Jump to content
POLITISTI.ro

bbooggddaann

Desfasurarea stagiului de practica

Postare recomandată

bbooggddaann

salutare.unde este mai bine sa faci stagiul de practica?in mediul rural sau la oras?

Distribuie această postare

Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Această publicitate este afişată doar vizitatorilor. - Click aici pentru înregistrare

Marius

Din cate stiu, stagiul de practica se face in localitatea de domiciliu.

Link către postare
EneaGabriel

salutare.unde este mai bine sa faci stagiul de practica?in mediul rural sau la oras?

Iti recomand sa`l faci la post :) Ai ocazia sa faci mai multe lucruri ca la OP .

Link către postare
Paul90

După cum a zis şi Mariuse, stagiul de practica se desfăşoară în localitatea de domiciliu. Dar o să ai şi stagii în care o să faci şi un post de poliţie apropiat domiciliului, în caz că locuieşti la oraş.

Părerea mea e că la rural înveţi mult mai multe decât la o formaţiune de ordine publică din mediul urban, munca acolo e mult mai complexă şi competenţele sunt pe măsură.La oraş, în schimb ( în oraşul meu cel puţin ), avantajul este dat de program - 12/24/12/48.

Baftă şi mult succes ! :emo-yessir:

Link către postare
vox

Important este sa vrei, nu conteaza unde faci practica...si la un post de politie sau la oras sau municipiu poti sa ai viitori colegi care numai de tine nu au timp sau interes...vei fi singurul in masura sa apreciezi acest aspect..Am avut elevi in practica care...erau cu capul numai acasa..la distractii..sa plece cat mai repede, etc....

Link către postare
sheriffu

Vei fi repartizat dupa criteriul domiciliului,pe principiul "cat mai aproape de casa"Oriunde e bine .Totul depinde doar de tine daca vrei sa inveti sau nu.Meserie se invata si la post si la urban..

Poti cere sa fii mutat unde vrei,dar din stagiul urmator de practica.Cel putin asa s-a intamplat in cazul nostru,al elevilor de anul II.Personal te sfatuiesc sa mergi unde e mai aproape,pentru ca in felul asta o sa mai scutesti si din cheltuieli si o sa ai timp sa lucrezi in alta parte cand o sa termini scoala..

Link către postare
ignatel71

La formatiunile de O.P. urban, o sa fi implicat intr-o gama diversa de misiuni utile.

• Apreciez 1
  • Displace 1

Link către postare
Elvis

Indiferent unde vei face stagiul deschide ochii si urechile.

Daca este nevoie, dupa orele de program, da si o bere politistilor cu experienta ,pentru ca din povestile lor de viata ai ce invata.

Bafta. :emo-yessir:

• Apreciez 1

Link către postare
EneaGabriel

Mare dreptate ai aici Elvis :):emo-yessir:

Modificat de Administrator
Nu mai folosi "Quote" cand raspunzi postului anterior!

Link către postare
barancris

Daca faci la ordine publica inveti pe o singura linie . Parerea mea este ca la post ai mai multe de invatat , deoarece munca este diversificata . Acum depinde si de calitatea lucratorilor cu care ai de-a face , daca efectiv au timp de tine si daca esti dispus sa furi meserie sau sa fentezi . Acum 16 ani eu am facut practica la post (unul mare si cu mai multi lucratori)si in fiecare zi faceam altceva iar baietii erau de nota 10 .Mie mi-a folosit.

Link către postare
bbooggddaann

cred ca la oras o sa prind in practica.sper sa fie bine

Link către postare
Bogdanel

sfatul meu este sa faci la un post de politie pentru ca ai mult mai multe de invatat decat in oras.. colegii mei din iasi care au facut in oras au plimbat bastonul pana s-au plictisit.. :ner:

Link către postare
LORD

Referitor la locul din politie unde sa iti efectuezi stagiul de practica, imi permit sa iti dau sfaturi :

1. Nu iti fa mari sperante/iluzii ca vei invata cu ce se mananca munca de politie intr-o perioada atat de scurta , un politist adevarat ( in sensul de bine pregatit ) ajunge in cel putin zece ani vechime.

2. Ca in orice meserie, munca de politie nu numai se invata, ci mai ales ,, se fura,, . Uitate-te la cei cu vechime cum abordeaza problemele cotidiene,ce fac, ce nu fac, intreaba de ce? (nu trebuie sa iti fie jena, nimeni nu se se naste invatat).

3.In ceea ce priveste locul unde sa mergi ( din experienta proprie atat in rural cat si urban ) iti recomand cu tarie, sa mergi la un post de politie, aici vei vedea/te vei confrunta cu probleme din toate liniile de munca ( preponderent : ordine publica, politie rutiera, evidenta persoanei, regim paza dar si investigatii criminale sau fraude, mai putin criminalistica) . Vei intra in contact cu probleme de cercetare penala, solutionarea unui dosar cu A.C/A.N.) vei vedea ce trebuie sa faci la un furt, la o infractiune la regimul rutier sau silvic, cum se aplica o amenda , etc. La un oras in general vei fi dat la ordine publica si in patrula cu un politis definitiv, vei avea si acolo ce invata dar nu vei avea tangenta /nu vei acoperi toate domeniile din politie.

4. Un alt aspect important, este despre norocul/bafta pe care o ai, in sensul pe cine vei avea indrumator/tutore, care sa vrea si sa aiba talentul pedagogic de a-ti explica munca de politie sau vei avea un rutinat inainte de pensie care este plictisit/sictirit de munca si nu are cheful disponibil .

SUCCES !!

• Apreciez 2

Link către postare
danpin

... evidenta persoanei...

la primarie nu stiu daca se face practica :)

• Displace 2

Link către postare
DanielBAD

Recomandarea mea ar fi la biroul de ordine publica pentru mediul rural :D .... o sa ai parte de toate ... actiuni pe toate liniile de munca, o sa vezi cum e munca la judiciar si daca dai peste niste meseriasi o sa inveti foarte multe si partea buna o sa fi tot la oras....pentru ca biroul va fi la politia municipala/oraseneasca din localitatea ta de domiciliu.O sa mergi cu tutorele la posturile de politie arondate si o sa poti sa-ti faci o imagine de ansamblu cu privire la posturile de politie unde e posibil ca dupa ce termini scoala sa lucrezi :D

2 din cele 3 stagii de practica pe care le-am efectuat au fost biroul de ordine publica pentru mediul rural, birou care avea arondate 17 comune si aproape zi de zi se intampla ceva, ocazie foarte buna sa mergi in teren si sa inveti ceva nou ;)

• Apreciez 1

Link către postare
LORD

Pentru Danpin : Pune mana ( si capul la contributie )si citeste atributiile Politiei Romane din legea de organizare si functionare, inclusiv protocoalele incheiate la nivel judetean intre Consilii Judetene si IPJ-uri . Dupa aceasta putem avea o discutie in ceea ce priveste utilitatea/necesitatea atributiei privind evidenta populatiei. Cred ca si pentru tine era valabil proverbul : ,,Daca taceai filozof ramaneai ! ,,

Link către postare
dany85

dak vrei sa ramai la un post fa la rural dak vrei sa ramai la urban atunci fa la un oras ceva....sfatul meu e sa faci in localitatea de domiciliu; cel putin inainte cu cativa ani faceai automat la localitatea de domiciliu practiva, nu mai stiu cum e in prezent; tu trebuie sa sti mai bn treaba asta;P.S. dak ai altceva mai bun de facut alt job, mai bn renunta din timp k nu stiu cand o'r veni zile mai bune in instituia asta; feu in 2004 cand eram in scoala de politie la campina am vrut sa renunt in prima saptama dar am dat inapoi si rau am facut; pt k acum regret....fara suparare; e un sfat doar.....ia-l cum vrei;bafta!!!

Link către postare
Administrator

dany85 nu trebuie sa te grabesti in momentul in care postezi, suntem pe un forum si nu pe un canal de chat, de aceea scrierea cu inflorituri (k, sh, tz, y) este interzisa de regulament, deoarece aici punem accent pe calitatea mesajului (atat din punct de vedere al continutului, cat si ca mod corect de redactare in limba romana) si nu pe "cantitatea" sa. In general, tine cont de faptul ca un post trebuie sa poata fi citit usor si rapid de catre ceilalti.

Multumesc pentru intelegere.

Link către postare
dany85

ok am inteles :emo-yessir:

Link către postare
Andrei01

Exista posibilitatea ca in vacanta, dupa terminarea stagiului de practica sa pot continua practica fara pretentii financiare pe baza de voluntariat? 

Link către postare
CITADELA

@Andrei: da, poti sa faci "voluntariat", dar cu acordul sefilor! Nu este rea intentie, ci doar faptul ca ei raspund de tine in caz de accident, agresiune etc.

Link către postare
Andrei19961

Salutari tuturor, ma numesc Andrei si sunt student in anul 3 la Facultatea de Automatica, Calculatoare, Inginerie Electrica si Electronica Galati, specializarea Calculatoare si Tehnologia Informatiei.

As vrea sa stiu daca am sansa sa-mi desfasor stadiul de practica pe acest an la Politia Romana din judetul meu, pe o specializare apropiata profilului meu. Mereu am admirat politistii deoarece isi risca viata pentru siguranta noastra tinand cont de legislatie si de limitarile politistilor de a actiona cum ar fi normal. Mi-ar placea sa lucrez pe specializarea mea cand am sa termin facultatea in cadrul politiei romane insa pana atunci mi-ar placea sa fac practica pentru a vedea ce presupune acest lucru cu adevarat si unde ar trebui sa intreb acest lucru.

Modificat de Andrei19961

Link către postare
valentinozauru

Salut, in prezent sunt elev la SAPVLC si imi desfasor stagiul de practica intr-o comuna destul de linisita(irelevant).

Voiam sa intreb ce pot face pentru ca de fiecare data cand merg la post nu prea gasesc pe nimeni acolo. In 5 zile aproape mereu am ajuns inaintea sefului de post sau ajutorului sau. Desi eu stiu ca programul incepe la 08:00, dimineata... in prima zi(care era de fapt a doua) dupa ce am fost la ipj, adica pe data de 9.01.2018 am avut surpriza sa nu gasesc pe nimeni acolo... si am stat 30 minute pana sa ajunga seful de post. Apoi mi s a spus sa nu mai vin la 8 dimineata, ca sa vin la 8 jumat-9, in fine zis si facut, vin la 8 jumate, la fel nimeni acolo. Si tot asa pana am ajuns sa vin dupa ora 9, ca sa nu mai inghet ca prostul pana vine cineva sa deschida. Si oricum cand sunt acolo nu sunt lasat sa fac nimic, sa vad nimic, am fost trimis acasa si de la ora 10 desi incepusem la ora 9 adica m am dus o ora in care doar am stat pe telefon. Cea mai mare surpiza am avut-o azi dimineata, cand m-am enervat forte rau. Convins de cuvintele ajutorului de sef de post ca azi dimineata nu mai intarzie ca sa nu mai stau in frig, am ajuns acolo pe la 9 fara 10 minute, evident inchis, la 9 si 5 sun pe seful de post, care imi zice ca ce fac, daca am ajuns.... si la care imi zice sa ma duc acasa ca are treaba...

Eu nu vreau sa stau 4 luni in astfel de conditii, unde nu fac nimic.... si nu invat nimic.

Deci? Nu zic sa ma apuc sa le fac plangere oamenilor la IGPR, dar macar pot face o cerere sa ma mut la orasul de langa mine? care e doar la 5 km distanta?

• Displace 1

Link către postare
iav

Ce tupeu pe șeful și ajutorul de la postul unde faci practica! să ajungă elevul înaitea lor la program!

Nu te-ai gândit că poate acei agenți au fost cu mult înainte la serviciu și au plecat să rezolve problemele de serviciu pe care le au, sau că au fost noaptea în serviciu?!

Și cam ce ai vrea tă faci? Declarații nu poți să iei în dosarele penale care sunt instrumentate la post, nici măcar nu ai dreptul să asiști la audierile care au loc în aceste dosare, plângeri nu poți să soluționezi, de chestia cu informațiile nici nu are rost să mai discutăm.

Deocamdată ești doar elev. Am impresia că tu cauți un motiv să te muți la oraș, care este mai aproape decât postul unde ai fost repartizat. Crezi că la oraș vei face mai mult, decât să mergi pe lângă tutore?

Link către postare
Sache

valentinozauru, ai început greșit! Dacă începi cu plângeri de acum, nu te vad bine. În politie, programul nu este fix, se adaptează în funcție de nevoile comunității. Mai ales la posturile de politie unde ești mai tot timpul la serviciu, dar nu musai în sediul postului.

Ce ai vrea sa faci? Deocamdată ești la început și ar trebui sa o lași mai ușor cu tupeul asta și cu pretențiile tale. Nu ai acces la dosarele penale, la informații, ci doar ii poți însoți pe colegi la intervenții, eventual. Dacă vrei sa înveți ceva, o poți face, dar meseria, în orice domeniu, se fura. Concentrează-te la ce trebuie!

Dacă faci practica la oraș crezi ca va fi altfel? Vei sta lângă tutore, vei patrula cu el sau vei sta în birou dacă ești repartizat la Proximitate. Ai răbdare, nu este ca în filme!

Link către postare

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont

• Activi pe această pagină   0 membri

Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.

Informaţii importante

Acest website foloseşte cookie-uri. Navigând în continuare vă exprimaţi acordul asupra folosirii lor. Mai multe informaţii în Politica de confidenţialitate.