Jump to content
POLITISTI.ro
manfreD

Misiuni internationale - EEAS & ONU

Recommended Posts

nicusoravr

Buna ziua!

Inspectorul sef poate sa nu aprobe raportul de participare la concursul de admitere pt monitori ONU?

Daca da ,ce parghii legale exista pt a intampina acest refuz.In 2017 sunt colegi din ipj care se afla la curs.

Multumesc!

• Upvote 1

nicusoravr

S-a confruntat cineva cu refuzul inspectorului sef?

In conditiile in care alti colegi se afla la curs pt monitori onu,cum pot contracara un eventual refuz,avand in vedere ca raportul a ramas sa fie discutat si cu adjunctii?

Ben

Nu prea poti contracara.

Elvis

Poate sa nu aprobe dar nu mi se pare corect unora sa li se aprobe si tie nu. Care sunt conditiile pentru a participa la aceste cursuri?

Bratyyyms13

Numele meu este Valentin,am fost agent de politie din 2010 pana in 2014 cand mi-am dat demisia pentru a sustine admiterea de la Academia de Politie "Al. I. Cuza" din Bucuresti,admitere pe care am promovat-o iar acum mai am un an pana voi finaliza faculatea.Intrebarile mele sunt legate de misiunile international,respectiv cursurile pentru misiunile O.N.U.:

1-ce vechime trebuie sa am pentru a ma putea inscrie la asemenea cursuri?

2-este cineva de pe forum care a participat la asemenea misiuni,daca, cat de greu se ajunge acolo si ce alte calificari mai sunt necesare?

Marius

• Upvote 1
  • Downvote 1

manfreD

@Bratyyyms13 
1. In adresele ce vin pt asemenea cursuri se cere o vechime de 5 ani. Acum nu stiu cum se calculeaza la tine, dar tind sa cred ca iti vor fi luati in considerare si ceilalti 4. Ramane sa vezi la MRU, cand depui anuntul.

2. Personal nu am participat la nicio misiune ONU dar stiu destul de multe despre ele. Practic, pt a pleca acolo trebuie sa :
-faci curs de misiuni ONU la ISOP

-cel mai probabil vara viitoare va fi o testare UNSAAT cu 2evaluatori straini, testare care consta in 3 probe - limba, poligon auto, poligon de tragere - 
-valabilitatea testarii UNSAAT este de 2 ani
-cei care iau testarea vor fi pusi intr-o ierarhie(una pe engleza, una pe franceza) in carere primul criteriu de selectie este vechimea cu cat mai mare cu atat mai sus esti pozitionat)
-cand apar posturi vacante se pleaca strict in ordinea din ierarhie(pe fiecare limba in parte)
-succes!

Tine cont ca ultima testare UNSAAT a fost in iunie anul trecut si pana acum au plecat doar 11 persoane. Adica, nu gata, ai luat UNSAAT-ul, pleci imediat. Rabdare si tutun.
Pana atunci spor la pregatire! Daca mai ai intrebari, te astept cu ele!

• Upvote 2

Alpha1

Buna ziua, 

Referitor la cursul pentru monitor onu din martie stie cineva care sunt conditiile de participare la examenul de admitere pentru curs? In cazul in care inspectorul sef nu aproba raportul de inscriere, care sunt caile legale pentru a inlatura acest impediment? 

Multumesc anticipat!

manfreD

In principiu ai 2 variante: 

1. Te obișnuiești cu ideea ca nu îți aproba raportul de participare.

2. Faci scandal. Începând cu liderul sindical local care ar trebui sa te susțină, continuând cu rapoarte către dmru și către dci. Pana la urma îți îngrădește dreptul la educație și la dezvoltare profesională. 

Totul depinde de tine și de cât de mult îți dorești sa participi la acest curs. In ce judet lucrezi?

Daniel2016

Salutare!

Poate să îmi precizeze un coleg în ce constă testarea la limba engleză (nivel b2) de la ISOP ?

Mulţumesc anticipat.

ostaficiuc

Va salut! M-am inscris pentru participarea la cursul pentru monitori ONU, limba engleza. 

As vrea sa aflu o parere de la un coleg care a participat la admiterea pentru curs. Cat de dificil este examenul? in ce consta proba scrisa? In ce consta interviul? Examenul este grila? 

Sunt constient ca trebuie sa fii pregatit, dar as vrea sa stiu la ce sa ma astept :hmmmt:

Va multumesc!

Ben

Salutare. Avem colegi care au plecat pe misiunile EUPOL? Eu am terminat cursul anul trecut si vreau sa ma inscriu si la cel de monitori ONU. 

PlanBee
Posted (edited)

Salut! 

Ultimul anunț (martie 2019) pentru admiterea la cursul de monitori ONU presupune parcurgerea a trei probe: 

- examinare scrisă și orală la o limbă străină

- lucrare scrisă la pregătirea de specialitate

- interviu final la pregătirea de specialitate.

Din ce intuiesc, admiterea este foarte asemănătoare cu cea de la cursul Eupol. 

A fost cineva recent la cursurile astea (anul 2018/2019) care ne poate da mai multe detalii ? (unii colegi vorbeau de test grila la specialitate)

Mersi și succes tuturor! ✌️

PS: o sa revin cu impresii după admitere.

Edited by PlanBee

Ben

Eu. Ce vrei sa știi?