Jump to content
POLITISTI.ro

Postare recomandată

Constantin

As vrea daca se poate sa-mi explice cineva ce prevede legislatia romana pentru fapta de a conduce un autovehicul sub influenta bauturilor alcoolice.

In care situatie fapta este infractiune si cand se sanctioneaza doar cu amenda?

In care cazuri se anuleaza permisul de conducere pentru consumul de alcool la volan si cand legea sanctionaza aceast fapta doar cu suspendarea dreptului de a conduce?

Multumesc.

Distribuie această postare

Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Această publicitate este afişată doar vizitatorilor. - Click aici pentru înregistrare

Marius

În prezent legislaţia din România NU permite absolut deloc consumul de alcool la volan.

Pentru depistarea un conducător auto aflat sub influenţa băuturilor alcoolice la volan, există două situaţii în care se poate încadra fapta acestuia în funcţie de concentraţia (cantitatea) de alcool prezentă în sânge:

1. - Când aparatul alcooltest afişează o valoare sub 0,4 mg alcool pur în aerul expirat fapta este contravenţie şi se sancţionează cu amendă (de la 9 la 20 puncte-amendă) şi suspendarea dreptului de a conduce pentru 90 zile.

Art.102. - (3) Constituie contravenţie şi se sancţionează cu amenda prevăzută în clasa a IV-a de sancţiuni şi cu aplicarea sancţiunii complementare a suspendării exercitării dreptului de a conduce pentru o perioadă de 90 de zile săvârşirea de către conducătorul de autovehicul sau tramvai a următoarelor fapte:
a) conducerea sub influenţa băuturilor alcoolice, dacă fapta nu constituie, potrivit legii, infracţiune;

2. - Când aparatul alcooltest afişează o valoare de 0,4 mg alcool pur în aerul expirat sau mai mare, este obligatorie recoltarea probelor biologice în vederea stabilirii alcoolemiei, iar conducătorul auto este condus la o unitate sanitară şi i se întocmeşte dosar de cercetare penală, întrucât fapta constituie infracţiune, iar Codul Penal prevede:

Art. 336. - (1) Conducerea pe drumurile publice a unui vehicul pentru care legea prevede obligativitatea deţinerii permisului de conducere de către o persoană care, la momentul prelevării mostrelor biologice, are o îmbibaţie alcoolică de peste 0,80 g/l alcool pur în sânge se pedepseşte cu închisoare de la unu la 5 ani sau cu amendă.

De asemenea trebuie precizat că refuzul de a se supune recoltării probelor biologice sau testării aerului expirat nu este o soluţie, întrucât legea prevede o sancţiune cu închisoarea pentru această faptă:

Art.337. - (1) Refuzul ori sustragerea conducătorului unui vehicul pentru care legea prevede obligativitatea deţinerii permisului de conducere ori a instructorului auto, aflat în procesul de instruire, sau a examinatorului autorităţii competente, aflat în timpul desfăşurării probelor practice ale examenului pentru obţinerea permisului de conducere, de a se supune prelevării de mostre biologice necesare în vederea stabilirii alcoolemiei ori a prezenţei unor substanţe psihoactive se pedepseşte cu închisoarea de la unu la 5 ani.

În legătură cu anularea permisului de conducere legislaţia rutieră prevede:

Art.114. - (1) Anularea permisului de conducere se dispune în următoarele cazuri:
[ ... ]

b) titularul permisului de conducere a fost condamnat, printr-o hotărâre judecătorească rămasă definitivă, pentru infracţiunile prevăzute la art. 334 alin. (2) şi (4), art. 335 alin. (2), art. 336, 337, art. 338 alin. (1), art. 339 alin. (2), (3) şi (4) din Codul penal;

• Apreciez 3

Link către postare
Constantin

Multumesc pentru raspunsul clar, dar as mai avea o intrebare.

Care e diferenta intre testarea cu alcoolmetru si recoltarea probelor biologice?

Link către postare
Marius

Alcoolemia este cantitatea de alcool aflată temporar, în fluxul sanguin al unei persoane şi se exprimă în grame de alcool per litru de sânge.

Stabilirea alcoolemiei din sânge se face prin analizele de laborator ale probelor biologice (probele de sânge) din cadrul Laboratoarelor de Medicină Legală.

Alcooltestul măsoară îmbibaţia alcoolică din aerul expirat. Îmbibaţia alcoolică măsurată în respiraţie se exprimă de regulă în mg alcool per litru aer.

Relaţia între alcoolemia în sânge şi îmbibaţia alcoolică din aerul expirat este:

Alcoolemia în sânge (miimi) = 2.1 x îmbibaţia alcoolică din aerul expirat (mg/l). (ori mai simplu spus, alcoolemia în sânge este cel puţin dublul îmbibaţiei alcoolice în aerul expirat)

• Apreciez 3

Link către postare
Constantin

Multumesc pentru raspunsuri.

Link către postare
Paul84

Buna seara. Am fost oprit in trafic acum 3 spatamani cu o alcoolemie de 0,76 in aerul expirat si am fost la spital unde mi s-au recoltat 2 probe de sange. Am inteles ca trebuie sa platesc aceste probe (in jur de 150 de RON), insa cand am fost la spital mi-au spus ca nu exista asa ceva si nu trebuie sa platesc nimic. Au trecut deja 3 saptamani si nu am primit niciun raspuns legat de dosarul meu. Ce ar trebui sa fac? Trebuie sa platesc ceva? Trebuie sa ma duc la politie sa intreb personal de dosarul meu? Va multumesc anticipat.

Link către postare
25tess

Nu la spital trebuie sa mergi pentru a achita contravaloarea probelor biologice ci la Medicina Legala. Te sfatuiesc ca mai intai sa iei legatura cu politistul caruia i-a fost repartizat dosarul tau ca sa stii ce ai de facut.

• Apreciez 2

Link către postare
Marius

Nu eşti obligat să le plăteşti, o poţi face numai dacă vrei tu. Dacă aştepţi să plătească statul, perioada se prelungeşte destul de mult.

• Apreciez 1

Link către postare
Paul84

Ce inseamna destul de mult? Aduce ceva penalizari sau pedeapsa mai mare daca nu platesc eu probele? Daca le platesc in cat timp pot afla ce pedeapsa primesc?

Link către postare
Marius

De la cel puţin câteva luni până la un an sau mai mult. În toată această perioadă nu ai dreptul să conduci autovehicule pe drumurile publice.

• Apreciez 1

Link către postare
Paul84

Am inteles. Dupa ce platesc proba de sange o sa il sun si pe domnul politist care se ocupa de dosarul meu. Dupa aceea in cat timp aflu un rezultat si in cat timp as putea sa imi recuperez permisul? Am sanse sa scap doar cu amenda tinand cont de valoarea alcoolemiei (0.76 aer) sau ma paste inchisoarea cu suspendare?

Link către postare
Marius

Cum ţi-a spus mai sus colegul meu 25tess, înainte să mergi la IML, ia legătura cu poliţistul care instrumentează dosarul şi spune-i ce ai de gând.

Rezultatul analizelor nu îl primeşti tu, se trimite la IPJ.

Despre sancţiune, nu putem să-ţi oferim un răspuns concret pentru că în astfel de cazuri sancţiunea se aplică de magistrat, nu de poliţist.

• Apreciez 2

Link către postare
Paul84

Va salut din nou. Revin pentru o clarificare la acest topic. La cateva zile dupa ce am discutat cu dumneavoastra mi-am platit proba de sange si am dus-o personal politistului care se ocupa de caz. Pana acum nu am fost contactat de absolut nimeni si in mod normal pe 23 februarie ar expira cele 3 luni de suspendare ale permisului. Ce ar trebui sa fac in continuare?

Link către postare
25tess

Mergi discuta din nou cu politistul care efectueaza cercetarile in dosarul tau.Poate au mai aparut elemente noi.

• Apreciez 1

Link către postare
danielconstantin1208

Buna seara! In martie anul acesta mi-a fost ridicat permisul pentru conducerea vehiculului sub influenta alcoolului, de curand in noiembrie am fost judecat pentru fapta comisa, pedeapsa este de un an cu inchisoare in baza art.83 alin.1 c.penal se amana aplicarea pedepsei inchisorii pe un termen de supraveghere de 2 ani . Am inteles ca trebuie sa stau fara permis 1 an cat am fost pedepsit,dar pedeapsa in cazul permisului de un an se aplica din momentul in care s-a aplicat sentinta sau de cand mi-a fost luat adica din martie anul acesta?

Link către postare
albert25

imi spune si mie cineva va rog..cum imi recuperez permisul daca nu am primit dovada?am inteles ca fara nu se poate

Link către postare
Panter

Spune-ne ce s-a intamplat mai exact? In ce imprejurari ti-a fost retinut permisul de conducere,in ce data,localitate,etc.

Link către postare
25tess

Probabil s-a grăbit si a uitat sa mai ia dovada, procesul verbal sau sa il semneze.

Link către postare
AdelinaAnaMaria

Buna seara. Fratelui meu i-a fost suspendat permisul de conducere deoarece a fost testat cu etilotestul si i-a iesit o valoare de 0,18. Pe procesul verbal nu scrie perioada pe care i-a fost suspendat permisul. Mentionez ca si anul trecut in iunie a avut permisul suspendat pe 3 luni, pentru acelasi lucru. Ma puteti lamuri va rog acum pe ce perioada are permisul suspendat? La urmatoarea abatere de genul ce se intampla? Va multumesc anticipat.

Link către postare
Marius

90 zile are suspendat dreptul de a conduce.

Link către postare
narcyson3

buna ziua. am si eu o intrebare!  o persoana care si-a redobandit permisul , anterior anulat in urma unei hotarari judecatoresti ramasa definitiva , este asimilat categoriei de soferi incepatori sau ii este recunoscuta vechimea de pe fostul permis ? Va multumesc

Link către postare
Sache

Legal, esti considerat incepator, trebuie sa porti semn distinctiv.

Insa, la angajare, pentru functia de conducator auto, angajatorul, daca doreste, poate sa tina cont si de vechimea anterioara.

Link către postare
Surugiu

Buna ziua, ce pedeapsa se poate aplica pentru conducerea unui autovehicul cu alcoolemia 0,84 in aerul expirat si 1,5 in sange iar apoi conducerea autovehicului cu permisul suspendat pe primul dosar? mentionez ca niciun dosar nu a fost judecat. Multumesc.

Link către postare
AMZ

Buna ziua,

Pentru o concentratie de 0.46mg/in aer expirat, fara sa fie dus la spital pentru recoltare de probe biologice. Exista vreo posibilitate sa scape doar cu suspendarea, sau orice varianta care nu inseamna condamnare? Stiu ca peste 0.8g in sange este considerat infractiune. Iar concentratia de 0,46 in aer expirat, dupa calcul, depaseste 0,8g. Se poate face calculul asa doar matematic fara recoltarea de probe? 

Link către postare

• Conţinut similar

• alex741271
      de alex741271
      Buna ziua,
      Acum doua luni am suflat in alcool test si  a iesit 0,41 alcool in aerul respirat.Mai departe mi s-au prelevat probe de sange. La sange alcoolul a iesit 0,57 si din cate stiu daca rezultatul este sub 0,8 se pedepseste cu contraventie ,permis suspendat 90 de zile. De doua luni nu am primit nici un raspuns din partea politiei.Am fost la parchet pentru a depune o cerere pentru a-mi fi solutionat cazul si mi-au spus ca a fost solutionat. Intrebarea mea este , imi voi primi permisul inapoi luna viitoare cand vor fi 3 luni de cand nu am mai condus sau voi fi nevoit sa mai stau inca 3 luni dupa ce politia ma va anunta ceva?
    • Curiosul123
      de Curiosul123
      Nu știu dacă e ok categoria care am ales-o dar sper ca nu greșesc.  
      Chestia e urmatoarea mi-a fost reținut permisul pentru consum de alcool .. la fiola am avut 0.57 și la sânge prima proba 0.90 și a doua 0.70 .
      Mi s-a spus ca o sa îmi suspende permisul pentru 90 de zile +amenda .. dar în procesul verbal nu scrie nimic pe cat timp sau ceva de genu .. permisu mi-a fost reținut în 24 mai 2015 .. și nici în ziua de azi nu am primit vre-o scrisoare sau ceva de la tribunal sau poliție sa știu care e rezultatul .
      Precizez ca nu am fost la nici un test cum știu ca se da sa nu îți mărească suspendarea .. dar și dacă ar fi fost asa trebuia sa primesc o citație ceva sa știu dacă mi l-au anulat sau e doar suspendat ...am fost la tribunal îndrumat de cineva și acolo mi-au spus ca dosaru se judeca sau ceva de genu deci nu e finalizat .
      Întrebarbariile mele sunt :
      E normal sa ma tina atâta timp fără vre-o notificare 
      Ce pot sa fac în acest caz 
      P.s. știu ca am greșit cu alcoolul , nu ma acuzati ca orice om greșește și apoi plătește. . Dar eu nu am nici ce plăti dacă nu știu cum sta treaba .
    • octavlupul
      de octavlupul
      Salut. Acum cateva seri mi s-a intamplat sa dau o tura cu masina cu prietenii pe strazile din jurul blocului. Meh, ghinionul, nesansa, luati-o cum vreti s-a intamplat sa fie un echipaj de politie prin preajma care sa ne opreasca. Aveam acte tot, doar ca eram sub influenta bauturilor alcoolice. Echipajul care m-a oprit nu era unul rutier , asa ca a fost necesar sa merg la sectie si pentru a astepta sa vina un echipaj rutier sa se vada rezultatul consumului. Aparatul a aratat 0.22 , iar din cate stiam si eu , toata prostia facuta ma costa doar o amenda. Aici vine nelamurirea mea . Domnii de la rutiera mi-au zis ca o sa am permisul ANULAT ( repet, ANULAT, nu SUSPENDAT) deoarece nu am implinit 1 an de la dobandirea permisului si ca o sa ma coste treaba asta mai mult decat o amenda, acel lucru ar fi "sa dau pentru permis din nou" . Am citit in mai multe locuri, tot felul de chestii si tot ce am putut deduce legat de permise anulate, e ca intradevar, permisele se pot anula in circumstantele in care ma aflu si eu , respectiv consumul de alcool , dar totusi dupa o hotarare judecatoreasca sau o chestie dinasta pompoasa, iar nicidecum faptul ca am sub 1 an vechime.
      Totodata ei mi-au zis acolo de un examen, am crezut ca se refera la cel pentru redobandire mai rapida a permisului, nicidecum de un examen complet. Nu ma intelegeti gresit, nu planuisem sa aduc 3 tovarasi cu mine plus vreo 4 organe de politie care s-au autosesizat, respectiv 2 de rutiera si 2 din echipajul care m-a oprit  la sectie doar pentru o plimbare nevinovata la ora 1 dupa un meci de fotbal cateva beri si o punga de seminte, ma gandeam mai mult la ghinionul meu decat la prevederile legale care imi erau zise .
      Intrebarea mea este urmatoarea: Eu in cazul de fata, am permisul ANULAT sau SUSPENDAT ? SI ce demers trebuie sa urmez pentru recuperarea acestuia? Cum am mentionat anterior, am primit proces verbal doar pentru savarsirea infractiunii de conducere sub influenta bauturilor alcoolice, etilotestul a aratat valoarea 0.22 , vechimea permisului este de sub 1 an, urma sa fac in octombrie primul an. Am mai primit o amenda pentru condus cu 10km/h peste limita legala in localitate  acum 2 luni desi nu cred ca are vreo relevanta in cazul de fata. Pace!
  • Activi pe această pagină   0 membri

Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.

Informaţii importante

Acest website foloseşte cookie-uri. Navigând în continuare vă exprimaţi acordul asupra folosirii lor. Mai multe informaţii în Politica de confidenţialitate.