Jump to content
POLITISTI.ro

Marius

Radierea din evidenta a vehiculelor

Recommended Posts

Frij

Buna Seara, as avea si eu nevoie de o informatie in luna decembrie am achizitionat un autovehicul, 

de la un om din judetul suceava care a scos 2 randuri de numere rosii cu ea..am fost la dumnealui am facut contract de vanzare cumparare si mia oferit certificat fiscal, de atunci pana acum cand am bani sa imatriculez masina, pe certificatul fiscal scrie ca este valabil 30 de zile, la imatriculare trebuie din nou sa il rog pe acel om sa imi ofere alt certificat fiscal?

Edited by Frij

Această publicitate este afişată doar vizitatorilor. - Click aici pentru înregistrare

Marius

Da, vei avea nevoie de o viză nouă dacă au trecut mai mult de 30 zile.

Dragosz

Buna ziua,

Am cumparat o masina printr-un schimb de masini plus o suma de bani

Am inmatriculat-o pe aceasta noua si am inregistrat-o fiscal la primaria de la care apartin.

Cumparatorul a facut certificatul de radiere pentru a-mi trimite sa radiez masina pe care o aveam de la fisc (primaria de care apartin).

Eu trebuie sa fac acelasi certificat pentru ca cumparatorul masinii mele sa radieze masina ce mi-a vandut-o mie.

Intrebarile mele sunt:

1. De unde iau certificatul de radiere?

2. La cine trebuie sa il duc sa il completeze?

2. Ce acte imi trebuie pentru a primi acest certificat?

Ca sa il pot trimite sa scoata masina de la primaria de care apartine.

El a fost la o firma ce se ocupa cu perfectionarea actelor si nu stie sa imi spuna de unde trebuie sa iau acest certificat, iar eu nu am in zona in care locuiesc o astfel de firma.

Multumesc anticipat

Dragos 

ddr

Buna seara as dori sa stiu cum obtin certificat pentru export pentru o masina care am cumparato si am radiato de la fostul propietar nestiind ca pentru sa-o innmatriculez Grecia imi trebuie certificatul de inmatriculare si numerele.Mentionez ca transportul masini il fac cu platforma.Am mers la ghiseul de inmatriculari auto si acolo mi-sa spos ca pot sa obtin numere si certificat destinat exportului dar trebuie sa platesc taxa de prima inmatriculare.Am urmatoarele documente:Carte de Identitate,Certificat de radiere,Factura.Va multumesc anticipat si astept raspunsul dumneavoastra

bytzak

Buna ziua.

Imi puteti spune cum se procedeaza pentru radiere in cazul in care am vandut prin contract de vanzare-cumparare masina unei firme de dezmembrari? Mentionez ca mi-au zis la telefon sa pastrez numerele de inmatriculare.

Multumesc anticipat,

Daniel

Pgarda

Buna seara,

Detin o masina inmatriculata in Romania cu care m-am deplasat in Spania si acum masina nu m-ai este functionala.In principiu doresc sa dezmembrez masina si sa o vand piesa cu piesa.Precizez ca nu detin curte,garaj sau alte locuri pentru a face dovada depozitarii ei.Cum pot proceda in acest caz pentru a radia masina?

Multumesc anticipat.

sebastian12

Stimati domni politist,am o intrebare pentru Dvs, legata de vanzarea unei platforme in data de 17.07.2017 cu certificat fiscal si contract de vanzare-cumparare pentru viitorul proprietar. Proprietar care nu a facut inmatricularea nici pana la data de 25.09.2018 si pe langa asta m-am pricopsit si cu 7 radare din Italia, detin copii dupa toate actele... ce pot face sa radiez acea platforma si sa ii returnez si amenzile bonus. MULTUMESC MULT

DIB

Buna.

Anul trecut am vandut o masina unei rude apropiate. La acel moment am amnat sa incheiem actele si dupa aproximativ 6 luni masina a fost vanduta unei alte persoane. Din pacate intr-o perioada scurta, aproximativ o luna persoana ca o folosea a avut un accident destul de serios din care au rezulta doua persoane spitalizate. Din fericire acum sunt recuperate complet.

Dar eu am ramas cu masina ... sau mai exact cu un morman de fiare la vreo 500 km distanta. Actele - insemnand talon si carte mi-au fost trimise inapoi dar nu sunt suficiente pentru a radia masina. 

Avand in vedere situatia de mai sus ce sfat imi puteti da ? De unde sa incep cu radierea masinii ? Sectia de politie in raza careia s-a produs accidentul poate interzice/oprii casarea masinii ?

Orice sfat este binevenit.

Multumesc,

Doru  

Danielhuci

Bună ziua, am o problemă și as dori dacă puteți sa ma ajutați. Am cumpărat o mașină în Italia în 2017 aprilie, în iunie 2017 am înmatriculat autoturismul in Romania jud Neamț. Din 4 decembrie 2018 în Italia nu se mai pot conduite mașinile cu nr de inmatriculare străin dacă sunt persoane fizice. Am făcut radierea autoturismului în 27 decembrie 2018 în România și am început demersurile de inmatriculare a mașinii în Italia. La toate documentația necesara îmi lipsește certificatul de înmatriculare romanesc fără de care nu pot inmatricula autoturismul, certificat de inmatriculare pe care l-a oprit serviciul de radiere. Cum pot avea certificatul de înmatriculare pt a putea inmatricula mașina în Italia. Va mulțumesc. 

Elenasava

Buna ziua, am și eu o mare (imensa) rugăminte dacă ma poate ajuta cineva sa îmi spună ce pot face in situația data.

Anul trecut am lăsat mașina la cineva și l-am rugat sa o dea la dezmembrări , a dat-o , însă a dat-o cu tot cu plăcute și cu cartea mașinii, talonul era pierdut, mașina este înscrisă pe Vâlcea și as dorii sa o radiez și sa plătesc eșalonat impozitul, am datorie .

Foaia (dovada) ca a dat mașina la dezmembrări a pierdut-o.

cum pot radia mașina in situația de fata? 

Va mulțumesc anticipat