Jump to content

Photo

Banii de echipament si sumele restante cand se mai dau?

banii de haine banii de echipament sume restante drepturi banesti salarizare drepturi salariale restante

• Acest topic este închis Acest topic este închis
1916 răspunsuri în acest subiect

#1001 Dorin17

Dorin17

Senior

• +Members
  • 1.884 postări
  • LocaţieSouth-east

Scris 01 februarie 2012 - 16:35

De dat vi-i da, sa fi sigur, odata ce au dat la atatea inspectorate!
  • 1

#1002 eti

eti

33

• +Members
  • 1.716 postări
  • Locaţieolt

Scris 01 februarie 2012 - 18:41

La ora asta nu mai am niciun leu din ei, i-am facut praf...mi-am achitat rata la banca, sa nu dea faliment!

Modificat de eti, 01 februarie 2012 - 18:42.

• 0

#1003 Catalin

Catalin

1*

• +Members
  • 9.396 postări

Scris 01 februarie 2012 - 19:04

Referitor la restanța privind banii de echipament pe 2011, conform celor discutate în ședința de dialog social dintre ministru și sindicaliști, se va achita în luna aprilie 20%, adică 400-500 lei. Restul, în trimestrele urmatoare.

”Cat priveste fondul de salarii si, alaturi de acesta, drepturile de echipare aferente anului 2012, conducerea M.A.I. a asigurat că sumele sunt prevăzute in bugetul alocat ministerului. Deci, banii există și platile se vor face, cu specificatia ca diferențele Normei de echipare pentru anul 2012 vor fi reportate anului 2013.
Prin urmare, salariații își vor primi banii cuveniți, dar cu un sir lung de amanari, din an in an!”
  • 0

#1004 bolund

bolund

Devotat

• +Members
  • 560 postări
  • LocaţieWild Romania

Scris 01 februarie 2012 - 19:26

XXXXXXXXXXXXX !

Modificat de CITADELA, 02 februarie 2012 - 21:21.
limbaj obscen

• 3

#1005 axle15

axle15

Loial

• Members
  • PipPipPip
  • 436 postări
  • LocaţieRomania ,HD ,Diemrich

Scris 02 februarie 2012 - 01:37

.......se va achita în luna aprilie 20%, adică 400-500 lei. Restul, în trimestrele urmatoare.”Cat priveste fondul de salarii si, alaturi de acesta, drepturile de echipare aferente anului 2012, conducerea M.A.I. a asigurat că sumele sunt prevăzute in bugetul alocat ministerului. Deci, banii există (du-te ma igas !!!! ...pe cuvant și platile se vor face, cu specificatia ca diferențele Normei de echipare pentru anul 2012 vor fi reportate anului 2013.
Prin urmare, salariații își vor primi banii cuveniți, dar cu un sir lung de amanari, din an in an!”

Stau si ma gandesc ( hahaha!...culmea!....glumeam! )...:daca esti debitor vis-a-vis de o banca (hmmmm! ...si brrrrr! ) , de un camatar (auu si ahh mama mea !!!!! ) , de o persoana fizica (eh!....procese! procese!) ....oare cum esti tratat d.p.d.v. legal???
E !?!?!?
Ministerul ...lii noastre e debitor vis a vis de noi..... boooon!!!! ... de ce oare taratoarele alea de lideri de sindicat nu iau pozitia creditorului sadic????Aud?????....fiindca gunoaiele (cum care ?) sunt mana in mana....ca alta explicatie nu se egzista ,mon cher! Parol!!!!
Mi-e scarba .... !!!! Sindicatele se bat intre ele care este ,vezi Doamne , mai rasarit (...de parca ar fi vreunul....) dar cand sindromul Down ministerial numit si igas cuvanta (...oare cum de cuvanta? ) hop si sindicatele-s gata si fac sluj ( pe ocolite ,evident ,sa nu-i amusinam ! ) la retardat ( traian-constantin ,parca...) !
Offfff!!!!!!!!!!!
O sa vedem bani ....de o sa ne-nbogatim...cu moneda Botswanei !

Fişiere ataşate

Modificat de axle15, 02 februarie 2012 - 01:37.

• 0

#1006 axle15

axle15

Loial

• Members
  • PipPipPip
  • 436 postări
  • LocaţieRomania ,HD ,Diemrich

Scris 02 februarie 2012 - 02:17

!

Subscriu !!!!
....Si sa ma scuze admin-ul de off- topic dar www.i-realitatea.ro ar trebui distrusi fara mila.... caci libertatea cuvantului si dreptul la o corecta informare sunt grav afectate de acest post de idioti media:
" PROTEST CA ÎN BANCURILE CU POLIŢIŞTI ( dute ,ma !!!!) la Ministerul de Interne .... Au îngheţat în frig, la minus 10 grade, mai bine de două ore în faţa Ministerului de Interne degeaba. Zece poliţişti de la ordine publică ( politisti adevarati ,din prima linie!!!! )s-au strâns miercuri dimineaţă în parcarea instituţiei pentru a protesta. Ceea ce nu ştiau ei era că protestele fuseseră suspendate încă de marţi.
( i-Realitatea ,oare nu ar trebui sa va calcam pe microfon???...incultilor! )
Poliţiştii, nemulţumiţi în mare măsură de salariile mici, dar şi de faptul că sunt lipsiţi de anumite drepturi pe care le aveau până acum doi ani, s-au postat în faţa Ministerului Administraţiei şi Internelor dis de dimineaţă.Îmbrăcaţi în uniforma de serviciu şi în timpul lor liber, poliţiştii au protestat paşnic, potrivit i-Realitatea TV.După două ore de stat într-un frig cumplit, poliţiştii de la ordine publică s-au urcat repede în maşini şi s-au făcut nevăzuţi. Motivul: protestele fuseseră suspendate. ( .....??????? - nota mea !....sindicatele ...lii !!! )
De fapt, protestele erau oprite încă de marţi ( ????? ) , deoarece liderii de sindicate au reuşit să obţină promisiuni ( promisiuuuuuni ???....auuu! da' rai mai sunteti !!!! - nota mea! ) de la Ministrul de Interne că vor semna până la urmă acordul. Potrivit oficialilor din Ministerul de Interne, acordul colectiv de muncă între sindicate şi Ministerul de Interne ar urma să fie semnat zilele următoare."

Sursa:
http://www.realitate...l#ixzz1lB6RpXSS

In alta ordine de cuvinte : Stima Domnilor Colegi!!!!
Da!!!!!! Acei Domni Colegi care au fost lasati cu dosul in balta de catre jegurile de la sindicate (...de cine altii oare???)

Modificat de CITADELA, 02 februarie 2012 - 21:23.

• 0

#1007 winnetou

winnetou

Începator

• Banned
  • 13 postări

Scris 02 februarie 2012 - 11:31

pt astfel de comportament al domnilor-hoti care ne conduc, si isi bat joc de legi si de constitutie, cred ca avem un singur raspuns la indemana, sa urmam exemplul tanarului locotenent din man (pe care il admir pt curajul si dragostea de tara pe care le are) ; dar nu unul cate unul ci toti deodata ca sa nu mai poata lua masuri "domnii politicieni(hoti si tradatori de tara)" care ne conduc spre saracie si altele mai rele
  • 1

#1008 winnetou

winnetou

Începator

• Banned
  • 13 postări

Scris 02 februarie 2012 - 11:48

stiti voi cumva ce fel de ooameni de rahat ne conduc?ei va spun eu ca stiu sigur un "mister parlamentar" care nu a vazut cum arata un liceu inauntru ci doar pe dinafara si asta dupa ce a ajuns parlamentar, dar detine diploma de bac si pe deasupra si de facultate (va imaginati prin ce mijloace obtinute), si un om incult si prost ca asta sade bine mersi pe un scaun in parlament. sa va fac o schita despre toata clasa politica actuala: sunt ca niste bande de vulturi care sfasie cate o bucata din tara asta si din noi prin legile pe care le scot si prin incalcarea lor si a constitutiei.au atentat si la resursele cele mai de pret ale tarii dupa ce au vandut toata industria acestei tari pe bani marunti, s-au dat la petrol si la alte zacaminte , acum vor sa vanda si rosia montana care contone aur de zeci de milioane de euro pe 5% din profit si ne mai si scot ochii cu clipurile cu cei din rosia care vezi doamne numai pe baza asta traiesc.dar adevarul asupra zacamintelor nu il spun , numai sa fim noi prostii de acord cu privatizarea.nu va faceti va rog partasi la crima asta asupra tarii si poporului roman. eu am jurat si simt exact asa: "jur sa-mi apar tara chiar cu pretul vietii", asta e primul vers de celelelte nu mai ascultati ca au fost adaugate ca sa ne puna zabala in gura "hotii de politicieni" dupa bunul lor plac.
acu ca am zis tot, va rog sa ma iertati pt off-topic si daca sunteti romani va rog sa nu-l stergeti
  • 3

#1009 Catalin

Catalin

1*

• +Members
  • 9.396 postări

Scris 02 februarie 2012 - 12:05

În acest topic se discută despre restanțe, vă rog să postați aici numai dacă aveți vreo noutate legată de acest subiect. În caz contrar se va închide. Acest topic nu este unul unde să postați urări, înjurături sau mesaje mobilizatoare la adresa clasei muncitoare, ori de dezbatere a calităților celor ce ne conduc.
Repet, dacă veți continua cu posturi offtopic, se va închide acest topic. Postați numai atunci când aveți ceva util de spus în legătură cu subiectul topicului.
  • 0

#1010 boierul

boierul

Forumist

• Members
  • PipPip
  • 73 postări
  • Locaţieconstanta

Scris 02 februarie 2012 - 20:52

Referitor la restanța privind banii de echipament pe 2011, conform celor discutate în ședința de dialog social dintre ministru și sindicaliști, se va achita în luna aprilie 20%, adică 400-500 lei. Restul, în trimestrele urmatoare.

”Cat priveste fondul de salarii si, alaturi de acesta, drepturile de echipare aferente anului 2012, conducerea M.A.I. a asigurat că sumele sunt prevăzute in bugetul alocat ministerului. Deci, banii există și platile se vor face, cu specificatia ca diferențele Normei de echipare pentru anul 2012 vor fi reportate anului 2013.

spune-mi ,te rog ce diferente vor fi raportate in 2013?
  • 0

#1011 Catalin

Catalin

1*

• +Members
  • 9.396 postări

Scris 02 februarie 2012 - 21:04

Urmărind link-ul din postul citat puteai vedea că ceea ce am postat acolo este doar un extras din discuțiile dintre sindicaliști și ministrul de interne.
Nu sunt sindicalist și nici nu am participat la aceea ședință, am găsit acele informații pe site-ul snppc-ului și le-am postat aici pe considerentul că poate vă sunt de folos. E chiar așa greu de priceput? :doh:
Pentru un răspuns la întrebarea ta, te rog să iei legătura cu cei de la snppc.
  • 0

#1012 boierul

boierul

Forumist

• Members
  • PipPip
  • 73 postări
  • Locaţieconstanta

Scris 02 februarie 2012 - 21:21

multumesc frumos!am intrebat azi la sindicat si stii ce mi-au raspuns?ca depinde de minister!in concluzie.....
  • 0

#1013 drAGO5

drAGO5

Senior

• +Members
  • 1.015 postări
  • LocaţieVâlcea

Scris 03 februarie 2012 - 17:50

Din ce am inteles eu, pentru anul 2012 a fost alocata doar o suma de bani ce acopera 50% din norma de echipare pe anul 2011, din care 20% se achita in aprilie acest an, iar diferenta de 30% in trimestrul IV 2012. Cealalta diferenta de 50% se va achita in cursul anului 2013. Sindicatele nu au fost de acord cu acest lucru si au propus sa fie achitata in acest an toata suma pentru anul 2012 si mai bine sa fie reportat un procent din norma de echipare ce ni se cuvine pentru anul 2012. Nu s-a stabilit definitiv niciuna din variante si se continua discutiile pe acest subiect in sedintele de dialog social.
  • 1

#1014 Elvis

Elvis

Senior

• +Members
  • 4.536 postări

Scris 03 februarie 2012 - 18:31

Dragos un diplomat nu spune niciodata nu.
Cand spune ,,da" inseamna ,,poate" cand spune ,,poate" inseanmna ,,nu" categoric.
Tine cineva pariul ca Igas nu mai apuca sa ne dea banii pe haine?
Pai ce il doare gura sa minta?
In iunie sunt alegerile, pe urma MAI vedem.

Ce ma deranjeaza pe mine cel mai mult este atitudinea asa-zisilor presedinnti de federatii din politie.
Nu stau sa-i analizez, nu ca nu i-as cunoaste foarte bine, dar imi este greata.
Inca odata se dovedeate ca sindicatul mamut trebuie reorganizat din temelii.
Cat este de mare atat este de slab.
Ar trebuii ca marimea sa fie direct proportionala cu puterea.
Dar tara ar fi mai saraca fara cocosatii care s-au dus sa-l pupe in dos pe basit dupa ce sa mictionat pe toata politia.
Si-au pus pelerinele de ploaie , dupa mitingul in care a luat nastere sloganul cu drept de autor si s-au inchesuit la palat sa pupe dosul primului matelot.
Vad ca atitiudinea lor umila ne face numai rau.
In ritmul asta eu zic sa va luati gandul de la banii pe tinuta pe anul 2011, de 2012 nici nu MAI amintesc.
  • 0

#1015 olyvya

olyvya

Începator

• Juniors
  • 3 postări
  • LocaţieRomania

Scris 03 februarie 2012 - 19:40

...Din ce in ce mai bine, ca peste tot.......
  • 0

#1016 drAGO5

drAGO5

Senior

• +Members
  • 1.015 postări
  • LocaţieVâlcea

Scris 03 februarie 2012 - 19:47

Elvis ai dreptate. Sunt multe orgolii intre sefii sindicatelor si dau nastere unor discutii care ne fac rau. Inteleg ca fiecare incearca sa aiba cati mai multi cotizanti,pentru ca de aici vin banii. Dar nu inteleg de ce nu se intalnesc intre ei inainte de o intalnire importanta cu reprezentantii MAI si sa gaseasca un punct de vedere comun pe care sa-l sustina toti si in realitate ei se cearta intre ei in timpul sedintelor de dialog social. Ultima contradictie, a fost pe tema inscrierii in Acordul privind raporturile de serviciu a obligatiei de retinere pe statul de plata a cv abonamentelor de telefonie.Mi se pare un motiv pueril. Cum poate cineva sa gandeasca ca un astfel de contract de telefonie il tine pe un politist legat intr-un anumit sindicat? Fiecare incearca sa atraga atentia asupra sa prin numarul mare al problemelor pe care le ridica si cat de vocal este, scapand din vedere tocmai interesul comun al politistilor. Este greu sa ii intelegem, insa ei isi urmaresc interesele si noi avem de pierdut. De cand nu mai avem acel acord sindicalistii nu mai sunt bagati in seama la nivel de IPJ, nu mai sunt convocati la sedintele de comanda in care se discuta probleme profesionale , nu se mai cere niciun aviz si toti sefii au prins un tupeu enorm, in incalcarea drepturilor politistilor.
  • 0

#1017 boierul

boierul

Forumist

• Members
  • PipPip
  • 73 postări
  • Locaţieconstanta

Scris 05 februarie 2012 - 13:46

oare de ce mai intram sa postam aici,daca doar vb si nu facem nimic?o sa tot vb si drepturile noastre nu o sa le vedem niciodata!
  • -3

#1018 boierul

boierul

Forumist

• Members
  • PipPip
  • 73 postări
  • Locaţieconstanta

Scris 05 februarie 2012 - 19:04

dar poate va veni si ziua aia cand ne vom destepta!
  • 0

#1019 Dorin17

Dorin17

Senior

• +Members
  • 1.884 postări
  • LocaţieSouth-east

Scris 06 februarie 2012 - 11:11

Sa vedem daca noul ministru de interne, care vine in urma demisiei premierului, se va gandi si la oamenii din subordine si ne va da banii de echipament! Sper ca noul ministru de interne sa-si fi facut scoala la timp, nu ca analfabetul de igas.
  • 1

#1020 hougy

hougy

Forumist

• +Members
  • 144 postări
  • LocaţieMangalia

Scris 06 februarie 2012 - 12:43

Dorine,tata da doar la bani te gandesti................aaa.....stai ca si eu ma gandesc la fel! :ner:

Modificat de hougy, 06 februarie 2012 - 12:44.

• 0

Etichetate cu unul sau mai multe cuvinte cheie: banii de haine, banii de echipament, sume restante, drepturi banesti, salarizare, drepturi salariale, restante

0 utilizatori vizualizează acest topic

0 membri, 0 vizitatori, 0 utilizatori anonimi