Jump to content
POLITISTI.ro

Interventii periculoase

benkb

Recommended Posts

Nu mirosi bine Elvis. Respectele mele pentru curajul pe care l-ai avut. E o fapta de toata lauda ;)

Marius, nu-s basme. Sunt lucruri auzite de la vecinii-puslamale care toata ziua umbla "cu baietii".

"prietene" lasa-ne si viseaza in continuare. n-avem timp de prostiile tale

Simt miros de comunitar benkb?

Acum multi ani (anul2000 ) eram in cartierul Fata Luncii cu inca doi colegi .Urmaream o masina data in urmarire pentru o multitudine de fapte savarsite.

Cand si-au dat seama ca nu mai au unde sa fuga au coborat ,,4 brazilieni" din masina si au intrat in curtile nationalitatii conlocuitoare.

Am intrat dupa ei ,am scos doi afara si am inceput sa ne tavalim cu ei pe jos. Am uitat sa va spun ca in locul ala era groapa de gunoi a orasului.

In maxim 3 minute strada ?, daca se putea numi strada, era plina de de ciocolatii care amenintau cu diferite obiecte ascutite,intepatoare,contondente.

Am trecut in fata colegilor mei care continuau tranta , am bagat cartus pe teava si am inceput sa strig cat ma tineau plamanii ca macar 2-3 iau cu mine.

Au auzit cand am incarcat pistolul ,poate l-au si vazut ca era luna plina dar cateva secunde au dat inapoi. A fost momentul psihologic dar a fost si prima data cand mi-au scapat niste talhari pe care pusesem mana. Am mai trecut prin multe situatii delicate pana in ziua aia.

Cred ca atunci am fost cel mai aproape de taramul intunecat.

In 2003 stiti de la tv ce s-a intamplat am fost in primul rand.

Povesti......

fata luncii s-a intamplat sau in mofleni? vad ca zici de groapa de gunoi

aha. poate ca cioroii astia imputiti din fata luncii vor fi redusi la tacere, dar mai intai sa se termine circul asta cu vamile si apoi poate se gandeste cineva sa ne ajute si pe noi politistii. ma refer la o lege cu aplicabilitate siun mod de constrangere. poate par off-topic, dar spete din astea, gen tavaleli cu tiganii tot apar si de multe ori tb evitate doar pt ca legea este asa cum e

parerea mea este ca orice interventie este periculoasa! Eu nu pot sa va povestesc de vreo interventie de-a mea, fiindca nu pot sa imi dau seama care a fost cea mai periculoasa si cea mai interesanta...toate sunt la fel de periculoase atata timp cat totul tine doar de orientare, ci nu de o dotare adecvata si reguli stricte! Pacat ca nu avem dotarea necesara pentru orice tip de interventie si din acest motiv orice interventie devine periculoasa. Stiati ca in Anglia fiecare politist are asigurare de sanatate, dar daca politistul nu poarta vesta antiglont si dotarea adecavata interventilor, atunci asiguratorul nu plateste polita de asigurare...sa nu mai vorbim ca ei au in dotare pistoale cu electrosocuri TASER care usureaza cu 50 % orice interventie.

Tin minte cand s-a dat un jaf armat la o banca si imediat s-a instituit navodul, iar eu cu inca un coleg stateam in filtru doar in camasa si cu carpatiul in toc, pentru a descoperi si opri in trafic cel putin 3 infractori inarmati! Multumesc lui Dumnezeu ca nu i-am descoperit, fiindca va dati seama ca acei infractori nu se predau de buna voie asa cum suntem invatati in scoli si sigur acum nu mai eram pe lumea asta.

Patriotul, ulterior au fost prinsi?

Poate ca ar fi frumos sa povestiti mai multe din interventiile interesante pe care le-ati avut.

Nu cred ca sunt doar atatea. Niste eroi n-au cum sa nu aiba ce povesti. In felul asta ne incurajati si pe noi, oamenii de rand, sa avem incredere in voi ajutandu-ne sa intelegem la ce riscuri va supuneti pentru ca altii sa poata trai linistiti.

• Downvote 1

De ce politistii nu au in dotare manusi speciale pentru interventie si manusi chirurgicale intrucat sunt nevoiti in multe situtii sa se murdareasca sau sa fie murdariti cu diferite substante care pot fi foarte periculoase ?Raspunsul e ca acesti guvernanti nu ii intereseaza absolut deloc protectia politistului, interesul lor e doar cum sa faca afaceri in scop personal cat mai bune.Vinovati sunt si Sindicatele ca nu vin cu astfel de propuneri cat si Managerii unitatilor de politie.

• 2 weeks later...

Aici un abonat al acestui topic , insa nu prea mai posteaza nimeni.

Sunt sigur ca ati participat la multe interventii periculoase de-a lungul carierei , mai povestiti-ne si noua celor tineri cate ceva poate avem de invatat din unele intamplari. :emo-yessir:

• 3 weeks later...

Sunt aici oameni care pot povesti pe trei topicuri nu pe unul singur despre interventiile periculoase la care au luat parte.

Motivele pentru care nu o fac, sunt simple :

1. nu prea e nimeni curios de faptele bune ale politistului

2.unele nu se pot spune

Patriotul, ulterior au fost prinsi?Poate ca ar fi frumos sa povestiti mai multe din interventiile interesante pe care le-ati avut.Nu cred ca sunt doar atatea. Niste eroi n-au cum sa nu aiba ce povesti. In felul asta ne incurajati si pe noi, oamenii de rand, sa avem incredere in voi ajutandu-ne sa intelegem la ce riscuri va supuneti pentru ca altii sa poata trai linistiti.

Baiete benkb, pentru ca nu imi pot da drumul la gura pe acest forum sa iti spun ce cred eu despre tine si despre ironia ta idioata, o sa tac.

Nu inainte de a-ti spune ca vrabia malai viseaza.

Nu uita, ca cu marker negru se duce inscriptia aia deranjanta si mica ,,comunitara,, si ramane aia faloasa si mare POLITIA.

Edited by arcan

@alin... in cazul in care te-ai prezenta sa il ridici pe unu si ala ar fii cam copt pe la ochisori, s-ar pune problema sa il amendezi pe cel care a oprit atacul? atata timp cat si victima ar fi acolo si l-ar sustine pe cel care a oprit atacul? :emo-yessir:

am trecut prin lucruri de genul ăsta și nu s-a pus problema să fie cineva amendat. o condiție e esențială: ca ăla copt să nu dea ortul popii. vezi, aici e discutabil cu bătaia. una e să-l imobilizezi și alta să-l rupi în două după care să vinî poliția să-l care. păi, în condițiile în care dai în el ca într-un sac de box, prost e polițistul care ți-l ia așa fără să te întrebe de sănătate. moare la el și e vinovat.

deci, este discutabilă problema, dar o mică corecție e binevenită și atât.

• Upvote 1

Aici un abonat al acestui topic , insa nu prea mai posteaza nimeni.

Sunt sigur ca ati participat la multe interventii periculoase de-a lungul carierei , mai povestiti-ne si noua celor tineri cate ceva poate avem de invatat din unele intamplari. :emo-yessir:

undeva după moartea polițistului Sașa Disici. mă aflam în patrulare cu un alt coleg și un ofițer de judiciar, când am trecut prin dreptul unui bar și am observat că din interior au ieșit furibund mai mulți cetățeni de etnie rromă puși pe scandal. am coborât pentru a vedea ce se întâmplă moment în care între două tabere s-a născut un scandal cu bâte. atunci ofițerul ( antisport sau anti orice activitate fizică) s-a transformat pe post de cuier având în grijă și stațiile noastre. eu (având la spate un pistol mitralieră cu pat rabatabil) împreună cu celălalt coleg am intrat între ei pentru a-i despărți. am reușit să dispersăm o parte din ei, eu am imobilizat un altul, iar colegul meu mi-a salvat curul fiindcă pe la spate o femei se apropiase să mă lovească cu o scândură în cap. am chemat prin stație celălalt echipaj (format din doi foști handbaliști) care a sosit destul de repede la fața locului, dar s-a limitat la a viziona spectacolul (ATENȚIE DECI LA COLEGI). am început să imobilizăm dintre ei până am reușit să-i calmăm, numai doi dintre noi. la câteva zile unul dintre scandalagii s-a prezentat la birou și mi-a spus că mă dă în judecată fiindcă i-am rupt mai multe coaste lovindu-l cu pistolul mitralieră. binențeles că nu am făcut acest lucru, avândul la spate tot timpul ( având și pat rabatabil). m-a șicanat în felul ăsta vreo lună de zile spunându-mi că mă dă în judecată că o să mă dea afară, că mă dezbracă, chestii uzuale.

binețeles că acest lucru nu s-a întâmplat, ia după aproximativ o lună de zile a venit să-mi spună că s-a gândit mai bine și vrea să ne împăcăm. :ner:

Edited by dorian
  • Upvote 1

dorian...poate ne spui mai multe despre speta asta.De exemplu in ce perioada de timp a fost, unde erai tu (sectia)...cine erau tiganii etc...

Asta ca sa nu pari mincinos, nu de alta...

Undeva prin vara anului trecut pe la inceputul lui iulie ... intr-un celebru spital din Bucuresti pe la ora 3 dimineata tocmai terminasem de recoltat niste probe biologice la un "baiet emerit" in ale vinului care a uitat ca nu isi cumparase strada si imi bagase o pereche de tineri casatoriti in spital ... la un moment dat usa de la UPU e data cu putere de perete si imi intra vreo 5-6 rromanes de prin com. Pantelimon. N`apuc sa ma dezmeticesc bine si unu scoate sabia sa ii ia la doctor capatana ca nu il lasa sa-si vada nepotu internat injunghiat ... scot pistolu, dezarmez, bag cartus pe teava (chestie de 2 sec nu pot estima insa a fost fff repede :) ) si somez. Intre timp colegu` se face mai mult decat invizibil si raman singur cu coloratii ... urlu la cei de la paza sa cheme urgent sectia -- care e la fix 300m mai jos de spital -- si incerc sa calmez spiritele.

Reactia tiganului? "Sefulica baga pistolu` la loc ca n-ai voie sa ma omori, da` eu tot te nimeresc cu sabia in cap". Reusesc sa calmez satra, ii scot afara din UPU. Afara ... surprize, surprize! Si nu cu Andreea Marin. 20 de negrii mititei ei si draguti stateau si asteptau sa iasa bulibasha, probabil cu capu` doctorului in maini. Trec vreo 10 min de parlamentari, sectia nix. Dupa vreo inca 5 min se plictisesc tiganii si pleaca. Dupa alte vreo 5 minute apare sectia. In masina, 2 AS. Coboara geamu` dar doar pana la jumatate sa nu se faca frig probabil (erau vreo 26 grade afara noapte d`aia uscata de iulie) si ma intreaba ff nonsalanti "Gata?"... eu "Da!"... ei .. "au fost multi?" eu ... "vreo 20" ... ei "si ai legitimat si tu macar vreo 3-4??" .... eu ... m-am urcat in masina si am plecat. Pe scaunul din dreapta statea colegu` tremurand ca varga .... La ora 07.00 am iesit din tura fara alte incidente :)

P.S: Sa nu se inteleaga ca mi-a fost frica sa fac ceva. Am avut de luat o decizie de a trage sau nu in 2 secunde max. daca o luam gresit acum eram prin tribunale judecat si para-judecat. Ce m-a intristat profund a fost faptul ca am ramas singur, iar sectia care stia tot ca a fost pusa la curent de cei de la paza care au linie directa cu ei, a facut tot posibilul sa ajunga DUPA. Halal.....

• Member

pana la urma se pare ca e necesara putina "curatenie" printre noi...

Ai facut bine, si eu trag numai cand nu pot sa rezolv situatia altfel, chiar daca de multe ori am dreptul legal sa trag, si asta nu din cauza ca imi e frica de tribunale, Parchet, Inspectie Interna...

Si culmea Seful Sectiei tot imi zice Tackleberry ....

Patriotul, ulterior au fost prinsi?

Poate ca ar fi frumos sa povestiti mai multe din interventiile interesante pe care le-ati avut.

Nu cred ca sunt doar atatea. Niste eroi n-au cum sa nu aiba ce povesti.

Eroii nu se lauda cu faptele lor!

Asa ar fi trebuit Catalin, probabil ca daca faceam raport iesea iures mare si cine stie daca mai lucrau in momentul asta in sistem, dar m-am gandit ca poate au familii, rate ca noi toti. pacat ca la noi nu exista spiritul de colegialitate atunci cand un politist are nevoie de ajutor. La americani daca au dat statie si colegii aud celebra fraza " officer down!!" cred ca se strang toate patrulele de pe raza catorva state, pe cand la noi au nevoie de aprobari de la sefi...deh..metehne comuniste.

Tu te gandesti la ei ca poate au familii dar ei s-au gandit ca poate si tu ai acasa o sotie si poate un copil care au nevoie de tine in viata si nu de un erou postmortem ? Acesti oameni nu au ce cauta printre noi , parerea mea .

Baieti, daca voi preferati astfel de atitudini din partea sefilor, nu faceti decat sa-i incurajati pe scandalagii. Am auzit de cateva cazuri in colentina cand se adunau golanii de aici cu cei din pantelimon si lupta avea loc pe un teren arid din marginea cartierului. Cand apareau 2-3 politisti, ce credeti ca se intampla? Incepeau baietii sa faca urat la ei si se carau. Doar cand veneau interventiile de la comunitara am auzit ca s-ar fi spart gasca.

Mai ziceti ca sa asteptam politia cand sunt probleme. Copman, cred ca Dumnezeu te-a scapat din mana alora. Cred ca stii mai bine ca mine cat de perversa e mafia si aveai o gramada de sanse sa te ia baietii pe sus.

Nenea te rog eu mult sa ne lasi cu povestile cu si despre comunitari . Am avut mai multe ocazii sa ii vad in "actiune" cand am facut servicii impreuna cu acesti domni si ori de cate ori a fost vorba de un scandal ori coborau din auto si se faceau nevazuti ori "greseau" directia de deplasare cand eram patrula pedestra . Am doua spete traite din plin in compania lor asa ca ...... sa te fereasca dumnezeu sa primesti si vreo amenda de la vreunul din ei ca iesi la pensie pana termina de scris si tot aiurea intocmesc procesul ala verbal =)) .

dorian...poate ne spui mai multe despre speta asta.De exemplu in ce perioada de timp a fost, unde erai tu (sectia)...cine erau tiganii etc...

Asta ca sa nu pari mincinos, nu de alta...

dacă nu mă cunoști asta nu înseamnă că sunt un mincinos. se întâmpla în primăvara lui 2001, la câteva zile de la moartea colegului nostru de la Timișoara. dacă erai pe vremea aceea în sistem, cunoști faptul că, o perioadă bună de timp, s-a dispus suplimentarea dispozitivului de ordine publică cu polițiști din alte structuri (ofițerul despre care vorbesc este regretatul Maior Turcea Alexandru - Dumnezeu să-l ierte, bun la suflet dar care nu era de acțiune). vrei mai multe detalii? întărirea dispoztivului de ordine publică a impus înarmarea polițiștilor cu arme automate ( a fost ultima dată când s-a întâmplat acest lucru), iar acțiunea se întâmpla pe o stradă plină cu tuciurii din Jilava, jud. Ilfov.

mulțumit? dacă nu să fii sănătos.