Jump to content
POLITISTI.ro

Postare recomandată

  • Moderator
Publicat

Personal obişnuiesc să urmăresc, atunci când timpul îmi permite şi ştirile internaţionale despre poliţişti şi poliţiile din alte ţări. Şi de multe ori am citit şi văzut diverse moduri de acţiune sau detalii diferite de ce se întâmplă pe la noi, dar şi interesante. Vă propun să le stângem aici în acest topic şi să dicutăm pe marginea lor. Să "furăm" de la străini din experienţele lor.

 

Acum am citit cum Poliţia din Argentina a reuşit un flagrant pe droguri. Până aici nimic deosebit, dar mi-a atras atenţia o fotografie ce însoţeşte comunicatul Poliţiei Metropolitane şi în care se poate vedea un modul interesant în care îi imobilizează pe suspecţi.

Priviţi aici:

 

post-2-0-32306200-1392141877_thumb.jpg

 

Le acoperă capul pentru ca suspecţii să nu vadă ce se întâmplă în jurul lor sau pentru a le proteja identitatea? 

Oare procedează aşa doar pentru poze şi să nu fie filmaţi, fotografiaţi de ziarişti sau şi din motive de siguranţă, să nu vadă cine şi ce se întâmplă în jurul lor?

Ce părere aveţi?

  • Apreciez 1
  • 2 săptămâni mai târziu...
Publicat

Nu stiu cum se face dar tot timpul societatea romaneasca,in special mass media, condamna in mod dur interventiile efectuate de catre politisti romani,insa apreciaza interventiile efectuate de catre politisti din alte state,cu precizarea ca,in ambele cazuri,se urmareste aplicarea procedurilor standard,iar interventiile nu difera.Sunt si exceptii.Oricum,romanului ii place mult sa comenteze pe acest topic....insa o da dupa aia ca el e cetatean european si are drepturi...obligatii mai putin...Cand merge in afara...e mielusel :( ......cand e in tara... e zmeu... :emo-box: ....Oricum...dati cu toti zmeii astia de pamant....LEGAL... :)

  • Apreciez 1
  • Moderator
Publicat

La 1 decembrie 2013 în Kansas City un poliţist aflat în timpul liber a împuşcat mortal un pompier aflat de asemenea în timpul liber, ce s-a opus reţinerii

 

Pompierul Anthony Bruno proaspăt căsătorit şi sub influenţa alcoolului a avut o altercaţie cu un taximetrist, cu care nu s-a înţeles în privinţa preţului. Poliţistul Hubbard care deşi purta uniforma terminase serviciul, s-a nimerit în zonă şi a încercat să-l reţină pe pompier, dar acesta a opus rezistenţă şi chiar l-a agresat, gest ce l-a costat viaţa, întrucât poliţistul l-a împuşcat mortal.

 

După anchetă şi cercetările ce s-au efectuat, Marele Juriu al ţinutului Jackson (Jackson County Grand Jury) a hotărât să închidă cazul fără niciun fel de acuzaţii la adresa poliţistului. Astfel că dosarul a devenit public şi presa a putut studia actele şi chiar înregistrările video, au apărut şi pe net imaginile filmate chiar de către o asistentă medicală ce a fost martor ocular:

 

 

Şi un reportaj al unei televiziuni americane, cu ceva mai multe detalii

 

  • Moderator
Publicat

Unui politist roman i-ar fi trebuit o a treia mana ca sa bage cartus pe teava, in aceeasi situatie data.

  • Apreciez 1
  • Moderator
Publicat

Exista tehnica speciala de incarcare a armei cu o singura mana... dar la scolile de politie ale MAI se invata RG1 si alte chestii "foarte utile" in viata reala de politist.

  • Membru activ
Publicat

N-am cum sa remarc ipocrizia duduii blonde care filma. Ce sa-ti spun ... a manat-o umanitatea din ea sa "salveze" vieti si sa se duca spre individul impuscat. min 1:43

Al naibii sa fie, umanitatea nu a manat-o sa sara in ajutorul politistului cand avea capul izbit intre asfalt si pumni.

  • Membru
Publicat

Exista tehnica speciala de incarcare a armei cu o singura mana... dar la scolile de politie ale MAI se invata RG1 si alte chestii "foarte utile" in viata reala de politist.

 

Daca ai cum sa detaliezi tehnica, te-as ruga, fiindca nu stii cand iti este necesara aceasta abilitate !

Multumesc !

  • Apreciez 2
  • Moderator
Publicat

Folosindu-te de centură, poţi să tragi manşonul şi să bagi cartuş pe ţeavă.

Când ne-om mai întâlni la cupa poliţişti.ro la tragere, aduceţi-mi aminte şi promit eu să vă arăt cum se face. 

  • Apreciez 3
  • Membru
Publicat (modificat)

Multumesc de raspuns Cataline ! Mi-am putut face o idee despre ce vorbesti :)

Am incercat si functioneaza !

Modificat de Albu
  • Moderator
Publicat

Pentru ca mişcarea să o poţi face cum trebuie şi repede, e nevoie de puţin antrenament pentru a-ţi forma un automatism. Dar mare atenţie, antrenamentele sau încercările să nu le faci cu muniţie în armă, ci "la rece". Nu uita să scoţi sectorul/încărcătorul după care să tragi manşonul pe spate pentru a te asigura că nu ai cartuş pe ţeavă, operaţiuni efectuate chiar în această ordine. De fapt această verificare trebuie să fie printre primele atutomatisme pe care şi le capătă orice utilizator al unei arme de foc.

  • Apreciez 1
  • Moderator
Publicat (modificat)

Daca la Carpati sau Makarov se preteaza tehnica asta, cred ca pentru Glock poate fi daunator, inaltatorul pare cam fragil pt astfel de exercitii.

Modificat de danpin
  • Moderator
Publicat

Crede-mă că funcţionează foarte bine şi la Glock.

  • Membru activ
Publicat

Asta inseamna campanie de informare, PR si nu in ultimul rand, colaborare intre colegi.

  • Apreciez 1
  • Membru
Publicat

Pentru ca mişcarea să o poţi face cum trebuie şi repede, e nevoie de puţin antrenament pentru a-ţi forma un automatism. Dar mare atenţie, antrenamentele sau încercările să nu le faci cu muniţie în armă, ci "la rece". Nu uita să scoţi sectorul/încărcătorul după care să tragi manşonul pe spate pentru a te asigura că nu ai cartuş pe ţeavă, operaţiuni efectuate chiar în această ordine. De fapt această verificare trebuie să fie printre primele atutomatisme pe care şi le capătă orice utilizator al unei arme de foc.

 

De bagat la "cutie" !!

  • Membru
Publicat (modificat)

Folosindu-te de centură, poţi să tragi manşonul şi să bagi cartuş pe ţeavă.

Când ne-om mai întâlni la cupa poliţişti.ro la tragere, aduceţi-mi aminte şi promit eu să vă arăt cum se face. 

M-ai făcut curios cu privire la această tehnică, aşa că m-am uitat pe youtube şi am găsit-o exemplificată pentru cei interesaţi. De asemenea, tipul mai arată o tehnică cel puţin la fel de interesantă la final. 

Modificat de Cristi
  • Apreciez 2
  • Moderator
Publicat (modificat)

Filmuletul este instructiv, insa cred ca trebuie sa-ti predea cineva "live" tehnica, mai ales ca ea are niste variante, in functie de situatia tactica... de exemplu, ce faci cand esti in pozitia ghemuit (cea mai probabila reactie umana cand esti impuscat) etc.

 

Dar poate la urmatoarea cupa politisti.ro, organizam si niste cursuri tactice!

Modificat de CITADELA
  • Apreciez 4
  • Membru
Publicat

Daca la Carpati sau Makarov se preteaza tehnica asta, cred ca pentru Glock poate fi daunator, inaltatorul pare cam fragil pt astfel de exercitii.

Vericule, eu zic ca se incarca mai usor Glock-ul decat Carpatiul sau Makarov-ul. Daca ar fi sa incarc Carpatiul sub genunchi, cred ca l-as pierde pe acolo, arc tare la el... Zic si eu!

  • Moderator
Publicat

Vericule, eu spusăi ca se poate deregla inaltatorul la Glock daca se repeta la antrenament metoda de incarcare cu o sg mana

:)

  • Membru
Publicat

Intelesei vericule, dar nu se deregleaza, dar orice e posibil.  :)

Publicat

Asta inseamna campanie de informare, PR si nu in ultimul rand, colaborare intre colegi.

Si mai inseamna ceva: civilizatie! Urmariti cum reduc imediat viteza conducatorii autovehiculelor aflate in spatele masinii de politie!

  • Membru activ
Publicat

Sunt convins ca si americanii au doza lor serioasa de nemernici, cocalari, nesimtiti, "abuzati", obsedati de "police brutality".

Am observat asta cand am inceput sa vizionez pe youtube filmulete facute de cretini cu "open carry right" care incercau sa-si "exercite" dreptul de a purta arma letala de autoaparare la vedere. Asa ca imbecilii de origine americana au iesit cu pistolul la brau si MP5 la umar intr-unul din cazuri si se plimbau prin mijlocul orasului, lucru ce a starnit panica din partea restului cetatenilor care sunau la 911 si pe buna dreptate, doar ca un cretin isi "exercita" drepturile lui.

  • Membru
Publicat

si de la americani trecem la rusi :D

 

https://www.youtube.com/watch?v=fOj0dkl8MMA

  • Apreciez 4
  • 4 săptămâni mai târziu...
  • Moderator
Publicat

În clipul de mai jos puteţi vedea ce se poate întâmpla dacă controlul corporal înainte de a fi introdus un suspect în maşină este mult prea superficial. Sper să nu dispară clipul.

 

  • Apreciez 3

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
×
×
  • Adaugă...

Informaţii importante

Am plasat cookie-uri strict necesare pe dispozitivul dvs. pentru afişarea optimă a paginilor. Puteţi în orice moment să modificaţi setările cookie-urilor, altfel vom presupune că sunteţi de acord să continuaţi. Utilizând acest site, sunteţi de acord cu Termenii şi condiţiile de înregistrare şi Politica de confidenţialitate.