Jump to content
POLITISTI.ro

Marius

Reducerea perioadei de suspendare a permisului de conducere

Postare recomandată

vv1

Buna ziua,

Am vazut subiectul acesta dar nu pot adauga nimic la el (poate din cauza ca am un cont nou?), asa ca intreb aici

Situatia mea e asa: am facut un accident foarte usor cu cineva, vina mea dpdv legal (nu am vazut-o, soare la rasarit, masina ei gri-sobolan... asta e, bine ca nu aveam niciunul din noi viteza). Domnisoara nu a vrut constatare amiabila desi se putea (a rugat-o chiar si politistul sa faca amiabila) pe motiv ca a avut probleme cu societatile de asigurare in trecut, pe constatari amiabile. In fine, m-am ales cu permisul suspendat chiar inainte de concediu - si cum doar eu am permis (sotia nu are) pentru a nu pierde banii deja platiti am facut contestatie si mi-am luat permisul inapoi; apoi am facut cerere de renuntare la judecata, da' toata chestia asta dureaza mult, abia zilele astea s-a tinut prima sedinta si s-a dat decizia. Am urmatoarele intrebari:

1. Mai oot face cerere re reducere la 30 zile (de la 60) a perioadei de suspendare? Respect toate conditiile din  art. 221, doar ca am auzit de la cineva ca daca ai contestat PV, nu mai poti beneficia de reducerea perioadei de suspendare. E adevarat? (Oricum din cate inteleg examenul  trebuie sa-l dau, din cauza ca am facut accident)

2. Suspendarea incepe de cand predau permisul... dar cand anume predau permisul? Cred ca politia nu mi-l ia inapoi pana cand sentinta nu e definitiva, nu? Trebuie sa iau dovada de la judecatorie ca sentinta a ramas definitiva? Sau sa astept scrisorica acasa de la politie? (ce ma fac daca nu vine/ vine cu intarziere... parca nu-mi vine sa am atata incredere in posta romana, am mai patit boacane cu ei, as vrea sa nu depind 100% de posta - mai e o modalitate de a afla cand ma pot duce sa depun permisul?)

Multumesc.

Modificat de vv1

Distribuie această postare

Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Această publicitate este afişată doar vizitatorilor. - Click aici pentru înregistrare

AlexansraC

Buna ziua. Sunt noua pe acest forum si nu stiu exact cun functioneaza treburile pe aici, asa ca imi cer scuze daca am gresit categoria pentru nelamuririle mele.

In urma cu o saptamana mi a fost suspendat permisul pe o perioada de 3 luni(pentru viteza). Am aflat ca pot sa reduc suspendarea la 30 de zile prin promovarea unui test si cateva conditii, pe care le indeplinesc.

Urmeaza peste 2 saptamani sa merg sa dau acel test.

Ceea ce imi provoaca teama este acea cerere care trebuie facuta. Sunt sanse sa nu mi-o aprobe?

Apoi inca o nelamurire: Cand incepe perioada de suspendare daca mi se reduce la 30 de zile? Din momentul in care imi expira dovada sau de cand mi se aproba cererea? Mi se pare usor neclar din cauza faptului ca testul nu poate fi dat pana nu imi expira dovada.

Link către postare
Gheor

Bună seara,în urma conducerii unui moped neînregistrat,mi s-a întocmit dosar penal, am parcurs toate etapele, parchet+ judecătorie care a soluționat dosarul cu NUP,cu această soluționare am mers la poliție unde am depus aceste acte, iar domnul de acolo mi-a spus că o să primesc răspunsul dînșilor prin poștă,am primit acest răspuns cu o suspendare de 90 zile și susținerea examenului de redobîndire. Am fost și am susținut acest examen cu un rezultat de 15 din 15 dar atunci cînd am cerut o cerere pentru reducere la 30 de zile, mi s-a spus că nu pot beneficia de această reducere. Menționez ca am permis de conducere din anul 1991 și nu a mai fost suspendat niciodată. Întrebare: de ce nu pot beneficia de această reducere?

Link către postare
banionut

Bună ziua, am o nelămurire destul de mare, pe data de 8 Martie 2017 am rămas fără permis pe 90 de zile, fără drept de circulație pentru că m-a surprins semnalele și culoarea roșie la calea ferată.

Am achitat amenda de 1305 lei*(652 lei în 48 ore) iar acum ce pot să fac ca să reduc la 60 de zile? Menționez că am permis din Iulie 2016 , încă nu am 1 an de permis, dacă dau acest examen și îl iau, primesc permisul după 60 de zile? Permisul nu l-am mai avut suspendat, e prima dată, și am mai avut o singură amendă pentru un bec . Că nu înțeleg, vă rog să mă lămuriți, vă mulțumesc!

Link către postare
Marius

@banionut, conducătorul de autovehicul NU beneficiază de reducerea perioadei de suspendare a exercitării dreptului de a conduce, dacă sancţiunea contravenţională complementară s-a dispus ca urmare a neopririi la trecerea la nivel cu calea ferată când barierele sau semibarierele sunt coborâte ori în curs de coborâre sau când semnalele cu lumini roşii şi/sau sonore sunt în funcţiune.

Link către postare
Mariussmm

Am fost admis la reevaluarea 13 din 15.

Intrebarea este daca pot sa depun cererea de reducere a perioadei prin e-mail?????

Este posibil??

Link către postare
razvan2121

Buna ziua , mi-a fost suspendatdreptul de a conduce in data de 25.02.2017 pentru viteza ( 124km/h in localitate ) , am primit dovada cu drept de a conduce pana in data de 12.03.2017 , iar din data de 13.03.2017 am luat la cunostiinta ca nu voi mai conduce , am dat testul pentru reducerea perioadei de suspendare in data de 16.03.2017 , fiind admis , in ce data as putea sa merg sa imi ridic permisul ? 

Link către postare
Sabina24

Buna ziua,

Exista vreo exceptie de la Regulamentul de aplicare al OUG 195/2002, art.221, alin. 1, privind indeplinirea cumulativa a acelor 4 conditii?

De exemplu, o cerere la Serviciul Politiei Rutiere?

Multumesc!

Link către postare
Gabriella11

Buna ziua,

Mi-a fost suspendat permisul pe 90 de zile pentru depasirea vitezei legale in data de 13 Martie. Am dat / luat examenul de redobandire permis, achitat amenda, am 10+ ani de condus, nu am mai avut permisul suspendat in ultimii 8+ ani. Inteleg ca ma calific pentru reducere.

Intrebarea mea este unde trimit cererea de reducere suspendare - sunt din bucuresti si evenimentul s-a intamplat in jud Buzau. Cei de la Udriste au spus ca trebuie trimisa la Buzau. Am intrat pe site si nu e foarte clar cum se poate trimite. 

Se poate trimite pe mail / fax si care sunt numerele / adresa de email. E ok sa le trimit asa sau trebuie neaparat prin Posta Romana cu confirmare de primire. Se accepta firma de curierat? Cat dureaza (estimativ) aprobarea cererii.

Multumesc anticipat,

Gabriela

Link către postare
adrianadi

Salut, mi-a fost suspendat permisul 90 de zile pentru viteza, am fost admis la examenul de redobandire, azi pe 03.06.2017 au trecut 31 de zile calendaristice de la expirarea dovezii. Cel de la politie mi-a spus sa merg pe 6 iunie sa il ridic (sambata si duminica nu se lucreaza, iar luni e sarbatoare legala). Problema este ca in perioada asta sunt plecat din localitate si nu pot merge sa il ridic.

1.Poate sa ridice altcineva permisul in locul meu?

2.Pot conduce dupa ce a trecut o luna de la expirarea dovezii, in baza de date e valabil permisul?

Link către postare
Marius

Ai depus cererea pentru reducerea perioadei de suspendare?

Link către postare
sileanu75

Buna ziua,

In cursul zilei de ieri am avut o tamponare usoara si am stabilit cu celalalta persoana sa mergem in dimineata asta la politie sa stabileasca dumnealor care cum e vinovat. Din pacate nu am putut regurge la intelegerea amiabila din motive destul de interesante.

Problema mai mare este ca dupa ce constatarorul a decis ca vina este a mea a trebuit sa suflam in echilotest si surpriza pentru mine 0.20 (probabil de la berea bauta cu o seara inainte), mai exact 2 beri. Problema este ca am venit personal cu masina la politie.

in fine asta este suport consecintele.

Deci prin urmare am primit o suspendare de 60+90 de zile, 60 pentru neacordare de prioritate si 90 pentru alcool.

Intrebarea mea este daca am dreptul la reducerea perioade de suspendare a permisului si cum se procedeaza.

Mentionez ca in trecut nu am mai avut nici o contraventie sau suspendare a permisului.

Multumesc anticipat

Link către postare
Ciprian66

Buna ziua,

Cum se procedeaza pentru reducerea perioadei de suspendarea permisului de conducere?

Link către postare
tmmihai

Buna seara

Anul trecut am fost implicat intr-un accident rutier in care am acrosat o fata a fugit pe trecerea de pietoni. Dupa cateva investigatii fata a fost trimisa acasa de la spital (hematom genunchi si frunte). Permisul a fost retinut cu drept de conducere in baza dovezii de circulatie.

Dupa 10 luni primesc acasa ordonanta de clasare de la procuror, pe motiv ca partea vatamata nu a depus plangere penala si nu a solicitat certifict de la IML.

Am depus cerere la Politie sa reglemeteze situatia permisului, e clar ca voi primir 90 de zile de suspendare in baza la art.103 lit.c.

Insa, agenta de la politie care mi-a preluat cerere spune ca in cazul meu nu se poate reduce perioada prin examen, chiar daca il promovez.

Acum ma intreb si eu, care  prevedere din RAOUG 195/2002 ma impiedica sa solicit si sa mi se aprobe reducerea suspedarii ? Avand in vedere ca cauza e clasata, practic fapta nu este o infractiune, ci devine o contraventie si se aplica masuri complementare de circulatie ?

Se pot lega de art.221, alin.2 lit c?  - NU beneficiaza daca  (a fost implicat intr-un accident de circulatie din care au rezultat numai pagube materiale, iar rezultatul testarii aerului expirat sau al probelor biologice au stabilit ca a condus vehiculul in timp ce se afla sub influenta alcoolului;) . Adica nu se face o referire clara pentru accident din care a rezultat pagube materiale si persoane accidentate, ca la litera d) ca nu beneficiaza daca (sanctiunea contraventionala complementara s-a dispus ca urmare a neopririi la trecerea la nivel cu calea ferata cand barierele sau semibarierele sunt coborate ori in curs de coborare sau cand semnalele cu lumini rosii si/sau sonore sunt in functiune).

NU se poate exclude ca fata a fost acrosata de mine, au existat pagube materiale, in special la masina mea si la dansa ochelarii de vedere, insa avand in vedere nu a existat nici o zi de spitalizare sau ingrijiri medicale, nu a existat nici un certificat medico legal si nici plangere penala, se poate asimila unui accident din care au rezultat doar pagube materiale? 

Modificat de tmmihai

Link către postare
tiru

Cu referire la reducerea perioadei de suspendare:

H.G. 1391/2006

Articolul 221 (1) Perioada de suspendare a exercitării dreptului de a conduce se reduce la 30 de zile, la cererea titularului, dacă sunt îndeplinite, cumulativ, următoarele condiţii:

a) a fost declarat admis la testul de verificare a cunoaşterii regulilor de circulaţie;

b) a obţinut permis de conducere cu cel puţin un an înainte de săvârşirea faptei;

c) în ultimii 3 ani de la data săvârşirii faptei pentru care se solicita reducerea perioadei de suspendare a exercitării dreptului de a conduce nu a beneficiat de o astfel de măsură;

d) în ultimii 2 ani de la data constatării contravenţiei pentru care se aplică sancţiunea contravenţională complementara nu a mai avut suspendată exercitarea dreptului de a conduce autovehicule sau tramvaie.

In cazul dumneavoastra se aplica:

Articolul 103(1) din OUG 195/2002 Suspendarea exercitării dreptului de a conduce autovehicule și tractoare agricole sau forestiere se dispune:

c) pentru o perioadă de 90 de zile când fapta conducătorului de autovehicul, tractor agricol sau forestier ori tramvai a fost urmărită ca infracțiune la regimul circulației pe drumurile publice, precum și în cazul accidentului de circulație din care a rezultat decesul sau vătămarea corporală a unei persoane și instanța de judecată sau procurorul a dispus clasarea, renunțarea la urmărirea penală, renunțarea la aplicarea pedepsei sau amânarea aplicării pedepsei, dacă pentru regula de circulație încălcată prezenta ordonanță de urgență prevede suspendarea exercitării dreptului de a conduce.

Regula de circulatie incalcata de catre dumneavoastra este neacordarea prioritatii pietonului, regula pentru care legea prevede suspendarea exercitarii dreptului de a conduce, de aici rezulta masura de suspendare de 90 de zile. Masura mentionata anterior nu reprezinta o sanctiune contraventionala complementara ci o masura administrativa, de aici si imposibiltatea de a obtine reducerea perioadei de suspendare, adica litera d a art. 221  - ceea ce am subliniat si bolduit.

Modificat de tiru

Link către postare

• Conţinut similar

• Aflorei
      de Aflorei
      Buna ziua.... in anul 2015 am fost oprit de un echipaj de politie si sa constatat ca nu aveam permis.....m.i sa intocmit dosar penal...in luna decembrie 2015 am obtinut permisul de conducere...m.au judecat in anul 2017 luna februarie si m.i sa dat 8 luni cu suspenare si 2 ani perioada de incercare iar  instanta nu mi.a anulat perimisul dar m.i la anulat politia rutiera(specific nu cunoasc asa de bine legile)nu m.ia venit hartie acasa sa predau permisul!!!ce raspuns imi puteti da va rog??!! acum cu permisul in buzunar de exemplu il pot schimbat in anglia si pot circula cu el???multumesc pentru intelegere!!
    • SimpleCitizen
      de SimpleCitizen
      Buna ziua domnilor!
      Am cumparat o tricicleta micuta (exact ca cea din imaginea atasata) bunicului. Va rog sa ma ajutati cu precizarea incadrarii ei fiindca nu stiu daca trebuie s-o inmatriculez sau bunicul o sa aiba nevoie de orice fel de permis pentru conducerea. Precizez ca are motor electric de 250w si viteza limitata la 25km/h.
      Multumesc pentru ajutorul!

• costeamihai
      de costeamihai
      Buna seara,
      tocmai ce mi-am facut cont pe acest forum pentru a va solicita ajutorul. Sper ca am postat in ramura corecta si nu deranjeaza pe cineva.
      Sun interesat daca eu, persoana cu handicap mediu permanent (grad III - adica cea mai usoara forma de handicap) am dreptul de a solicita permisul de port arma pentru auto-aparare? Probabil conteaza si forma de handicap. Handicapul este de tip fizic, mai exact am ramas cu, cotul mainii drepte blocat intr-o pozitie fixa in urma unui accident auto. Ca sa fac o gluma, sunt stangaci.
      Dat fiind faptul ca am destul de multi bani in posesie in cea mai mare parte a timpului m-ar interesa cu ardoare daca am dreptul legal de a detine o arma cu bile de cauciuc sau tub de oxigen pentru auto-aparare.
      Va multumesc,
      Cu stima,
      C. Mihai
  • Activi pe această pagină   0 membri

Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.

Informaţii importante

Acest website foloseşte cookie-uri. Navigând în continuare vă exprimaţi acordul asupra folosirii lor. Mai multe informaţii în Politica de confidenţialitate.