Jump to content
POLITISTI.ro
  • 0

Cand pot folosi pistolul cu bile?

tica
 Share

Question

4 answers to this question

Recommended Posts

• 0
  • Moderator

LEGA nr. 295 din 28 iunie 2004 privind regimul armelor si al munitiilor

Art. 63

Uzul de arma neletala destinata pentru autoaparare

(1) Titularii dreptului de a purta si folosi arme neletale, destinate pentru autoaparare, pot face uz de arma numai in poligoanele autorizate in conditiile prezentei legi sau in caz de legitima aparare ori stare de necesitate.

(2) Folosirea armelor prevazute la alin. (1) in poligoanele autorizate se poate face numai in conditiile stabilite prin regulamentele de ordine interioara ale acestora.

Este in stare de legitima aparare acela care savarseste fapta pentru a inlatura un atac material, direct, imediat si injust, indreptat impotriva sa, impotriva altuia sau impotriva unui interes public si care pune in pericol grav persoana sau drepturile celui atacat ori interesul public.

Este, de asemenea, in legitima aparare si acela care, din cauza tulburarii sau temerii, a depasit limitele unei aparari proportionale cu gravitatea pericolului si imprejurarile in care s-a produs atacul.

Legitima aparare se caracterizeaza prin riposta apararii la un atac. Actul trebiue sa indeplineasca conditiile prevazute de lege, adica sa fie material, direct, imediat si injust.

• 0

Buna ziua,

In scurt timp voi urma demersurile pentru intrarea in posesie al unui pistol cu bile de cauciuc, iar in acest sens, am cateva intrebari:

1.Se da urmatorul scenariu:

-Merg pe strada, si vad 2 barbati care il calca in picioare pe un al treilea...

-Incerc sa aplanez conflictul, verbal, dar unul din agresori sare sa ma bata si pe mine...

-Scot pistolul, strig:"stai ca trag!", agresorul devine si mai nervos, trag un foc de avertisment, tipul devine si mai agresiv...si ii trag in picior.

De mentionat:Agresorul nu detine asupra sa nici un obiect contondent, dar are 2 metri/130Kg, si este suficient sa imi dea un pumn sa ma lase lat jos.

-Primul agresor fuge, al doilea (sa zicem) ramane jos, in incapacitatea de a mai merge.

-Sun la 112, anunt evenimentul.

-Vine polita, ambulanta, etc.

-In contextul de mai sus, este posibil ca mie sa imi fie confiscat pistolul/ridicat dreptul de a mai folosii arma (pana la finalizarea anchetei) dupa ce ajung la sectie si dau declaratie?De ce intreb asta?Pentru ca poate continua scenariul in felul urmator (am patit):

-Ajung la sectia de politie, dau declaratie, si ma lasa sa plec, iar cand ies din sectia de politie, ma asteapta in curte 5 rromi care vor sa vada cine l-a impuscat de "fratele" lor.Repet, mi s-a intamplat, si a trebuit sa mai stau in sectie cateva ore,pana cand politistii au reusit sa ii imprastie pe cetateni, altfel putem fi linsat.

2.Ma duc sa ma plimb prin oras, iau pistolul asupra mea.

-Intre timp vreau sa ma duc in mol sa imi cumpar un telefon.

-La intrare in mol apare semnul "interzis cu arma".

-Ce fac?Ma duc acasa las pistolul, ma intorc cumpar telefonul, ma intorc iar acasa iau pistolul si imi continui plimbarea?Sau se poate lasa la intrare intr-un dulap special cu cheie(exista asa ceva?).Se poate lasa agentului de paza pana la iesire(cunosc legea vis-a-vis de inmanarea armei altei persoane).

***Tin sa subliniez un aspect, daca agresorul nu detine nici un obiect asupra sa, dar are intentii clare ca vrea sa ma ia la bataie, iar eu trag inainte sa apuce sa ma bata, contravine legii privind autoapararea?Sau neeaparat sa aiba si el bata/cutit/pistol?

Va multumesc!

Edited by pyanystul
  • Downvote 2

• 0

Multumesc pentru raspunsuri!

Totusi, ce fac atunci cand merg cu arma asupra mea prin oras, si vreau sa intru intr-o institutie publica:tribunal, sectie de politie, spital, teatru,mol,etc.?

Ca sa dau si un exemplu:

-Ma duc seara la film in mol, ies de la film la 23:00.Stau intr.un cartier cu o rata a infractionalitatii crescuta, deci pot fi acostat/agresat la o ora asa tarzie singur pe strada.

-Si daca nu port arma atunci cand sunt predispus la pericole, atunci cand?,doar ziua cand ma duc pana la coltul blocului sa iau paine?

Cunosc legea, si stiu ca este interzis in locuri publice cu arma, iar in acest sens intreb daca nu exista posibilitatea(o forma legala) de a lasa arma la intrarea in institutie.

• Downvote 2