Jump to content
POLITISTI.ro

Ce inseamna LOL ?

Horia

Recommended Posts

Oameni buni, poate eu sunt mai demodat si probabil prea batran, dar am remarcat la mai multi parteneri de dialog din mediul online (in general mai tineri decat mine), ca folosesc acest "LOL". :blink:

Ce inseamna, ce vor sa spuna cu acest "lol"? :huh:

• Moderator

"LOL" inseamna "ras in hohote".

Vine din engleza Laugh Out Loud - in traducere libera ''hohote de ras" :D

• Upvote 2

Multumesc pentru raspunsul prompt Marius. Acum imi dau seama ca unii dintre partenerii mei de dialog in mediul online rad prea mult, cum se spune: "rade ca p......"

Nu este in totalitate adevarat.O mare parte din utilizatorii internetului folosesc "lol-ul" (aici si eu) ca pe o mirare.La fel si "LOOOOL" (stiu ca nu este permis,dar chiar asa este scris) .Cei care folosesc "lol" ca pe o mirare,uimire sau cand esti luat prin surprindere ,sunt cei care pierd mult timp pe forumuri,jocuri si in special pe forumuruile jocurilor.Mai nou,cei care posteaza fara sens,aproape de spam,sunt considerati Troli.Nefacand spam,nu sunt penalizati de moderatori.De exemplu,in sectiunile destinate off-topic-ului,unde chiar daca totul este off-topic,Trolli,sunt mai off-topic decat off-topic.

Edited by Phinto
  • Upvote 1
vladmarius

Corect Phinto ,LOL este folosit atunci cand cineva se mira, cu toate ca Marius are dreptate privind semnificatia corecta a acestui verb.

• Membru

Horia, poza ta e lol :)

Ca idee a mai aparut de ceva timp si ROFL = Rolling On Floor Laughing...adica ma prapadesc de ras sau =)) sau link

Ar fii interesant sa mai adaugam ceva pe aici din slang:

OMG=Oh my God=vai de mine!

WTF=what the f*ck=ce dracu'?

GTG=G2G=got to go=trebuie sa plec

BRB=be right back=vin imediat

w8=wait=asteapta

Bineinteles ca sunt si romanesti dar predominant vulgare: stf, mm, mc=merci, cp=cu placere, bft=bafta etc etc

Pe la începuturi se folosea DND... iar acum s-a ajuns la un adevărat mini vocabular format din abrevieri şi prescurtări. În curând cei care au afirmat că multe generaţii viitoare vor deveni semianalfabete, or să demonstreze că au avut dreptate. "...mult e dulce şi frumoasă limba ce-o vorbim...". Fac pariu că dacă am face un sondaj în zece instituţii de învăţământ luate aleatoriu(an 11 sau 12 de studiu), nu găsim 50 de elevi care să ne precizeze autorul, anul compunerii şi titlul poeziei. -_-

Eu nu am folosit niciodata LOL ca pe o mirare ci ca exprimare a rasului, iar persoanele cu care comunic aceeasi utilizare ii dau, dar ma rog, fiecare e liber sa-l foloseasca cum vrea. :)

• 2 weeks later...
  • 3 weeks later...