Jump to content
POLITISTI.ro

lexutzu

Neînţelegere privind vinovăţia după o tamponare

Recommended Posts

lexutzu

Buna ziua am o mare problema am avut un mic accident ,un sofer nu mia acordat prioritate ,neam tras masinile deoparte si am vorbit cu respectivul sa facem amiabil el a zis ca are asigurare de italia si sa nu mai merem la politie si ca prefera sa imi duca masina mea la reparat la un meserias pe care il cunoaste el ,eu am zis ca sunt de acord.A doua zi ma suna si imi zice sa merem sa cumparat meterialele pentru masina ,neam dus a cumparat din bani lui si ma adus acasa inapoi.Dupa jumate de ora ma suna si imi reproseaza ca el nu este vinovat si vrea bani pe ce a cheltuit sau merge la politie , eu atunci mam dus repede la politie sa il reclam dar problema a fost ca era deja trecut de 24 de ore si politistul de acolo mia zis ca am 2 variante ori imi ia permisu si amenda la amandoi ca am trecut de 24 de ore de incident ori a 2 varianta ii amiabilitatea eu am zis ca amiabil ca sa nu raman  fara permis dupa ce am plecat de la sectie ,el imi zice sa iau eu vinovatia si sa ii dau asigurarea eu nu am fost de acord si am plecat acasa.Dupa vreo 2 ore ma suna iara si imi zice ca daca nu iau vinovatia si sa ii fac masina lui pe asigurarea mea atunci va merge la politie.Problema e ce se poate intampla daca el chiar face cum a zis?Va astept raspunsul dvs.Va multumesc

Această publicitate este afişată doar vizitatorilor. - Click aici pentru înregistrare

Cristi

Rămâneţi amândoi fără permis iar vinovăţia va fi stabilită de agentul constatator, adică de poliţist.

Edited by Cristi

cipri83

Problema e ca voi ati incercat sa va eschivati de lege care spune ca in caz de tamponare se poate solutiona amiabil sau daca nu la biroul de avarii!

Pe scurt daca el merge la Politie se va intampla exact cum a spus Cristi, ramaneti amandoi fara permis!

lexutzu

Multumesc.Dar am mers odata si ca nea zis politistul ca daca vrem sa constate politia ramana fara permis dar el a zis amiabil si ma obligla sa ia vinovatia asupra mea, cum e posibil dupa 2 zile sa mearga la politie de ciuda ca nu am fost de acord de ce a zis el.Adica ma refer il mai baga in seama politia?Si inca o intrebare dupa cate zile imi dau seama daca a fost sau nu?Va Multumesc

cipri83

Cum adica "il baga in seama Politia?" Normal ca il baga in seama si chiar o sa-i retina permisul pentru 30 de zile pentru ca nu a declarat tamponarea in 24 de ore! O astfel de masura se va lua si impotriva ta...si o sa-ti dai seama dupa ce o sa primesti citatie acasa de la biroul de avarii!

Edited by cipri83

lexutzu

Pai ma refer ca el nu a vrut la politie sa mergem ca imi face el masina si dupa 24 de ore se razgandeste si mai zice ca el nu ii vinovat.Eu in acest timp pot sa imi repar masina?Si inca o intrebare cum poate sa constate politia ca el este vinovat dupa atatea zile??Mi frica sa nu cumva sa cunosca pe cineva de acolo sa se puna vinovatia pe mine explicatimi sa inteleg va rog (cate zile maxim pot primi citatia?).Va multumesc

• Downvote 1

cipri83

Nu poti sa-ti repari masina pana nu constata politistul avariile...altfel se poate concluziona ca esti vinovat avand in vedere ca vrei sa-ti ascunzi avariile prin reparatie!

Solutionarea tamponarii de catre Politie se face dupa avariile pe care le prezinta autoturismele si in baza declaratiilor conducatorilor auto si camere video sau martori daca sunt!

Cand vei primi citatia nu am de unde sa stiu exact , probabil politistul o va trimite imediat dupa ce se va prezenta celalalt conducator auto sa declare cele intamplate!

Edited by cipri83

25tess

Art. 80 ind.1 din out 195/02 – În situaţiile prevăzute la art.79 şi 80, repararea vehiculelor se face pe baza documentului de constatare eliberat de unitatea de poliţie sau, după caz, de societăţile din domeniul asigurărilor.

Mergi cu masina (daca se poate deplasa) la unitatea de politie competenta a teritorial.De restul se ocupa colegii mei.

• Upvote 1

Marius

Pune mâna și citește cu atenție următoarele topicuri:

Și reține că formularul "Constatarea amiabilă de accident" poate fi utilizat numai dacă sunt îndeplinite următoarelor condiţii:

- din accident au rezultat numai pagube materiale;

- în accident au fost implicate numai două vehicule;

- nu se creează pagube materiale altei persoane decât celor doi conducători de vehicule implicaţi în accident;

- există acordul de voinţă al celor doi conducători auto, exprimat prin semnarea formularului.

Dacă nu există acordul de voinţă al celor doi conducători auto, ori altfel spus nu vă înțelegeți, aveți obligația legală să vă prezentați la poliție.

Așa cum te-au sfătuit și colegii mei, îți recomand să mergi la poliție chiar dacă vei rămâne fără permis, dacă nu vrei să-ți agravezi situația.

lexutzu

Dar daca ma duc acuma la politie sa imi faca harite pentru reparatie mie imi ia clar permisul nu sau.... ???Si eu as vrea sa o pot repara ca nu am alta masina?Eu acuma ce sa fac in momentul asta?Tinand cont ca sunt nevinovat.Va multumesc

Mam gandit daca fac poze la masina cum este ea lovita si apoi o repar si in caz ca merge respectivul la politie si voi fi chemat am poza cu avaria masini ???Ar fi ok?

25tess

Eu zic sa te duci tu sa predai permisul nu mai astepta sa vina politia la tine. Partea buna este ca ti-ai facut cont pe acest forum, iar in perioada de suspendare poti sa folosesti biblioteca legislativa a forumului unde gasesti oug 195/02 si regulamentul.

• Upvote 1

Cezar

Dar daca ma duc acuma la politie sa imi faca harite pentru reparatie mie imi ia clar permisul nu sau.... ???Si eu as vrea sa o pot repara ca nu am alta masina?Eu acuma ce sa fac in momentul asta?Tinand cont ca sunt nevinovat.Va multumesc

Mam gandit daca fac poze la masina cum este ea lovita si apoi o repar si in caz ca merge respectivul la politie si voi fi chemat am poza cu avaria masini ???Ar fi ok?

Esti vinovat.

Legea spune, amiabila in cazul in care te intelegi cu celalat si acceptati vina, ori politie in 24 de ore.

Tu, ai incercat sa fentezi legea. Deci esti vinovat.

Ori te intelegi cu el si mergeti la ASIGURARE la el cu hartia de amiabila completata, ori la politie. Alta solutie nu exista.

Daca iti repari masina fara dovada de la politie sau de la asigurare, te alegi si cu dosar penal, si il bagi in pacat si pe proprietarul service-ului.

Ce as face eu in locul tau daca as avea nevoie de permis:

As merge la amiabila si as spune lui ca tu esti de vina, dar declarati accidentul ASA CUM S-A INTAMPLAT.

In cel mai rau caz, ai piesele cumparate de el si-ti platesti singur manopera.

Daca la asigurare se constata evident ca el e de vina, atunci o sa plateasca el.

Dar n-as atinge masina s-o repar. Libertatea n-are valoare, prefer sa raman fara permis 30 de zile

Edited by cezar1

lexutzu

Eu nu am cum sa fiu vinovat cat timp el iesea cu masina din parcare pe carosabil, eu venind pe carosabil in momentu acela.El vrea cu asigurarea acuma dar vrea sa ia eu vinovatia si nu mi se pare normal chestia asta.Dar daca ma duc la politie sa cer o dovada de reparatie imi va da?

• Downvote 1

Cezar

Ma doare capu'

Tu esti vinovat in masura in care ai incalcat legea.

Legea spune, ori la politie in max 24 de ore de la accident, ori amiabila.

La amiabila trebuie sa aveti ambii aceeasi viziune de cum s-a intamplat accidentul, sa completati formularul de amiabila si sa mergeti la asigurarea celui care se considera vinovat.

Tu ai incalcat legea prin aceea ca ai acceptat de la inceput "sa imi duca masina mea la reparat la un meserias pe care il cunoaste el ,eu am zis ca sunt de acord", asta inseamna ca ai incalcat legea. Nu vorbesc de dinamica accidentului.

Legea iti da doar variantele astea 2. Politie sau amiabila. E mai clar acum?

In momentul de fata daca vrei dovada de la politie, ramai fara carnet, asa ca iti ramane doar sa accepti AMIABILA, nu sa-ti repare masina meseriasul lui peste.

Tu pune in balanta variantele astea doua si accepta una dintre ele.

Eu, daca accidentul nu e prea scump, as accepta amiabila.

Daca Gicu considera ca tu esti vinovat, o sa mergeti la asigurarea ta. Completati hartia, dati declaratia, si, daca tu ai dreptate ca el ar fi vinovat, o sa ai o hartie oficiala de la asigurator, cu care poti repara masina si eventual actiona in justitie asigurarea lui (daca are) pentru a-ti recupera banii.

Eu in locul vostru NU AS STABILI VINOVATUL.

Voi nu sunteti experti. Aia o face ori politia ori compania de asigurare, tu doar trebuie sa completezi formularul de amiabila asa cum s-a intamplat.

Mai departe asigurarea va stabili.

Am fost mai clar?

Repet, nu stiu daca ai fost sau nu vinovat in producrea accidentului, ESTI vinovat in incercarea de ocolire a legii, ceea ce e grav.

Edited by cezar1

lexutzu

Am inteles acuma.Dar in momentu accidentului respectivul nu a vrut la politie si nici sa facem prin asigurare, sa oferit ca suporta paguba din buzunarul lui, iar dupa  24 de ore sa razgandit , asta ii clar ca ii o smecherie de a lui cineva la invatat .Si problema cred ca de nu a vrut era ca zicea ca are asigurare de italia etc.Si daca facem amiabila care sunt pasi exacti de facut.Va multumesc

Edited by lexutzu
  • Downvote 1

Catalin

Sigur că da, tu ai înţeles, "DAR" ... foaie verde taină-n vânt.

Şi dacă l-a învăţat cineva ce relevanţă are? Probabil că e vorba de o conspiraţie la nivel mondial împotriva ta, probabil că şi serviciile secrete sunt implicate, statul şi sistemul uneltesc împotriva ta astfel încât cocalarul să-ţi facă rău. Îţi dai seama în ce ai intrat?

Trezeşte-te la realitate! Tu ar fi trebuit să cunoşti legea, pentru că ai dat examen din ea şi trebuia să procedezi exact cum spune acolo, nu să încerci să rezolvi "băieţeşte", pricepi? Acum dacă l-a învăţat cineva sau nu, nu mai are nicio importanţă. Dacă ai fi procedat legal putea să-l sune şi Băsescu sau Ponta şi să-l înveţe să recite Luceafărul, pe tine nu te durea capul. 

• Upvote 2

lexutzu

Eu daca ma duc acuma la politie pe el cum il mai gasesc ca nu am nici o data despre el.

Cezar

Ai fotografii cu masina lui? Ai numele lui? Numarul de inmatriculare? Numarul lui de telefon?

Am inteles acuma.Dar in momentu accidentului respectivul nu a vrut la politie si nici sa facem prin asigurare...

E treaba lui ce vrea. Si eu vreau un Porsche 911.

Trebuie sa comporti LEGAL. si legal ai 2 posibilitati.

Amiabila in conditiile legii, sau mersul la politie.

In primele 24 de ore de la producerea accidentului politia penalizeaza doar pe vinovatul care a produs accidentul, dupa cele 24 de ore, pe amandoi.

Restul variantelor sunt ilegale. Indiferent daca cel cu care ai intrat in coliziune e de acord sau nu.

Citeste legea sa vezi ce patesti daca repari masina fara dovada.

RaresM

am o curiozitate la subiect, dar totusi putin diferita de ceea ce s-a discutat pana acum aici.

exista o tamponare, avarii minime(sa zicem maxim 500 lei reparatiile). la ora producerii tamponarii nimeni nu s-a dus la politie dar s-au intalnit a doua zi si au cazut de acord ca e culpa comuna, au completat formularul de amiabila si fiecare a plecat pe drumul lui. nu s-a facut schimb de asigurari pe considerentul ca una era la carpatica si una la euroins si e mai bine fiecare sa-si repare masina pe finantele proprii.

acum, fiecare individ implicat in accident are o copie dupa formular dar n-are asigurarea celuilalt. in caz ca una din parti se gandeste ca n-are 3-4-500 lei sa-si repare masina si dupa vreo 2-3 zile de gandire prinde curaj ca n-a fost el vinovat...mai poate face ceva din punct de vedere legal?

• Downvote 1

25tess

Cel care acum se considera nevinovat de producerea accidentului poate sa se adreseze societatii de asigurare a celui pe care el il considera vinovat. Stabilirea vinovatiei o face in acest caz societatea de asigurari.

• Upvote 1
  • Downvote 1

vladblaga

Buna seara. In primul rand imi cer scuze ca am scris aici problema mea. Nu stiu unde in alta parte.

Am o intrebare.. acum 1 saptamana am vrut sa ies din parcare de la mine si din neatentie am atins masina unui vecin de al meu(nimic grav, putin deranj la spolier si la aripa putin zgariata). Era cam tarziu si am decis ca nu e politicos sa-l deranjez la acea ora si i-am bagat un bilet in posta( unde i-am explicat ce s-a intamplat si sa ma sune). Ma sunat abia azi, a trecut o saptamana. Am discutat cu dansul la telefon si i-am cerut scuze ptr cele intamplate si m-am oferit sa-i dau asigurarea. El mi-a raspuns f agresiv, spunand ca pe el nu il intereseaza asigurarea ca sa-i platesc eu reparatile. Mi-a spus ca am fugit de la locul faptei si ca ar fi trebuit sa-l astept pana vine.. Ma bufnit putin rasul si i-am raspuns.. "cum sa fug cand stam in aceasi scara?" 

Vreo idee?

Va multumesc,

Cu respect.

Edited by vladblaga

Roby

Ce idee ? Ce anume ne intrebi ?