Jump to content
POLITISTI.ro

Auto inmatriculat in bulgaria cu itp FALS


Postare recomandată

Publicat

Salutare, fac parte din categoria norocosilor care a achizitionat un autovehicul inmatriculat in bulgaria cu un itp fals.

   Sa incep cu inceputul, in data de 13.03.2014 am cumparat de la un vecin un autoturism BMW inmatriculat in bulgaria, a trebuit sa caut proprietarul de drept al masinii pentru a putea face un contract de vanzare cumparare deoarece nu intentionam sa il pastrez cu numere de bulgaria.Am facut acel contract de vanzare cumparare si in acelasi timp l-am rugat pe proprietar sa imi faca un contract decomodat deoarece in data de 15.03 dream sa ies din tara cu respectiva masina pt a merge in vizita la parintii logodnicei mele , urmand ca la intoarcere sa fac omologare si restul demersurilor pentru inmatriculare. Am controlat actele masinii si avea asigurarea valabila pana in data de 27.03.2014 si itp-ul pana in data de 21.03.2014.

 Ajuns cu masina in vama Sculeni am fost instiintat ca ITP-ul acestui autovehicul este FALS ( aici nu pot sa stiu daca hartia in sine era fals sau pur si simplu nu a fost implementat undeva acest lucru, actele pareau foarte legale avand si acel timbru holograma pe ele si etc). Am fost retinut cca 6 ore in punctul vamal unde mi s-a intocmit dosar penal si mi s-a retinut permisul de conducere impreuna cu talonul si acel ITP presupus fals. Mi-au fost inmante doua dovezi una pentru talon cu drept de circulatie al masinii pentru 15 zile si una pentru permis fara drept de circulatie, pe ambele fiind scris doar LP(lucrare penala).

 Am aflat dupa cca 25 de zile ca am fost sanctionat conform art 111 aln 1 lit b si aln 3 din OUG 195/2002

 Doua intrebari am, cum puteam eu sa stiu ca acel ITP este fals daca dansilor le-a luat 6 ore sa hotarasca acest lucru, si mai ales, avand dovada faptului ca aveam masina de doua zile pentru ce s-a facut acest dosar penal. Ma poate ajuta cineva cu un sfat, sa stiu si eu cum pot intra in posesia unei dovezi sau a permisului de conducere ? Facand omolgare masinii si inlusiv a itp-ului talonul l-am recuperat deoarece aveam nevoie de el pentru inmatricularea auto aici in romania.

 Mentionez ca sunt un om normal, cu frica legii, nu sunt un infractor sau un om obisnuit cu doasre penale .

 Va multumesc mult si astept cu neradare ajutor din parte dumneavoastra.

 Atasez si documentul considerat fals si cele primite din vama de la domnul vames.

 

post-13562-0-61221800-1397652357_thumb.j post-13562-0-36071600-1397652506_thumb.j post-13562-0-52243700-1397652641_thumb.j

  • Moderator
Publicat

Nu le-a luat deloc şase ore să îşi dea seama că este falsă. Ba din contră, au depistat-o foarte rapid, acolo pe loc la acel control sumar al documentelor.

Cele şase ore au fost necesare pentru îndeplinirea formalităţilor şi procedurilor ce se efectuează când se constată o infracţiune şi se întocmeşte dosar penal. Mai pe înţelesul tuturor, poliţistul de frontieră a văzut, a descoperit, a depistat, (spune-i cum vrei) ITP-ul fals, dar timpul acela a fost cel în care s-au întocmit documentele necesare, procese verbale, declaraţii, dovezi, etc. 

 

Poliţistul de frontieră (acela este poliţist de frontieră, NU e vameş) era obligat să întocmească dosarul penal, deoarece a constatat că s-a comis o infracţiune. Dacă nu ar fi făcut-o, atunci el era cel care încălca legea. Şi venea DGA-ul şi-l acuza de favorizarea infractorului. 

Publicat

Nu le-a luat deloc şase ore să îşi dea seama că este falsă. Ba din contră, au depistat-o foarte rapid, acolo pe loc la acel control sumar al documentelor.

Cele şase ore au fost necesare pentru îndeplinirea formalităţilor şi procedurilor ce se efectuează când se constată o infracţiune şi se întocmeşte dosar penal. Mai pe înţelesul tuturor, poliţistul de frontieră a văzut, a descoperit, a depistat, (spune-i cum vrei) ITP-ul fals, dar timpul acela a fost cel în care s-au întocmit documentele necesare, procese verbale, declaraţii, dovezi, etc. 

 

Bun, eu ce trebuie sa fac in situatia aceasta?..acel autovehicul nu avea voie sa circule in Romania? Nu sunt si eu o persoana pacalita la randul meu?

Apelez la voi pentru ca sunteti de 10 mii de ori mai bine documentati decat mine .

  • Moderator
Publicat

În urma cercetărilor se va stabili cu exactitate dacă ai fost sau nu cumpărător de bună credinţă. Iar cel ce stabileşte acest lucru este procurorul care coordonează cercetările în dosar, nu poliţistul de frontieră. Poliţistul de frontieră doar strânge probe şi execută sarcinile trasate de procuror.

Publicat (modificat)

Ok, deci, itp-ul acela era fals , inseamna ca masina avea itp-ul expirat.

De aici deduc urmatoarele, un cetatean german de exemplu, vine in romania, ii expira itp-ul si intra la puscarie pentru ca a condus o masina cu itp-ul expirat?

 Pe o dovada de retinere a talonului sau a permisului nu trebuie sa se mentioneze fapta comisa si motivul retinerii ?

Modificat de sleepless
  • Moderator
Publicat

Nu confunda un document fals (contrafăcut de persoane neautorizate) cu un document autentic dar a cărui perioadă de valabilitate a expirat. Sunt două situaţii complet diferite d.p.d.v. juridic.

Publicat

iar in acele 6 ore nu s-a intocmit nici o declaratie , au fost doar acele doua dovezi plus acea hartie a4 pe care scrie dovada.

prima data mi s-a comunicat ca o sa am dosar penal pentru uz de fals, chestia cu art 111 am aflat-o abia dupa 25 de zile .

  • Moderator
Publicat

Asta ai înţeles?
La modul general, falsul în înscrisuri este un mod ilicit de confecţionare sau de modificare a unui înscris oficial pentru a produce efectele probatorii ale unui înscris adevărat.
Nu e acelaşi lucru cu situaţia când valabilitatea unui ITP este expirată.

  • Apreciez 1
Publicat (modificat)

Nu confunda un document fals (contrafăcut de persoane neautorizate) cu un document autentic dar a cărui perioadă de valabilitate a expirat. Sunt două situaţii complet diferite d.p.d.v. juridic.

 

Ai dreptate, dar in acest caz trebuia sa mi se intocmeasca dosar penal pentru uz de fals...fiind incadrat unde am fost incadrat practic masina avea itp expirat, de cand s-a intamplat pana acum cred ca am citit 1000 de legi si 1000 de sanctiuni...imi fierbe creierul in cap..am facut 450 de km pana in iasi sa imi ridic talonul pentru ca omologarea e valabila 60 de zile si ghici ce, am stat acolo 4 ore sa pot lua talonul pt ca dovada era incorecta..scria pe ea doar acel LP, iar dupa cum am citit si eu prin legile noastre talonul se restituie in momentul in care faci dovada ca motivul pentru care a fost retinut talonul a incetat...

 

Din ce am reusit eu sa inteleg din tot codul nostru rutier este ca masina nu mai avea drept de circulatie decat dupa ce era deja sanctionata in acest sens , chiar daca este inmatriculata in alta tara.

 

nu ma intelegeti gresit, nu sunt un fan al masinilor inmatriculate in bulgaria, dar a fost foarte ok ca pret si facand un calcul in cap cu tot cu taxa de prima inmatriculare ieseam ok ca bani. Masina nu a fost cumparata pentru a ramane cu numere de bulgaria.

   Am avut probleme cu masini de genul asta in trafic, sunt motociclist si am avut motorul facut praf de o bulgaroaica dasta si nu am reusit sa imi iau banii de nichaeri si , mergand pe principiul ce tie nu iti place altuia nu ii face nu as fii tinut niciodat o masina cu numere de bulgaria

Modificat de sleepless
  • Moderator
Publicat

Stai fără grijă că au fost întocmite, chiar dacă nu ai băgat de seamă sau nu ai văzut, te asigur că un poliţist scrie o grămadă de hârtii şi hârtiuţe atunci când întocmeşte un dosar penal. Chiar şi pentru a putea obţine acel nr de înregistrare ce este consemnat în dovezile înlocuitoare se întocmesc un braţ de hârtii.

 

Şi nici în privinţa încadrării juridice nu ai de ce să-ţi faci probleme. Dacă ulterior se constată că ştiai despre ITP-ul fals, vei fi cercetat şi pentru uz de fals. Cel mai probabil încadrarea juridică iniţială nu a fost şi pentru uz de fals pentru că ai declarat că nu ştiai că ITP-ul e fals. Dr nu e vremea pierdută. Pentru început eşti cercetat că ai condus pe drumurile publice o maşină care nu are drept de circulaţie, pentru că acest lucru e o certitudine. Dacă ulterior se constată şi altceva, se extind cercetările şi vei fi acuzat şi de uz de fals. Deci nu trebuie să te impacientezi şi nici să-şi faci probleme cum că nu ştie poliţistul de frontieră cum să efectueze cercetările. Chiar şi dacă am presupune că poliţistul de frontieră greşeşte, este un procuror ce îi supraveghează activitatea, îl îndrumă şi îl coordonează, deci dacă greşeşte undeva, are cine să-l tragă de urechi.

 

Deocamdată talonul tău nu poate fi restituit, până nu se soluţioneză dosarul penal, de aceea ai perdut vremea încercând să-l recuperezi.

Publicat

Talonul l-am recuperat, motivul pentru care a fost suspendat nu a fost ca este proba intr-un dosar penal ci a fost faptul ca itp-ul masinii a fost expirat.

Daca acea masina nu avea dreptul sa circule in romania mi se ridicau placutele de inmatriculare, si nu mi se mai dadea dovada 15 zile pentru a ii efectua itp-ul masinii.

 

Tu ai inteles ca eu am intrat aici ca sa gasesc inca o persoana cu care sa ma cert, nu asta era scopul meu, pur si simplu nu inteleg cum poti lua un om pacalit, sa il regulezi si tu pe toate partile doar pentru simplu fapt ca poti.

Publicat

Cineva a falsificat ITPul, asta e clar. Daca ai spune adevarul, ce zice vecinul de la care ai cumparat masina? Unde era destinatia excursiei (curiozotate doar)?

Publicat

Cineva a falsificat ITPul, asta e clar. Daca ai spune adevarul, ce zice vecinul de la care ai cumparat masina? Unde era destinatia excursiei (curiozotate doar)?

 

Destinatia excursiei era unghieni, localitate din care este logodnica mea ..nu are relevanta acest lucru.

Vecinul meu a facut acel itp si asigurarea intr-o localitate din bulgaria la vama cu calarasi..

El personal a fost acolo cu masina a fost masina bagata in acel service si i s-au inmant acele acte.

Actul in sine nu este fals, nu a fost implementat acolo unde trebuie implementat, nu e singurul care a patit asta.

Asigurarea era ok nu era falsa.

  • Moderator
Publicat

Ce nu înţelegi tu este că poliţistul respectiv pentru asta e plătit, asta e menirea lui acolo şi asta trebuie să facă, să depisteze orice activitate ilicită. Faptul că tu percepi aceste chestiuni că pe o "regulare" e doar părerea ta, dar în principiu omul ăla nu are absolut nicio vină şi a făcut exact ce trebuia să facă şi pentru ce e plătit.
Caută vinovăţia şi responsabilul în altă parte, nu la poliţistul de frontieră.

  • Apreciez 1
Publicat

Vecinul meu are amenzi de circulatie luate cu aceasta masina, prezentand aceste acte FALSE.

Dar eu, om de rand ar fii trebuit sa stiu ca acele hartii sunt false pt simplu fapt ca nu au fost implemetate undeva, hartii care au trecut prin mana unor persoane compenete la fel cum au trecut si prin mana mea

Publicat

Daca ai dreptate, te compatimesc pentru ce patesti. Desi daca totul e curay, ma intreb de ce a fost masina mult mai ieftina decat te asteptai...

Publicat (modificat)

Ce nu înțelegi tu este că polițistul respectiv pentru asta e plătit, asta e menirea lui acolo și asta trebuie să facă, să depisteze orice activitate ilicită. Faptul că tu percepi aceste chestiuni că pe o "regulare" e doar părerea ta, dar în principiu omul ăla nu are absolut nicio vină și a făcut exact ce trebuia să facă și pentru ce e plătit.

Caută vinovăția și responsabilul în altă parte, nu la polițistul de frontieră.

Politistul de frontiera este platit sa aplice legea CORECT man, in situatia aceasta dosar penal pentru uz de fals sau, daca eram incadrat la fostul articol 85 aln 4, sa imi retina placutele de inmatriculare, ce nu intelegi tu este ca acel politist este platit sa isi faca treaba corect, sa completeze acele dovezi corect nu in bataie de joc , pentru ca eu acum umblu ca prostul sa rezolv probleme aparute in plus pentru faptul ca acel politist a aplicat legea dupa bunul sau plac.

Un raspuns doresc, un autovehicul inmatriculat in alta tara cu itp expirat nu are voie sa circule in romanaia ?, sau nu are voie sa circule doar daca a fost deja sanctionat in acest sens?

 

Dovezile din poza de sus ti se par completate corect ?

nu a fost exagerat de ieftina, dar nefiind inscrisa in romania si neavand taxa platita e logic sa fie mai ieftina.

Ce mi se pare ieftin este ca stiam ca a fost schimbat tot ce tine de articulatii la ea , deci nu era un cazan.

Modificat de sleepless
  • Moderator
Publicat

Vecinul meu are amenzi de circulatie luate cu aceasta masina, prezentand aceste acte FALSE.

Dar eu, om de rand ar fii trebuit sa stiu ca acele hartii sunt false pt simplu fapt ca nu au fost implemetate undeva, hartii care au trecut prin mana unor persoane compenete la fel cum au trecut si prin mana mea

 

De unde ştii că a primit amenzi prezentând aceleaşi documente? Nu ai de unde, doar presupui.

Oricum aceste aspecte nu au nicio relevanţă referitoare la problema ta. Ai greşit, trebuie să suporţi consecinţele! Dacă trăieşti cu impresia că cineva e obligat să stea la spatele tău şi să te dădăcească, ori să te tragă de mânecă atunci când greşeşti, eşti naiv.

 

Politistul de frontiera este platit sa aplice legea CORECT man, in situatia aceasta dosar penal pentru uz de fals sau, daca eram incadrat la fostul articol 85 aln 4, sa imi retina placutele de inmatriculare, ce nu intelegi tu este ca acel politist este platit sa isi faca treaba corect, sa completeze acele dovezi corect nu in bataie de joc , pentru ca eu acum umblu ca prostul sa rezolv probleme aparute in plus pentru faptul ca acel politist a aplicat legea dupa bunul sau plac.

Alte presupuneri, pentru că nu ai tu de unde să ştii pentru care fapte eşti cercetat şi aşa mai departe. Îţi dai cu presupusul despre aspecte care te depăşesc. Înţelege că cercetarea penală nu e încheiată şi se pot extinde cercetările în orice moment. Poţi fi liniştit că poliţistul ăla a aplicat legea corect.

 

Un raspuns doresc, un autovehicul inmatriculat in alta tara cu itp expirat nu are voie sa circule in romanaia ?, sau nu are voie sa circule doar daca a fost deja sanctionat in acest sens?

Păi văd că eşti foarte priceput să interpretezi legislaţia şi pozezi într-un mare cunoscător, motiv pentru care cred că ar fi tardiv şi inutil să-ţi mai spunem noi.

  • Apreciez 1
  • Moderator
Publicat

Repet, nu-ţi mai face probleme în ceea ce priveşte modul şi corectitudinea cum aplică acel poliţist de frontieră legea. Nu tu eşti în măsură să stabileşti dacă o face corect sau modul cum o face. Spuneai la început că nu te pricepi şi că ai citit foarte multe acte normative într-un timp foarte scurt, astfel încât simţi că-ţi explodează creierul. Chiar crezi că te-ai deşteptat acum şi poţi da lecţii ori eşti în măsură să spui ce şi cum trebuia să facă acel poliţist de frontieră? Te asigur că nu eşti în măsură, e doar o iluzie. 

Ai citit în zadar legile acelea, nu înseamnă că gata te şi pricepi. De exemplu, după intrarea în vigoare a noilor coduri (penal şi de procedură penală) infracţiunile la regimul circulaţiei nu se mai regăsesc în "codul rutier". Nu ştiu ce ai citit tu despre infracţiuni şi despre reţinerea plăcuţelor, dar e foarte posibil să vorbeşti despre nişte prevederi legale ce nu mai sunt de actualitate.

Deşi pare uşor, iar românul în general trăieşte cu impresia că se pricepe şi este specialist în cum ar trebui poliţiştii să-şi facă treaba, lucrurile nu sunt deloc atât de simple precum par. Deci nu ai de ce să-ţi faci probleme, nu ai fost nedreptăţit cu nimic.

Publicat

stiu pentru ca a primit amenda cu mine in masina cu o saptamana inainte sa achizitionez eu msina de la el

iar faptul ca acele dovezi nu sunt completate corect nu este presupunerea mea man, este cea a acelui politist la care m-am prezentat cu dovada sa imi ridic talonul..

nu am obiceiul sa presupun, vorbesc la obiect din chestii concrete nu din presupuneri.

 

Daca esti setat sa te certi cu mine inseamna ca topicul asta deschis de mine pentru a primii niste lamuriri nu isi are rostul.


Repet, nu-ţi mai face probleme în ceea ce priveşte modul şi corectitudinea cum aplică acel poliţist de frontieră legea. Nu tu eşti în măsură să stabileşti dacă o face corect sau modul cum o face. Spuneai la început că nu te pricepi şi că ai citit foarte multe acte normative într-un timp foarte scurt, astfel încât simţi că-ţi explodează creierul. Chiar crezi că te-ai deşteptat acum şi poţi da lecţii ori eşti în măsură să spui ce şi cum trebuia să facă acel poliţist de frontieră? Te asigur că nu eşti în măsură, e doar o iluzie. 

Ai citit în zadar legile acelea, nu înseamnă că gata te şi pricepi. De exemplu, după intrarea în vigoare a noilor coduri (penal şi de procedură penală) infracţiunile la regimul circulaţiei nu se mai regăsesc în "codul rutier". Nu ştiu ce ai citit tu despre infracţiuni şi despre reţinerea plăcuţelor, dar e foarte posibil să vorbeşti despre nişte prevederi legale ce nu mai sunt de actualitate.

Deşi pare uşor, iar românul în general trăieşte cu impresia că se pricepe şi este specialist în cum ar trebui poliţiştii să-şi facă treaba, lucrurile nu sunt deloc atât de simple precum par. Deci nu ai de ce să-ţi faci probleme, nu ai fost nedreptăţit cu nimic.

 

 

Nu ma dau eu destept man ci pur si simplu astea sunt raspunsuri primite de la persoane competente din institutii competene , in drumul meu pentru recuperarea talonului, si in incercarea ea de am imi scoate o amarata de dovada cu drept de circulatie, pentru ca , spre deosebire de ce crezi tu , nu sunt infractorul ala pe care il favoriza acel politist vamal, sunt un om cinstit care nu incearca sa prosteasca sau sa fure ceva ci pur si simplu incearca sa iasa dintro situatie in care a intrat fara voia lui, incearca sa privesti problema si din perspectiva mea ca nu cred ca te-ai simtii nici tu prea bine in acceasi situatie.

Pur si simplu am cumparat o masina care, fara voia mea si nefacut de mine avea un itp fals, si conform incadrari primite la acest dosar penal, incerc sa aflu daca masina aceea avea sau nu dreptul sa circule in romania

pentru ca la noi legile sunt facute de asa natura sa nu te lamureasca cu nimic, sa nu iti spuna care sunt faptele care se incadreaza la aceea lege.

Am facut acest post pentru a apela la ajutorul vostru nu pentru a ma certa cu cineva.

 

Se pare ca e mai usor sa tragi tu niste concluzii ca ai senzatia ca am lezat cu ceva pe cineva, decat sa dai unui om un raspun concret la o intrebare

  • Moderator
Publicat

Uite care e legătura:

Nu reuşeşti să faci diferenţa între un vameş (funcţionar al Ministerului de Finanţe) şi un poliţist de frontieră (funcţionar cu statut special al Ministerului de Interne). În schimb le şi poceşti profesia, ceva de asemănător cu situaţia în care eu, un pacient ce vine la tine, după ce te văd că foloseşti un aparat îţi voi spune că eşti meşter-asistent sau inginer-doctor, la fel cum spui tu că ăla este "poliţistu' vameş". Şi după ce îţi pocesc profesia, să mă apuc să-ţi explic cum ar trebui să-ţi faci treaba, unde să te uiţi, ce diagnostic să pui, etc. Ce crezi, te pot învăţa câte ceva? Eu sincer nu cred.

 

Reţine următorul lucru: dosarul ăla penal ţi-a fost întocmit tocmai pentru a se face cercetări şi a se stabili cu exactitate dacă te faci vinovat de ceva. Până una alta, beneficiezi de prezumţia de nevinovăţie. Se vor face cercetări şi se va stabili dacă ştiai că ITP-ul este fals, dacă nu ştiai, dacă este un fals sau nu, cine a executat fals-ul, dacă maşina avea drept de circulaţie şi aşa mai departe. Deci nu tu trebuie şi nici nu poţi stabili dacă maşina avea drept de circulaţie, ci cei ce instrumentează acel dosar. Iar ultimul cuvânt acolo îl are procurorul. Dacă din cercetări reiese că nu aveai cunoştiinţă şi că ai spus adevărul când ai declarat că ai fost şi tu la rândul tău înşelat, atunci cercetarea penală se va încheia în ceea ce te priveşte.  

 

Ps: Citeşte şi regulamentul forumului, ai să vezi că citarea postului anterior este inutilă şi interzisă

  • Apreciez 2
Publicat

Ok, eu intreb daca un autovehicul cu itp-ul expirat se incadreaza la art 85 aln 4, acum e mai clara intrebarea?

Nu poti sa imi spui ca imi suspenda permisul de conducere si abia dupa se hotaraste in cursul cercetarii penale pentru ce a fost suspendat.

Ca sa imi suspende permisul trebuie sa comit o infractiune, sau contraventie nu ma pricep exact, in cazul de fata este vb de art85 aln. 4 si tot ce vreau sa stiu de la voi este daca acel autovehicul avea sau nu voie sa circule in romania, nu imi poti spune ca asta se hotaraste in cursul cercetarilor. Fapta trebuie sa existe si sa fie clara de la inceput pentru a putea fii sanctionata, nu sanctionezi intai si dupa hotarasti petru ce.

poti sa imi raspunzi la aceasta intrebare sau nu?, daca nu restul discutiilor sunt inutile.

  • Moderator
Publicat

Reţinerea permisului în cazul tău e o măsură preventivă cu caracter administrativ, nu este o consecinţa a aplicării unei sancţiunii. Din acest motiv procurorul care are în lucru cauza respectivă poate dispune acordarea de valabilitate şi prelungirea acesteia.

Faci confuzie între sancţiunile contravenţionale ce se aplică de poliţist şi infracţiuni, care sunt fapte prevăzute de legea penală, iar sancţiunea pentru o astfel de faptă se aplică de magistrat, nu de poliţist.

  • Apreciez 1

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Adaugă...

Informaţii importante

Am plasat cookie-uri strict necesare pe dispozitivul dvs. pentru afişarea optimă a paginilor. Puteţi în orice moment să modificaţi setările cookie-urilor, altfel vom presupune că sunteţi de acord să continuaţi. Utilizând acest site, sunteţi de acord cu Termenii şi condiţiile de înregistrare şi Politica de confidenţialitate.