Jump to content
POLITISTI.ro

Recommended Posts

Super, multumesc frumos! Postasem de pe laptop, fara mouse, dadusem alt*v. Pe mine ma intereseaza un holster pt uniforma, INCA sunt la OP. :P

• Replies 162
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

• Marius

34

• Bogdanel

13

• Catalin

10

• Roby

10

Top Posters In This Topic

Popular Posts

@iordanstefan îţi recomand un holster pe care îl folosesc de câţiva ani pentru arma personală, un Blackhawk SERPA Model 2100270 CQC (Close Quarters Concealment). Arma rămâne blocată în holster pâ

Achiziţia oricăror produse de la Viper este o risipă, iar asta trebuia să ştie şi deştepţii ăia de la Logistică. În privinţa achiziţiilor personale, vă sfătuiesc mai bine economisiţi bani o perioadă m

Ar fi util să facem o listă cu cei care vrem să comandăm şi ce produs. 1. @Bogdanel - Safariland 6378 ALS - part 6378- 180-131 pt. Beretta Px4 Storm - 1 buc. 2. @Catalin - Safariland 6378 ALS p

Posted Images

• Moderator
Catalin

În mod normal, profesioniştii în acest domeniu, încărcătoarele de rezervă le ţin pe partea opusă a centurii. Dacă eşti dreptaci, magazia de rezervă o vei pune în stânga, tocmai pentru a putea face un schimb cât mai rapid. În plus, dacă vei avea magazia pe centură în partea opusă armei, vei observa că mai echilibrează greutăţile de pe centură şi stă mai bine, te simţi mai bine.
Vechiul obicei cu arma şi magazia de rezervă puse în acelaşi toc, n-are nicio treabă cu ergonomia şi utilitatea. Este istoric şi depăşit.

• Like 1
  • Upvote 1
  • 1 month later...
  • Membru

In eventualitatea in care as lucra la judiciar, ce toc/holster mi-ati recomanda pt tinuta civila specifica acestui tip de structura... precizez ca momentan am Makarov, iar in viitorul apropiat o sa imi achizitionez un Glock Gen5

• Upvote 2
  • Moderator
Marius

Dacă vrei un holster rapid, îți recomand un model kydex (sunt foarte multe modele, depinde de gusturi). Singurul “inconvenient” e că acest model nu are o retenție “externă”. Dacă vrei ceva cu retenție mai solidă îți recomand ceva din gama blackhawk sepia, dar asta nu prea merge ascuns sub haine (e mai mult holster pt ținuta de serviciu, am scris mai sus despre el).

PS: Dacă e nevoie voi revenii cu o postare mai detaliată despre ce trebuie urmărit și cum alegem holsterul potrivit.

• Like 1
  • Upvote 1
  • Moderator
Catalin

Eu în prezent sunt în căutarea unui astfel de toc, am cam studiat piaţa şi în mare m-am cam hotărât. Şi îmi trebuie/caut un toc exact cum spui tu, pe care să-l port la ţinuta civilă, să fie cât mai confortabil şi cât mai ascuns posibil (concealed carry holster).
În materie de "concealed carry holster" cele mai ascunse tocuri sunt cele denumite afară ca "appendix", adică cele pe care le bagi în pantalon în zona apendicelui. Într-adevăr nu există un toc mai bine ascuns decât cele "appendix carry". Acest tip de tocuri pot fi purtate chiar şi vara cu un simplu tricou şi sunt extrem de bine ascunse. Dar există şi dezavantaje, iar cel mai important este faptul că există posibilitatea să fii nevoit să-ţi schimbi garderopa, să îţi cumperi pantaloni cu un număr mai mare dacă cei pe care îi ai deja îţi vin ca şi cum ar fi turnaţi pe tine.
Din acest motiv eu am început să iau în calcul un toc (holster) din kydex exterior, cele pe care americaii le denumesc OWB holsters, prescurtare ce vine de la "Outside the Waistband".  Aceste tocuri deşi nu sunt prima alegere sau recomandare când vine vb de tocuri ascunse (concealed) în materie de everyday concealed carry foarte mulţi profesionişti le recomandă. 

Deşi în prezent am un toc de la Fobus, cu retenţie pe buton şi încă o siguranţă suplimentară, m-am hotărât să îmi iau un toc kyndex pentru că cel pe care îl am, datorită sistemului de prindere şi de retenţie a armei este destul de voluminos şi iese destul de mult în afară. Practic dacă îl pun pe centură, chiar şi dacă port o geacă peste, în momentul în care închid fermouarul, tocul se observă destul de uşor. Se pretează mai mult pentru portul la ţinuta de serviciu. În schimb tocurile din kydex au avantajul de a sta foarte lipite de corp şi din acest motiv m-am hotărât să-mi iau unul.

Bine, mi-ar fi plăcut modelul DualPoint™ Holster. E un toc hibrid făcut de cei de la BlackPoint Tactical, adică îl poţi folosi şi în pantaloni (appendix) şi pe curea ca orice alt toc OWB. Numai că nu l-am găsit să-l comand. L-am găsit pe amazon dar nu îl trimit în România. Pe website-ul oficial al producătorului îl poţi comanda şi ţi-l fabrică la comandă, custom, cum îţi doreşte sufleţelul, pentru orice model de armă, cu orice accesorii, etc. Problema este că nu e un toc ieftin deloc şi aş fi preferat să-l găsesc pe stoc cu ceva reducere.
Aici poţi vedea o prezentare a tocuui dualpoint

Cel mai probabil o să-mi comand tot de la BlackPoint, modelul Hybrid cu bride de prindere pe centură din piele, ăsta:

• Upvote 3
  • Membru

Pff.... mama, cat imi plac ! amandoua 
Exact ce trebuie.
Din poze, nu imi dadeam seama prea bine. Acum dupa ce am vazut clipurile, m-au convins

• 3 weeks later...
  • Membru

Pentru Makarov...
Ce parere aveti de tocurile astea ?
pe care l-ati recomanda pt o tinuta civila ?

Untitled.jpg

Untitled 2.jpg

Untitled 3.jpg

Untitled 4.jpg

Edited by Roby
  • Membru

Am 2 de la wolfy. Sunt ok. Merg si la Makarov si la Carpati.

La cel ascuns o sa pun o bucata de piele, ceva, pe partea dinspre corp, ca e inconfortabil cand il porti mult.

Wolfy avea reducere pentru politisti inainte. Nu stiu daca mai are.

• Moderator
Catalin
46 minute în urmă, bozo a scris:

Wolfy avea reducere pentru politisti inainte. Nu stiu daca mai are.

A avut şi aici pe forum un topic dedicat. Singura condiţie ce i s-a cerut a fost ca să ofere o facilitate/reducere exclusivă pentru membri acestui forum. Nu a ştiut să profite, deşi pe lângă clienţi de aici mai obţinea şi un feedback adevărat, ba chiar îmi amintesc că a şi îmbunătăţit unele produse în urma feedback-ului primit. Însă după cum spuneam, nu a ştiut să aprecize şi s-a dovedit a nu fi de cuvânt. Înţelegerea pe care noi am avut-o cu el, respectiv să ofere o facilitate/reducere exclusivă pentru membri acestui forum, o practica şi pe alte forumuri, drept urmare exclusivitatea pentru membrii de aici nu mai era deloc o exclusivitate. Era la mişto. Din acest motiv s-a încheiat colaborarea cu reprezentantul wolfy.

On topic: Să nu pierzi din vedere că pentru tocurile interioare (IWB) îţi trebuiesc pantaloni cu un număr mai mare.

Roby, eu am 2,3 si 4. Sunt bune toate insa 3 asa cum spune si Catalin daca nu ai pantalonii cu un numar mai mare e foarte incomod. Plus 3 eu il port la spate si am preferat pentru stangaci. In acelasi timp 2 nu il recomand pentru haine civile deoarece daca nu porti o geaca se vede - iese prea mult in afara. 1 nici nu l-am considerat - e o prostie sa ai incarcatorul de rezerva pe aceeasi parte cu pistolul!

• Upvote 1
  • Membru

Mersi de lamuriri, Floz... Deci zici ca 3-ul daca vrei sa il porti la spate, e mai ok sa il iei pt partea stanga. Buna sugestie!

Si la 3, incarcatorul unde il ții?

Cu placere Roby. Am un portincarcator care sta in partea stanga (vezi poza - oricum ca dreptaci incarcatorul sta in mana stanga).  Oricum, sper sa n-ai nevoie de incarcator! 

portincarcator-9x19.jpg

• Membru

eu pe astea le am

IMG_20180427_100729.jpg

Dupa cum se vede, al doilea e cel mai folosit. Merge si cu geaca si cu bluza sau camasa peste el. Fata de cele din piele, care se mai lasa, asta dupa mult timp de folosire inca tine pistolul bine lipit de corp. Inca un avantaj la el e ca prinderea pe curea e destul de jos, astfel ca pistolul sta mai sus si se observa mult mai greu.

Pe primul il port doar la tricou. Nu e chiar comod, cum lucrez eu de stau si mai mult de 24 de ore si mai si conduc. Nu poti sa il porti la spate in masina. Pantaloni mai mari, la Carpati/Makarov nu cred ca trebuie, am o colega de aproximativ 1.60-1.65 care il poarta si la blugi mulati sau la pantaloni scurti. Cand il iau pe cel ascuns, iau doar 6 cartuse si un incarcator.

Cred ca daca sunati la ei, va pot face si tocuri pentru stangaci. Imi pare rau ca nu mai e membru pe aici reprezentantul Wolfy. Daca sunati, poate ii spuneti sa revina si sa respecte conditiile, pentru ca e in avantajul tuturor.

• Upvote 1
  • 2 weeks later...
  • Membru

Pana la urma am achizitionat modelul ala "ascuns"

L-am modificat putin, in sensul ca i-am atașat o curelușă care sa tina pistolul, pt ca era tinut doar de centura, in functie de cat de tare o strangeai si nu mi s-a parut ok

Azi l-am purtat prima data... ce pot spune !? Nu cred ca ma pot obișnui, e jenant, mai ales cand conduc

Si incepe sa ma doară șoldul

Il mai testez cateva zile si daca nu e ok, imi iau altul :-) 20180507_120624.jpg.dd43f5668616ebd1e599f77431dc6de8.jpg

20180507_120638.jpg

Edited by Roby
  • Membru
bozo

Nu se tine pe sold. Ori la apendice, ori lateral-spate. Cauti pozitia cea mai confortabila.

• Upvote 1
  • Membru

Da, intre timp am descoperit pozitia confortabilă ...doar ca n-a mers formul sa mai spun.

Il tin mai spre spate si e ok...

M-am imprietenit cu el :)

• Upvote 1
  • Membru
ciprith

Eu port un glock 19 gen 4, intr-un toc 5.11 din plastic, undeva in spate dreapta. Am incercat sa il port si in fata dar ma incomoda cand stateam pe scaun sau in masina. Tocul de care vorbeam e in atasament.

Screenshot_20180515-174428_Chrome.jpg

• 9 months later...
  • Moderator
Catalin

Cu toate că intenţionam să-mi iau un holster de la BlackPoint, am întâmpinat probleme în sensul că majoritatea celor ce vând holstere de la acest producător, nu trimit în Europa şi am renunţat 

On 06.04.2018 at 22:39, Catalin a scris:

Cel mai probabil o să-mi comand tot de la BlackPoint, modelul Hybrid cu bride de prindere pe centură din piele, ăsta:

În schimb, în decembrie anul trecut am găsit o ofertă bună şi am făcut comandă la un holster Bravo Concealment, BCA Kydex Holster. Pentru 50 de dolari ofereau şi un Mag Pouch.

Îl folosesc de aproape două luni şi sunt foarte mulţumit. Datorită poziţiei este uşor de ascuns sub îmbrăcămite şi este destul de comod.

Recomand cu încredere celor ce caută un holster pentru ţinuta civilă. Sunt foarte mulţumit.

BCA Kydex Holster  1.png BCA Kydex Holster  2.jpg BCA Kydex Holster  3.jpg

BCA Kydex Holster  4.jpg BCA Kydex Holster  5.jpg 

BCA Kydex Holster  6.jpg BCA Kydex Holster  7.jpg

• Upvote 3
  • 1 year later...

Daca tot ne vin pistoale Beretta Px4 poate cineva sa-mi spuna daca a avut contact cu tocurile de la IMI? Am gasit pe Zahal un IMI Defense Level 2 Beretta PX4 Storm Holster “IMI-Z1370” cu atasament belt low ride, la 59.40 usd. 

Screenshot_2020-08-06-13-20-57-755_com.android.chrome.jpg

Screenshot_2020-08-06-13-20-48-092_com.android.chrome.jpg

Screenshot_2020-08-06-13-20-36-677_com.android.chrome.jpg

Edited by bgi

Sau am mai gasit ceva de la Fobus tot pe Zahal si cam la același pret. Astept pareri pro si contra

Screenshot_2020-08-06-13-50-00-320_com.android.chrome.jpg

Screenshot_2020-08-06-13-50-16-022_com.android.chrome.jpg

Screenshot_2020-08-06-13-50-39-606_com.android.chrome.jpg

• Upvote 1