Jump to content
POLITISTI.ro

bogdan bucur

Permanenta la postul de politie, legala sau munca in folosul comunitatii?

Postare recomandată

viobra
On 04.11.2016 at 9:54, viobra a scris:

De asemenea, este prevazut ca timpul de munca, inclusiv munca suplimentara, nu poate depasi 48 de ore /saptamana. Cu titlu de exceptie, daca depaseste, nu poate depasi media de 48/saptamana, raportata la un interval de referinta de 4 luni.)

Acest lucru este prevazut in Codul muncii, nu in dispozitii conexe. Ca dispozitie conexa, invoc o dispozitie care spune ca orele suplimentare lucrate trebuie compensate in termen de doua luni.

Nu detaliez nici eu, spun doar ca sunt foarte multe cazuri, in care nu este efectiv timp fizic pentru ca orele suplimentare sa fie compensate.

Distribuie această postare

Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Această publicitate este afişată doar vizitatorilor. - Click aici pentru înregistrare

Ben

Ca dispozitie conexa ma refeream la 123, uita-te mai sus, ca s-a vorbit de ea, nu la Codul muncii, iar dispozitia la care te referi obliga (si sper sa nu ma insel) acordarea liberului in 60 de zile orelor lucrate de sarbatori legale, nu orele suplimentare la modul general.

Si apropo, noi lucram in baza in unor angajamente semnate cu ministerul, nu in baza unor contracte individuale de munca, iar noua nu ni se aplica in totalitate doar Codul muncii, pt ca acesta nu prevede si restrictiile ce vin odata cu serviciul si care nu este specific celorlalte categorii profesionale. Doar militarilor.

PS Ca idee, de dragul conversatiei, sunt curios daca tu stai sa-ti calculezi media orelor lucrate pe saptamana in 4 luni, iar daca iti da cu virgula pleci acasa si nu mai lucrezi o ora in plus.

Modificat de Ben
  • Displace 1

Link către postare
viobra

Pentru sarbatorile legale este vorba despre plata, care se efectueaza dupa 60 de zile, termen in care pot fi compensate orele suplimentare, fara a fi facuta vreo distinctie, intre cele lucrate in zile lucratoare sau sarbatori legale.

Link către postare
Ben

Vezi ca te cam incurci sau poate nu te-am inteles eu bine.

Pentru sarbatorile legale este vorba si de acordarea timpului liber, fapt in functie de care se compenseaza cu 75% ora lucrata in weekend sau sarbatoare sau mai mult, deci nu doar plata cum spui tu.

Ora lucrata suplimentar care nu pica sambata, duminica sau de sarbatoare legala si e doar o zi normala din timpul saptamanii nu se plateste. Se compenseaza cu timp liber ulterior. Atat. De aici si buba de care vorbeau Elvis si Catalin.

... Dar ok, ai aratat ca stii, nu e nevoie sa divagam de la subiect pt asta.

Modificat de Ben

Link către postare
viobra
18 minute în urmă, Ben a scris:

obliga (si sper sa nu ma insel) acordarea liberului in 60 de zile orelor lucrate de sarbatori legale, nu orele suplimentare la modul general.

Voiam sa-ti spun ca termenul de compensare a orelor suplimentare este de 60 de zile pentru toate orele, fara sa aiba legatura cu faptul ca sunt sarbatori legale sau nu. 

Link către postare
viobra

acum o oră, Ben a scris:

Si apropo, noi lucram in baza in unor angajamente semnate cu ministerul, nu in baza unor contracte individuale de munca, iar noua nu ni se aplica in totalitate doar Codul muncii, pt ca acesta nu prevede si restrictiile ce vin odata cu serviciul si care nu este specific celorlalte categorii profesionale. Doar militarilor.

PS Ca idee, de dragul conversatiei, sunt curios daca tu stai sa-ti calculezi media orelor lucrate pe saptamana in 4 luni, iar daca iti da cu virgula pleci acasa si nu mai lucrezi o ora in plus.

De dragul conversatiei, si cu asta inchei la a mai comenta la postarile tale, intrucat discutiile cu tine nu sunt constructive (asa cum am mai spus tu ai convingerile tale si nu te poti concentra pe o situatie concreta, te rezumi la a lua totul personal...), redau un extras din OMAI 577 (riscand sa fiu mai catolic..., refractar si obtuz in gandire, fiindca asta inseamna sa iterezi principalul ordin care reglementeaza programul de munca al politistilor, nu?)

”Noi nu lucram in totalitate dupa Codul muncii” (desi nimeni nu ar dispune ceva in afara legii cadru privind munca) , dar daca studiem o sa constatam ca prevederile din cod coincid cu prevederile noastre interne. Culmea! 

OMAI 577/2008

...
Art. 2 
(1) Durata programului de lucru al politistului este, de regula, 8 ore pe zi si 40 de ore pe saptamana, cu un repaus saptamanal de 2 zile, de regula sambata si duminica. 
(2) Acordarea zilelor de odihna saptamanala ce se cuvin politistului, in zile consecutive, poate fi amanata, in mod exceptional, numai daca interesele serviciului o impun, cel mult de doua ori intr-o luna, fara a depasi 30 de zile de la data la care persoana a fost la program. 
(3) Durata maxima legala a programului de lucru nu poate depasi 48 de ore pe saptamana, inclusiv orele suplimentare. Prin exceptie, durata programului de lucru poate fi prelungita peste 48 de ore pe saptamana, cu conditia ca media orelor de munca, calculata pentru o perioada de referinta de 3 luni calendaristice, sa nu depaseasca 48 de ore pe saptamana. 

Art. 3 
(1) Programul de lucru se organizeaza in zilele lucratoare, in intervalul orar 08,00-16,00. 
(2) In unitatile in care programul de lucru nu poate fi desfasurat in intervalul de timp prevazut la alin. (1), acesta este organizat, prin dispozitia sefilor structurilor respective, cu consultarea Corpului National al Politistilor si a altor asociatii profesionale legal constituite, precum si a sindicatelor reprezentative, cu respectarea prevederilor legislatiei in vigoare. 
(3) Prin exceptie, pentru desfasurarea unor activitati temporare cu caracter specific, sefii de unitati pot organiza, fara consultarea asociatiilor cu caracter profesional si a organizatiilor sindicale reprezentative, programul de lucru in alt interval orar, cu obligatia de a asigura timpul liber corespunzator. 
...

Art. 14 
(1) Caracterul permanent si obligatoriu al serviciului politienesc obliga politistul ca pentru indeplinirea atributiilor de serviciu sa se prezinte la programul de lucru stabilit, precum si in afara acestuia, in situatii temeinic justificate. 
(2) Programul de lucru este stabilit astfel incat sa se asigure continuitatea serviciului politienesc si refacerea capacitatii de munca, in conditiile prevazute de lege. 
(3) Intre doua zile de munca, timpul de repaus acordat politistului nu poate fi mai mic de 12 ore consecutive. 
Art. 15 
(1) Pentru politistii care desfasoara activitatea in schimburi, precum si pentru cei care desfasoara activitati operative se asigura in cursul unei luni cel putin un repaus saptamanal, sambata si duminica, in zile consecutive. 
(2) Politistii aflati in timpul liber, dupa efectuarea serviciului, nu participa la executarea sedintelor de tragere cu armamentul din dotare, la activitatile de pregatire fizica, la analize profesionale sau orice alte activitati care nu sunt impuse de o stare exceptionala sau de necesitate. Participarea politistului la astfel de activitati din timpul liber se face prin compensarea in mod corespunzator cu timp liber sau plata orelor suplimentare. 
(3) Munca suplimentara si munca de noapte sunt prestate de catre politisti in limitele si cu drepturile compensatorii prevazute de lege. 

Art. 16 
Orele efectuate in scopul asigurarii serviciului de permanenta se compenseaza prin acordarea de timp liber corespunzator, in zilele imediat urmatoare, iar cand nu este posibil, seful unitatii, pe baza unei planificari, acorda zilele de recuperare in urmatoarele 60 de zile lucratoare. 

Link către postare
Ben

Nu stiu care dintre noi doi o ia personal din moment ce refractar si obtuz in gandire am spus-o la modul general, nu tie, iar tu divaghezi usor de la subiectul topicului doar pt a-mi demonstra anumite chestii si a-mi da citate din OMAI-uri. Am vazut, cu teoria stai bine, dar as vrea sa te vad pe tine sef de structura sa vedem ce faci cand vine la tine omul si-ti spune ca are peste 48 de ore lucrate pe saptamana in 4 luni. Asta ma deranjeaza. Ca vorbesti teorie, dar nu spui nimic concret. Daca nu suporti o parere care nu e ca a ta imi pare rau

• Apreciez 3
  • Displace 2

Link către postare
13adrian

Discutia s-a indreptat catre ideea daca trebuie sau nu sa venim din timpul liber la serviciu, ori asta nu contesta nimeni! E clar ca, politisti fiind, avem aceasta obligatie insa, cel putin eu, resping ferm ideea ca interventia la sesizarile 112 sa se faca cu politisti aflati in timpul liber, motivele pentru care nu se poate asigura aceasta interventie optim din timpul liber le-am aratat mai sus! Strict pe aceasta situatie este de discutat. Referitor la multe alte situatii, este de inteles. Chiar si la o cercetare la fata locului poate fi chemat din timpul liber un politist, insa conform ordinului citat, ce reglementeaza organizarea acestor activitati, este mentionat clar (la art. 11, alin. 1, lit. c) ca dispecerul de serviciu dirijeaza FORTELE DIN TEREN (nu politistii aflati acasa!) la locul producerii evenimentului, aceste forte luand rapid primele masuri necesare, conf. art. 12 al aceluiasi ordin, ulterior ajungand si echipa de cercetare la fata locului, care intreprinde activitatile specificate in sarcina acesteia. Nu poti asigura interventia la 112 cu politisti care sunt planificati pentru a se deplasa la CFL din timpul liber, trebuie avut in vedere ca majoritatea sesizarilor la 112, in care se solicita interventia politiei, nu priveste fapte de natura penala, care sa necesite o cercetare la fata locului. Se invoca ,,caracterul permanent al serviciului politienesc”, care nu-l respinge nimeni, dar nu trebuie inteles numai ca fiind o obligatie de disponibilitate permanenta a politistului, de ce sa nu o intelegem si ca o obligatie a institutiei de organizare a serviciului politienesc, astfel incat sa se asigure continuitatea serviciului politienesc, adica, permanent, sa se afle cineva in timpul programului de lucru, sa raspunda solicitarilor si nevoilor oamenilor. Se face mereu trimitere la caracterul permanent şi obligatoriu al serviciului poliţienesc, care obliga politistul ca, pentru indeplinirea atributiilor de serviciu, sa se prezinte la programul de lucru stabilit, precum şi în afara acestuia, conf. art. 14, alin. 1 din ord. 577/2008, dar de ce nu se ia in seama si alin. 2 al aceluiasi articol, din care reiese ca ,,programul de lucru este stabilit, astfel incat sa se asigure continuitatea serviciului politienesc”!? In cuprinsul acestui articol, nu putem interpreta sintagma ,,continuitatea serviciului poliţienesc”, ca fiind obligatia politistului de a se prezenta oricand la serviciu, pentru ca aici se face referire expres la stabilirea programului de lucru, astfel incat sa se asigure aceasta continuitate. Deci, asiguram continuitatea serviciului politienesc prin stabilirea unui program de lucru, asa cum incepe acest alineat, nu prin stabilirea unei planificari de interventie a celor aflati in afara acestui program! Ori, conform art. 1 din acelasi ordin,  in sensul prezentului ordin, prin program de lucru se intelege perioada in care politistul isi desfasoara activitatea si indeplineste sarcinile si atributiile de serviciu, nu activitati din timpul lui liber! Sa intelegem ca, avand posibilitatea de a chema de acasa politistii, in cazuri temeinic justificate, nu insemna ca, dupa ora 16:00, sa punem lacatul pe usa politiei, pana adoua zi la ora 08:00, ci trebuie sa asiguram in permanenta efective aflate in timpul programului de lucru, iar de acasa sa chemam politisti pentru a veni in sprijinul acestora si pentru a intreprinde activitati ce nu necesita o prezenta permanenta in teren, ca de exemplu o cercetare la fata locului.

Si, referitor la solutii in mediul rural, sefii sectiilor de politie rurala au posibilitatea sa organizeze un nr. de, sa zicem, 30 politisti ai posturilor de politie de pe raza sectiei, astfel incat, prin rotatie, sa se asigure permanent o patrula de 2 politisti, aflata in teren dupa ora 16:00. Iar daca seful sectiei nu doreste asta, ce posibilitati are un politist sa-i impuna asta!? Niciuna, este neputincios, iar aici ne ducem cu gandul la sindicate, care ar avea, probabil, puterea necesara sa clarifice subiectul.

Link către postare
Elvis

,,Și dacă te întreba, înainte-l sfătuiai să refuze? Refuzul împuternicirii crezi că rezolva situația? Problema este că la posturi nu sunt destui polițiști care să asigure serviciul și să mai aibă și ceva timp liber.Să știi că sunt foarte liniștit și nu duc decât grija mea, iar cu privire la calitatea de lider de sindicat să știi că o ai tot timpul, mai ales când se dicută probleme legate de programul de muncă.Știu că nu ești plătit ca lider de sindicat și că multe activități sindicale le faci din timpul liber, deși prin art. 35, alin. 1, din Legea nr. 62/2011(Legea dialogului social) , ai dreptul la reducerea programului lunar cu 3-5 zile pentru activități sindicale, fără afectarea drepturilor salariale.Și mai știu că poți discuta cu polițiștii, membrii de sindicat, să stabilești ce probleme au, ce soluții propun ei pentru rezolvare și să le prezinți șefilor."

Iav, incerc din rasputeri ca unora ca tine sa nu le dau raspunsul pe care il merita. Daca ma intreba pe mine il sfatuiam sa isi vada de treaba lui, iar aici dovedesti ca esti pe niciunde . O sa iti desenez , cum ti-am promis. Asa cum am scris mai sus planificarea in servicu o fac sefii de post. Poate ai citit printre randuri sau pe sarite. Eu sunt responsabil pentru ce scriu nu pentru ce intelegi tu. Pentru ca si-a dat acordul, adica a semnat cu manuta dreapta, acum, cu aceiasi manuta, o sa fie nevoit sa se planifice singur....din punctul meu de vedere o aberatie ! Acum tine ocupata si functia lui si functia de sef de post pentru ca ....s-a grabit si s-a dus dupa fenta unora ! Si vin alegerile, ce frumos ! Cand o sa vina vremea sa se intrebe de ce nu are timp liber o sa trebuiasca sa se reclame singur !

Daca as avea calitatea de lider cand intru aici as raspunde decat membrilor mei de sindicat. Nu tie Iav ! Ca sa nu duc grija altora , sa am decat grija mea, cum faci tu ! Nu multe activitati le desfasor in timpul liber Iav, le desfasor pe toate ! Am vrut sa clarific si aspectul asta ca poate te macina ! Nu imi reduc programul de lucru pentru ca nu vreau ! Iti vine sa crezi ? Ai spus un singur lucru inteligent, eu sunt ala care prezinta problemele politistilor sefilor. Sefii sunt platiti sa gaseasca solutii ! Din pacate pentru mine trebuie sa gasesc si solutii pentru ca de cele mai multe ori sefii nu doresc sa imbunatateasca viata poltistilor !

Viobra faci o confuzie intre orele platite cu 75%, cele cu 100% si orele considerate suplimentare. Am mai explicat, orele lucrate sambata si duminica, sarbatori legale, noaptea etc sunt platite diferit. Acel spor de 100% il primesti pentru orele lucrate suplimentar daca seful tau nu a avut posibilitatea sa iti acorde recuperarea orelor lucrate peste programul normal de 168 de ore in decurs de 60 de zile. Se intampla foarte rar. Nu la compensarea timpului lucrat apar problemele. Daca ai sange in instalatie niciun sef nu o sa refuze sa iti acorde recuperari daca tu soliciti compensarea cu timp liber corespunzator. In cele mai multe cazuri politistii accepta abuzurile sefilor ! Problemele apar pentru ca aceste ore suplimentare nu sunt platite. Daca ar fi platite toata lumea ar fi multumita. Si pentru ca unii sunt mai catolici decat papa o sa va spun ce probleme apar acum la mine in judet. Daca pana acum politistii doreau sa aiba sambata si duminica libere, de cand sunt platite este o adevarata competitie care politisti sa vina la munca. Daca vrei sa faci un schimb pentru ca ai nevoie, nu mai vrea nimeni sa stea acasa. Ba chiar am probleme cu unii sefi de sectie pentru ca doresc sa le acorde doua sambete si doua duminici libere. Si stiti ce mai este curios? In curtea IPJ batea vantul sambata si duminica, domnii comandanti stateau pe acasa la sfarsit de saptamana. Acum nu mai ai loc sa parchezi un autoturism sambata si duminica. Toti sunt la serviciu. 

Adrian daca sefii nu vor sa accepte solutiile propuse de voi aveti posibilitatea sa intocmiti niste sesizari si sa le faceti niste mitinguri in fata sectiilor de politie. Sa chemati presa si sa inceapa circul. Sindicatele sunt formate din politisti. Daca nu sunteti uniti.....

Modificat de Elvis
  • Apreciez 1

Link către postare
iav
On 11/5/2016 at 23:55, Elvis a scris:

Stai linistit Iav ca nu trebuie sa ii duci tu grija

On 11/6/2016 at 17:47, Elvis a scris:

Ca sa nu duc grija altora , sa am decat grija mea, cum faci tu !

Hotărăștă-te și tu o dată. ori să duc și grija altui coleg, ori să nu o duc?

On 11/6/2016 at 17:47, Elvis a scris:

Acum tine ocupata si functia lui si functia de sef de post

Funcția de șef de post nu o ține ocupată, ea poate fi ocupată prin concurs, depinde cât de repede scot cei de la S.R.U funcția la concurs, iar funcția lui o are deja. Dacă nu te-a întrebat înainte de a accepta delegarea, asta înseamnă că nu trebuie să-l sprijini? 

Faptul că rezolvi problemele sindicale numai în timpul liber, după părerea mea se justifică prin două moduri: fie ai prea mult timp liber, fie nu vrei să pierzi bani din salariu, sporuri și norma de hrană.

• Apreciez 2
  • Displace 1

Link către postare
Elvis

Daca tu Iav gasesti o solutie sa fie organizate concursuri pentru functiile libere de sef de post in Dolj declar public ca esti cel mai destept politist din Politia Romana. Iti pui prea multe intrebari in referire la ce fac eu in timpul liber, nu crezi?

Modificat de Elvis
  • Apreciez 1

Link către postare
iav

Am soluția, dar nu ți-o spun, pentru că ar însemna să mă mut la DJ ( n-ar fi rău pentru că am și rude și colegi acolo) și să-ți iau locul în calitate de lider sindical, pentru că nu obișnuiesc să gândesc și să găsesc soluții în locul altora, iar dacă-mi ceri  soluții, ce să spun?! Mă abțin să mai zic ceva.

• Displace 1

Link către postare
Elvis

Abia astept Iav sa te muti la Dolj si sa imi iei locul de lider, daca s-ar putea de maine. Vrei? Tu nu poti sa gasesti solutii pentru tine dar pentru altii. Esti praf si pulbere, nu stii pe ce lume traiesti. Rar mi-a fost dat sa vad un politist atat de .....aerian. Am fost destul de bland.....

Modificat de Elvis
  • Apreciez 2
  • Displace 3

Link către postare
iav

Cu anumiți oameni nu poți să te lupți, pentru că te bat prin experiență. Într-o dispută, cel mai deștept cedează. Eu cedez și nu mai mă lupt cu tine.

Link către postare
Elvis

Unii sunt invatati sa lupte, altii sa cedeze. Eu sunt invatat sa lupt, chiar daca pierd ! Chiar as fi recunoscut ca esti cel mai destept.....poate cu alta ocazie, de data asta nu m-ai convins.

Modificat de Elvis

Link către postare
viobra

Asa am fost mereu invinsi. Noi ne ”luptam” intre noi, in timp ce altii isi vad de treaba. As vrea sa vad un manager, care pune oamenii sa mearga in aceeasi directie, sa fim noi cei cu care sa se lupte altii, fiindca noi suntem in aceeasi barca. Doar atunci o sa recunosc un comandant, asa cum se pretind unii, si doar atunci vom fi puternici.

Asadar, dragilor, sa nu uitam scopul discutiilor noastre de aici. Hai sa invatam unii de la altii, fiindca fiecare este bun la ceva si fiecare poate invata ceva de la altcineva. Sa facem din fiecare topic un puzzle, in care fiecare vine cu ce stie si atunci cand puzzle ul este complet, sa tragem linie si sa putem inchide topicul, toata lumea avand de castigat.

Sa nu-i descurajam pe cei care intreaba, chiar daca sunt lucruri simple si unora li se pare ca sunt lucruri banale. Sa ne respectam intre noi, fiindca daca nici noi nu ne respectam, ce sa asteptam de la altii. Cred ca ar trebui sa fim mai ingaduitori unii cu ceilalti, chiar daca uneori ne vine sa fim acizi. E din cauza meseriei...

Si daca tot am scris aceste lucruri, fac eu primul pas. Am avut de-a lungul istoriei mai multe discutii contradictorii, cu Elvis, Ben, parca si cu Catalin, la un moment dat si poate si cu altii, nu mai retin exact. Imi cer scuze daca uneori am fost ironic, rau, acid... Toti gresim, dar haideti sa invatam din greseli  si sa facem aceste discutii in contradictoriu sa fie constructive si sa aiba finalul scontat, sa aiba un rezultat, nu sa ajungem sa ne jignim... Sa ne ajutam unii pe altii, cu ceea ce stie fiecare, intrucat toti avem acelasi scop: sa ne facem cat mai bine treaba.   

P.S. ”Un om informat este un om puternic.” - John Davison Rockefeller                                                                     

Modificat de viobra
  • Apreciez 2

Link către postare
13adrian

Stie cineva care este procedura emiterii dispozitiei sefului de prezentare la serviciu din timpul liber? Ma refer la modul efectiv in care se emite aceasta, gen se poate emite verbal, se poate transmite prin dispecerat, trebuie sa merg la dispecerat sa semnez ca am luat la cunostinta de dispozitie si abia dupa aceea sa desfasor activitatea pt care am fost chemat, in cat timp este obligat seful sa o confirme in scris, daca primesc un exemplar, etc. Exista si un act normativ care reglementeaza aceasta procedura, detaliat? Pt ca in 577/2008 nu exista aceste detalii. Conf acestui ordin, la art 8 al 2 dispozitia ar trebui data in scris, este mentionat in alta parte ca se da si verbal? Multumesc!

Link către postare
iav
în urmă cu 23 ore, Elvis a scris:

Chiar as fi recunoscut ca esti cel mai destept

Nu ai competența să stabilești dacă un om este sau nu deștept, așa că abținete.

în urmă cu 8 ore, 13adrian a scris:

daca primesc un exemplar

Da trebuie să primești un exemplar, cel puțin eu am primit atunci când am fost chemat în afara orelor de program, fără ca să fiu la echipă. Mai știu că în fiecare zi se emite o dispoziție cu polițiștii care sunt planificați în serviciu pentru ziua următoare. Mă mai interesez și dacă stabilesc ceva concret o să iau legătura cu tine în privat.

Link către postare
Elvis

Viobra, Adrian a intrebat si eu i-am dat doua solutii in referire la permanenta de la posturi. Altii le tin pentru ei si imi spun ca trebuie sa imi ia locul. Vad ca unii sunt interesati de mine sau de viata mea personala. Poate croseteaza oamenii pe la ochiul si timpanul. Ca tot s-au ,,militarizat".

Iav ai spus ca renunti pentru ca esti destept. Si pentru ca nu ai renuntat si mi-ai dat dreptate, o sa dezvolt. Nu stiu cum esti ca politist dar pot sa iti spun cum esti ca om. Din ce tastezi tu pe aici esti plin de tine, arogant si infumurat. Nu am competenta sa stabilesc daca tu esti destept sau nu dar pot sa recunosc unul nascut la sapte ani. Scopul forumului este sa ii inveti pe altii, cat mai multi, nu sa vorbesti cu ei in privat. Si pentru ca te crezi destept iti propun sa ne luminezi pe toti. Sa venim sa luam lumina de la tine. Cum crezi tu ca se pot organiza concursurile pentru functiile de comanda... azi ? Nu maine, nu poimaine, nu peste o luna ....azi ! Lumineaza-ne pe toti ! 

PS. Asta cu abtinuntul poate este valabila in cazul tau, dar ai mare grija ca s-ar putea sa nu poti sa te mai apuci !

Modificat de Elvis
  • Apreciez 2

Link către postare
iav

Am vrut să renunț, dar trebuie să recunosc că-mi place să te enervez. Pot să spun că te pricepi să analizezi oamenii, ești un bun psiholog.

Link către postare
Ketler

Stie cineva ce se aude de echipele operative organizate la nivelul secțiilor?? 

Link către postare
MrAndrei
Publicat (modificat)

As vrea sa ii intreb pe colegii din tara, cu preponderenta pe cei de la judiciar, cum se realizeaza la ei permanenta sau daca au schimbat programul in ture?

Ideea este ca la Sic-ul unde lucrez lumea e impartita si incep sa apara discutii din cauza permanentei. Deocamdata noi am votat sa ramanem la 8 ore si cine e disponibil sa faca permanenta...insa au aparut colegi (au tot dreptul) carora nu le convine si vor ture..de fapt e o combinatie de 24 ore cu 2 libere si apoi iar la 8 ore. Maxim 4 oameni odata s-ar putea asigura la noi pentru 24 de ore fiind aproximativ 30 in total.

Ca idee personala, eu vreau sa evit turele datorita unor probleme personale pe care le rezolv lucrand 8-16, impreuna cu multi alti colegi...pe langa faptul ca ar trebui 4 oameni sa faca de toate, fiind infractiuni multe si complexe, fara sa fie specializati in domeniul respectiv, mie imi suna absurd.... ca sa nu mai zic daca se intampla sa apara in acelasi timp mai multe probleme necesitand sa fie unii colegi in vama pentru un mandat european si altii la cfl in acelasi timp. Singura solutie clara ar fi plata permanentei dar nu par a fi sperante mari. 

La voi cum e?

Modificat de MrAndrei

Link către postare

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont

• Activi pe această pagină   0 membri

Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.

Informaţii importante

Acest website foloseşte cookie-uri. Navigând în continuare vă exprimaţi acordul asupra folosirii lor. Mai multe informaţii în Politica de confidenţialitate.