Jump to content
POLITISTI.ro

Marius

Inmatriculare auto strain cu documente pierdute - furate

Postare recomandată

25tess

daca asa ti s-a spus si esti si proprietar in acte al autoturismului dai o fuga pana in Austria sau imputernicesti pe cineva sa solicite eliberarea documentelor in numele tau.

Distribuie această postare

Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Această publicitate este afişată doar vizitatorilor. - Click aici pentru înregistrare

justice

Buna ziua,

Am cumparat in 18.05.2013 un autovehicul adus din Germania de o cunostinta, are numere provizorii pana in 12.06.2013 si am primit de la acesta brief-ul mare, brief-ul mic, asigurarea pe o luna incheiata in Germania si inca un act anulat de nemti (paginile sunt barate cu pixul si este aplicata o stampila, cred ca este primul CIV al autoturismului). Am incheiat un act de vanzare-cumparare cu aceasta cunostinta folosind un tipizat cumparat de la xerox (acolo am completat si datele personale ale fiecaruia). Pregatind actele pentru primul set de numere provizorii, am constatat ca am pierdut brief-ul mic (il tineam cu toate actele intr-o folie de plastic). Ce este de facut in acest caz? M-am documentat pe net, insa sunt debusolat complet: unii spun ca se poate inmatricula dupa ce dau o declaratie la notar pe proprie raspundere, se inainteaza dosarul pentru inmatriculare definitiva si se primeste ok-ul din Germania ca masina a fost radiata acolo, altii spun ca trebuie sa ma deplasez in Germania pentru duplicat iar altii spun ca pot imputernici o persoana de acolo pentru a obtine acest brief. Toate actele de Germania sunt pe numele cunostintei de la care am cumparat autovehiculul. Exista cumva posibilitatea de a nu putea inmatricula acest autovehicul din cauza pierderii brief-ului? 

Va multumesc. 

Link către postare
Marius

În cazul absenţei documentelor de înmatriculare eliberate de autorităţile străine, în original, serviciul public comunitar regim permise de conducere şi înmatriculare a vehiculelor competent va înmatricula un vehicul care provine dintr-un stat membru al Uniunii Europene numai după obţinerea confirmării de la acest stat a faptului că solicitantul este îndreptăţit să reînmatriculeze vehiculul în România.

Până la clarificarea situaţiei, solicitantului i se pot atribui succesiv mai multe autorizaţii de circulaţie provizorii.

Link către postare
gettflow21

In cazul in care am avut 3 randuri de numere provizorii apoi am inmatriculat masina in Bulgaria mai pot lua numre provizorii daca vreau sa o inmatriculez in Romania?

Link către postare
Za09

Buna ziua,

Am o problema similara cu cea semnalata de "colegi" un pic  mai sus.

Mi-am pierdut brieful mic(talonul de germania), am cartea masini..contract etc , totul pe numele meu.

Mi s-a transmis sa declar ce s-a intamplat , cum l-am pierdut , si sa astept 2-3 luni pana la raspunsul celor din Germania.

Daca as stii, ca dureaza, doar 2-3 luni , mi-as lua nr. provizorii si as merge asa, dar eu am auzit ca poate sa dureze intre 6-9 luni ...12...

Sa merg in germania sa obtin un duplicat...nu stiu ce implica, cat, cum, dureaza ...

Dvs. ce parere aveti , dureaza mai mult de doua - trei luni de zile?

Va multumesc anticipat.

Link către postare
adidonny

Buna seara! Am o problema cu o masina cumparata pentru mine din Franta de catre un amic. Am gasit o masina pe un site din Franta, amicul meu care are platforma a cumparat masina iar vanzatorul ( firma, nu persoana fizica ) nu i-a inmanat acestuia talonul masinii ( carte gris ) sub motivul ca inca nu a venit de la Prefectura si ca mai dureaza 2-3 zile. Acesta avand incredere in respectivul pentru ca era firma a acceptat achizitionarea fara talon, iar actele care le-a primit sunt doar contractul vanzare-cumparare, fotocopie dupa talonul vechi si foaia de la Inspectia Tehnica in care se precizeaza ca masina nu a trecut inspectia si ca are defecte.

Intrebarea mea este: Daca vanzatorul a fost cu masina la inspectie si acolo i s-a retinut talonul pe baza defectelor care le avea masina si a vandut-o ca atare ( fara talon) eu cum mai pot inmatricula masina?

Multumesc!

Link către postare
Catalin

Dacă ceea ce presupui tu este adevărat înseamnă că maşina nu a fost radiată acolo. Prin urmare nu o vei putea înmatricula aici cât timp maşina este încă înmatriculată acolo.

Link către postare
Andreww

Buna seara...

Am si eu o intrebare sa va adresez....

Recent, am achizitionat o masina, adusa din italia...

Masina a fost adusa pe roti, de catre cumnatul proprietarului (cetatean roman)..

Are ITP+asigurare valabile pana in decembrie...

Cand am fost sa o iau, era intr-o zi de sambata, si nu am gasit nici un ghiseu de acte auto deschis la acea ora, asa ca am facut un act de V-C de mana, impreuna cu 2 martori care au semnat...

*Intermediarul mi-a prezentat un contract de VC intre el si proprietarul din italia (cetatean roman, cumnatul sau, dupa cum zice), insotit de semnaturile celor doi, si copii de la buletine anexate...

Contractul dintre Proprietar si intermediar, este in limba romana, completat deci, in Romania...

In prezent la masina, am aceste 2 contracte (Prop-intermediar, si intermediar-Eu, certificatul de proprietate, precum si cartea masinii.. copii de la buletinele celor doi, asigurarea masinii din italia)

Cum procedez sa o inmatriculez? ce acte mai sunt necesare?... avand in vedere ca masina inca este inscrisa pe IT, cu acte valabile, EU o sa o declar la fisc, in termenul prestabilit legal (30zile)..

Totusi, proprietarul cat si intermediarul, sunt niste razleti prin tari straine, intermediarul prin anglia, proprietarul prin italia, asa ca imi va fi foarte dificil sa mai iau vreun act de la ei...

Credeti ca pot incepe procedurile de inmatriculare cu actele pe care le detin?

Multumesc mult..

Mentionez ca masina a fost verificata dupa VIN, pe mai multe website-uri de furturi auto, precum si in baza de date a politiei din IT, si figureaza curata...

Modificat de Andreww

Link către postare
MariusDD

Salutare,

Am si eu o problema cu o masina pe care am cumparat-o de la o persoana, care a cumparat-o din Germania.

Am trecut de RAR, am platit taxa auto, dar cand sa imi elibereze numerele definitive, am primit un raspuns prin firma de inmatriculari, cum ca numere sau actele masinii au fost furate sau pierdute si ca necesita o verificare suplimentara.

Acest lucru s-a intamplat acum o luna si cateva zile si inca nu am primit raspuns.

Stie cineva cat dureaza aceasta verificare sau daca pot sa ma interesez cat mai dureaza?

Eu as dorii sa bag masina in service pentru schimb de piese, dar nu vreau sa fac acest lucru fara a stii daca totul e ok cu masina.

Sugestii sau alte sfaturi?

Link către postare
25tess

Stai linistit situatia se va rezolva, nu este ceva grav, poti sa mergi cu masina la service.

Link către postare
pino

Va salut,

Am nevoie de un sfat pentru ca ma confrunt cu urmatoarea problema:

Vreau sa inmatriculez o masina pe care am cumparat-o de la persoana care a adus-o din Germania. Din pacate vanzatorul a pierdut talonul numerelor cu care masina a intrat in tara. Am insa o copie ramasa printre documente.

Cum ma sfatuiti sa procedez?

Multumesc anticipat.

Link către postare
25tess

Ce intelegi tu prin talonul numerelor?

Link către postare
pino

Acel document care insoteste numerele galbene. Am inteles ca pe el sunt trecute datele masinii si valabilitatea numerelor. Presupun ca este varianta nemteasca a autorizatiilor de circulatie provizorie de la noi.

Link către postare
25tess

La inmatriculare nu ai nevoie de acel tichet, dar vei avea nevoie de certificatul de inmatriculare si de cartea de identitate a autoturismului.

Link către postare
snakeye

Buna seara. Am o problema asemanatoare cu a celor de mai sus. A2a zis dupa ce am fost sa depun actele pentru timbrul de mediu am observat ca imi lipseste brieful mic in original, am copie xerox legalizata dar si traducerea de pe el. Am vreo sansa sa inscriu masina in Bucuresti fara original? Daca nu, cat dureaza sa imi trimita autoritatile germane respectivul brief? Daca imputernicesc pe cineva sa mearga in Germania sa il ia de la autoritatea emitenta il poate ridica intr-o zi? Multumesc anticipat pt raspuns!

Link către postare
25tess

Depui documentele la ghiseu si astepti sa raspunda nemtii la solicitarea autoritatilor noastre. Poate dura 3 -4 luni.

Link către postare
snakeye

Daca merge cineva la autoritatea emitenta nemteasca cu procura din partea mea nu se poate rezolva mai repede? Iar in caz ca astept, pot circula cu numere provizorii pana se solutioneaza dosarul, chiar daca am luat cele 3 randuri pana acum? 

Link către postare
25tess

Poti sa incerci si varianta cu eliberarea unui nou certificat din Germania. Daca iti vor da sau nu numere rosii pe durata verificarilor este un lucru pe care il stabilesc cei de la Serviciul Inmatriculari Auto si trebuie sa discuti cu ei.

• Apreciez 1

Link către postare
cip2020

Buna seara.Azi am intimpinat o problema la inmatricularea autoturismului.Masina este adusa din Belgia (am ridicat 3 seturi de numere rosii ,am facut RAR-ul ) si cind sa o inmatriculez imi spune domunul de la ghiseu ca,masina are un alt numar de inmatriculare si o alta serie de certificat de inmatriculare in sistemul informatic(la insitentele mele am dorit sa vad daca apare furata sau altceva.Masina este in regula ,dar dupa spusele acestuiai este posibil sa am carte veche si vor face (In Belgia am inteles ca,dupa vanzare masina are o alta carte si alte numere. care este gata in citeva zile,iar cei care le aduc in RO nu mai stau sa le ridice si vin cu cea veche.Este adevarat? )iar pentru clarificari doreste sa trimita o adresa catre politia din Belgia care sa lamureasca acesta problema,iar pina imi vine raspunsul imi vor elibera in continuare numere rosii.Am mai intimpinat cineva acesta problema??

Link către postare
Catalin

Dacă vei fi mai liniştit sufleteşte şi ca să-ţi satisfaci grija pentru capra altora, citeşte aceste două topicuri. Mai sunt şi altele dar nu am avut răbdare să stau şi să le caut, important este că nu e deloc vorba despre vreo premieră în cazul tău. 

Link către postare
cip2020

La mine pe acte cei de la inmatriculari au scris ,Directiva 37.

Link către postare
gdfl1981

Buna seara , am intrat pe forum pentru ca am vazut niste raspunsuri foarte pertinente. Am si eu o problema am cumparat un golf de la un baiat care mi-a facut act de vanzare cumparare in limba germana ca si cand eu as fi cumparatorul direct , am obtinut numere provizorii cred ca auto este ok(adica nefurata ) problema pe care o am este aceea ca nu am numerele de germania(nu de zoll) care a fost adusa masina. Acum nu stiu pe ce motiv vanzatorul nu imi da numerele iar domnii politisti nu vor sa-mi inmatriculeze auto fara placutele vechi. As dori sa stiu ce cale pot alege ca sa fie in regula sa nu supar pe nimeni( nici pe domnii de la drpciv nici pe vanzator) :

1 fie merg la notar si declar ca am adus auto pe platforma cu o copie talon remorca(platforma);

2 fie le declar la politie sau tot la notar sau in fata politistilor pierdute numerele 

Link către postare
Marius

În mod normal, firesc și legal, tu trebuia să închei contract de vânzare cumpărare cu persoana de la care ai cumpărat mașina.

Încearcă cu declarație la notar că mașina a fost adusă pe platformă.

Link către postare
25tess

Cand ai cumparat masina nu te-ai gandit ca o sa ai nevoie si de placute? Ce motiv are vanzatorul sa nu iti dea placutele? Presupun ca mai ai niste datorii la el.

Link către postare

• Activi pe această pagină   0 membri

Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.

Informaţii importante

Acest website foloseşte cookie-uri. Navigând în continuare vă exprimaţi acordul asupra folosirii lor. Mai multe informaţii în Politica de confidenţialitate.