Jump to content
POLITISTI.ro

Marius

Inmatriculare auto strain cu documente pierdute - furate

Postare recomandată

Marius

Înmatricularea pentru prima dată în România a unui vehicul de provenienţă străină care a mai fost înmatriculat în alt stat şi ale cărui documentele de înmatriculare eliberate de autorităţile străine, în original, au fost pierdute ori furate.

În cazul absenţei documentelor de înmatriculare eliberate de autorităţile străine, în original, Serviciul Public Comunitar Regim Permise de Conducere şi Înmatriculare a Vehiculelor competent va înmatricula un vehicul care provine dintr-un stat membru al Uniunii Europene numai după obţinerea confirmării de la acest stat a faptului că solicitantul este îndreptăţit să reînmatriculeze vehiculul în România.

Astfel, până la clarificarea situaţiei, solicitantului i se pot atribui succesiv mai multe numere provizorii.

Distribuie această postare

Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Această publicitate este afişată doar vizitatorilor. - Click aici pentru înregistrare

adri3n

am si eu o problema de care m-am lovit...am cumparat din germania un golf 4 usor avariat de la un handler..de la el am primit absolut toate actele cheile si actele masinii cu care am fost la serviciul de inmatriculari din regensburg de unde am primit numere de zoll si talonul roz...in romania cand am ajuns sa fac demersurile pentru inmatricularea ei definitiva cei de la biroul de inmatriculari mi-au spus ca numarul care l-a avut masina in germania figureaza pierdut/furat si nu pot proceda la inmatricularea auto.am fost la biroul de inmatriculari din regensburg iar domnii de acolo foarte amabili mi-au dat o copie dupa declaratia prin care s-a dat in urmarire numarul de catre proprietar deoarece acesta in urma unui eveniment rutier l-a pierdut iar legile lor spun ca in cazul acesta asta e procedura..cand fostul proprietar a mers sa radieze auto nu a putut sa dea ambele placute...iar biroul de inmatriculari le-a declarat pierdute/furate pentru a nu putea fi folosite in scop fraudulos...mentionez ca am verificat seria la sasiu a auto si nu figureaza in nici o baza de date a fi cu probleme..ci doar numarul de inmatriculare care a fost montat pe ea...masina a fost radiata pe data de 29 .09.2011...eu am cumparat-o pe data de 03.10.2011...numarul a fost dat in urmarire pe data de 04.10.2011...iar eu am fost la biroul de inmatriculari pe data de 05.10.2011 (in germania).daca masina intradevar avea probleme cei de la inmatriculari din germania isi faceau treaba dar nu a fost cazul..numai la noi in tara este mai greut!..mentionez ca am luat legatura cu proprietarul masinii si al numerelor respective..foarte amabil mi-a spus ca nu este nici o problema!....solutii recomandari!!

Link către postare
Octavian

Anomalia este la ei, nu in Romania, chiar daca nu iti vine sa crezi.

Din moment ce au radiat masina din circulatie, dar au introdus in baza de date internationala placuta cu numar, ca fiind data in urmarire, e logic ca cei de la inmatriulari sa nu ti-o poata inmatricula din moment ce ea apare in sistem.

Link către postare
adri3n

dar nu inteleg la noi in romania de ce se tine cont de numarul de inmatriculare vechi din moment ce acela nu mai are nici o legatura cu masina....iei isi iau masuri fiindca masina nu mai este in tara lor...insa numarul se poate....

cei de la inmatriculari ar trebui sa se orienteze dupa seria la sasiu...faptul ca nu imi inmatriculeaza masina este un abuz...iti ingradeste dreptul de folosinta al auto..atata timp cat eu platesc asigurarea si impozitul pe o masina pe care nu imi dau voie sa o folosesc....numarul acela nu mai are nici o treaba cu masina mea..seria la sasiu este curata..am depus toata documentatia posibila si imposibila!

Link către postare
Octavian

Pentru ca cel mai probabil numarul ala apare in baza de date ca apartinand masinii cu seria de sasiu xyz - care a ajuns la tine.

Link către postare
adri3n

cei de la inmatriculari sunt niste neprofesionisti...imi cereau mie numerele de zoll cand am depus documentatia...dar in urma cu cateva luni insasi ei le-au retinut..in schimb nu mi s-a eliberat nici o hartie...iar acum imi cereau mie numerele zoll...pe ce lume traiesc nush!!total neprofesionisti.

in baza de date nu apare seria sasiului...ci apare numai numarul a fi cu probleme exact declaratia pe care am depus-o in copie la autoritatile romane..predata de serviciul de inmatriculare din regensburg..nu inteleg care mai e problema....nu ti se pare ca e rezolvata!

numarul acela poate apartine oricarei alte masini de pe lumea asta!!!a trecut 1 an de cand am masina am dat statul roman in judecata pentru inmatricularea fara taxa..am castigat..acum tre sa trec alta piedica!o piedica prosteasca un numar care a apartinut unei masini radiate ...daca masina e radiata ce treaba mai are ea cu numarul nush!!!

Link către postare
Octavian

De unde stii ce apare si ce nu apare in baza de date?

Mergi in audienta la prefect sau seful de la inmatriculari.

Link către postare
adri3n

am fost fratioare am fost!! prima oara cand nu vroiau sa imi dea numere rosii....s-au convins si mi-au acordat.....acum cand vreau sa o inmatriculez definitiv...trebuie iar sa ii conving?...este aceeasi poveste..numai ca seful serviciului este in concediu..el stia care este situatia...astept sa se clarifice...o sa fie bine!:)

Link către postare
aleivan17

am si eu o problema care nu stiu inca cat este de grava...anul trecut mi-am cumparat un autovehicul din Germania, am scos toate cele trei serii de nr rosii iar apoi nu am mai circulat cu el. m-am intors acum in tara si as fi vrut sa-l inmatrculez insa nu imi gasesc dosarul cu actele masinii. nu imi aduc aminte unde l-am pus sau daca mi l-a luat cineva, in conluzie nu mai actele masinii. care sunt demersurile carte trebuiesc facute si unde sau daca mai pot sa imi inmatriculez masina?? sper sa ma puteti ajuta. va multumesc :))

Link către postare
Marius

Care documente îți lipsesc? Documentele de înmatriculare eliberate de autorităţile străine?

Link către postare
aleivan17

toate actele masinii inclusiv cele traduse deja.

Link către postare
25tess

mergi la Serviciul inmatriculari unde depui o cerere si anunti pierderea tuturor documentelor autoturismului. Colegii de la Serviciul Inmatriculari vor formula o cerere catre organul similar din Germania care a emis documentele autoturismului. In momentul in care vor primi un raspuns o sa fii contactat si vei putea depune la dosar celelalte documente necesare inmatricularii autoturismului in Romania. Primirea raspunsului poate sa dureze cateva saptamani sau chiar cateva luni si depinde de timpul de raspuns al autoritatilor straine. Suces!

Link către postare
cristiardelean

Va salut cu mult respect,apelez la dvstra cu speranta ca ma va putea ajuta/sfatui in privinta problemei mele.

Am achizitionat o masina de la o persoana care a cumparat masina din Germania,aceasta avea deja un set de numere rosii scos.La semnarea contractului de v/c am primit Brief-ul mare,brief-ul mic si contractul de v/c intre el si neamt.Am efectuat RAR-ul si am primit cartea romaneasca de inmatriculare.M-am prezentat la serv.permise si inmatriculari pt a scoate ultimul set de nr.rosii,iat la intoarcere spre casa am constatat ca nu mai aveam brief-ul mic,nu l-am mai gasit nicaieri....intrebarea mea este ce e de facut,mentionez ca am asupra mea o copie color + traducere autorizata pe care le-am facut cu putin timp inainte de al pierde.La inmatricularea definitiva unde voi depune dosarul impreuna cu sentinata cu titlu executoriu pt inmatricularea fara plata taxei de poluare ma gandesc ca voi avea probleme si imi va fi respins dosarul neavand brief-ul mic in original.(doar copie+ traducere autorizata).

Va rog sa-mi acordati din timpul dvstra si sa ma sfatuiti!

Va multumesc anticipat.

Link către postare
25tess

fara brief ul mic nu poti inmtricula definitiv autoturismul

mergi la serviciul inmatriculari unde depui o cerere si anunti pierderea certificatului. Colegii de la Serviciul Inmatriculari vor face verificari in Germania iar in momentul in care vor primi raspuns de la autoritatile de acolo vei putea inmatricula definitiv autoturismul.

Link către postare
cristiardelean

Va salut cu mult respect,apelez la dvstra cu speranta ca ma va putea ajuta/sfatui in privinta problemei mele.

Am achizitionat o masina de la o persoana care a cumparat masina din Germania,aceasta avea deja un set de numere rosii scos.La semnarea contractului de v/c am primit Brief-ul mare,brief-ul mic si contractul de v/c intre el si neamt.Am efectuat RAR-ul si am primit cartea romaneasca de inmatriculare.M-am prezentat la serv.permise si inmatriculari pt a scoate ultimul set de nr.rosii,iat la intoarcere spre casa am constatat ca nu mai aveam brief-ul mic,nu l-am mai gasit nicaieri....intrebarea mea este ce e de facut,mentionez ca am asupra mea o copie color + traducere autorizata pe care le-am facut cu putin timp inainte de al pierde.La inmatricularea definitiva unde voi depune dosarul impreuna cu sentinata cu titlu executoriu pt inmatricularea fara plata taxei de poluare ma gandesc ca voi avea probleme si imi va fi respins dosarul neavand brief-ul mic in original.(doar copie+ traducere autorizata).

Va rog sa-mi acordati din timpul dvstra si sa ma sfatuiti!

Va multumesc anticipat.

Cat poate dura acest lucru,si daca pe perioada in care trebuie sa astept raspunsul autoritatilor germane mi se acorda numere provizorii de circulatie?

pe perioada in care se vor face verificarile la autoritatile germane,mi se vor acorda numere provizorii de circulatie?

Link către postare
25tess

perioada in care trebuie sa asteptati depinde de cat de repede raspund autoritatile din Germania la solicitarea autoritatilor romane. In aceasta perioada nu puteti obtine nici numere provizorii si nici nu puteti inmatricula autoturismul.

Link către postare
gettflow21

Buna!Am si eu am o problema asemenatoare .am masina inmatriculata in alta tara si am pierdut talonul,as vrea sa o inmatriculez in RO .Masina are inca ITP si asigurare valabile si as vrea sa mai circul asa cu ea o perioada , mi se vada de la politie o dovada sau ceva de genu sa pot circula cu masina pana cand voi primi un raspuns de la autoritatile emitente?MUltumesc anticipat!

Modificat de gettflow21

Link către postare
Marius

Poţi să primeşti un document care să ateste că a fost înregistrată pierderea documentelor la Poliţia Română, dar acest document nu îţi dă dreptul să circuli cu maşina.

Link către postare
gettflow21

Multumesc pentru promptitudine ,numai bine !

Link către postare
keth

Va salut !

Se da urmatoarea "problema" : masina achizitionata din Germania in 2010, la momentul respectiv din cauza taxei am recurs la solutia Bulgaria, un gest necugetat as putea spune, avand in vedere ca puteam sa mai astept cateva luni si o inmatriculam in Ro. Acum cateva saptamani am luat decizia sa o inmatriculez pe Ro, am facut rar-ul, platit taxa, tot tacamul. Ajuns la biroul inmatriculari sunt rugat sa revin in alta zi cu traducerea legalizata a actului de v-c, cu mentiunea ca dosarul este complet. Revin pentru depunere, moment in care mi se aduce la cunostiinta ca nu pot inmatricula masina fara talonul de bulgaria, si se va trimite adresa la Bucuresti pentru confirmare cu un raspuns aproximativ in 10 zile. In ziua cand s-a radiat masina am fost cu bulgarul, cartea a fost perforata si atasat nota cu radierea din Bulgaria, semnat stampilat, iar numerele si talonul au ramas la ghiseu. Revin in bulgaria, in speranta ca voi obtine talonul ca sa rezolv mai repede acesta incurcatura, le-am explicat situatia, mi-au confirmat ca totul este in regula cu masina, este radiata, dar nu-mi "elibereaza" talonul pe motiv ca este deja radiata din tara lor, si avand cartea mare cu nota radieri, nu am nevoie de altceva ! Au trecut deja 3 saptamani si nu a ajuns inca nici o confirmare, care ar fi termenul legal de raspuns ? Ce sanse dati de reusita ? Am inteles ca daca nu se primeste confirmarea in 90 de zile, mi se inapoiaza dosarul, este adevarat ?

Multumesc

Link către postare
25tess

nu poti face altceva decat sa astepti pana colegii de la Serviciul Inmatriculari primesc raspunsul de la autoritatile din Bulgaria. Cu siguranta se va rezolva in perioada urmatoare.

Link către postare
keth

In caz ca raspunsul intarzie sa apara, se pot scoate numere rosii consecutiv pe o perioada mai lunga de 90 de zile ?

Asa se intelege din ordinul 1501/2006, art. 7 pct. 6.

Link către postare
keth

Ma poate lamuri cineva cu privire la aspectul de mai sus ?

Link către postare
ApVladimir

Am o "mica" problema. Am achizitionat un auto din Austria, am scos numere provizorii de 2, iar cand am vrut sa scot si ultimul rand de numere am constatat ca actele mele ( talonul si cartea masinii) nu mai sunt de gasit. Am intrebat la inmatriculari care este procedura pe care trebuie sa o urmez, raspunsul a fost ca pentru Austria singura varianta este sa ma deplasez personal la autoritatile emitente si sa le solicit un duplicat intrucat autoritatile din aceasta tara nu raspund solicitarilor venite din partea statului roman. Ma puteti ajuta cu un sfat sau sa imi sugerati o alta cale de a obtine un duplicat al actelor masinii in afara de a ma deplasa in Austria pentru a putea sa mi inmatriculez masina? Multumesc.

Link către postare

• Activi pe această pagină   0 membri

Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.

Informaţii importante

Acest website foloseşte cookie-uri. Navigând în continuare vă exprimaţi acordul asupra folosirii lor. Mai multe informaţii în Politica de confidenţialitate.