Jump to content

Photo

Sanctiuni pentru proiectoare aprinse

• Conectaţi-vă pentru a răspunde
126 răspunsuri în acest subiect

#1 Razvan

Razvan

Junior

• Members
  • Pip
  • 33 postări
  • LocaţieSlatina

Scris 01 iulie 2010 - 17:05

Buna seara

Nu stiu daca am incadrat bine topicul, daca nu, rog unul din moderatorii ariei sa-l directioneze corect, eventual si cu schimbarea titlului intr-unul sugestiv.

Intrebare: De ce nu sunt sanctionati conducatorii auto care utilizeaza proiectoarele in alte conditii decat cele prevazute de regulament? Mai mult decat atat, au si instalatii xenon AM instalate.
Am observat aseara in timp ce eram la o mica plimbare pe una din strazile principale ale orasului in care locuiesc, ca un echipaj de la politia rutiera a oprit un auto care folosea aceste proiectoare cu xenon, dar PV i-a fost intocmit DOAR pentru nepurtarea centurii de siguranta.

Oare, acest lucru nu afecteaza siguranta circulatiei?
  • 0

#2 Rusy

Rusy

Senior

• +Members
  • 1.341 postări

Scris 02 iulie 2010 - 11:09

Te asigur ca multi conducatori auto sunt sanctionati pentru acesta abatere, depinde de mentalitatea fiecaruia, eu de exemplu daca sanctionez pe cineva la radar si are si proiectoarele aprinse primeste amenda si puncte penalizare si pentru proiectoare, pentru ca si pe mine ma deranjeaza folosirea lor de catre ceilalti participanti la trafic si mai ales noaptea e deranjant rau iar ziua nu isi au rostul. Mai vezi cate unii smecheri merg cu luminile de pozitie si proiectoarele aprinse. Din start s-au ales cu 5 puncte penalizare, 2 pentru nefolosirea luminilor de intalnire pe DEN si 3 pentru proiectoare.
  • 1

#3 Razvan

Razvan

Junior

• Members
  • Pip
  • 33 postări
  • LocaţieSlatina

Scris 02 iulie 2010 - 11:58

De acord si sunt convins ca asa procedezi tu Rusy, dar intrebarea mea era legata de faptul ca nu este o chestie care sa fie generalizata si comunicata activ intern (nu stiu cat de corecta este exprimarea) astfel incat sa fie luate masuri mult mai ample la nivel national legat de aceasta problema.
Sper ca m-am facut inteles? :)
  • 0

#4 Octavian

Octavian

Loial

• Members
  • PipPipPip
  • 391 postări

Scris 02 iulie 2010 - 16:06

Intrebarea mea este cum ai ajuns tu la concluzia ca nu se iau masuri "ample la nivel national" ?
A fost facut vreun studiu, sondaj, etc ? Sau aceasta constatare a ta se bazeaza numai pe niste banuieli personale?
:hmmmt:
  • 0

#5 Rusy

Rusy

Senior

• +Members
  • 1.341 postări

Scris 03 iulie 2010 - 09:25

Octavian, sa stii ca Razvan are putina dreptate, nu multi politisti rutieri considera ca trebuie sanctionata o astfel de fapta (nu este cauza principala a accidentelor rutiere). Pe mine personal ma deranjeaza, desi am proiectoare la masina personala cat si la masina de serviciu eu nu le folosesc decat in conditiile prevazute de lege, adica ceata densa. art.114 lit.c din Reg.de aplic.a OUG195/2002.
  • 0

#6 Razvan

Razvan

Junior

• Members
  • Pip
  • 33 postări
  • LocaţieSlatina

Scris 05 iulie 2010 - 13:13

Octavian, nu am facut si nici nu am de gand sa fac un astfel de sondaj sau mai stiu eu ce. Este cat se poate de evident faptul ca nu se iau astfel de masuri la nivel national datorita faptului ca FOARTE multi participanti la trafic (pentru ca nu-i pot numi soferi) folosesc aceste proiectoare cum ii taie pe ei capul stiind ca nu li se-ntampla ABSOLUT nimic.
Trebuie sa fi naiv (nu fac referire la nicio persoana de fata) sa nu-ti dai seama de astfel de realitati. ;)

PS:Rusy, si aia care considera acest lucru abatere si sanctioneaza corespunzator sunt prea putini ca sa faca vreo diferenta.
  • 0

#7 eti

eti

33

• +Members
  • 1.758 postări
  • Locaţieolt

Scris 05 iulie 2010 - 15:16

vezi Razvan, de cand am plecat de la rutiera nu se mai dau amenzi la proiectoare...Posted Image, eu eram ala de ii umpleam cu cate 5 puncte (majoritatea mergeau cu proiectoare si pozitii-DN65-E574), vedeti lumea e suparata, dar fac pariu ca daca sunteti in zona Saru-limita judete Olt-Dolj si treceti doar cu proiectoarele si pozitiile nu plecati fara 5 puncte de linga politist, ce naiba sunt 2 sanctiuni din norma de X......Posted Image

Modificat de eti79ety, 05 iulie 2010 - 15:20.

• 0

#8 moga

moga

Forumist

• Members
  • PipPip
  • 79 postări

Scris 05 iulie 2010 - 22:37

dar fac pariu ca daca sunteti in zona Saru-limita judete Olt-Dolj si treceti doar cu proiectoarele si pozitiile nu plecati fara 5 puncte de linga politist, ce naiba sunt 2 sanctiuni din norma de X......Posted Image

Nu va imprastiati prin toata tara sa faceti un training si cu colegii de la celelalte judete sa aplice si ei asta? Unii confunda ceata cu noaptea sau mai rau, cu ploaia....
  • 0

#9 eti

eti

33

• +Members
  • 1.758 postări
  • Locaţieolt

Scris 06 iulie 2010 - 14:55

asa este moga, unii sunt ....nu stiu cum sa le mai zic, merg cu luminile de ceata spate in functiune chiar si ziua, dar noapte este si mai rau sa mergi dupa unul care face asa ceva, eu daca prind cate unul 'smecher' din categoria asta merg si eu cu lunga aprinsa, atata timp cat suntem doar noi pe acel sector de drum sa nu-i deranjez si pe ceilalti participanti...asta e....traim in Romanica si.....Posted Image
  • 0

#10 moga

moga

Forumist

• Members
  • PipPip
  • 79 postări

Scris 06 iulie 2010 - 22:27

Si ce sa intampla daca acela incepe cu frane si apoi diferite manevre pe asfalt? Uneori se lasa si cu incidente si timpul meu (sau sanatatea corporala) e prea pretios pentru a ma lua la "tranta" cu un pusti (chit ca am aproape 1.90 si 100kg :ner: ). Adica,in general fac cumva sa il depasesc si dus sunt, nu prea stau dupa astia dar cand e plin drumul de ei, depasesti pe unul si dai de altul...
De aceea ar fi bine sa se popularizeze mai mult anumite sanctiuni care trebuie aplicate ferm, una din ele fiind si cea cu folosirea neregulamentara a luminilor de ceata (lampi si proiectoare). Si aici tot pe colegii vostrii de la rutiera ne bazam...
  • 0

#11 Octavian

Octavian

Loial

• Members
  • PipPipPip
  • 391 postări

Scris 07 iulie 2010 - 19:21

Octavian, nu am facut si nici nu am de gand sa fac un astfel de sondaj sau mai stiu eu ce. Este cat se poate de evident faptul ca nu se iau astfel de masuri la nivel national datorita faptului ca FOARTE multi participanti la trafic (pentru ca nu-i pot numi soferi) folosesc aceste proiectoare cum ii taie pe ei capul stiind ca nu li se-ntampla ABSOLUT nimic.

Răzvan atunci înseamnă că vobim ... discuții. Doar așa să ne aflăm în treabă.
Dacă nu există vreun studiu sau ceva cifre oficiale, o persoană nu are de unde știi că nu se iau astfel de măsuri la nivel național. E doar o impresie personală, în niciun caz nu poți spune că e un fenomen la nivel național.

Nu mai amintesc că e o abatere cu un grad redus de pericol pentru fluența sau siguranța traficului rutier. E ceva asemănător ca și discuția aceea de aici de pe forum privind dotarea mașinilor poliției cu scaune speciale pentru copii ...
La noi în țara am ajuns să plecăm cu teamă la un drum mai lung, datorită descreieraților ce depășesc aiurea și circulă cu viteze amețitoare și stăm să ne uităm ce și cum folosește vreun mușteriu luminile. E ceva de genul: „țara arde și baba se ...”

Apropos, știți că sunt mașini care din fabrică au lumini speciale pentru circulația pe timp de zi? De exemplu la Skoda Octavia există lumini speciale „daytime running lamp” ce sunt montate în proiectoarele din bara față, dar au alte lămpi montate și folosesc doar aceeași oglindă. Numai că diferența este că aceste lumini au fost proiectate și concepute, testate, etc pentru a fi folosite pe timpul zilei fără a deranja pe ceilalți.
Ce vei face Rusy, dacă vezi o Skoda Octavia cu aceste lumini, îl vei înclude în categoria cocalarilor si îl vei sancționa ?
  • 0

#12 maxu08

maxu08

Senior

• Members
  • PipPipPipPipPip
  • 2.691 postări

Scris 07 iulie 2010 - 20:01

asta nu o stiam. dar de unde stie politistul ca masina mea (care nu este Skoda) are sau nu asemenea sistem din moment ce nu este evidentiat intr-un act pe care eu sa fiu obligat sa il am la mine - in sensul ca in certificat de inmatriculare nu apar asemenea precizari chiar daca ele sunt reale? am o toyota corolla si in mod sigur nu am asemenea sistem insa daca spun politistului ca il am atunci ce va face: imi da amenda pe ideea ca daca am dreptate sa fac contestatie sau aplica "reasonable doubt"?

Modificat de maxu08, 07 iulie 2010 - 20:05.

• 0

#13 Octavian

Octavian

Loial

• Members
  • PipPipPip
  • 391 postări

Scris 07 iulie 2010 - 21:22

Tocmai aici e problema, că legea nu e deloc armonizată la zi cu facilitațile cu care producătorii de autovehicule își echipează de câțiva ani buni modelele.
De exemplu la unele modele japoneze luminile de tipul daytime running light sunt direct în far, numai că intensitatea este diferită, prestabilită.
Ceva de genul aceasta:
Posted Image
full-voltage vs reduced-voltage (DRL)
  • 0

#14 Rusy

Rusy

Senior

• +Members
  • 1.341 postări

Scris 08 iulie 2010 - 09:31

Ce vei face Rusy, dacă vezi o Skoda Octavia cu aceste lumini, îl vei înclude în categoria cocalarilor si îl vei sancționa ?

Niciodata nu am abuzat si nu am sarit calu atunci cand am sanctionat pe cineva, dar daca sunt aprinse luminile de la proiectoare si am filmare va fi sanctionat, in cazut unei contestatii va garantez ca nici judecatorul habar nu are.
  • 0

#15 maxu08

maxu08

Senior

• Members
  • PipPipPipPipPip
  • 2.691 postări

Scris 08 iulie 2010 - 09:51

nu asta este problema - daca judele are sau nu habar ci daca politistul il va sanctiona sau nu. poate omul este nevinovat si are sistemul respectiv montat pe masina. este ok sa fie sanctionat?
  • 0

#16 Catalin

Catalin

1*

• +Moderators
  • 10.042 postări

Scris 08 iulie 2010 - 10:00

Eu personal nu l-aș sancționa.
Nu mi se pare corect măcar dpdv moral, dacă legal nu e reglementată exact o astfel de situație. Nu aș avea conștiința împăcată că acel om merita să fie sancționat.
  • 1

#17 moga

moga

Forumist

• Members
  • PipPip
  • 79 postări

Scris 08 iulie 2010 - 11:18

Oricum asta este exceptia care confirma regula. Eu cred ca peste 90% din cei cu lumanarile aprinse (nu ma refer la faza scurta) au proiectoarele de ceata (si eventual pozitiile), si nu becul de zi sa zic asa...
  • 0

#18 maxu08

maxu08

Senior

• Members
  • PipPipPipPipPip
  • 2.691 postări

Scris 08 iulie 2010 - 12:48

@moga - ai dreptatre 100% insa problema este una chiar legala daca nu si etica. in cazul in care nu esti 100% sigur ca este vinovat - in sensul de a fi 100% sigur ca masina nu are asemenea instalatie montata, fie standard fie ulterior - il sanctionezi sau nu? daca ai o indoiala privind vinovatia persoanei ce faci? mai ales ca nu poti verifica deoarece nu exista document care sa iti arate existenta instalatiei pe masina.
  • 0

#19 Catalin

Catalin

1*

• +Moderators
  • 10.042 postări

Scris 08 iulie 2010 - 13:26

maxu nu spuneai tu că mai bine să scape unul vinovat, decât să fie sancționat unul nevinovat?
Aici nu putem aplica acest principiu?
  • 0

#20 maxu08

maxu08

Senior

• Members
  • PipPipPipPipPip
  • 2.691 postări

Scris 08 iulie 2010 - 15:52

asta si incerc sa obtin de la voi :) o opinie in acest sens - daca este o indoiala, nu se aplica contraventia. cu o singura exceotie nu am vazut asemenea puncte de vedere.
pe de alta parte sunt de acord ca 99,9% sunt proiectoare normale. inclusiv la mine - imi fac mea culpa :( insa pe mine nu m-au deranjat niciodata proiectoarele de ceata aprinse, cu exceptia celor de pe spate.

insa ma deranjeaza mult mai mult existenta luminilor de intilnire care nu sunt reglate si care iti lumineaza fruntea in loc de sosea. Asta mi se pare mult mai grav si periculos cind mergi noaptea. Proiectoarele de ceata folosite ziua nu ma deranjeaza deloc.
  • 0

0 utilizatori vizualizează acest topic

0 membri, 0 vizitatori, 0 utilizatori anonimi