucreaza la acel "Atelier", dar nu am primit niciun raspuns desi mi-a vazut mesajul.

Ce se poate face in acest caz?

Multumesc de timpul acordat! 

O seara frumoasa sa aveti!

• 0
Mariaadela

Buna ziua,
In urma cu aproximativ 1 an, au inceput zgomotele dintr-un apartament vecin. Initial, zgomotele, bataile, urletele erau limitate de perioada (aprox.1ora) si intensitate; dupa aproximativ  6 luni, zgomotele au devenit insuportabile, perioada a crescut la aproape toata ziua, intensitatea a ajuns sa fie insuportabila (se aude pana la ultimul etaj - 4/4). Cel care face zgomotele este un baiat de 19ani care, dupa spusele parintilor (cu care am resusit sa vorbim destul de greu), care a suferit o dezamagire dupa o despartire de o fata. Cum va spuneam, zgomotele au degenerat, bubuiturile sunt zi si noapte, rasuna pana la blocul invecinat, iar acum ameninta cu incendiere, cu omor, la adresa blocului. Pe 1 Ianuarie, s-a chemat politia (s-a chemat de 3 ori insa niciodata nu raspundea la usa), au iesit si vecinii si am reusit sa facem o discutie cu parintii (care, se pare ca erau plecati). Politia ne-a sfauit sa mergem la politistul de proximitate pentru ca ei nu au ce sa faca. Parintii au spus ca nu au ce sa faca si ca aia e... nu face atat de rau. Zis si facut, ne-am prezentat la politistul de proximitate, care i-a chemat la Sectie insa a venit doar tatal. Rezolutia politistului de proximitate este ca le-a zis sa nu mai faca scandal si ca sa sunam in continuare la politie sa chemam echipajele.
Si acum, va intrebati de ce am rezistat 1an de zile? Pentru ca am inteles ca este o problema de natura psihica, am sperat ca il vor ajuta insa, asteptarea a fost in zadar. Vecinii sunt disperati, am reusit sa facem o lista cu semnaturi pentru a o depune mai departe la politie impreuna cu inregistrari audio (unde se aude clar ca ameinta cu incendiere) - aici va intreb, in atentia cui sa - inaintam si care sunt sanele sa fie rezolvata aceasta sesizare? 

Mai multi vecini avem banuiala ca el de fapt, a fost lasat singur de catre parintii care, culmea, nu mai putea de zgomote. 
Acum vine si intrebarea mea: ce putem sa facem? Va dati seama ca interesul nostru  nu este sa facem rau (daca am rabdat 1an) dar la psihicul lui, amenintarile pot deveni realitate.
Va multumesc pentru ajutorul Dvs.

• 0
Sache

Persoana respectiva ar trebui sa fie supusa unui control psihiatric de specialitate. De asemenea ar trebui internata într-un centru de neuropsihiatrie pentru tratament.

O astfel de persoana nu trebuie lăsată singura, ci trebuie sprijinita de familie pentru a depăși momentul greu prin care trece.

În cazul de fata, o amenda nu rezolva problema.

• 0
Mariaadela

Sache, intr-adevar, insa din pacate familia pare "depasita" si nu intelege gravitatea situatie ca sa nu mai spunem disconforul nostru, peste 15 locatari (15apt) au semnat aceasta sesizare pe care o voi depune la sectie/politist de proximitate/organ competent. Cat despre amenda, nu s-a pus problema, cat despre un termen de rezolvare a problemei, nu a fost vorba din partea tatalui. Nu stim ce sa mai facem, toti avem probleme, incercam sa ii ajutam dar parese ca nu vor asta, traiesc intr-o realitate paralela cu a noastra, ba ca e cel mai destept copil, ba ca nu e violent, ba ca nu o sa dea foc...real, nu am reusit nimic cu politistul de proximitate.

Cat despre acest control, din pacate nu ai cum sa il obligi, familia spune ca a fost la un medic, a avut un tratament insa au decis sa intrerupa tratamentul pentru ca, dupa spusele lor "ii tremura furculita in mana", deci nu mai urmeza tratament.

Edited by Mariaadela
gramatical

• 0
Mariaadela

Buna la toata lumea, revin cu update. Ieri s-a intervenit in apartment s-a extras respectivul, l-au luat cu salvarea(A facut iar scandal, urlete, etc)-politia a surprins criza, de data asta.Se pare ca s-a emis un mandat pentru aducere, nu stiu exact toate detaliile. Este cineva care a ajuns “atat de departe” cu un asemenea caz?