Jump to content
POLITISTI.ro
  • 0

Suspendare permis

maike21
 Share

Question

Am si eu o intrebare pentru Dvstr.

In anul 2012 luna iulie am fost detectat cu aparat radar in localitate cu viteza de 103 km/h .Am facut contestatie, cu certificatul de grefa mi-am luat permisul inapoi.Am fost la cere 3 termene la care am si pierdut.In cele 15 zile am facut recurs ,care a fost programat in decembrie anul trecut.Nu stiu ce sa intamplat dar banuiesc ca am pierdut.Am inteles pentru ca recursul a fost la tribunal trebuie sa merg sa legalizez hotararea si apoi in termen de 15 zile sa merg sa predau permisul.Intrebarea este in momentul acesta eu am drept de condus,trebuie sa merg saptamana viitoare pana la Timisoara eu fiind din Ploiesti.Acea sesizare de la Politie sa predau in 5 zile nu am primit.Deci nici eu nici IPG Ploiesti nu a legalizat aceasta hotarare.In baza de date figurez cu permisul suspendat?

8 answers to this question

Recommended Posts

• 0

Da! In baza de date a politiei figurezi cu dreptul de a conduce suspendat si nu cu permisul suspendat insa cu mentiunea faptului ca circuli in baza unui certificat de grefa. A-ti fi suspendat permisul este cu totul altceva.

Nu vei fi ,,scos,, din baza ,,patatilor,, decat atunci cand Politia va avea certitudinea ,scrisa, ca Judecatoria ti-a dat tie dreptate.

Mergi si intereseaza-te la judecatorie si politie. Este in interesul tau, nu al lor, pentru ca daca te opreste si esti ,,suspendat,, iti fac dosar si de aici deschizi cutia Pandorei. Birocratia! 

Adica dreptul de a conduce suspenadat pana cand se pronunta iarasi un judecator si astfel de lucruri pot dura ani. In tot acest timp vei fi pieton pentru ca daca esti prins iar, alt dosar, alt termen, alt timp pierdit si iti vei recastiga dreptul de a conduce la pensie. 

• 0

Buna seara!

Mi a fost suspendat permisul pentru fortarea galbenului, in concluzie trecerea pe rosu timp de 30 zile cu eliberarea unei dovezi de 15 zile

Ipotetic daca pe 01.04.2016 a fost ridicat pe loc.

Pe 01.05.2016 ar trebui sa il pot ridica?

Sau de pe 01.04.2016 astept expirarea dovezii adica 15.04.2016 plus cele 30 de zile respectiv 15.05.2016 si atunci il pot ridica?

Edited by razzvan9
Am mancat 2 litere

• 0
  • Membru

Asuma-ti responsabilitatea  ! Nu exista "fortarea galbenului", exista doar galben si rosu !

Poti conduce pana pe 16.04, ora 23:59 !

Stai in suspendare in perioada 17.04, ora 00:00 - 17.05, ora 23:59 !

Ridici permisul începând cu 18.05 !

Edited by m1h4i

• 0

Dar pot renunta de buna voie la aceasta dovada si da inceapa zilele de suspendare in momentul renuntarii?

• 0

Buna ziua ,

Am si eu o nelamurire legata de redobandirea permisului de conducere prin sustinerea examenului de 15 intrebari .

Eu am permisul suspendat pe o perioada de 60 de zile.

Din ce am inteles eu , daca sustin examenul si nu promovez mi se mai adauga 30 de zile . 

Dar totodata in legislatie mai scrie ca: "Acest examen poate fi susținut ori de câte ori doriți, zilnic"

Pentru mine nu are sens......daca sustin examenul de 10 ori intr-o saptamana si-l pic de fiecare data ( o situatie aproape imposibila ) inseamna ca iau carnetul inapoi dupa 360 zile  ? (hahaha ! ! !)

Edited by Endurance

• 0
  • Moderator
8 minute în urmă, Endurance a scris:

in legislatie mai scrie ca: "Acest examen poate fi susținut ori de câte ori doriți, zilnic"

În care lege scrie această aberatie? 

• 0
59 minute în urmă, Marius a scris:

În care lege scrie această aberatie? 

Nu mai stiu sigur pe unde am vazut-o , mi-am dat si eu seama ca e o aberatie .....

Ceea ce vreau eu sa stiu este daca din nefericire pic examenul de 15 intrebari mi se mai adauga o luna de suspendare.

• 0
în urmă cu 22 ore, Endurance a scris:

Ceea ce vreau eu sa stiu este daca din nefericire pic examenul de 15 intrebari mi se mai adauga o luna de suspendare.

Da! In cazul tau: 60+30=90 de zile de suspendare a dreptului de a conduce autovehicule pe drumurile publice.