Jump to content
POLITISTI.ro

Catalin

5.11 Tactical - echipamente profesionale pt politie

Postare recomandată

Marius

Sa-l scoata cineva din priza pe baiatul asta, authentic !!!

Devine agasant omul cu reclama asta la produsele pe care le comercializeaza.

Probabil flacaul este si el entuziasmat ca descoperit cum se posteaza pe forum. :ner:

Distribuie această postare

Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Această publicitate este afişată doar vizitatorilor. - Click aici pentru înregistrare

arcan

Aloo,domnu ,,autentic,,.Am facut comanda la dvs de combinezoane si ne aburiti ca ,,SWAT-ul a facut o comanda mare de combinezoane, si sunt blocate alte comenzi,,.Care adevarul ?Vreti sa va vindeti deux pieces de pe stoc sau SWAT-ul e pe gand cu noi ?

Link către postare
mihai81

Care Swat ?E multe nene.Vrajeala eftina.

Link către postare
Administrator

Dragi colegi contul de membru authentic (ex 511romania) a fost banat si am sa va spun de ce.

Persoana care si-a creat acest cont de membru, in primul rand, nu a respectat regulamentul acestui forum si a ales ca nickname o denumire cu conotatii comerciale, lucru interzis de regulile acestui site. Intrucat discutiile pe acest forum sunt interpersonale iar membrii forumului nu discuta cu o firma ci cu un reprezentant al acesteia, i-am solicitat sa-mi comunice un alt nickname pentru a-l schimba, lucru care s-a si intamplat.

De asemenea, dupa cum am mai precizat si stiti foarte bine, printre scopurile acestui forum nu exista si unul de natura comerciala, de aceea i-am solicitat reprezentantului acestei firme, pentru a-si promova afacerea aici, o singura conditie: sa ofere un discount real membrilor acestui site.

Intrucat publicitatea, in general, se face contra cost, iar eu nu am cerut asa ceva, solicitand doar un discount fata de preturile practicate pe site-ul lor pentru membrii acestui forum, consider ca cererea a fost una mai mult decat rezonabila.

Raspunsul acestuia a fost urmatorul: "Referitor la discountul acordat politistilor acesta este valabil pentru toata europa si este acordat de 511tactical el fiind de 15% pentru toate categoriile de politisti, pentru membri acestui forum acesta va fi tot de 15% binenteles daca fac dovada ca sunt membri dvs."

Deci, acel discount il poate obtine orice politist indiferent ca este sau nu membru al acestui forum si de aceea am considerat ca oferta propusa nu se incadreaza in conditiile minime acceptabile pentru ca reprezenantul din tara noastra sa isi promoveze afacerea si pe acest forum.

Fapt pentru care am restrictionat posibilitatea de a posta pentru contul de membru respectiv. Persoana in cauza a considerat totusi ca i se cuvine sa-si promoveze afacerea aici si si-a mai creat cateva conturi clona incercand sa faca spam.

Am banat toate acele conturi si de asemenea am restrictionat si link-ul catre site-ul respectiv.

Va rog sa nu mai incercati a posta link-uri catre site-ul repezentantului din tara noastra, deoarece ele nu vor functiona, iar posturile in care veti face referiere la aceea firma vor fi sterse neconditionat.

Multumesc pentru intelegere.

Link către postare
bozo

totusi cine cunoaste unde sunt cele mai ieftine produse 5.11? (in afara de viper nu am mai vazut nicaieri)

As dorii sa imi cumpar pantaloni, ca anul trecut am cumparat de la noi 4 perechi si deja arata jalnic

Link către postare
arcan

Aproape doar imaginea in 5.11. Caliate este in material si in cusaturi.De asemenea in croiala.Dar...la rece ingheti si la peste 20 de grade te coci...Iar miscarile ti se aud de la o posta.Fasaie si fosneste de zici ca ai luat celofanul pe tine...

Link către postare
bozo

pai nu e bine atunci... eu citisem ca pantalonii tactical (parca asa se numesc) sunt facuti din bumbac 100%

o sa ma duc pana la viper zilele astea si o sa ii vad, apoi revin cu detalii

Link către postare
CITADELA

Vezi ca exista pantaloni 5.11 facuti si din ripstop, care fasaie... si sunt ganditi pentru altfel de aplicatii. Cei din bumbac 100% nu fac nici un zgomot.

Link către postare
arcan

TDU se numeste materialul.Si e echipament ,,tactic,, de interventie. Sincer , la pretul lor ma asteptam la mai mult de la echipamentele 5.11....

Alta problema din punctul meu de vedere:

Costumul doux pieces SWAT. Ar trebui ca bluzonul sa se incheie cu fermoar pentru rapiditate. iar gulerul sa fie tip tunica nu gen camasa.

Bocancii 5.11 se labarteaza iar talpa pe langa faptul ca iarna aluneca pe orice suprafata ingehtata, se mai distruge usor...

De apreciat sistemul de incheiere cu sireturi si fermoar.

Modificat de arcan

Link către postare
bolund

Da asa este, bluzonul e tip camasa cu nasturi, eu nu inchei niciodata pe ultimul ca arata tare naspa. In rest cam multumit si de pantaloni.

Link către postare
CITADELA

Cu parere de rau, confirm cele spuse de ARCAN cu privire la bocanci, nu am avut experiente prea bune cu ei. Am probat 3 modelel diferite din gama 5.11 footwear, insa singuru model cat de cat acceptabil au fost ghetele sport Tactical Trainer 6 inch, care se comporta OK pentru miscare in aer liber, gen excursii montane. Actualmente folosesc bocanci marca OAKLEY(facuti de aceasi marca care produce si ochelari) si care sunt super comozi; de altfel i-am cumparat cand aveam niste super bataturi si cand i-am incaltat, parca erau turnati dupa forma piciorului. Pretul este pe masura, dar merita investitia !

Modificat de CITADELA

Link către postare
arcan

Bolund, sunt curios cum se comporta tinuta asta dupa ceva timp de folosire. Adica se decoloreaza? Materialul se rareste? Intra la apa?

O folosesc de vre-o luna si inca nu imi dau seama de chestiile astea...

Link către postare
bolund

Asa e Arcane. Nici o schimbare. Merg cu ea aproape zi de zi la miscare si am spalat-o de peste 10 ori. Nu s-a decolorat, nu a intrat la apa sau alte probleme. Produse de calitate.

Link către postare
CITADELA

Revin la informatiile referitoare la pantalonii 5.11 Tac-lite, fabricati din stofa tip rip-stop. Am achizitionat de curand doua perechi (OD-green si kaki) si le-a folosit intensiv deja timp de 1 luna, asa ca uite parerea mea:

Greutatea este cu mult inferioara celor facuti din bumbac 100% si desi nu pare important, dar in anumite conditii, fiecare 100 de grame in minus conteaza, mai ales cand pui pe tine zeci de kile in echipament. Totusi, fiind prea usor, daca ii porti cu pantofi, cand cobori din masina sau alergi un pic, tivul de la baza cracului tinde sa se agate fie in limba pantofului, fie in partea din spate, si trebuie sa il aranjezi peste pantof. Poate daca ar intarii tivul si astfel ar fi suficient de greu, incat sa nu se mai agate.

Materialul prezinta un anumit grad de "fasait", insa nu mi se pare deranjant (nu cum faceau raiatii de pe vremuri, ca "suierai" de la o mila distanta). Doar daca esti atent, atunci iti dau seama de zgomot. Cel putin colegii nu s-au plans sau sa faca misto de mine, asa ca este un semn bun. Probabil ca nu sunt tocmai recomandati pentru o echipa de interventie, daca vrei sa fii complet "mut".

I-am folosit si pe timp de caldura (temperaturi cuprinse in jur de 30 grade), iar in 2 ocazii am condus 4-5 ore continuu in timp ce-mi batea soarele in poala, iar diferenta in confort fata de cei facuti din 100% bumbac este net superioara, adica nu se incing atat de tare. (cu ceilalti, din bumbac, lasam mereu dare de transpiratie pe scaun, acum mai nimic).

Pe timp de ploaie usoara, mocaneasca, s-au comportat bine. Desi nu sunt impermeabili, insa rezista ceva timp, nu se umezesc imediat. Mai mult, daca ii scuturi, se duc imediat picaturile de apa si de noroi, nu raman patati. De altfel se spala usor si se usuca relativ repede.

Singurul lucru care nu mi-a placut este faptul ca iti da senzatia unui material sintetic si dureaza ceva pana te obisnuiesti cu el, mai ales pentru cei care sunt adeptii bumbacului. Inca nu stiu cum se comporta culoare si cum vor reactiona dupa cateva zeci de spalari, insa din experienta anterioara, cele doua culori sunt rezistente (negru si navy-blue sunt cele cu probleme, in general)

Link către postare
bolund

De unde ai cumparat nadragii ? Salutare

Link către postare
CITADELA

Ai PM

Link către postare
bozo

zi aici pentru toata lumea, ca moderatorii te cunosc si stiu ca nu faci reclama

Link către postare
CITADELA

Nu era vorba de reclama, Bozo, insa sunt luati din strainatate, de la o reprezentanta 5.11. Asa ca nu avea rost sa dau detalii pt toata lumea, pt ca in mod normal firma nu trimite catre alte tari, decat la "cunostinte". Este politica firmei-mama din SUA, ca in acele tari in care sunt dealeri 5.11, nu se poate face "export", iar la noi exista deja reprezentanti. Nu vroiam sa dau sperante desarte. Daca ai nevoie de ceva, da-mi PM.

Link către postare
georgedi

comando-store parca vinde produse 5.11

Modificat de georgedi

Link către postare
CITADELA

Da, ei sunt dealeri autorizati, din cate stiu eu, ai marcii 5.11, dai si ai altor firme cu produse similare. Aceleasi produse le vinde si VIPER. Poate ca mai exista si altele, in tara, eu stiu doar in Bucuresti. De altfel s-a discutat despre aceste firme in alte topicuri.

Link către postare
bozo

acum ma intorc de la viper, si sunt foarte dezamagit. Pantalonii 5.11 tactical nu sunt originali. Sunt facuti acolo la ei in fostul Vulcan. Iar materialul nu are nici o treaba cu cel original doar se apropie putin cu cel rip-stop. Daca stie cineva unde gasesc pantaloni 5.11 dar origilali il rog sa posteze aici.

Link către postare
CITADELA

Ar trebui sa te duci la magazinul lor din Str. Nerva Traian 27 - 33, Complex Comercial Nerva Traian, pt ca acolo au echipament 5.11 original, dar si cel copiat.

Locatia este amplasata in apropierea intersectiei intre Splaiul Unirii si Bld Gh. Sincai (metrou Timpuri Noi). Iti spun acest lucru ca sa nu bati tot Bld Nerva Traian (care tine de la Foisorul de Foc pana la Splai), asa cum am facut eu :blink:

Celalat dealer 5.11 tactical este pe Str Ghiocei, in zona Sos. Stefan cel Mare, vis-a-vis de Circul de Stat. Nu am fost la ei in magazin inca, asa ca nu stiu ce au la vanzare, doar am intrat pe pagina web. (multe produse sunt aduse doar la comanda !)

Link către postare
CITADELA

Din seria de 5.11 Tactical Pants a aparut de vreo cateva luni un nou model de pantalon: Stryke-Pant. Intrucat am avut posibilitatea sa folosesc de mai bine de 5 saptamani 2 perechi (kaki si OD green), va impartasesc din experienta:

Pantalonul este facut dintr-un material semi-elastic, o combinatie intre bumbac, rip-stop si un "material special" - marca inregistrata (altul decat spandex, dupa cum se afirma pe pagina web a producatorului). Sunt mult mai suavi la atingere decat cei din bumbac 100%, dar nu lasa senzatia unui material sintetic, asa cum am patit-o cu cei facuti din Taclite. Si din punct de vedere al greutatii sunt undeva la mijloc.

Prima surpriza placuta a constat in sistemul ajustabil al beteliei pantalonului, asa ca daca intr-o zi esti balonat, nu te strange foarte tare pe talie. Sa nu mai zic ca este avantajos in caz ca pierzi/iei cateva kg in greutate. De asemenea, se presupune ca acest sistem asigura o mai buna purtare a camasii/tricoului, astfel ca se evita acea "bolta" pe care o face piesa de vestimentatie superioara cand pantalonii sunt prea stransi pe talie.

A doua surpriza au fost buzunarele laterale, tip cargo. Amplasate diferit fata de modelul clasic, ceva mai sus. In interior sunt compartimentate, initial pentru incarcatoare, dar la fel de comode si pentru telefon mobil, lanterna, legitimatie, portofel, catuse etc. La modelul clasic, ceea ce puneai in buzunarul cargo, avea tendinta de a se ingramadii intr-un colt (mai ales dca stateai jos sau conduceai) asa ca trebuia din cand in cand sa le re-ordonez, iar acum nu mai e cazul. Parca nu mai sunt la fel de "bombate", ci mai discrete...dar poate este doar o iluzie.

Se pare ca problema tivului prea usor, pe care o semnalam la Taclite, s-a rezolvat, materialul fiind suficient de greu ca sa nu se mai agate de siret sau de marginea pantofului.

Pe timp de ploaie usoara, mocaneasca, s-au comportat bine. Desi nu sunt impermeabili, insa rezista ceva timp, nu se umezesc imediat. Mai mult, daca ii scuturi, se duc imediat picaturile de apa si de noroi, nu raman patati. De altfel se spala usor si se usuca relativ repede. Vad ca rezista si la scame, total diferit de Taclite care este un adevarat magnet.

Producatorul se mai lauda cu niste gaici foarte late, adaptate inclusiv pentru a agata insigna de politie, dar care nu ma da pe spate. De asemenea, ca si la modelele anterioare, se pot adapta pernutele protectoare de genunchi. Apar si niste buzunare frontale, pt telefon etc. dar nu mi s-au parut comode, pt ca in timp ce conduceam ma tot intepa mobilul. Clapa de la buzunarul cargo are o fanta la jumatate, unde eu am agatat un pix...nu stiu daca asta a intentionat producatorul...

Nu stiu la frig cum reactioneaza, dar la temperaturi intre 10 - 35 grade au fost OK, suficient de racorosi, fara sa transpir excesiv, chiar si la expunere indelungata la soare. Nu produc nici un fel de fasait, asa cum s-au plans unii despre pantalonii Taclite.

Ce nu imi place:

- pretul - cu 50% decat modelele consacrate ale marcii 5.11 ( nu stiu daca are legatura directa sau este doar o strategie de marketing, dar in prezent se ofera o reducere de 20% din pretul pantalonilor Stryke si Jean-cut, lansate de curand, daca se preda o pereche uzata de panataloni 5.11; acesti pantaloni uzati sunt trimisi ulterior in America de Sud, pentru a sprijini politia de acolo; nu stiu daca in RO este valabila aceasta oferta, trebuie intrebat)

- buzunarele din spate - sunt normale, cu clapa, iar velcro-ul este prea mic (niste patratele de 2 cm2), total insuficient pentru a asigura o buna inchidere si putin incapatoare. Nu stiu de ce au renuntat la desingul consacrat, pe care-l ador. Bagai acolo de toate, de la un carnet cu PV-uri, la lanterna, cutit, mancare, reviste, inclusiv o sticluta de apa.

Concluzie: pantalonii sunt OK, chiar un pic mai buni decat ceilalti, cu mentiunile de mai sus. Se pot purta cu o camasa si pantofi (pentru o imagine semi-bussiness), dar si cu un tricou polo/camasa tactica, in conditii de "operativ".

De la mine :good:

• Apreciez 1

Link către postare
MariusB

Foarte OK de la 5.11 este cureaua tactica mede in USA cumparata de la Comando Store. Am una de circa doi ani, purtata aproape zilnic cu aceeasi placere si nicio deteriorare. Pretul de 200 roni mi s-a parut initial cam mare dar a meritat.

Link către postare
CITADELA

Inca nu ne-am invatat ca lucrurile ieftine, de cele mai multe ori, sunt proaste!!!

Evreii au un proverb: suntem prea saraci sa ne permite lucruri ieftine! - vad ca inca nimeni nu intelege acest lucru in Politia Romana (ma refer la cei care au painea si cutitul in mana)

Link către postare

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont

• Activi pe această pagină   0 membri

Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.

Informaţii importante

Acest website foloseşte cookie-uri. Navigând în continuare vă exprimaţi acordul asupra folosirii lor. Mai multe informaţii în Politica de confidenţialitate.