Jump to content
POLITISTI.ro

Dacă am hipertensiune pot fi respins la examenul medical?

commissioner

Recommended Posts

• Membru
Alex87

Cel mai bun raspuns ti-l poate oferi medicul din cadrul IPJ-ului unde iti vei depunde dosarul in vederea admiterii,

razvan0209

Este un baiat care chiar anul asta a fost respins pentru asa ceva, probabil ca o sa iti raspunda si el.

georgya

Este foarte posibil, dar totuşi încearcă pentru că n-ai ce pierde. Mie mi s-a luat tensiunea când mi-au deschis fişa şi încă de două ori (stând pe scaun şi pe pat întinsă) după ce am făcut electrocardiograma. Aşa ni s-a luat la toţi pentru a vedea dacă este oscilantă.

Edited by georgya
  • Moderator
Marius

Dacă omul intră în depresie, meseria asta e o pălărie mult prea mare.

• Upvote 5
  • Membru
BogdanAlx

Dacă ai hipertensiune constant poți fi picat pentru că din câte îmi dau seama la deschiderea fișei medicale te pune să semnezi că nu ai avut antecedente(printre care  și hipertensiune).

Am pus acel dacă pentru că mai este o posibilitate și anume să îți crească acolo pe loc de la emoții în cazul în care e o cu totul altă problemă.

georgya

Ce emoţii? Sunteţi bărbaţi sau muieri fricoase? Eu că-s fată sunt mult mai dezgheţată ca unii pe care i-am întâlnit la medical. Când veţi avea de-a face cu un cefos burtos vă creşte tensiunea de la emoţii?

• Upvote 1
  • Downvote 1
  • Membru
BogdanAlx

Nu te mai încorda atât că este afecțiune medicală cunoscută,a pățit-o un tip în fața mea.Există persoane cărora într-un cadru de spital le crește tensiunea,pulsul automat.Se numea dacă nu mă înșel hipertensiune de halat sau ceva de genul.

Edited by bogdancrrn
  • Membru
BogdanAlx

M-am adresat "de sus" pentru că tocmai asta ai făcut și tu.Nu are rost să continuăm în polemici ,eu încercând doar să îi dau un sfat lui comissioner.O seară frumoasă să ai.

Edited by bogdancrrn
Ramtha

Gata cu cearta. Nu inteleg de ce raspundeti voi aici, in sectiunea "intreaba un politist", voi nu sunteti politisti, cel putin nu inca.

Da, poti fi picat daca ai hipertensiune arteriala.

MariusAcademy

Nu stiu cum e acum , dar anul trecut se accepta o maxima de 140/80 . :)

In primul rand, tu, constient de afectiunea ta, ar trebui sa te feresti de un asemenea loc de munca care te supune la stres, riscuri, emotii, adrenalina care, mana de mana cu hipertensiunea nu se impaca absolut deloc bine. Nu e vorba neaparat daca treci sau nu la examinarea medicala..eu zic ca este mai important sa constientizezi tu ca hipertensiunea nu e joaca de copii. Insa, in cazul in care esti stapan pe tine si capabil sa ti stapanesti emotiile si "pulsul" in situatii nu tocmai relaxante, mult succes la medical. 

• Upvote 2
  • Downvote 2
  • Moderator
Marius

Hipertensiunea si depresiile se tratează. Un prim pas e să se prezente la medicul de familie.

Hipertensiunea nu se trateaza, doar se tine sub control cu ajutorul pastilelor. Depresiile se trateaza in timp, dar de hipertensiune nu scapi 

Inainte de a fi examinat medical poti lua un medicament de scadere a tensiunii antihipertensiv si tot inainte cu o saptamana elimina sarea de tot din alimentatie, acest gen de problema medicala se poate remedia in timp dupa un regim si un stil de viata sanatos dar e pacat sa nu iti indeplinesti visul daca chiar iti doresti aceasta meserie...