Jump to content
POLITISTI.ro

• 0
Vasile1

Accident rutier cu victima si parasirea locului accidentului

Întrebare

Vasile1

Buna ziua am si eu un caz din data de 23.02.2014 , accident rutier cu victima si parasirea locului accidentului. Accidentul sa produs seara in jurul orei 19:30 am loit un om beat cu oglinda si apoi am plecat crezand ca e doar oglinda la care mam panicat foarte tare de asta nici nu am stat la fata locului ... la care deja venise ambulanta pe drum catre locul accidentului .Am mers in dimineata de 24.02.2014 si m-am denuntat singur la care mi sa luat proba de alcool si a esit 0 , si o proba de sange , am dat declaratie cum sa intamplat mi sa eliberat o doada fara drept de circulatie dupa care a trebuit sa astept ca victima sa isi retraga plangerea . Victima nu a mai depus plangere ca mam inteles cu el la o suma de bani . Iar inainte de pasti cu o saptamana am fost chemat sa mai semnez inca ceva asta fiind cred ca finalizarea dosarlui sau can asa ceva si la urma mia zis ca partea cu victima mia cazut si mia mai ramas doar parasirea locului accidentului , iar de atunci nu mai stiu nimica , ce se a intampla ? am reo sansa la permis ? ce ar trebui sa fac de acum sa mearga lucrurile mai bine si mai repede daca se poate ? Va multumesc ! 

Distribuie această postare

Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

17 răspunsuri la această întrebare

Postare recomandată

• 0
Cristi

Ai putea începe prin a studia o carte de gramatică. Te cam chinuie limba română, văd.

Link către postare

Această publicitate este afişată doar vizitatorilor. - Click aici pentru înregistrare

• 0
Vasile1

Da stiu mai trebuie cate o cratima dar sincer m-am grabit.

Link către postare
  • 0
bogdanCVB

La parasirea locului accidentului mai ai o sansa la permis dupa ce mai faci o data scoala de soferi, pentru ca mai mult ca sigur o sa ti se anuleze...

Link către postare
  • 0
Vasile1

Chiar nu exista nici o sansa sa i-mi restitui permisul ? ce as putea sa fac sa nu se ajunga asa departe ? nu este nici o rezolare ?

• Displace 1

Link către postare
  • 0
cipri83
Publicat (modificat)

Tu nu ai cum sa-ti restitui permisul in primul rand!Ti-a spus si Cristi sa fi atent la scrierea corecta dpdv. gramatical!In al doilea rand nu ai ce sa mai faci decat sa-ti para rau pentru ce ai facut...iar data viitoare sa te gandesti ca poate esti ultima sansa de scapare a victimei nu doar posibilul calau!Tocmai de aceea aceasta fapta de parasire a locului accidentului este considerata o fapta grava!

Vei putea sa dai examen pentru obtinerea unui nou permis de conducere doar dupa ce ai trecut de perioada de încercare!

Modificat de cipri83

Link către postare
  • 0
Vasile1

Auu... deci sa inteleg ca nu am nici o sansa la permis , am aproape 3 luni de cand stau pe tusa si cauza mea unde va ajunge ? va ajunge dosarul meu sa se judece ? si acolo e posibil sa mi se dea verdictul cum ca nu i-mi a restitui permisul ? 

Nu se ia nimic in considerare ca tocmai m-am predat singur , zic si eu , mi sa spus ca am ramas doar cu parasirea locului si ma gandesc daca chiar nu exista nimica in favoarea mea ?

Link către postare
  • 0
Marius

Decizia aparţine magistratului, noi nu putem decât să ne dăm cu presupusul.

Link către postare
  • 0
Vasile1

Aaa inteleg Domnul Marius dar dupa parerea ta cate sanse crezi ca am ?

Link către postare
  • 0
Vasile1

Si sunt la prima abatere de genul acesta se tine cont si de asta ?

Link către postare
  • 0
Cezar

O abatere de asta e prea mult deja.

Am avut o cunostinta care a comis de doua ori abaterea asta.

A murit fiind lovit de un camion!!!.....De doua ori!

Link către postare
  • 0
Marius

Având în vedere că infracțiunea e comisă cu intenție, eu sunt de părere că vei primi o pedeapsă blândă dar se va dispune anularea permisului de conducere.

Link către postare
  • 0
Vasile1

Eu zic ca nu a fost cu intentie doar nu am  vrut sa dau peste acel om beat care mergea pe axul drumului , doar ca m-am panicat de asta nu am stat .

Link către postare
  • 0
Catalin

Vasile infractiunea pentru care probabil vei pierde permisul este cea de părăsire a locului accidentului, NU pentru că ai accidentat bătrânul. Iar această infractiune este una comisă cu intentie, deoarece stiai foarte bine că ai obligatia de a rămâne la fata locului, dar totusi ai plecat de acolo. Deci e comisă cu intentie.

Link către postare
  • 0
Vasile1

Aaa inteleg multumesc mult de informatii deci nu exista nici o sansa ca procurorul sa imi zica de permis ca il voi mai putea avea ?... sau cand se judeca dosarul sau fapta mea ? 

Link către postare
  • 0
Marius

Nu a spus nimeni că nu există nicio șansă.

Link către postare
  • 0
Vasile1

Aaa inteleg multumesc mult pentru informatii .

Link către postare
  • 0
RauBrc

Buna ziua, Acum o luna am avut un accident.Executam manevra de mers inapoi si am lovit un pieton.Am oprit,m-am dat jos,l-am intrebat daca vrea sa il duc la spital,Sau sa sun la ambulanta,El a refuzat si a plecat de acolo,Eu am mai ramas undeva la 15 minute,dupa care am plecat si eu.Dupa 3 ore el a aunat la ambulanta pentru ca sa simtit rau,si bineinteles ambulanta a sesizat politia,care a venit,mi-a luat permisul si mi-a dat o dovada fara drept de circulatie.Precizez ca victima a plecat seara cu ambulanta si a doua zi a venit inapoi,nu a fost grav,m-am inteles cu el si a spus ca nu depune plangere si nu are nici o pretentie.Am mers la Politie am discutat cu Politistul care imi face dosarul,el mi-a spus ca permisul imi va fii dat inapoi cand se va termina dosarul.Acum eu intreb aici,Se poate sa imi dea cu suspendare si sa imi anuleze permisul? Dovada sa circul pana la incheierea cazului as putea obtine?Cat timp ar putea dura dosarul pana la finalizare? 

Va multumesc.

Link către postare

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont

• Activi pe această pagină   0 membri

Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.

Informaţii importante

Acest website foloseşte cookie-uri. Navigând în continuare vă exprimaţi acordul asupra folosirii lor. Mai multe informaţii în Politica de confidenţialitate.