• 0
vasi30

Suspendarea dreptului de a conduce în UK este valabilă şi în România?

Întrebare

Buna ziua, sunt resident in UK  de trei ani, in acest timp am venit 4 luni in Romania, am facut scoala de soferi si am obtinut permis de conducere categoria B. M-am reintors in Anglia mi-am cumparat masina si am condus trei luni fara incidente pana intr-o seara cand am consumat ceva alcool si nu pot sa imi dau seama nici acum cum de am plecat cu masina in starea aceea si unde vruiam sa merg mai exact. Dupa 400 de metri de condus am lovit alte doua masini, am chemat politia, am dat toate datele, mi-au luat alcolemia 0.87 mg/ 100 ml in aerul expirat. Am stat o zi in arrest, cand mi-au dat drumul mi-au facut demersurile pt a merge la judecata. Am fost si la judecata. In urma procesului de judecata am fost descalificat a conduce pe o perioada de 3 ani si amenda 405 lire si sa fac un curs de a scurta pedeapsa la 2 ani care ma costa inca 200 lire. Va aduc la cunostinta ca permisul de conducere nu mi l-au ceru, deci nu mi l-au luat, inca il am.

Intrebarea mea este: Daca ma intorc in Romania pot sa conduc?

0

Distribuie această postare

Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

13 răspunsuri la această întrebare

• 0

Bun si acuma ce ai de gand?Daca ai venit in Romania aici crezi poti face ce vrei tu?Aici nu trebuie sa respecti regulile de circulatie?Normal ca nu poti sa conduci!Si chiar daca nu ti-au cerut permisul de conducere stai linistit ca este mentionat in bazele de date ca tu nu ai dreptul sa conduci pe o perioada de 3 ani!Iar daca te esti gasit in trafic chiar si in Romania o sa ti se intocmeasca dosar penal pt :

"Art. 86 din OUG 195/2002

(2) Conducerea pe drumurile publice a unui autovehicul sau tramvai de catre o persoana al carei permis de conducere este necorespunzator categoriei sau subcategoriei din care face parte vehiculul respectiv sau permisul i-a fost retras sau anulat ori careia exercitarea dreptului de a conduce i-a fost suspendata sau care nu are dreptul de a conduce autovehicule in Romania se pedepseste cu inchisoare de la 6 luni la 3 ani sau cu amenda."

Modificat de cipri83
0

Link către postare

Această publicitate este afişată doar vizitatorilor. - Click aici pentru înregistrare

• 0

Fapta comisă acolo este infracţiune sau contravenţie? Nu ne putem pronunţa dacă nu ştim exact despre ce vorbim.

Directivele europene care reglementează recunoaşterea reciprocă a permiselor de conducere, cât şi uzantele diplomatice, stabilesc că permisul de conducere care este reţinut de către un alt stat, decât cel care l-a emis, la terminarea perioadei de suspendare sau, în cazul anularii, imediat ce există o hotărare judecătoreasca rămasă definitivă, se preda documentul în cauza, fie direct către autoritatea rutieră din statul membru UE, fie către cea mai apropiata misiune diplomatică a statului care a emis permisul de conducere comunicând împrejurarile în care a fost suspendat ori anulat.

Nu trebuie omis că majoritatea sancţiunilor la regimul rutier (în special cele penale) se recunosc pe bază de reciprocitate, dacă sunt prevazute şi în legislatia statului emitent al documentului.

0

Link către postare
  • 0

Redacteaza o petitie cu privire la toate detaliile de mai sus. Ataseaza la ea in xerocopie toate documentele aferente si deplaseaza-te aici

http://www.politiaromana.ro/DPR/index.htm pentru a o depune!

Vei primi raspunsul necesar in maxim 30 de zile.

Bafta si altadata nu mai conduce dupa ce ai consumat alcool.

0

Link către postare
  • 0

Fapta comisă acolo este infracțiune sau contravenție? Nu ne putem pronunța dacă nu știm exact despre ce vorbim.

Directivele europene care reglementează recunoașterea reciprocă a permiselor de conducere, cât și uzantele diplomatice, stabilesc că permisul de conducere care este reținut de către un alt stat, decat cel care l-a emis, la terminarea perioade de suspendare sau, în cazul anularii, imediat ce există o hotărare judecătoreasca rămasă definitivă, se preda documentul în cauza, fie direct către autoritatea rutieră din statul membru UE, fie către cea mai apropiata misiune diplomatică a statului care a emis permisul de conducere comunicând împrejurarile în care a fost suspendat ori anulat.

Nu trebuie omis că majoritatea sancțiunilor la regimul rutier (în special cele penale) se recunosc pe bază de reciprocitate, dacă sunt prevazute și în legislatia statului emitent al documentului.

Cred ca daca a stat o zi in arest si a avut si proces e infractiune......

0

Link către postare
  • 0

Fapta comisă acolo este infracțiune sau contravenție? Nu ne putem pronunța dacă nu știm exact despre ce vorbim.

Directivele europene care reglementează recunoașterea reciprocă a permiselor de conducere, cât și uzantele diplomatice, stabilesc că permisul de conducere care este reținut de către un alt stat, decat cel care l-a emis, la terminarea perioade de suspendare sau, în cazul anularii, imediat ce există o hotărare judecătoreasca rămasă definitivă, se preda documentul în cauza, fie direct către autoritatea rutieră din statul membru UE, fie către cea mai apropiata misiune diplomatică a statului care a emis permisul de conducere comunicând împrejurarile în care a fost suspendat ori anulat.

Nu trebuie omis că majoritatea sancțiunilor la regimul rutier (în special cele penale) se recunosc pe bază de reciprocitate, dacă sunt prevazute și în legislatia statului emitent al documentului.

Cred ca daca a stat o zi in arest si a avut si proces e infractiune......

0

Link către postare
  • 0

Nu mi-au dat nimic dupa terminarea procesului in afara de hartia aceea cu suma pe care a trebuit sa o platesc. Nu mi-au cerut permisul. Este posibil sa fi acumulat cele 12 puncte in urma acestui incident. Aici in Anglia daca ai acumulat 12 puncte esti descalificat in a conduce pe drumurile publice orice motor pe o perioada de 3 ani minimum. Nu am vrut sa conduc beat si nici nu vreau sa o mai fac inca o data, imi este de ajuns cat am pierdut din cauza asta. Mi-am dorit foarte mult acest permis, l-am obtinut si am dat-o in bara dupa numai 3 luni. Daca as putea conduce in Romania sa fiti siguri ca nu am sa conduc dupa ce consum alcool. Stiu ca daca eram in Romania era posibil sa fac si inchisoare pt asemenea fapta.

0

Link către postare
  • 0

Te sfatuiesc sa mergi la sediul politiei rutiere din orasul tau si sa te interesezi acolo de mai multe detalii ... 

0

Link către postare
  • 0

cipri 83 Nu am de gand sa vin in Romania si sa fac ce vreau eu, ba chiar am de gand sa vin acolo si macar acolo sa imi stau locului. Poate ma crezi sau nu dar imi pare tare rau pt ceea ce am facut, am pierdut foarte mult dar ma multumeste faptul ca in urma acestui accident nu a suferit nimeni. Sa intamplat la ora 3 AM asa ca pe strada nu era lume, ca daca ar fi fost acum nu cred ca mai scriam mesajul acesta. Am fost pe jos la discoteca, m-am intors pe jos acasa si masina fiind parcata in fata casei m-am urcat sa fumez o tigara. Nici eu nu pot sa imi dau seama cum am putut sa plec si acum stau si ma gandesc ce a fost in mintea mea. Credema ca am mers la judecata si am zis ca accept orice pedeapsa pe care ei mi-o vor da, sunt vinovat si trebuie sa platesc pt ce am facut. Acest scurt text m-a ajutat foarte mult, am fost cooperant cand s-a intamplat nenorocirea, aveam asigurare full ( repara si masina mea si pe celelalte), si am pledat vinovat. Inca o data iti spun ca nu vreau sa ma intorc in Romania sa imi fac de cap si sa incalc legea, vruiam doar sa stiu  daca pot sa conduc cand vin in concediu.. Aici spre deosebire de Romania sunt mai intelegatori, daca eram acolo cu siguranta eram in arrest pe perioada procesului

Mariusica sunt inca in Anglia, de aici nu pot sa aflu mai nimic. I-am intrebat pe cei de aici daca aceasta pedeapsa este valabila si in Romania, mi-au zis sa intreb autoritatile din Romania. Eu nu stiu, nimeni nu stie. Totusi daca era suspendat dreptul de a conduce trebuia sa imi retina permisul de conducere. Ma gandesc ca aceasta procedura este doar aici in UK

0

Link către postare
  • 0

Salut! 

Acelasi lucru mi s-a intamplat si mie dar eu am fost putin mai norocos,mi-au suspendat dreptul de a conduce pe o perioada de 12 luni cu posibilitatea reucerii pedepsei cu 3 luni dupa absolvirea cursului 'steering clear' .

Am avut o alcolemie de 0.53% , ceea ce pot sa iti spun este ca ,Curea ti-a suspendat dreptul de a conduce in UK ,nu si in afara marii Britanii, drept urmare poti conduce in Romania dar va trebi sa soliciti alt permis de conducere. 

Repet,pe hotararea judecatoreasca (mormanul ala mare de harti care l-ai primit dupa proces) scrie clar 'YOU'VE BEEN BANNED FROM DRIVING IN UK' . Legile nu se aplica in afara UK.

Nu stiu daca ,cazul tau este diferit de al meu , dar asta este parerea mea.Daca ar fi fost o chestie generala ar fi putut fi scris negru pe alb ca nu ai voie sa conduci nicaieri si nu ar mai fi fost specificat 

Acum scuza-ma frate, ai baut vreo 10 beri de ti-a iesit 0.80% :)) ,stiu ca e tarziu acum dar nu mai suna la politie cand faci vreo belea!

daca afli ceva mai concret si crezi ca ma insel in privinta asta ,da-mi si mie te rog un reply sau un mail la ***adresă mail eliminată*** .

Multumesc!

P.S ,fapta este contraventie si nu infractiune  ,se numeste 'drink driving conviction' si o sa iti apara in cazier ca drinking conviction . In cazul in care incidentul s-ar fi soldat si cu omorul unei sau mai multor persoane ,ranire grava etc..  atunci ar fi devenit infractiune, ai fi avut dosar penal si cel mai probabil puscarie . 

'motoring convinction' ceea ce inseamna ca daca te duci sa te angajezi ca security guard nu stiu unde ,n-o sa te afecteze,dar daca vrei sa conduci un autobuz in urmatorii 10 ani ,te va afecta

Modificat de Administrator
-2

Link către postare
  • 0
stiu ca e tarziu acum dar nu mai suna la politie cand faci vreo belea!

teodorg24

Reţine că pe acest website se promovează respectarea prevederilor legale, iar măscăricii care îşi dau aere de cunoscători şi postează "sfaturi" ori asemenea îndemnuri la nerespectarea legii şi a normelor de convieţuire socială, în general primesc disctincţia BANNED.

Sfatul corect şi moral era să-i spui să nu mai conducă sub influienţa băuturilor alcoolice, nu să-l îndemni să nu sune la poliţie după ce a comis un accident de circulaţie.

Totul ţine de educaţie şi de primii şapte ani din viaţă, iar datorită unor indivizi ca tine, noi, toţi românii avem imaginea deplorabilă în străinătate. Vă comportaţi ca nişte gunoaie ale societăţii acolo şi nu sunteţi capabili să vă integraţi într-o societate civilizată, iar din cauza voastră avem cu toţii de suferit.

1

Link către postare
  • 0

acum am primit acel teanc de hartii despre care spuneai tu. Da este scris ca nu mai am voie sa conduc in UK. Am sunat la politie doarece au fost si alte doua masini, daca nu sunam tot se afla a doua zi si ma baga la altele. Pedeapsa a fost asa mare deoarece in 2010 mai condusasem masina sub influenta bauturilor alcoolice, 0.40/100ml in aer respirat si am avut atunci restrictia pe o perioada de 12 luni., atunci nu am avut nici permis, nici asigurare dar spre norocul meu ca atunci nu am lovit nici-o masina. Va multumesc pentru raspunsuri si prieteneste va spun ca nu am sa mai ma urc la volan beat, mi-am vazut moartea cu ochi, am pierdut foarte multe si la fel va zic si voua cei care ati trecut o data prin asta nu o mai faceti si a doua oara ca niciodata nu se stie ce se poate intampla.

0

Link către postare
  • 0

eu am fost acuzat de tentativa de a conduce, am fost la primul proces am fost amanat, probleme cu sotia in tara, divort,nu am putut fi in doua locuri in acelasi timp, treaba a fost in 2014 parca..... tentativa de a conduce este o lege domestica, nu ai voie bautura pe scaunul pasagerului chiar si nedeschisa, nu am fost oprit pe drumul public sub influenta, am fost dat in gat de un englez ca am  bautura in camion in timp ce stationam in pauza de 45 conform tahograf, motorul rece, in curte cu bariera....politia s-a mirat ca au fost chemati pentru asa ceva, pentru neprezentare permisul este suspendat 2 ani, au trecut 6 luni...... 

intr-adevar cand am vazut cat sunt de jegosi in curtea respectiva am zis ca plec acasa pe jos,,,,,, am baut jumatate de bere.....am fost intrebat daca am baut am raspuns ca da, si ca plec acasa pe jos, mi-a spus ca a chemat (cei de la security)..... deja pe cei de la agentie sa ma duca acasa (eram intr-un terminal departe de mijloace de transport)... asa ca in timp ce mi-am strans bagajul am mai terminat difernta pana la 2 beri de grad 9%...  nu aveeam de gand sa mut nici o masina,repet,motorul rece

in fine,,, politistul mi-a spus cand a sosit in loc de agentie ......ca n-am nici un motiv de ingrijorare ca n-am facut nimic

ete ca am ramas fara permis deoarece nu m-am prezentat la tribunal.... am zis ca nu mai trec prin uk si asta e. dar soarta m-a facut sa ma intorc si sa-mi repar greselile... toate bune si frumaoase ca puteam sa traiesc bine mersi si fara permis de camion.. dar am facut un soi de atac cerebral sau super-inflamatiela nivel cervical si nu as mai fi putut conduce oricum, si acum am dubii ca sunt perfect si parca nu m-as sui la volan. insa as vrea sa stiu, am facut si o petitie la politia romana, daca am fost condamnat pe baza unei legi domestice si sentinta a fost mai mare decat prevde legea din tara.... repet as vrea sa stiu daca imi pot lua permisul de aici fara posibilitatea de a conduce in uk. Oricum si acolo as putea face apel insa trebuie bani iar starea mea de sanatate nu-mipermite sa muncesc in depozite...

poate n-am fost foarte coerent in descrierea subiectului dar in mare cam asta e

pot oare sa-mi iau permisul aici...sa conduc masina personala

am 16 ani de permis si nici un accident... am fost pus in multe situatii sa suflu aiurea in fiola si mereu a fost zero..... si uite cum imi pierd permisul?corect? trecutul e trecut sa vedem ce  pot face...impreuna cu voi poate

multumesc, si nu uitati.. zero alcool la volan

0

Link către postare
  • 0
On 6/13/2013 at 5:28, vasi30 a scris:

Nici eu nu pot sa imi dau seama cum am putut sa plec si acum stau si ma gandesc ce a fost in mintea mea.

Dacă nu știi ceea ce faci când bei alcool, ai o singură opțiune: dezalcoolizarea.

1

Link către postare

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont

• Activi pe această pagină   0 membri

Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.