Jump to content
POLITISTI.ro

Recommended Posts

• Moderator
Catalin

Albu e frumos, e altceva, dar să ştii că eu nu ţi-l recomand. Şi am să-ţi spun de ce.

Vrăjeala asta cu "retenţie pasivă" e un mare bullshit. E pentru marketing, ca să aburească clientul.

Tocurile adevărate cu "retenţie" (care fie vorba între noi, e o traducere din engleză cu google translate al "retention holster") sunt de fapt acele "tocuri rapide". Aceste tocuri rapide au un sistem de blocare a armei în toc astfel încât aceasta să nu iasă accidental sau să fie scoasă de altcineva decât de posesor. Pentru a îndeplini aceste cerinţe sistemul de blocare al tocului are de obicei o pârghie sau buton, care trebuie acţionat pentru ca arma să poată fi scoasă din toc. De obicei această bocare/fixare a armei în toc se face pe garda trăgaciului, iar producătorii au adoptat diverse soluţii constructive prin care butonul sau pârghia de eliberare a armei este ori ascuns pe interiorul tocului, ori la vedere pe exterior. Aici părerile sunt împărţite, ambele soluţii având avantaje şi dezavanatje, dar toată treaba ţine de antrenament şi obişnuinţă.

Revenind la aceste tocuri cu "retenţie pasivă", ele de fapt nu sunt tocuri rapide cu adevărat. În interior nu există un mecanism care să elibereze arma, ci doar o piesă din plastic ce fixează arma. În majoritatea cazurilor aceea piesă din plastic se poate strânge din şuruburi şi arma va fi fixată mai ferm în toc. Diferenţa faţă de un toc rapid este că arma va fi scoasă mai greu chiar şi de către posesor. Dacă nu strângi suruburile, există riscul ca arma să sară din toc. În concluzie, la vrăjeala asta cu "retenţie pasivă", dacă vrei ca arma să stea mai safe în toc, renunţi la posibilitatea de a scoate arma rapid din toc.

Tocurile rapide, adică cele cu retenţie sunt cele ce au un buton care eliberează arma. Ăstea cu pasivă şi alte bau-bauri sunt doar minciuni, nu sunt tocuri rapide.

• Upvote 3
  • Replies 162
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

• Marius

34

• Bogdanel

13

• Catalin

10

• Roby

10

Top Posters In This Topic

Popular Posts

@iordanstefan îţi recomand un holster pe care îl folosesc de câţiva ani pentru arma personală, un Blackhawk SERPA Model 2100270 CQC (Close Quarters Concealment). Arma rămâne blocată în holster pâ

Achiziţia oricăror produse de la Viper este o risipă, iar asta trebuia să ştie şi deştepţii ăia de la Logistică. În privinţa achiziţiilor personale, vă sfătuiesc mai bine economisiţi bani o perioadă m

Ar fi util să facem o listă cu cei care vrem să comandăm şi ce produs. 1. @Bogdanel - Safariland 6378 ALS - part 6378- 180-131 pt. Beretta Px4 Storm - 1 buc. 2. @Catalin - Safariland 6378 ALS p

Posted Images

Multumesc de raspunsul elaborat, Catalin. Mi-ai raspuns la toate intrebarile, chiar si la cele pe care nu am stiut sa le pun.

As mai avea o intrebare aditionala, ai idee daca sa gasesesc in comert, pe piata romaneasca, tocurile rapide despre care vorbeai, concepute pentru cal. 7,65 md. 74 "Carpati" ? La o cautare sumara, nu am dat decat despre cele cu "retentie pasiva".  Sau de ce nu, pe piata din afara ? M-am uitat dupa asa ceva, dar nu am vazut tot felul de modele, chiar si de Makarov, dar de batranul nostru "Carpati", nu.

• Moderator
Catalin

Când cauti pe site-urile producătorilor seriosi sau ebay, etc căuta holstere care să se potrivească cu pistolul Walther PPK.

• Upvote 1
  • Membru

La DGPMB ne dadusera niste tocuri rapide foarte bune. Au parghia de eliberare ascunsa pe interior si e foarte greu sa iti ia cineva pistolul, in schimb il poti scoate foarte repede. Au venit cu centura aia textila si au fost comandate de la Viper de 10 ori mai scumpe decat se gaseau la vanzare atunci...

Poate tot cu un telefon pe la ei o sa gasesti.

Rusinos e ca unii colegi nu il poarta si prefera in schimb sa puna pe centura tocurile alea comuniste tip plic...

• Upvote 4
  • 2 weeks later...
  • Moderator
CITADELA

Scuze de intarziere! Uite ce aveau la vanzare.

Din spusele vanzatoarei, nu au momentan de Makarov pe stoc, insa daca suni la fabrica iti pot face unul pe comanda (au matrita). Pretul variaza de la 60 la 120 ron, in functie de model.

post-1064-0-18003700-1427728043_thumb.jppost-1064-0-83332600-1427728159_thumb.jp

• Upvote 3
  • 1 year later...

Politistii de la OP au dreptul sa poarte altfel de toc decat cel primit de la IPJ ,gen cum ar fi un toc modular pe piciorul drept ( Mi se pare mult mai indemanaos fata de acela dat de IPJ si nu mai simti ca ai atatea ''greutati'' numai la baza bazinului :)) ) ?

***reclamă-eliminată*** - toc pistol carpati !

Edited by Marius
Eliminare link reclamă

Rog si eu pe cineva sa imi spuna daca cei de la OP au voie sa poarte acest toc pentru carpati in timpul serviciului ? Multumesc anticipat si ma scuzati pentru deranj !

toc-pentru-pistol-carpati.jpg

• Moderator

Dacă tot vrei să-ţi schimbi tocul şi să treci la unul mai profi, sfatul meu este să alegi unul pe centură. Există o grămadă de tocuri profi pentru centură. Nu intra şi tu în grupul jandarilor penibili ce poartă carpaţi-ul (un pistol ultra compact, pe care unii îl folosesc ca armă de backup purtând-o ascunsă la gleznă) pe picior, ca şi cum ar fi cine ştie ce ditamai arma. Jandarii ăia cu carpaţiul sau makarovul pe picior, pentru cunoscători, sunt penibili. E ca şi cum ai pleca pe stradă în pantaloni de trening şi încălţat cu pantofi din piele eleganţi. Nu e nicio diferenţă între cocalarii ăia şi jandarii cu toc pe picior şi carpaţi sau makarov. 

O vestă "multifuncţională" (cu o grămadă de buzunărele şi buzunăraşe, ce e complet inutilă), dintr-aia de poartă toţi jandarii şi paznicii nu te tentează?

• Upvote 2

Inteleg.Dar pe mine personal nu ma intereseaza faptul ca sta intr-un anume fel ci pur si simplu mi se pare mult mai comod fiind situat putin mai jos de centura unde ai toate accesoriile(spray,baston,port catuse ...etc ) ,si mult mai fix .

• 3 weeks later...
iordanstefan

O recomandare de toc pentru glock care se poate fixa le centura aceea groasa de la op? Nu ma intereseaza nici pentru curea, nici pentru picior. Multumesc

• Moderator
Marius

@iordanstefan îţi recomand un holster pe care îl folosesc de câţiva ani pentru arma personală, un Blackhawk SERPA Model 2100270 CQC (Close Quarters Concealment).

Arma rămâne blocată în holster până la apăsarea clapetei laterale cu degetul arătător, iar la scoaterea din toc degetul rămâne în prelungirea gărzii trăgaciului. 

Blackhawk Model 2100270 CQC

Blackhawk Model 2100270 CQC.JPG

Blackhawk Model 2100270 CQC for Glock.JPG

Dacă căuţi pe internet după denumire găseşti pe eBay la preţuri accesibile.

• Upvote 6
  • Moderator
CITADELA

Cel din poza este in varianta "in civil", in sensul ca platforma de prindere este gandita sa-l poti scoate usor de la cingatoare, insa poti sa gasesti cu platforma de prindere pentru centura de serviciu.

Imi place ca la modelul pentru uniforma, platforma iti asigura o distanta de 2-3 cm fata de corp si nu te mai jeneaza arma in timp ce mergi, alergi, te urci in masina etc. - recomandat mai ales daca nu esti un tip tocmai in forma si ai niste "colacei" pe solduri.

Pe de alta parte iti asigura si arma in toc pentru situatia in care te iei la tranta cu careva si vrea sa-ti ia pistolul!

Pentru uniforma mai exista o varianta cu doua nivele de siguranta, insa necesita un antrenament mai indelungat...si pretul nu este de ignorat.

• Upvote 1
  • 1 year later...
  • Membru

Salutare, caut să achiziționez un toc alb pentru “Carpați” și care să poată fi purtat pe partea stângă. 

Multumesc!

Edited by Bogdanel
  • Moderator

@lancelot, da acest toc este ok pt Glock.

PS: Ţi-am modificat postarea şi am adăugat în ea denumirea holsterului şi imaginea sa, pentru că link-urile nu sunt ok, întrucât după ceva vreme informaţiile de pe pagina respectivă pot dispare/fi modificate, iar postarea de aici nu va mai avea niciun înţeles. Ăsta este motivul pentru care trebuie să evităm postarea link-urilor către alte site-uri fără un minim extras ori un rezumat al informaţiilor de acolo.

• Upvote 1
  • Moderator
Catalin

Modelul respectiv este foarte bun, de fapt este printre cele mai bune. 
Ce trebuie să ai în vedere e faptul că acest model se pretează pentru portul la vedere, deci când eşti în uniformă. Pentru aceste situaţii, nu cred că vei găsi un alt toc care să aibă o mai bună ergonomie. În schimb, dacă vrei să-l foloseşti pentru ţinută civilă, modelul ăsta nu e deloc recomandat. Vei vedea că iese în afară şi nu prea poţi să-l acoperi cu o geacă, bluză, etc.
Avantajul lui constă în sistemul ăla de prindere pe centură, care la portul uniformei, deci când îl foloseşti ca "duty holster" e foarte bun şi comod.

• Like 1