Jump to content
POLITISTI.ro

Marius

Reducerea perioadei de suspendare a permisului de conducere

Postare recomandată

Marius

Reducerea perioadei de suspendare a permisului de conducere

Perioada de suspendare a exercitării dreptului de a conduce autovehicule se reduce la 30 de zile conform art. 221 al.1 din R.A.O.U.G. 195/2002 republicat, la cererea titularului, dacă sunt îndeplinite, cumulativ, următoarele condiţii:

• a fost declarat admis la testul de verificare a regulilor de circulaţie (până la expirarea perioadei de suspendare a exercitării dreptului de a conduce, conducătorul de autovehicul şi tramvai trebuie să se prezinte la serviciul poliţiei rutiere care îl are în evidenţă, pentru verificarea cunoaşterii regulilor de circulaţie);
  • a obţinut permis de conducere cu cel puţin un an înainte de săvârşirea faptei;
  • nu a mai beneficiat de o astfel de măsura în ultimii 3 ani de la data săvârşirii faptei pentru care se solicită reducerea perioadei de suspendare;
  • în ultimii 2 ani de la data constatării contravenţiei pentru care se aplică sancţiunea contravenţionala complementară nu a mai avut suspendată exercitarea dreptului de a conduce autovehicule.

Cererea necesară va fi depusă şi înregistrată la unitatea de poliţie din care face parte agentul constatator (cererea pentru reducerea perioadei de suspendare, se depune sau se trimite la Serviciul Poliţiei Rutiere care a dispus suspendarea permisului de conducere), având anexate următoarele documente:

• o copie a procesului verbal de constatare a contravenţiei;
  • o copie a dovezii înlocuitoare a permisului de conducere;
  • o copie după chitanţa de achitare a amenzii;
  • o copie a BI/CI.

Conducătorii de autovehicul NU beneficiază de reducerea perioadei de suspendare a exercitării dreptului de a conduce, dacă:

• perioada de suspendare a fost majorată, conform legii;
  • a cumulat, din nou, cel puţin 15 puncte de penalizare în următoarele 12 luni de la data expirării ultimei suspendări a exercitării dreptului de a conduce;
  • a fost implicat într-un accident de circulaţie din care au rezultat numai pagube materiale, iar rezultatul testării aerului expirat sau al probelor biologice a stabilit că a condus vehiculul în timp ce se afla sub influenţa alcoolului;
  • sancţiunea contravenţională complementară s-a dispus ca urmare a neopririi la trecerea la nivel cu calea ferată când barierele sau semibarierele sunt coborâte ori în curs de coborâre sau când semnalele cu lumini roşii şi/sau sonore sunt în funcţiune.
  • Apreciez 3

Distribuie această postare

Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Această publicitate este afişată doar vizitatorilor. - Click aici pentru înregistrare

andreeasb

Prietenului meu i s-a luat azi carnetul(alcoolemie 0.32 alcooltest) si el a mai dat o data examen de reducere a perioadei de suspendare a permisului de conducere acum vreo 2 ani. Mai poate da si acum?

.

Modificat de Administrator
Quote inutil.

Link către postare
Marius

Nu, nu mai poate beneficia de reducerea perioadei de suspendare.

Nu indeplineste ultima conditie:

în ultimii 3 ani de la data constatării contravenţiei pentru care se aplică sancţiunea contravenţionala complementară nu a mai avut suspendată exercitarea dreptului de a conduce autovehicule.

• Apreciez 1

Link către postare
donaleqs

Va salut!

In urma cu ceva timp, mi-a fost ridicat permisul pt neacordarea prioritatii la pietoni - 30 zile ; am depus plangere, mi-am luat permisul inapoi, am continuat sa conduc, a decurs procesul, am pierdut, am intarziat inapoierea permisului catre Politie; la predarea permisului, datorita intarzierii, mi l-au oprit pt 60 zile...intrebarea este daca, in aceste conditii, in urma reexaminarii, se poate reduce perioada la 60 de zile?

Multumesc.

Link către postare
Marius

Nu puteti beneficia de reducere cand perioada de suspendare a fost majorata.

Link către postare
eti

Nu.

Link către postare
Rusy

Nu se poate, cred ca erai mai castigat daca nu faceai contestatie.

Link către postare
Dragos81

Intrebare , fara sa platesc amenda , nu se restituie permisul dupa cele 90 zile ? Eu nu am nici un venit si 630 RON inseamna ceva ....Multumesc

Link către postare
Catalin

Da.

Nu vei putea merge să dai acel examen pentru a beneficia de reducere a perioadei de suspendare, dacă nu ai plătit amenda. Dar dacă nu vei solicita reducerea pedepsei, la expirarea acesteia îţi vei putea ridica permisul de conducere.

Link către postare
Dragos81

Multumesc Cătălin , nu-mi pasa de acel examen , am mers băut 0.37 alcool azi noapte si consider nOrmal sa-l suspende , dar nu am posibilitate sa plătesc amenda , daca mi-l iau fara nici o problema înapoi peste 90 zile , e ok . La multi ani !

• Apreciez 1

Link către postare
Catalin

Atunci îţi doresc o aşteptare cât mai uşoară.

Acestea sunt regulile, nu trebuie să faci o tragedie din asta.

La mulţi ani!

Link către postare
Bestiuta

Pentru alcool este obligatoriu sa dai examenul, chiar si daca nu soliciti reducerea perioadei de suspendare. In caz ca nu sustii examenul in cele 90 de zile de suspendare, ti se majoreaza cu 30 zile perioada de suspendare, deci iti vei putea ridica permisul de conducere dupa 120 zile.

• Apreciez 2

Link către postare
Dragos81

Poftim ? Imi poate confirma un moderator ?

Link către postare
Marius

Dragos, vezi aici:

Link către postare
25tess

art 221 alin 1 lit d - in ultimii 2 ani de la data constatarii contraventiei pentru care se aplica sanctiunea contraventionala complementara nu a mai avut suspendata exercitarea dreptului de a conduce autovehicule sau tramvaie.

• Apreciez 1

Link către postare
Dragos81

Va rog sa mă ajutati , am condus auto sa platesc amenda de mai sus ptr ca mi-au luat permisul am facut accident si poliția a venit la fata locului si mi-a arătat ca scria pe dovada ca nu am voie sa conduc. Mi-au facut dosar , mi-au dat alta dovada. Cum scap de dosar , nu am citit ca nu am voie , a fost la 30 de ore dupa ce mi-au luat permisul, imi vine sa mă dau cu capul de pereti. Daca fac contestatie la masura suspendarii permisului ptr alcool 0.033 la mie la etilotest , asta imi da drept automat de circulație si anulează dovada ? Va rog ajutati-mă , un inceput de an de ...mai sunt si sarac ....partea vatamata a refuzat sa dea declarații a spus ca isi face sg masina ...

Link către postare
Rusy

@Dragos fi mai explicit, ce am inteles eu este ca tu aveai o dovada cu valabilitate expirata, ai facut (accident sau tamponare?), ti s-a facut dosar pentru ca aveai dreptul de conducere suspendat? si ai primit amenda pentru alcool?

Link către postare
Bogdan27

lui i l-au luat pentru alcool....asta inseamna ca i-au dat dovada FARA DREPT DE CIRCULATIE ....el a continuat sa circule....si i-au facut dosar.....e simplu...Dragos nu cred ca mai ai nici o sansa..

• Apreciez 1

Link către postare
Dragos81

Mă dau cu capul de pereti ...

Link către postare
Bogdan27

scapi cu amenda administrativa si cateva luni permisul suspendat...nu e o fapta asa grava ....

• Apreciez 1
  • Displace 1

Link către postare
maxu08

eu pariez ca va incasa o pedeapsa cu suspendare. alcoolul nu il ajuta sa obtina o amenda administrativa pe art 18 ind 1. va fi trimis in judecata.

Link către postare
Bogdan27

nu ma pricep prea bine.....dar din cate am inteles lui i s-a intocmit dosar penal pentru conducere fara permis ....i l-au retinut pentru alcool (contraventie 0.38 mg/l )

• Apreciez 1

Link către postare
maxu08

corect, insa in fata instantei te prezinti ca unul care, pe linga faptul ca circula fara permis, era si sub influenta alcoolului :) esti clientul ideal ptr instanta penala.

mentin pariul - trimitere in judecata, pedeapsa de maxim 2 ani, cu suspendarea executarii. evident, anularea permisului.

• Apreciez 1

Link către postare
Bogdan27

sunt perfect de acord cu tine :) dar cred ca in cazul domnului altfel s-au intamplat lucrurile....el nu a condus sub influenta alcoolului si fara permis in acelasi timp....El azi a condus baut (0,37) deci contraventie, i s-a retinut permisul pe 90 de zile, i s-a eliberat dovada "fara drept de circulatie" Dupa cateva zile a condus cu permisul retinut (0,00 alcool) :) eu asa am inteles din ce spune el.... I se mai iau in considerare circumstante agravante? deasta ziceam eu de amenda administrativa...

Ce parere ai?

• Apreciez 1

Link către postare
Cristi

I se iau in calcul, pentru ca instanta va tine cont de probatoriul administrat in cauza, care va include inclusiv motivul pentru care nu avea dreptul de a conduce autovehicule pe drumurile publice, instanta urmand sa retina faptul ca inculpatul a persistat in activitatea contrara legii, dand dovada de sfidare fata de regulile de convietuire sociala si ordine publica. Daca va alege sa mearga pe procedura simplificata, respectiv recunoasterea faptei, i se va aplica probabil minimul pedepsei micsorat cu o treime si tinandu-se cont de conduita sa in societate, cazier si asa mai departe, se va aplica suspendarea pedepsei si un termen de incercare de 3-4 ani cu drumuri pe la Serviciul de Probatiune.

Prietene, cazier ai? Spune-ne tot acum...

Link către postare

• Conţinut similar

• Aflorei
      de Aflorei
      Buna ziua.... in anul 2015 am fost oprit de un echipaj de politie si sa constatat ca nu aveam permis.....m.i sa intocmit dosar penal...in luna decembrie 2015 am obtinut permisul de conducere...m.au judecat in anul 2017 luna februarie si m.i sa dat 8 luni cu suspenare si 2 ani perioada de incercare iar  instanta nu mi.a anulat perimisul dar m.i la anulat politia rutiera(specific nu cunoasc asa de bine legile)nu m.ia venit hartie acasa sa predau permisul!!!ce raspuns imi puteti da va rog??!! acum cu permisul in buzunar de exemplu il pot schimbat in anglia si pot circula cu el???multumesc pentru intelegere!!
    • SimpleCitizen
      de SimpleCitizen
      Buna ziua domnilor!
      Am cumparat o tricicleta micuta (exact ca cea din imaginea atasata) bunicului. Va rog sa ma ajutati cu precizarea incadrarii ei fiindca nu stiu daca trebuie s-o inmatriculez sau bunicul o sa aiba nevoie de orice fel de permis pentru conducerea. Precizez ca are motor electric de 250w si viteza limitata la 25km/h.
      Multumesc pentru ajutorul!

• costeamihai
      de costeamihai
      Buna seara,
      tocmai ce mi-am facut cont pe acest forum pentru a va solicita ajutorul. Sper ca am postat in ramura corecta si nu deranjeaza pe cineva.
      Sun interesat daca eu, persoana cu handicap mediu permanent (grad III - adica cea mai usoara forma de handicap) am dreptul de a solicita permisul de port arma pentru auto-aparare? Probabil conteaza si forma de handicap. Handicapul este de tip fizic, mai exact am ramas cu, cotul mainii drepte blocat intr-o pozitie fixa in urma unui accident auto. Ca sa fac o gluma, sunt stangaci.
      Dat fiind faptul ca am destul de multi bani in posesie in cea mai mare parte a timpului m-ar interesa cu ardoare daca am dreptul legal de a detine o arma cu bile de cauciuc sau tub de oxigen pentru auto-aparare.
      Va multumesc,
      Cu stima,
      C. Mihai
  • Activi pe această pagină   0 membri

Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.

Informaţii importante

Acest website foloseşte cookie-uri. Navigând în continuare vă exprimaţi acordul asupra folosirii lor. Mai multe informaţii în Politica de confidenţialitate.