Jump to content
POLITISTI.ro
  • 0
Ionut230

Autorizatie sistem camere supraveghere video

Question

Ionut230

Buna Ziua

Am marea rugaminte daca ma puteti ajuta cu un raspuns

Recent i-am montat tatalui meu,intr-un magazin 8 camere de supraveghere.Intrebarea mea este: Ce autorizatii imi trebuie si de unde as putea sa le obtin?

Va multumesc!

Edited by Ionut230

9 answers to this question

Recommended Posts

• 0
Ecou

Salut.

Nu iti trebuie nicio autorizatie.

Prin modificările aduse Legii nr. 333/2003 de către Legea nr. 187/2012, infracțiunea de la art. 58 s-a modificat fiind sanctionata doar instalarea in scop comercial de sisteme de alarmare, fara a detine licenta.

Astfel, daca instalezi astfel de sisteme in regie proprie pentru siguranta domiciliului tau sau spatiului tau comercial nu este nicio problema, atat timp cat nu te apuci sa instalezi la altii contra-cost.

Totusi, ce ti-am prezentat mai sus nu te scutește de unele obligatii reglementate de Autoritatea Nationala de Supraveghere a Prelucrarii Datelor cu caracter personal. Gasesti instructiunile la ei pe site.

Iti enumar cateva:

- Mentionarea vizibila a faptului ca spatiul comercial este supravegheat video astfel încât toti clientii si angajații sa vadă acest lucru.

- Stocarea înregistrarilor o anumita perioada de timp, inclusiv pentru a le pune la dispoziția organelor de urmărire penala dacă se impune.

Etc.

Mai citeste:

Lg. 677/2001

Art. 226 si 271 din Codul penal

Bafta!

• Upvote 5

• 0
Ionut230

Multumesc foarte mult pentru raspuns.

Dar nu este o problema ca sunt camere montate atat la intrarea in magazin(exterior) cat si in colturile exterioare ale cladirii?(faptul ca filmeaza si o mica parte din domeniul public)

• 0
Ecou

Multumesc foarte mult pentru raspuns.

Dar nu este o problema ca sunt camere montate atat la intrarea in magazin(exterior) cat si in colturile exterioare ale cladirii?(faptul ca filmeaza si o mica parte din domeniul public)

Cat timp imaginile nu sunt folosite pentru prelucrarea ilegala de date cu caracter personal si prin asta ma refer inclusiv la fizionomia persoanelor nu ar trebui sa fie nicio problema.

Bănuiesc ca scopul amplasarii este de a asigura filmarea cailor de acces in imobil.

Gandeste-te la camerele de la bancomate. Toate prind o parte din spațiul public.

Cat timp actionezi cu buna credință și respecți regulile la care am făcut referire mai sus nu ar trebui sa fie nicio problema.

http://www.dataprotection.ro/?page=publicated&lang=ro

Cea mai importanta este Decizia ANSPDCP nr. 52/2012.

O gasesti ape link-ul de mai sus ;)

• Upvote 1

• 0
Ionut230

Multumesc foarte mult pentru ajutorul dat.O primavara placuta va doresc :emo-yessir:

• 0
Ciprian87

Buna ziua,

doresc sa montez o camera de supravegheat pentru a urmarii masina din parcare, mentionez ca locuiesc la bloc, etajul 3, camera va fi montata pe pervazul geamului, am nevoie de autorizatie ?

a se vedea poza din attach pentru unghiul de captura dorit

20180113_114147.jpg

• 0
ANDREEA290405

Buna ziua,

As dori sa stiu, va rog, care este procedura legala pentru montarea unui sistem de supraveghere video intr-un bloc de apartamente (pasii), respectiv:

- necesita acord scris din partea a 50%+1 sau a tuturor locatarilor?

- autorizatie Politie? cum se obtine?

Va multumesc frumos!

• 0
DanCatalin

Salut . Nu cu foarte mult timp am mi s-a montat un sistem de supraveghere video intr-o incinta publica . Am asteptat sa se faca dosarul si toate cele cum am fost informat . Dupa cateva zile , am primit un mesaj pe telefon ca firma respectiva nu mai exista . Nu am proiect/aviz sau ce este necesar . Sistemul este montat intr-un magazin .

Ce ar trebui sa fac in situatia de fata? cum pot face rost de un dosar?

Multumesc!

• 0
Fanessc

Buna ziua ! 

La firma pe care o detin am un sistem de supraveghere montat de anterioara firma care a activat in spatiu respectiv . 

As dori sa stiu daca pot sa folosesc acel sistem in legalitate . Tin sa mentionez ca nu am factura de montare a acestor camere si ca un dintre acestea este montata in exterior . 

VA MULȚUMESC ! 
O zi buna ! 

• 0
Bobo2019

Buna ziua,

Am rugamintea daca ma puteti ajuta cu un raspuns referitor la legalitatea instalarii unui sistem de supraveghere video. Am un mic spatiu comercial in care functioneaza un magazin mixt. Spatiul este proprietate personala iar firma ce desfasoara activitatea in acest spatiu este tot a mea. Am voie legal sa instalez personal un sistem de supraveghere video fara a apela la o firma specializata?

Multumesc.

O zi buna!