Jump to content
POLITISTI.ro

bogdan bucur

Permanenta la postul de politie, legala sau munca in folosul comunitatii?

Recommended Posts

Roby

In situatii temeinic justificate, @valentinozauru   vezi ca mi se pare ca asa scrie
Asta nu inseamna ca orice apel 112 este o astfel de situatie si ca acelasi politist trebuie sa se prezinte o saptamana la rand sau ma rog, cum se face "permanenta" in cazul respectiv

• Upvote 1

Această publicitate este afişată doar vizitatorilor. - Click aici pentru înregistrare

bozo

Una e sa te cheme de acasa in situatii temeinic justificate, alta e sa se intocmeasca tabel cu permanenta.

Fa un raport in care refuzi sa faci permanenta aia si justifici cu ce am pus mai sus, daca ai curaj, daca nu, presteaza gratuit ca sa ii fie sefului bine.

• Upvote 1

Catalin

Dacă ziceţi că e ilegală, devine brusc legală în cazul în care s-ar plăti?
Sunt curios dacă în aceea perioadă când s-a plătit permaneţa asta vă mai puneaţi problema legalităţii întocmirii planificărilor? 
Îmi aduc aminte ce îngrămădeală era pe această permanenţă în perioada cât s-a plătit. Ce se mai certau colegi între ei, că ăla e băgat de mai multe ori şi aşa mai departe.
Dacă se va reintroduce plata permanenţei vă veţi menţine această decizie a refuzului de a face permanenţă sau cum?

• Upvote 2
  • Downvote 2

Roby

Da, Catalin ! Daca vrei sa ma crezi, eu am fost unul care a spus mereu in acea perioada ca prefer sa nu iau banii aia, dar sa dispun de timpul meu cum vreau dupa program... Pt 4-5 milioane preferam sa nu am nicio grija.
Doar ca atunci nu prea puteam refuza datorita faptului ca pica totul pe colegi si din respect pt ei...... Acum de cand nu mai sunt la post, e diferenta mare intre "permanenta" si grupa... Parca e mult mai lejer.

valentinozauru

@bozo , asa fac... momentan vad ca nu a mai zis nimic, ca s-a certat cu aproape toti lucratorii de la posturi si sefii de post, care nu mai vor permanenta... nici platiti, nici neplatiti.

• Upvote 1

raduandi95

Va salut colegi. Stim cu totii cum e treaba cu permanenta si planificarea ei, insa am o alta problema. “Sunt de acord” sa fac permanenta aprox. 10 zile pe luna, fiind 3 lucratori la un post, (locuind la post in zilele acelea) insa in restul zilelor cand nu sunt planificat, sefii se uita urat cand le zic ca fac naveta in orasul unde am domiciliul, la 35 km de post. Ba chiar imi spun sa nu merg... totusi, familia, viitoarea sotie locuiesc in oras, nu in localitatea unde se afla postul. Este posibil asa ceva? Eu unul nu accept asa ceva, nu mi se pare normal ca atunci cand nu sunt planificat sa mi se interzica dreptul de a pleca din localitatea respectiva, fiind planificati si ceilalti colegi, nicidecum eu. Pana acum in weekenduri cand nu eram planificat plecam de vinerea de la ora 16, dar de 3 ani nu mai pot vedea tot comuna aceea + ca doresc si o familie cat de curand. Un ajutor din partea voastra cum sa pun problema?

Cristi

Sa iti dea in scris unde scrie ca esti obligat sa stai in comuna in timpul liber. Atentie, timp liber inseamna inclusiv dupa ora 16. 

bozo
Posted (edited)
On 3/7/2019 at 11:08 PM, Catalin said:

Dacă ziceţi că e ilegală, devine brusc legală în cazul în care s-ar plăti?
Sunt curios dacă în aceea perioadă când s-a plătit permaneţa asta vă mai puneaţi problema legalităţii întocmirii planificărilor? 
Îmi aduc aminte ce îngrămădeală era pe această permanenţă în perioada cât s-a plătit. Ce se mai certau colegi între ei, că ăla e băgat de mai multe ori şi aşa mai departe.
Dacă se va reintroduce plata permanenţei vă veţi menţine această decizie a refuzului de a face permanenţă sau cum?

Da, devine legala daca se plateste. Tocmai din cauza asta e ilegala, pentru ca cineva dispune de timpul tau fara sa te plateasca. Cum sunt platiti judecatorii sau procurorii, trebuie platiti si politistii care asigura permanenta.

La mine cand se platea, faceam permanenta cate 5 si platiti erau doar 2 asa ca nu era nici o ingramadeala.

Edited by bozo
  • Upvote 1