Jump to content
POLITISTI.ro

Poliţist în stare critică în spital iar ţiganii lăsaţi în libertate

bcristian
 Share

Recommended Posts

Un polițist de la Secția 2 din Timișoara se zbate între viață și moarte la Spitalul Județean după ce a fost lovit în cap cu o cărămidă. Omul legii fusese chemat să aplaneze un conflict izbucnit între mai mulți romi în cartierul timișorean Kuncz.

Agentul șef Cristian Iliescu de la Secția 2 Poliție Timișoara a fost trimis, în noaptea de duminică spre luni, în cartierul timișorean Kuncz, acolo unde a izbucnit un scandal între mai mulți romi. Bărbatul era însoțit de colegul de echipaj, iar în momentul în care au ajuns acolo cei doi au solicitat sprijin pentru că scandalul degenerase. La fața locului au ajuns alți patru polițiști, însă în loc să se liniștească, romii au devenit și mai violenți. Au început să arunce cu cărămizi și pietre înspre oamenii legii. Cristian Iliescu nu a apucat să se ferească și a fost lovit de o cărămidă direct în cap. Conflictul a fost aplanat cu greu, după ce mascații de la IPJ Timiș și-au scos colegii din mâinile romilor.

Polițistul rănit a fost preluat de un echipaj al ambulanței care l-a transportat în stare gravă la spital. Omul legii a fost operat, luni dimineață, povestesc colegii lui, iar intervenția a durat mai bine de șase ore. Starea agentului este însă critică, povestesc ceilalți polițiști. El a suferit o fractură craniană, iar următoarele 48 de ore vor fi decisive. De cealaltă parte, romii agresivi au reușit să scape și s-au făcut nevăzuți. Polițiștii i-au dat însă în urmărire. Căutau cinci bărbați și o femeie, însă fără rezultat. Au reușit să dea de urma lor luni, la ora 13:00, atunci când cinci dintre agresori au mers la Unitatea de Primiri Urgențe a Spitalului Județean din Timișoara. Romii au cerut, culmea, certificate medico-legale pentru că au fost agresați. Au fost luați pe sus de oamenii legii și au ajuns la secție acolo unde au fost audiați. Procurorul care se ocupă de caz a decis să îi cerceteze pe romii agresivi în stare de libertate.

http://www.tion.ro/politist-timisorean-in-stare-critica-la-spital-dupa-ce-a-fost-lovit-cu-o-caramida-in-cap-de-un-rom/1408465

Insanatosire grabnica, colega! Ciorile, nu vor avea de suferit, nici afara nici la penitenciar, se vor descurca in orice conditii. Riscurile la care suntem expusi si meseria noastra nu este corect interpretata de ........ Respectul, autoritatea, statutul vor trebui redobandite.

Nu era la fel....in schimb era scoasa politia vinovata si de faptul ca nu-i Mama Omida caci trebuia sa prevada ca va fi agresat puisorul magistrat ..... bleah!Magistrati ? Poate unii, da' s-aia putini !

Cand tu judecator, la un salariu > 2000 euro (exorbitant in RO), te cobori si pui mana pe bani cioroiesti pentru a face scapate niste zburatoare ( sa fim seriosi!acolo sunt bani dati!...nicidecum C.P.P. aplicat mot a mot) atunci sa-mi fie cu iertare pentru extremism dar nici Codul Penal Chinezesc nu-i suficient de sever pentru ce ai facut !

Edited by Catalin
Te rog nu mai cita postul anterior.
  • Upvote 3

• Membru

E deschis deja un topic pe aceasta tema: .

De ce am primit minus pentru această postare? În topicul "Ultrajul asupra poliţiştilor", indicat de mine, se dau exemple de poliţişti ultragiaţi şi se discută pe marginea lor.

• Upvote 2
  • Downvote 1

Nu mai scapam de astia, si ce tupeu au tot ei se duc sa se planga ca au fost agresati. Ar merita sa fie agresati cu caramizi la randul lor. Partea rea, ca si daca ajung in inchisoare tot noi le platim conditiile.

Pacat ca nu prea mai avem minerit ca astia ar merita sa fie trimisi in mina si sa primeasca mancare pe baza la randamentul pe care il au in mina.

• Upvote 1

Toate lucrurile astea se vor intampla si de aici incolo atat timp cat armamentul din dotare sta binemersi in toc. Nu invinovatesc pe nimeni dar sta prea mult in toc in cazul nostru. Hai sa recitim ,,uzul de arma,, si sa fim mai curajosi. Legea pedepseste folosirea abuziva dar si nefolosirea. Pastele mamelor lor de tigani nenorociti care au impanzit ca pecinginea pamantul. 

Cu riscul de a fi cercetat si paracercetat, pus sa scriu N rapoarte si declaratii la parchet, cand viata imi va fi pusa in pericol de tigani, a mea sau a altor persoane nevinovate, nu voi ezita sa imi folosesc ,,prastia,, din dotare chiar daca ii omor fara sa vreau. Nu se termina viata omorand niste tigani in legitima aparare. Ne descurajeaza sistemul? Foarte bine! Vom lupta si cu el. Vom lupta cu tot ce se poate pentru a ne dovedii legalitatea si nevinovatia.

Numai asa vor fi descurajati tiganii. Altfel... Poftim! Stam prin spitale sa ne planga familiile la cap si sa se roage de sanatatea noastra. Sa li se-noade copiilor lacrimile-n barba ca moare tati. 

Am vazut un clip in care un politist american nu a ezitat sa impuste un caine, rottweiler, al carui stapan era incatusat. Acesta, aflat in masina dupa ce stapanul l-a plimbat si l-a bagat acolo cu cateva minute inainte sa fie incatusat, a sarit din ea si s-a ,,dat,, la politist. Politistul a scos rapid pistolul si ,,pac-pac,,. Si-a aparat viata! (In operatiune erau implicati trei politisti. Doi l-au incatusat pe individ iar al treilea a impuscat cainele)

Tiganii? Asta este stilul lor de viata. Scandal, jeg si puscarie. Altceva nu stiu. Scara lor de valori este diametral opusa de cea a unui om de rand. De cea a aunui politist nu mai zic. 

Ca atare, mai bine plange satra decat familia sau copilul meu. 

Imi pare rau de colegul ranit si ii urez insanatosire cat mai rapida. 

Nu cunosc speta in amanunt, nu vreau sa supar pe nimeni insa, rog colegii sa incercam a da dovada de ceva mai mult ,,fluid rosu in oua,, si sa ne aparam viata de paraziti.

Incaodata! Ei altceva nu stiu si un politist agresat ori ultragiat e ceva normal in cazul lor.

Deci...  Hai sa lasam mentalitatea asta invechita cum ca vom avea de sufeit daca vom trage. 

Decat sa mor sau sa raman schilod mai bine trag si ma bucur in continuare de viata. 

Un tigan sau doi mai putin. Lasa-i dracu ca si asa se inmultesc ca broastele. 

• Upvote 6

Din pacate sefii acestei institutii in marea lor intelepciune incearca (si chiar reusesc),sa acopere ce sa intamplat acolo cu colegul nostru (dupa principiul ca mortii se acopera cu pamant ,iar vii cu hartii).Concret!Credeti ca sa sinchisit careva de colegul nostru?!Aiurea!Prima grija a fost sa se verifice daca a semnat fisa de protectie a muncii! Singurul care a sarit in apararea lui Cristi a fost Cms Malcoci D. ,reprezentantul S.N.P.P.C.SINGURUL !In rest numai vorbe .culmea de la unii care sau trezit politisti adusi cu pluta de revolutie si ajunsii in functii pe care nu le pot intelege .Totii asteapta ca ,colegul sa se externeze si sa ...se prezinte la inspectie interna ....clar este vinovat ,cioroii jegosi sunt neprihaniti ....Si apropo de unele comentarii genul :"trebuia sa astepte sa vina si alte echipaje in ajutor"...care echipaje???de unde?ai doua masini pe sectie si benzina ...asa cum e ..de intervenit intervii la 112 patrulare mai putin,si de obicei in patrulare auto te pricopsesti cu un jandarm nu cu un coleg ...ce sa mai spui ? 

• Upvote 3

Asta este si motivul pentru care tiganii ,,actioneaza,, asa cum actioneaza. Ei vad in politisti niste fricosi si niste lasi care se lasa repede intimidati tocmai pentru ca sistemul nu ii apara. Stiu ca le este frica sa traga cuarma din dotare pentru ca vor fi cercetati disciplinar si conform legilor risca puscarie. Stiu ca se tem pentru viata lor si a familiilor lor in caz ca omoara in exercitiul functiunii vreun mangraon. Nu uitati ca tiganii sunt cei mai ,,fideli,, clienti ai politistilor si stiu ce pot face si ce nu, ce dotare, autoritate si posibilitati au acestia si au o mare experienta in a-i trata cum stiu ei mai bine. Cunosc foarte bine limitele politiei si ale politistilor. 

Ca o mica paranteza, mai toti nou venitii de prin scolile de politie au in jur de 60 de kg. Cum sa nu se dea Pralea la tine in cazul asta? Pralea cel cu ceafa lata si cu burta mare care si kkt daca mananca ii prieste si se lateste in spate precum boul. Nu ar trebui pus un pic accentul la recrutare si pe fizicul viitorului politist? Sau poate ministerul ar trebui sa puna sali de forta la dispozitie unde sa te poti antrena, mentine in forma de care ai nevoie pe strada ori a-ti cladi un fizic care sa te ajute. Nu vreau sa fiu acuzat de altceva decat ceea ce vreau sa spun. Nu invinovateasc politistii mai slabuti la fizic ci scot in fata faptul ca un fizic mai pricajit incurajeaza infractorul sa te atace fiind ferm convinsa ca te va domina. Ori, in cazul tiganilor, accentul se pune pe smecherie, nesimtire si tupeu. Astea-s valori incontestabile in cazul lor. Si... Dorind sa se afirme in lumea lor jegoasa, vor profita fara doar si poate. 

Repet! Statul ar trebui sa puna la dispozitia oricarui politist o sala de forta ori sa-i faciliteze accesul la una. In fine... Statul! 

Sefii niciodata nu or sa vada aceste aspecte ca fiind ceva grav, (atentat la viata unui politist este atentat la siguranta publica), ceea ce in alte state ar fi ceva de netolerat, ci doar ca pe ceva ce le strica lor bunul mers al sefiei ori le zdruncina scaunele. De fapt singurul lucru care conteaza este cat de bine sta scaunul cu el deasupra.

Politicul isi spune cuvantul.

Nu este clara situatia din ceea ce suntem ca politie ori locul unde ne aflam?

Eu cred ca este mai mult decat evident.

Insanatosire cat mai grabnica ii urez colegului in cauza si fara sechele.

Mai mult curaj celor ce sunt pusi in fata acestor fapte de a actiona mai repede si in favoare integritatii lor. Viata unui politist este mai importanta decat viata a 10 tigani oricat de buni ar fi ei.

Poate da Dumnezeumai multa minte noului ministru de interne in a modifica statutul politistului si se va pune accentul pe dotare.

Se pare ca intentioneaza achzitionarea a 5000 de autospeciale si modificarea unor Ordine in favoarea politistilor dupe ce au fost modificate cateva.

Sa speram ca este un inceput bun.

Sa speram!

• Upvote 8

• 3 weeks later...

Nu conteaza daca sunt slabi la recrutare, conteaza sa existe sala de forta la scoala, ca in doi ani cresc ei

Ce aiurea, aperi cetateanul, dar din pacate nimeni nu te apara pe tine, nici macar tu, la ce mai au arme?Nu impuscaturi mortale, dar in tibie se poate. Eu din ce stiam parca erau doua focuri de avertisment trase in aer si daca nu se respecta ordinul, al treilea putea fi tras asupra nelegiuitului in picioare

• Moderator

Te înşeli. Nu suntem obligaţi să tragem niciun foc de avertizare dacă nu există timpul material necesar. Iar armamentul nu poate fi folosit în circumstanţe în care ai putea răni pe alţii.

Iar armamentul nu poate fi folosit în circumstanţe în care ai putea răni pe alţii.

chiar cu riscul de a ajunge la puscarie prefer sa omor cel putin unu si sa ranesc "altii" care casca gura(tot din rasa tiganilor) decat sa fiu eu pe pat in spital. si asa cum nu m-a oprit nici un ordin sa trag in tigani care erau la furat si bateau 20 pe un paznic in 2011, asa nu ma va opri nici o hartie sa nu trag atunci cand vad pe unu cu toporu dupa mine.

• Upvote 1
  • Downvote 1

• Moderator

Eu îţi spun ce zice legea. Dacă vrei să bravezi şi să îmi arăţi ce Rambo eşti tu pe stradă, e alegerea ta. Ce te faci când la locul scandalului se strâng curioşi, copii, femei? Ce faci dacă eşti într-o zonă urbană aglomerată? Dacă faci uz de armă într-o astfel de situaţie, o faci pe riscul tău şi poţi intra la puşcărie pentru omor dacă cumva vreun nevinovat este ucis. Nu mai brava atât, ideea mea era că armamentul poate fi folosit, însă nu în toate situaţiile. 

• Moderator

chiar cu riscul de a ajunge la puscarie prefer sa omor cel putin unu si sa ranesc "altii" care casca gura

Nimic nu ma mai mira la tine. Ne-ai obisnuit sa scrii numai ineptii, macar treci la sectiunea "Bancuri" :)

rares, scuza-ma, dar cred esti rasist, nu toti sunt bogati, asa cum nu toti sunt hoti, cersatori sau scandalagii, mai sunt si altii care muncesc

Daca incidentul are loc pe o strada laturalnica si nu exista "spectatori", iar atacatorul poate atenta la viata agentului, nu se poate folosi arma din dotare?

• Downvote 3

Eu îţi spun ce zice legea. Dacă vrei să bravezi şi să îmi arăţi ce Rambo eşti tu pe stradă, e alegerea ta. Ce te faci când la locul scandalului se strâng curioşi, copii, femei?

da, stiu si eu ce zice legea. nu vreau sa bravez si cu atat mai mult nu am nimic sa-ti arat sau demonstrez tie...cu atat mai mult tie. mi-am exprimat o parere personala.

intr-un scandal cum e cel despre care se vorbeste sau oricare alt scandal in care sunt implicati tigani nu se vor strange curiosi dintre oamenii normali care sa stea in fata pistolului tau. in schimb in fata tiganilor cu ceafa groasa vor sta intr-adevar pirandele cu puradeii incercand sa-i apere pe vitejii lor barbati.

am patit-o pe pielea mea ca o tiganca sa se bage cu copilu in fata mea cand incercam sa imobilizez o persoana. fara nici o remuscare am folosit spray-ul din dotare. bineinteles ca in fata pericolului proasta s-a ferit si tot barbacsu a incasat jetu...pentru aia tot a tipat ca din gura de sarpe ca am omorat-o cu spray-u. dupa incatusare au urmat si actele pentru port de cutit. si vine intrebarea care mi-am pus-o si eu dupa ce s-au linistit apele...daca nu dadeam cu spray ca deh era un copil in fata mea si de dupa piranda fara sa vad primeam un cutit bine plasat?

si orice ai zice tu sau minstru de interne sau presedintele tarii...cand un individ vine catre mine cu intentia de a ma omora va lua glont. si crede-ma ca nu trag "avertismente" ca sa ranesc "spectatorii curiosi" ci voi trage in plin in acel individ. cum am zis...imi iubesc viata si prefer la inchisoare decat leguma pe patul de spital, sau la morga.

rares, scuza-ma, dar cred esti rasist, nu toti sunt bogati, asa cum nu toti sunt hoti, cersatori sau scandalagii, mai sunt si altii care muncesc

eu??? naaaa...eu iubesc pe toata lumea inclusiv tiganii, cu toate ca in atatia ani de activitate pot numara pe degete cati tigani am vazut muncind cinstit cu carte de munca.

• Upvote 3