Jump to content
POLITISTI.ro

Sign in to follow this  
patriotul

Modul de actiune in cazul conducatorilor auto agresivi

Recommended Posts

patriotul

http://www.youtube.com/watch?v=cAJPm5h-3-o&rel=0

In acest caz se putea retine permisul de conducere conform articolului 183 din regulamentul de aplicare a O.U.G.195/2002 rep. care prevede: "conducătorul vehiculului oprit la semnalul regulamentar al poliţistului rutier sau, după caz, al poliţistului de frontieră, este obligat să rămână în vehicul, cu mâinile pe volan, iar ceilalţi pasageri să nu deschidă portierele, respectând indicaţiile poliţistului."

Art.183 este sanctionat de articolul100alin 3 litera F care prevede: "nerespectarea semnalelor, indicaţiilor şi dispoziţiilor poliţistului rutier aflat în exercitarea atribuţiilor de serviciu se sanctioneaza cu amenda prevăzută în clasa a II-a de sancţiuni şi cu aplicarea sancţiunii contravenţionale complementare a suspendării exercitării dreptului de a conduce pentru o perioadă de 30 de zile

p.s. pe langa amenda de 2000 de lei putea sa-i retina si permisul de conducere fiindca asta cred ca il durea cel mai tare ( dupa ce masina avea cred ca la el nu banii sunt problema) Deci cand intalniti persoane recalcitrante, indicatiile sa ramana in autoturismul personal si sa astepte pana la intocmirea procesului-verbal, iar daca nu respecta indicatiile aplicati sanctiune conform art. enuntate mai sus

• Upvote 3

Această publicitate este afişată doar vizitatorilor. - Click aici pentru înregistrare

maxu08

sa fi incercat chestia asta in SUA :), eventual cu un politist care nu inghite strainii.

Jack1

Vreau sa stiu ce ar fi patit acel politist daca s-ar fi dus la nea' caisa ala, l-ar fi imobilizat si apoi i-ar fi pus catusele.

Sunt curios ce spune legea despre acest lucru.

stephanos

Habar nu am despre ce prevede legea dar dupa cum imi imaginez eu ar fi cam asa : Politistul pune catusele>nea caisa face reclamatie>politist sanctionat pt abuz in serviciu>de ce ? pt ca la noi politistul are numai indatoriri si cetateanul recalcitrant numai drepturi :doh:

bozo

nu e obligatoriu... cercetat am fost de multe ori pe faze d-astea dar niciodata sanctionat

Catalin

În orașele mai mici probabilitatea de a primi o sancțiune crește, pentru că un astfel de parvenit, ce are ceva bănuți, este prieten la cataramă cu câțiva procurori, șefi ai poliției, judecători, oameni politici, etc (de cele mai multe ori, astfel de specimene se comportă în acest mod și datorită relațiilor pe care le au). ;)

Deci probabilitatea de a primi o sancțiune a unui polițist, ce este dată pe considerentul că se face un favor parvenitului, crește direct proporțional cu cât orașul este mai mic și oamenii se cunosc între ei. În astfel de localități „diplomația” de care trebuie să dea dovadă polițistul este mult mai mare.

maxu08

nu te contrazic insa teoria ta ne duce la un cerc vicios: ei se comporta asa ptr ca sunt pilosi si in consecinta politistii sunt diplomati, iar politistii sunt diplomati ptr ca soferii sunt pilosi. unde se poate rupe cercul? poate la primul sofer care primeste un glont in cap ptr ca a incercat "sa dezarmeze agentul".

Catalin

Cercul acesta vicios se poate rupe foarte ușor, dacă ar exista o protecție reală a polițistului pentru situațiile în care este sancționat abuziv, numai pentru a i se face un favor cuiva. Când polițistul va simți că poate lua măsuri ferme împotriva vreunui pilos ce sfidează legea și bunul simț, fără a-și atrage niște repercusiuni asupra sa, o va face fără să mai apeleze la „diplomație”.

Iskander
In acest caz se putea retine permisul de conducere conform articolului 183 din regulamentul de aplicare a O.U.G.195/2002 rep. care prevede: "conducătorul vehiculului oprit la semnalul regulamentar al poliţistului rutier sau, după caz, al poliţistului de frontieră, este obligat să rămână în vehicul, cu mâinile pe volan, iar ceilalţi pasageri să nu deschidă portierele, respectând indicaţiile poliţistului."

Art.183 este sanctionat de articolul100alin 3 litera F care prevede: "nerespectarea semnalelor, indicaţiilor şi dispoziţiilor poliţistului rutier aflat în exercitarea atribuţiilor de serviciu se sanctioneaza cu amenda prevăzută în clasa a II-a de sancţiuni şi cu aplicarea sancţiunii contravenţionale complementare a suspendării exercitării dreptului de a conduce pentru o perioadă de 30 de zile

p.s. pe langa amenda de 2000 de lei putea sa-i retina si permisul de conducere fiindca asta cred ca il durea cel mai tare ( dupa ce masina avea cred ca la el nu banii sunt problema) Deci cand intalniti persoane recalcitrante, indicatiile sa ramana in autoturismul personal si sa astepte pana la intocmirea procesului-verbal, iar daca nu respecta indicatiile aplicati sanctiune conform art. enuntate mai sus

Masura se poate lua si de politistul de frontiera in punctele de trecere ? Pentru ca este amintit in art 183, dar in art 100 alin 3 lit F este prevazut doar politistul rutier.

dorian

Vreau sa stiu ce ar fi patit acel politist daca s-ar fi dus la nea' caisa ala, l-ar fi imobilizat si apoi i-ar fi pus catusele.

Sunt curios ce spune legea despre acest lucru.

Legea spune că îi poți întocmi dosar penal (părera mea este că era mai indicat, în afară de sancțiunea contravențională) pentru săvârșirea infracțiunii de Sfidarea organelor judiciare (art. 272 ind. 1 din Codul penal):

Întrebuinţarea de cuvinte insultătoare ori gesturi obscene sau ameninţătoare la adresa integrităţii fizice a unui judecător, a unui procuror sau a unui organ de cercetare penală, de către o persoană care participă sau asistă la o procedură care se desfăşoară în faţa instanţei sau a organului de urmărire penală, se pedepseşte cu închisoare de la 3 luni la un an sau cu amendă. Cu aceeaşi pedeapsă se sancţionează întrebuinţarea de cuvinte insultătoare ori gesturi obscene sau ameninţătoare în mod nemijlocit la adresa integrităţii fizice a unui judecător, a unui procuror sau a unui organ de cercetare penală, poliţist sau jandarm, pentru fapte îndeplinite în exerciţiul funcţiei.

având în vedere că erau în posesia unei probe indubitabile, respectiv înregistrarea video, ar fi avut câștig de cauză. am făcut un astfel de dosar și a ținut. succes.