Jump to content
POLITISTI.ro

claudeloo

Minicamere video pentru fiecare politist

Postare recomandată

Catalin

În sfârşit mai auzim şi noi o veste bună ... că în ultima vreme, parcă ar veni apocalipsa pentru instituţia asta.

Distribuie această postare

Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Această publicitate este afişată doar vizitatorilor. - Click aici pentru înregistrare

BGeorge

Asta mie imi pare o pastila aruncata pentru a mai domoli nemultumirea politistilor in ceea ce priveste incadrarile din sursa externa.

Una calda, altele reci...

• Displace 1

Link către postare
yea84

iti cumperiun pix cu camera si il folosesti de cate ori opresti un auto ori la spete complicate...

nu are valoare in instanta dar o filmare face cat o mie de cuvinte.. si asa cuvantul meu ca politist = 0 pt procuror/judecator

• Displace 4

Link către postare
bozo

Nu stiu de unde e ideea asta ca nu are valoare in instanta, pentru ca e gresita.

• Apreciez 4

Link către postare
retromotor
On 2/11/2016 at 9:04, BGeorge a scris:

Asta mie imi pare o pastila aruncata pentru a mai domoli nemultumirea politistilor in ceea ce priveste incadrarile din sursa externa.

Una calda, altele reci...

Da, ma platesc serviciile sa tin situatia sub control :)

• Apreciez 2

Link către postare
Ecou

ART. 139 Supravegherea tehnică
(1) Supravegherea tehnică se dispune de judecătorul de drepturi şi libertăţi atunci când sunt îndeplinite cumulativ următoarele condiţii:
a) există o suspiciune rezonabilă cu privire la pregătirea sau săvârşirea unei infracţiuni dintre cele prevăzute la alin. (2);
b) măsura să fie proporţională cu restrângerea drepturilor şi libertăţilor fundamentale, date fiind particularităţile cauzei, importanţa informaţiilor ori a probelor ce urmează a fi obţinute sau gravitatea infracţiunii;
c) probele nu ar putea fi obţinute în alt mod sau obţinerea lor ar presupune dificultăţi deosebite ce ar prejudicia ancheta ori există un pericol pentru siguranţa persoanelor sau a unor bunuri de valoare.
(2) Supravegherea tehnică se poate dispune în cazul infracţiunilor contra securităţii naţionale prevăzute de Codul penal şi de legi speciale, precum şi în cazul infracţiunilor de trafic de droguri, de trafic de arme, de trafic de persoane, acte de terorism, de spălare a banilor, de falsificare de monede ori alte valori, de falsificare de instrumente de plată electronică, contra patrimoniului, de şantaj, de viol, de lipsire de libertate, de evaziune fiscală, în cazul infracţiunilor de corupţie şi al infracţiunilor asimilate infracţiunilor de corupţie, infracţiunilor împotriva intereselor financiare ale Uniunii Europene, al infracţiunilor care se săvârşesc prin sisteme informatice sau mijloace de comunicaţii electronice ori în cazul altor infracţiuni pentru care legea prevede pedeapsa închisorii de 5 ani sau mai mare.
(3) Înregistrările prevăzute în prezentul capitol, efectuate de părţi sau de alte persoane, constituie mijloace de probă când privesc propriile convorbiri sau comunicări pe care le-au purtat cu terţii. Orice alte înregistrări pot constitui mijloace de probă dacă nu sunt interzise de lege.
(4) Raportul dintre avocat şi persoana pe care o asistă sau o reprezintă nu poate forma obiectul supravegherii tehnice decât dacă există date că avocatul săvârşeşte ori pregăteşte săvârşirea unei infracţiuni dintre cele prevăzute la alin. (2). Dacă pe parcursul sau după executarea măsurii rezultă că activităţile de supraveghere tehnică au vizat şi raporturile dintre avocat şi suspectul ori inculpatul pe care acesta îl apără, probele obţinute nu pot fi folosite în cadrul niciunui proces penal, urmând a fi distruse, de îndată, de către procuror. Judecătorul care a dispus măsura este informat, de îndată, de către procuror. Atunci când apreciază necesar, judecătorul dispune informarea avocatului.

• Apreciez 7

Link către postare
retromotor

Incercam achizitie tot de la Reveal Media. Intai ceva pilot.

• Apreciez 2

Link către postare
Marius

• Apreciez 5

Link către postare
Orbu

Culmea ironiei e ca , la Sibiu cel putin unde lucrez eu politia locala poarta astfel de camere de inregistraee audio video in piept de circa 2 ani de zile , fiind dotare standard pentru ei . Am ridicat de 3 ori problema de la seful poltiei la inspectorul sef si ca raspuns doar au ridicat din umeri la intrebarea cum se poate ca politia locala sa primeasca o astfel de dotare si noi nu 

• Apreciez 1

Link către postare
retromotor

Cele profi sunt destul de scumpe. Noroc ca-s niste baieti destepti la proiecte in IGP, poate ne ajuta sa schimbam ceva.

• Apreciez 2

Link către postare
retromotor

Incepem. #GoPolitiaRomana :)

• Apreciez 4

Link către postare
Marius

Am văzut pe facebook că mai mulţi sindicalişti se laudă cu acest proiect privind dotarea poliţiştilor cu camere video. Care e adevărul?

Link către postare
retromotor

Sindicatul Europol demareaza un proiect de sine statator. Este initiativa lor pe care eu o apreciez. Vine in ajutorul proiectului pe care il deruleaza Politia Romana (fara implicarea nici unui sindicat, da?) si care se desfășoară pe anumite granturi. Nu am nimic cu colegii de la sindicate, dar treaba s-a facut fara ei. Nu v-am spus ca am niste colegi destepti la Proiecte?

PS. Se poate muta discutia in zona inchisa publicului? Multumesc.

• Apreciez 4

Link către postare
Anonymous
în urmă cu 3 ore, retromotor a scris:

PS. Se poate muta discutia in zona inchisa publicului? Multumesc.

Putem crea un topic nou dedicat şi acolo, pentru discuţiile ce nu e bine să fie publice. Dar zic că e bine să rămână şi ăsta aici, să vadă lumea că sindicatele ce se laudă cu "PRIMELE" camere, primele demersuri, cum au descoperit nu ştiu ce sindicat focul, a inventat roata şi aşa mai departe ... mint cu neruşinare.

Link către postare
retromotor

Totusi, eu nu am vazut pe pagina vreunui sindicat ca se laudau cu bodycam-urile. @Marius, vreun link, ceva?

Link către postare
Marius

Am văzut postări pe Facebook distribuite de alţii în care se lăudau atât cei de la Diamantul, cât şi cei de la noul sindicat Europol, dar şi cei de la SNAP. Ăştia se urmăresc unii pe alţii pe Facebook şi după ce postează unu dintre ei ceva, impdiat spare şi la ceilalţi câte o postare adaptată. 

Link către postare
RPG

Lasand la o parte sindicatele eu sunt mai interesat de datele concrete: de cand? cate? ce caracteristici?

Link către postare
retromotor

As vrea sa semnam intai actele si apoi vin cu detaliile. Sunt al treile producator american, nu am luat SJ-uri chinezesti...sunt prea sarac sa-mi cumpar lucruri ieftine.

• Apreciez 4
  • Displace 1

Link către postare
bozo

aham, ca alea americane nu sunt "chinezesti"

Dumnezeu a facut cerut si pamantul....restul a fost fabricat in China!

• Apreciez 2

Link către postare
Cristi

Retromotor, ai incercat vreodata un "SJ chinezesc"? Nu mai vorbi daca nu stii. 

Link către postare
Marius

Dacă trăiţi cu impresia că pentru o asemenea achiziţie se urmăreşte doar preţul, vă înşelaţi amarnic! Mentenanţă, piese de schimb, suport software şi alte aspecte sunt de multe ori cele mai importante aspecte. Faptul că aţi avut produse chinezeşti care v-au mulţumit, nu înseamnă că trebuie toţi să devenim fani devotaţi al produselor chinezeşti. Sfatul meu e să o lăsaţi mai uşor cu fanatismul ăsta referitor la ieftinăturile aduse de la chinezi, pentru că realitatea e mult mai profundă, mai complicată. 

Link către postare
byt

pentru partea chinezeasca care are calitate, se plateste ca in vest pentru restul ca la talcioc .:emo-box:

Deci  caini cu covrigi in coada, ca la noi iluzii  s-au dus ...:pfft:

dau exemple daca se doreste  vezi ebay :slapb:

Link către postare
bozo

Nu o sa fiu niciodata deacord sa platesc de 3-4 ori mai mult pe un produs doar ca il produce nu stiu ce firma, cand el e facut din aceleasi componente.

Eu cumpar dupa raportul pret/calitate.

Cand e vorba de anumite produse nu pot sa le discreditez doar ca nu sunt facute de o firma de top.

Modificat de bozo

Link către postare
afy06

Cred ca pentru inceput putem sa incepem atat cu cele ieftine cat si cu cele scumpe.

Important este sa incepem prin a le purta in mod legal si a fi folosite in a proba anumite aspecte.

In timp se vor dovedi care sant cele mai bune prin expluatarea lor zilnica, iar atunci putem sa ne dam cu parerea in mod corect.

Ar fi un mare beneficiu pentru marea majoritate a celor care lucreaza in strada si intra in contact cu fel si fel de persoane.

Link către postare
Elvis

Eu unul am experiente neplacute cu echipamentele de protectie din China. Aproape tot ce s-a cumparat pentru formatiunea din care fac parte a fost ieftin si de proasta calitate. O singura data ni s-au cumparat bocanci din SUA, surprinza, pe care ii port si in ziua de azi. Nu m-au batut, nu m-au strans, nu transpir in ei etc. Dar au costat de doua ori si ceva mai mult decat cei de la Viper. Bocancii se numesc Bates si sunt foarte multumit de ei.

Link către postare

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont

• Activi pe această pagină   0 membri

Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.

Informaţii importante

Acest website foloseşte cookie-uri. Navigând în continuare vă exprimaţi acordul asupra folosirii lor. Mai multe informaţii în Politica de confidenţialitate.