Jump to content
POLITISTI.ro

Marius

Reducerea perioadei de suspendare a permisului de conducere

Postare recomandată

Rusy

Nu poti sa dai examen si nici nu vi se va reduce perioada, deci perioada de suspendare este de 60 de zile, mai bine nu contestai.

Modificat de Rusy

Distribuie această postare

Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Această publicitate este afişată doar vizitatorilor. - Click aici pentru înregistrare

stingray

Problema mea parea destul de simpla.Am fost lovit in partea stanga in sensul giratoriu,am ajuns la politie,mi-a fost retinut permisul 60 de zile,6 pct de penalizare,420 ron amenda pt. neacordare de prioritate.Mi-am zis ca pot recupera permisul si fara sa ma tarai pe la tribunal.Numai ca atunci cand am fost sa ma programez pentru testare in vederea reducerii suspendarii,politistul de acolo mi-a explicat ca in situatia mea(neacordare de prioritate)am obligatia sa sustin examen de verificare a cunostintelor in termenul de 60 de zile de suspendare,ca altfel mi se prelungeste cu inca 30 de zile(total 90) si chiar daca iau testul tot raman la cele 60 de zile de suspendare.Adica testarea ma ajuta sa nu-mi fie prelungita perioada cu inca 30 de zile,fiindca oricum raman cu 60 de zile suspendare.Este corect ceea ce mi s-a spus?

Mentionez ca am carnet din 2005 si de atunci nu am avut nici o problema de orice natura cu politia rutiera.

Link către postare
Marius

Da, e adevarat. Vezi aici:

Link către postare
stingray

Imi cer scuze daca insist in interventia mea,insa nu sint lamurit in totalitate.Zic asta pt ca in 2011 am avut un coleg care a avut la fel suspendat carnetul pt neacordare de prioritate tot pt 60 de zile,a sustinut examenul,a promovat si l-a recuperat dupa 30 de zile.S-a schimbat ceva in legislatie de atunci?

Multumesc anticipat!

Link către postare
sultanu88

buna ziua. o intrebare am si eu. am avut permisul suspendat 90 zile de pe 1.01.2012 pana pe 30.03.2012 acum intrebarea mea este alta, daca pana in momentul cand ridici permisul de la politie daca poti circula, adica de pe 31.03.2012 pentru ca este samabata si pe urma duminica, am luat examenul dar tot nu mi-a redus perioada de suspendare pentru ca eram incepator mai aveam 1 luna de zile (luat pentru viteza 101 la intrarea in localitate)

Link către postare
Marius

Da, ai dreptul sa conduci incepand cu 31.03.2012. E vorba de o contraventie, in cazul in care esti depistat risti o sanctiune cu amenda.

Link către postare
adrian2012

salut am si eu o problema ,acum 2ani am avut un accident fara victime ,am avut un proces prima data la castigat ,apoi a facut ala recurs si intre timp eu am plecat din tara ,si avocatul meu nu sa mai prezentat si l am pierdut,acum am permisu suspendat 90 de zile si as vrea sa dau de permis pentru categorile CE,dar nu stiu daca pot sa dau examen inainte de cele 90 de zile,si daca mi se reduce din suspendare???ast un rasp urgent va multumesc anticipat

Link către postare
Rusy

De la ce data e suspendat? Ai mai avut alte abateri cu suspendarea permisului in ultimii 2 ani?

• Apreciez 1

Link către postare
Marius

adrian2012,

Raspunsul este nu.

art. 62. - (1) din OUG 195/2002-republicată prevede ca persoana care solicita examinarea în vederea obtinerii permisului de conducere valabil pentru categoriile C si D trebuie sa faca dovada ca poseda permis de conducere valabil pentru categoria B

• Apreciez 2

Link către postare
adrian2012

e prima data cand mi l suspendat si nici abateri nu am avut pai trebuia sa l predau la inceputul anul 2011 deci acum 1an....dat fiind ca eu am avut un contract de munk nu am putut pleca .....ms de rasp......deci in concluzie trebuie sa ast 90de zile si dupa sa dau examen pentru CE????ms ink o data

Link către postare
cristobob

Daca contest decizia politistului de suspendare a permisului pe 90 de zile si pierd in instanta (de fapt, in urma vizionarii planselor, renunt la contestatie), pot sustine examen de reducere a perioadei la 30 zile? Am permisul din '98 si nu a mai fost suspendat.

Link către postare
Marius

In principiu da, poti beneficia de reducerea perioadei de suspendare a permisului de conducere dupa ce ai facut contestatie impotriva sanctiunii contraventionale.

Ai solicitat restituirea permisului dupa ce ai depus contestatie?

In caz afirmativ, o sa ai nevoie de un certificat de grefa sau o copie dupa hotararea judecatoreasca ramasa definitiva si irevocabila.

Link către postare
cristobob

Am certificat de grefa, nu si hotarare judecatoreasca.

Povestea este asemanatoare cu a colegului alex167 (pe care il "copy-paste-edit-ez, sper sa nu se supere):

In data de ......... am fost inregistrat de radar cu viteza de 103 km/h pe ............ Nu era localitate ci avea o portiune cu restrictie de 50km/h. Masina cu radar era in stationare si pregatita sa plece in acelasi sens . Desi am observat de departe masina Politiei, am redus viteza pana am crezut ca e ok, deoarece nu observasem restrictia prin care am trecut, iar eu eram linistit ca sunt in jurul limitei admise pe drumurile europene. Am contestat si, pana in ziua de azi nu sunt ferm convins ca am gresit, mai ales ca din plansele foto nu se vede daca zona in care am fost surprins se incadreaza la 70 km/h sau 50 km/h.

Link către postare
gino

HRISTOS A INVIAT!Daca mi-a fost suspendat permisul pe 30 de zile incepand cu 28 martie si pana pe 29 aprilie(care e duminica),luni(pe 30) pot merge cu masina sa-l iau fara sa risc vreun dosar?

Link către postare
Marius

Daca suspendarea dreptului de a conduce inceteaza duminica, luni poti conduce, iar in cazul in care esti depistat si nu poti prezenta permisul politistului, poti sa primesti in cel mai rau caz o sanctiune contraventionala (amenda).

Link către postare
dragosgabriel

Am si eu o rugaminte , in sensul ca : mi-as dori un raspuns exact sau nu . Am permisul suspendat in 2008 in decurs de 10 zile de 3 ori, am facut prostia de a face actiune judecatoreasca , fiind plecat din tara nu am urmarit cursul proceselor ( permisul fiindumi suspendat de acelasi organ al politiei rutiere de 3 ori ) amanuntele nu conteaza. Doar ca acum am fost chemat la Rutieta a trebuie sa predau permisul pe o perioada de 240 de zile . suspendarea initiala era de 120 de zile. intrebarea mea este pot face ceva sa obtin o diminuare a suspendarii ? Mentionez il am de doua ori suspendat pentru neacordare de prioritate pietoni si o data pentru o tamponare usoara fara victime fara alcool

Link către postare
maxu08

inteleg ca l-ai avut suspendat de 2 ori cite 90 de zile la care se adauga cite 1 prelungire de 30 de zile ptr nepredarea permisului in cele 30 de zile.

nu poti obtine reducerea perioadei de suspendare in acest caz.sanctiunile primite se cumuleaza si nu ai dreptul la o reducere a perioadei de suspendare.

Link către postare
Rusy

@dragosgabriel, vezi daca te iei dupa tot felul de otv-isti sau mai stiu eu ce forumuri de 2 lei sau prieteni care habar nu au. Deci nu vei obtine reducere.

Link către postare
maxu08

@erata - sanctiunea suplimentara de 30 zile / contraventie era ptr nepredarea permisului in cele 15 zile , si nu 30 cum am scris initial. sorry

Link către postare
dragosgabriel

In primul rand va multumesc.

Initial am avut permisul suspendat de 4 ori 30, 30 . 30 , 60 asta in decurs de 15 zile.

In prima faza am avut avocat si unul din procese l-am castigat , doar ca suma pentru avocat fiind mare am renuntat eu fiind plecat am sperat sa am suspendarea in perioada cat nu sunt in tara; socoteala de acasa nu sa potrivit cu cea din targ. Acum am 30+30+60, plus 120 majorari. Intrebarea mea este : Atata timp cat eu nu am o hotarare judecatoreasca definitiva care sa fi ajuns acasa la mine este corect ca beneficiez si de majorare ? 2010 este anul in care judecatoria a emis hotararea definitiva dar eu nu am fost instiintat.

Link către postare
Marius

Sentintele definitive si irevocabile nu se comunica partilor.

E logic, pentru ca este inutil ca statul sa cheltuie bani cu comunicarea pentru o decizie care oricum nu se mai poate ataca.

• Apreciez 3

Link către postare
maxu08

este obligatia ta sa urmaresti cursul procesului, mai ales ca poti vedea pe internet ce se intimpla in dosar. data viitoare o sa stii despre ce este vorba.

• Apreciez 2

Link către postare
Trompette85

Salutare,

Azi noapte pe la 1 mi s-a luat permisul in zona splaiul independentei, judecatoria sectorului 4.. Conducere sub influenta bauturilor alcoolice. Mi-a iesit 0.22 dupa o bere si ceva pe lipscani. Am incercat sa vorbesc in toate modurile cu domn politzist, dar nu m-a inteles. Mi-a spus ca 90 de zile ma numesc pieton. Nu am am semnat procesul verbal.. dar a oprit "prietenul politistilor".. un taximetrist care s-a dat ca martor pe procesul meu. Mi-au dat dovada fara drept de a mai conduce si m-au lasat totusi sa bag masina in parcare, de unde am luat un taxi pana acasa. Mi-au spus ca procesul verbal imi vine acasa prin posta. Nu stiu cum sa fac sa imi recuperez mai repede permisul. Am permis din 2003, fara nici o suspendare.. si cu 2.. sau 3 amenzi minore de radar. Nu am accidente sau chestii d'astea. Nu mi-au pomenit nimic de reexaminare.. daca am dreptul sau ceva de genul. S-a suparat ca vroiam sa-l pun si pe el sa sufle in porcaria aia, auzind de la prieteni ca ai dreptul sa-i ceri si politistului sa sufle daca ti se pare ca e "plecat"... si mi se parea ca e putin afumat, dar am renuntat sa ma iau cu el la cearta. Ajutati-ma si pe mine sa gasesc ceva raspunsuri.. Am doar dovada de suspendare a permisului.. si nu stiu cand o sa ajunga acasa procesul verbal (la mama in Targoviste). Ce sanse am si ce trebuie sa fac? va multumesc.

Link către postare
Catalin

Ce trebuia să înțeleagă polițistul, dacă zici că nu te-a înțeles?

Link către postare
Tyropol

... Am incercat sa vorbesc in toate modurile cu domn politzist, dar nu m-a inteles...

Banuiesc ca domnul politist nu te-a inteles intrucat tu vorbeai pe limba ta datorita alcoolului. Pacat. Eu unul sti cum ii numesc pe cei care consuma alcool si se urca la volan? CRIMINALI. Totusi, iti voi oferi un marinimos sprijin juridic gratuit. Sti unde ai gresit? Nu pe politist trebuia sa il obligi sa sufle in fiola, ci pe "prietenul politistului" care a avut tupeu marsav sa se puna ca martor. Ete na Gogaie.

Link către postare

• Conţinut similar

• Aflorei
      de Aflorei
      Buna ziua.... in anul 2015 am fost oprit de un echipaj de politie si sa constatat ca nu aveam permis.....m.i sa intocmit dosar penal...in luna decembrie 2015 am obtinut permisul de conducere...m.au judecat in anul 2017 luna februarie si m.i sa dat 8 luni cu suspenare si 2 ani perioada de incercare iar  instanta nu mi.a anulat perimisul dar m.i la anulat politia rutiera(specific nu cunoasc asa de bine legile)nu m.ia venit hartie acasa sa predau permisul!!!ce raspuns imi puteti da va rog??!! acum cu permisul in buzunar de exemplu il pot schimbat in anglia si pot circula cu el???multumesc pentru intelegere!!
    • SimpleCitizen
      de SimpleCitizen
      Buna ziua domnilor!
      Am cumparat o tricicleta micuta (exact ca cea din imaginea atasata) bunicului. Va rog sa ma ajutati cu precizarea incadrarii ei fiindca nu stiu daca trebuie s-o inmatriculez sau bunicul o sa aiba nevoie de orice fel de permis pentru conducerea. Precizez ca are motor electric de 250w si viteza limitata la 25km/h.
      Multumesc pentru ajutorul!

• costeamihai
      de costeamihai
      Buna seara,
      tocmai ce mi-am facut cont pe acest forum pentru a va solicita ajutorul. Sper ca am postat in ramura corecta si nu deranjeaza pe cineva.
      Sun interesat daca eu, persoana cu handicap mediu permanent (grad III - adica cea mai usoara forma de handicap) am dreptul de a solicita permisul de port arma pentru auto-aparare? Probabil conteaza si forma de handicap. Handicapul este de tip fizic, mai exact am ramas cu, cotul mainii drepte blocat intr-o pozitie fixa in urma unui accident auto. Ca sa fac o gluma, sunt stangaci.
      Dat fiind faptul ca am destul de multi bani in posesie in cea mai mare parte a timpului m-ar interesa cu ardoare daca am dreptul legal de a detine o arma cu bile de cauciuc sau tub de oxigen pentru auto-aparare.
      Va multumesc,
      Cu stima,
      C. Mihai
  • Activi pe această pagină   0 membri

Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.

Informaţii importante

Acest website foloseşte cookie-uri. Navigând în continuare vă exprimaţi acordul asupra folosirii lor. Mai multe informaţii în Politica de confidenţialitate.