Jump to content
POLITISTI.ro

Inaltimea

madalinistudor

Recommended Posts

• Moderator

A fost un răspuns pus printr-o întrebare.

Profund... Incearca la Filosofie!

...O să încerc să îţi răspund...

La ce intrebare?

Se pare că am "atins" un subiect sensibil, deoarece tăcerea e la ea acasă. Nu vorbim despre perioada 2005-2010. Am înţeles. Să aveţi o seară plăcută, domnilor

În ceea ce priveşte sfatul dumneavoastră, cu Filozofia, nu merge. Am licenţa în Management, obţinută la o Facultate de Contabilitate şi Finanţe. Dar, vă mulţumesc oricum.

• Active member

Ce s-a facut atunci nu mai putem schimba acum, insa sper ca pe viitor limita de inaltime sa nu mai scada. Intrebarea ta este una retorica si nu are nevoie de raspuns.

Daca tu crezi ca ne-ai pus la punct cu aceasta intrebare, te inseli. Noi nu suntem responsabili cu stabilirea criteriileor de admitere, doar ne-am spus parerele personale aici.

Cat despre modul de adresare, daca nu iti convine nu mai intra aici.

• Moderator

Îmi pare rău că aveţi greşita impresie că pe acest site, toţi vizitatorii şi utilizatorii civili sunt semianalfabeţi şi se inspiră "de la televizor ". Din câte ştiu eu conduita unui poliţist este una singură, fie în timpul sau în afara serviciului.

Şi după cum bine ştiţi, fostul purtător de cuvânt al IPJ Argeş a aflat acest lucru pe pielea lui, datorită unui site.

Wow...îţi spun sincer că m-ai speriat total. Ia mai explică-mi puţin despre conduita poliţiştilor şi cum ar trebui ei să pupe cetăţeanul în partea dorsală doar pentru că el consideră că ar merita acest lucru. Ia fii atentă : PONEII nu au ce căuta în poliţie.  Mi se rupe de frustrările lor şi de distinşii domni de la CNCD pentru că nu ei stau în stradă cu mine. Ah...am uitat. Am spus că PONEII nu au ce căuta în poliţie? Da. Mai sus. Scuzele mele.

P.S. : Ce cauţi pe forumul nostru, dacă eşti licenţiată în management? Vrei cumva să devii poliţistă şi nu te ajută înălţimea? E ministerul nedrept cu tine, pentru că tu ai răsturna munţi, deşi eşti de înălţimea lui Frodo? Întreb şi eu, vezi, aşa se pune o întrebare...

Edited by Cristi
  • Upvote 1
  • Downvote 1

Jos pălăria în faţa dumneavoastră!!!

Asta da atitudine de poliţist. Pe maşinile Poliţiei este inscipţionat mesajul: SIGURANŢĂ ŞI ÎNCREDERE...Încredere şi siguranţă în cei care doresc ca persoanele sub 165 cm să fie catalogate drept ANIMALE. Că doar ştiţi ce sunt poneii, nu?

Respect.

P.S. Cu o persoană care foloseşte un astfel de limbaj nu am de ce să mai port vreo discuţie, deoarece nu suntem pe aceeaşi frecvenţă. 

Ar trebui să nu mai pierdeţi timpul conectat pe acest site, ci mai degrabă să vă deplasaţi la cel mai apropiat cabinet medical, pentru îngrijirea membrului care "vi se tot rupe".

Vă mulţumesc pentru răspuns şi pentru sfat. Ideea mea nu a fost de a pune pe nimeni la punct. Ştiu prea bine că nu dumneavoastră, poliţiştii activi, sunteţi cei care stabiliţi criteriile de orice fel în vederea admiterii în Şcolile subordonate M.A.I. 

Ca un mic sfat, dacă îmi permiteţi: nu vă mai enervaţi, deoarece este vizibil, şi mă refer la modul în care aţi încercat să vă exprimaţi în scris. Nu e frumos. Atrageţi adeseori atenţia utilizatorilor, în ceea ce priveşte normele ortografice, dar dumneavoastră nu le respectaţi.

• Upvote 1
  • Downvote 7
  • Moderator

Hopaaa...am atins un punct sensibil. Domnişoara absolventă de management se pare că este ofuscată pe mine. Dar de asemenea se pare că este incapabilă să înţeleagă sensul unor expresii folosite drept metafore, respectiv, în context, termenul ponei avea valoare metaforică, referindu-se nu la calitatea de animal a persoanelor cu înălţimea sub 1.65 metri ci la analogia dintre înălţimea redusă la greabăn a unui astfel de animal, foarte adorabil de altfel, şi o persoană cu o astfel de înălţime. Termeni asemenea folosiţi metaforic pot fi : hobbit, tanchist, campion la limbo etc. 

De asemenea, domnişoara nu este capabilă să înţeleagă expresia "a mi se rupe de ceva" ca fiind "nu mă interesează de..." ci într-un mod oarecum fantasmagoric face referire la anumite părţi anatomice ale corpului meu care, ultima dată când am verificat, erau perfect în regulă.

Mă simt întristat de faptul că am fost înţeles în mod greşit şi nu aş vrea să fiu nevoit să-ţi cumpăr un ponei pentru a te împăca. Ups.

Şi lăsând caterinca pe care ţi-ai meritat-o din plin, mai scuteşte-ne de frustrările tale şi mergi pe alte site-uri să te plângi cât de nedreaptă a fost soarta cu tine şi ulterior Ministerul Afacerilor Interne. Mergi şi manageriază ceva acolo şi lasă poliţiştii să-şi facă meseria. Nu ai trece nici măcar de testul psihologic cu o astfel de atitudine, d-apoi să ajungi la medical ca să pici la înălţime.

• Upvote 3

În primul rând, vârsta pe care o am nu mi-ar permite să particip la nici un concurs de admitere în Şcolile de Poliţie, respectiv, 45 de ani. Scopul meu din această seară a fost cu totul altul. Acela de a arăta că, indiferent de poziţia în structura M.A.I. angajaţilor li se rupe'. Şi presa este axată la momentul acesta doar pe "dezăpezirea defectuoasă din ţară". Am zis să mai colorez puţin prima pagină din " fiţuica de provincie " pe care o slujesc de câţiva ani. Vă mulţumesc pentru incapacitatea de a percepe o întrebare, pentru incapabilitatea de a răspunde celor care pun întrebări pe forum-ul vostru, care se numeşte ironic: "ÎNTREABĂ UN POLIŢIST" pe care ar trebui să îl schimbaţi în: "CEARTĂ-TE CU UN POLIŢIST".

...Intrebarea mea este urmatoarea:

Pana la urma se scoate din grila de examinare criteriul de Inaltime la scoala de pol vasile lascar?? vesti ceva?

Maria, tu daca erai politist, cum ai fi raspuns la intrebarea asta? Este clar ca nu ai fi stiut raspunsul, poate chiar nici limitele de inscriere, nu te mai intereseaza asta, cum raspundeai?

Ce vrei sa faca un politist sa il ajute pe Madalin?

Sa-si dea cu parerea daca EL PERSONAL considera daca legea e buna sau rea? Cu ce te ajuta pe tine? Cu ce il ajuta pe Madalin?

Sa-ti spun sincer, eu academia asta de politie o consider cea mai conectata la realitate dintre toate institutiile de invatamant superior din Romania.

N-am facut-o, n-am cum s-o fac avand varsta apropiata de a ta, dar dinc e cunosc... restul invatamantului superior e varza, la distanta uluitor de mare fata de realitate, deci, daca exista constrangerea asta, exista un motiv serios.

Nu stiu, poate astia mai mici sunt mai inteligenti si strica media de intaltime a politiei romane daca "le da drumul"

Legile sunt clare. Poti combate o lege prin a aduce in fata celor care hotarasc/voteaza argumenetele tale. Atat.

• Active member

Maria02 rasfoieste forumul si o sa vezi ca e facut de politisti din timpul lor liber. Acesta, pe langa rolul de socializare indeplineste rolul de documentare si pregatire profesionala dar a si ajutat gratuit multe persoane prin sectiunea "intreaba un politist" . 

Nu stiu la ce "fituica" lucrezi si ce anume doresti de la noi, dar se vede clar ca ai niste frustrari cu privire la limita minima de inaltime impusa, care te-a afectat cumva, in mod direct sau indirect. Daca aveai cu adevarat o problema de discutat sunt sigur ca te-am fi ajutat sa o rezolvi, dar tu ai intrat aici probabil cu alt scop.

Edited by bozo
  • Upvote 3
  • Moderator

În primul rând, vârsta pe care o am nu mi-ar permite să particip la nici un concurs de admitere în Şcolile de Poliţie, respectiv, 45 de ani. Scopul meu din această seară a fost cu totul altul. Acela de a arăta că, indiferent de poziţia în structura M.A.I. angajaţilor li se rupe'. Şi presa este axată la momentul acesta doar pe "dezăpezirea defectuoasă din ţară". Am zis să mai colorez puţin prima pagină din " fiţuica de provincie " pe care o slujesc de câţiva ani. Vă mulţumesc pentru incapacitatea de a percepe o întrebare, pentru incapabilitatea de a răspunde celor care pun întrebări pe forum-ul vostru, care se numeşte ironic: "ÎNTREABĂ UN POLIŢIST" pe care ar trebui să îl schimbaţi în: "CEARTĂ-TE CU UN POLIŢIST".

Tare sunt curios de unde ai scos termenul ăsta. Între timp, ia de studiază niţel, nu cumva să postezi aşa în ziarul tău de provincie, s-ar putea ca unii cititori să mai ştie câte una, câte alta despre morfologie. Pont : termenul corect e "Incapacitate". Dar ce ştiu eu, parcă stabilisei că nu prea le am cu gramatica asta, nu?

• Upvote 4
  • Member

Maria, esti intr-o mare eroare! Toti cei care vin aici pentru un sfat il primesc daca au bun simt si respecta regulamentul forumului. De exemplu sunt persoane care au fost depistate de politisti cu alcoolemie mai mare de 0.8 g/l in sange, au fost condamnate si au avut o nelamurire, ghici unde au venit?! Aici si au fost lamuriti (vezi aici: ). La randul meu am fost ajutat, la fel si altii.

Daca esti nemultumita de politisti sa nu-i mai suni cand ai nevoie de ajutor. Suna la "fituica" pe care o slujesti.

@maria02 -''Am licenţa în Management, obţinută la o Facultate de Contabilitate şi Finanţe'' - n-am mai auzit, dar daca n-am auzit eu, nu inseamna ca nu exista... Sunt specializari diferite, in cadrul facultatilor de stiinte economice sau facultati diferite, in cadrul ASE. Stiam ca exista licentiat in stiinte economice, cu specializarea management, dar nu obtinuta la ''o Facultate de Contabilitate si Finante''. Poate, "Management Financiar Contabil"- Spiru Haret? Atunci se poate, se poate orice.Totusi, in urma cu 20 ani, erau scoli serioase de stiinte economice, dar nu se sustinea examen de licenta.

• Upvote 1

Mi se pare normal sa se impuna limita de inaltime , pentru ca daca ai 1,50 sa te duci in Ferentari sau sa intervii nu ar fi prea indicat. Ce ati spune sa intram la facultate dupa ce terminam gradinita si daca suntem respinsi facem apel la Combaterea Discriminarii . Atata timp cat criteriile POLITIEI sunt scrise intr-un regulament nu poti face nimic . E CEVA NORMAL

• Member

Nu e vorba de nici o combatere a discriminarii pentru ca ei nu au nici o influenta asupra MAI.A facut una o plangere si le-a dat amenda 10000 de lei,iti dai seama ce afectati sunt.In toate statele lumii exista criterii de inaltime,dar nu am mai auzit nicaieri de o asemenea aberatie cum ca aceasta ar fi discriminare.De asemenea nu vreau sa par nesimtit dar numai fetele se plang.

Dragile mele daca sunteti frustrate ca limita de inaltime e discriminare,atunci si eu sunt frustrat ca suntem nevoiti sa dam aceleasi probe sportive,doar suntem egali.Va invit sa sustineti proba sportiva cu aceleasi bareme ca baietii.

• Downvote 1