maradin30

Examen Academia de Politie - frecventa redusa

284 postări în acest subiect de discuţie

Hmmm, astazi am mai intrebat in stanga si-n dreapta despre acest lucru si nu cred ca este neaparat sa demisionezi inainte de a da examenul. Stiu un caz concret (un ofiter), care a sustinut admiterea la INM in 2011 insa nu a reusit sa promoveze examenul, iar acum lucreaza bine mersi in acelasi IPJ.

Anul trecut m-am inscris la INM si nu am avut nici o problema pentru faptul ca nu am demisionat din politie...

1

Distribuie această postare

Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Această publicitate este afişată doar vizitatorilor. - Click aici pentru înregistrare

Cam cat de dificil este interviul? Pe ce se axeaza? :hmmmt:

0

Link către postare

MihaiTMR, a fost angajat direct la Politia de Frontiera, a facut niste cursuri de perfectionare la Timisoara din cate am inteles. Si-a dat demisia dupa ce a intrat la Academia de Politie.

jeffo, la care interviu te referi?

0

Link către postare

Interviul proba la examenul de admitere INM

Sunt curios, daca tot s-a adus in discutie treaba cu INM

Modificat de jeffo
0

Link către postare

Daca se vor scoate intradevar 10 locuri la F.R , dupa ce forma a statutului vor fi stabilite conditiile de admitere?

Statutul vechi - 3 ani vechime

Proiectul de statut sau noul statut - 2 ani vechime?? + trecerea la forma de invatamant zi prin suspendare pe 3 ani.???

Si inca o intrebare , sa presupunem k se merge pe 2 ani vechime - EX: PROM AUG 2010 IMPLINESTE DOI ANI LA 1 AUG 2012 - POATE SUSTINE ADMITERE?

0

Link către postare

Nu se pune problema statului, nou, vechi sau proiectului ci se ia de baza statutul care este in vigoare.Este singurul care produce consecinte.

1

Link către postare

A mai auzit cineva,ceva de admitere la academie la fr?sau vreo sansa de avansare a subofiterilor la ofiteri?

0

Link către postare

si pana la urma...s-au scos locuri la fr in 2012???dar in 2013..stiti daca se vor scoate locuri??si unde ma pot informa in legatura cu acest lucru...multumesc!!!

0

Link către postare

In 2012 nu s-au scos locuri la fr.vedem anul asta

0

Link către postare

poti cere relatii de la reprezentantii Academiei si prin email, la sectiunea contact, si iti raspund in 2 zile. Cel putin asa mi s-a intamplat mie! Nu cei de la Academie stabilesc daca scot locuri la FR ci direct MAI in functie de nevoi etc

0

Link către postare

Nu se mai scot.In emisiunea lui Ciutacu, ministrul se vaita ca abia a gasit solutii pentru incadrearea ultimei promotii si ca nu prea mai sunt resurse pentru a pastra aceasta institutie de invatamant in forma actuala..A mai spus ca se gandeste la o posibilitate care sa implice autofinantare.

0

Link către postare

A mai spus ca se gandeste la o posibilitate care sa implice autofinantare.

Adica prostitutie. Eventual la admitere sa fie concurs de dosare cum e pe la majoritatea universitatilor, sa atraga si mai multi candidati, adica platitori de taxe la admitere, iar ,eventual, majoritatea locurilor, daca nu chiar toate, sa fie la taxa. YO! E de bine. Toti vor performante, dar daca s-ar putea sa nu cheltuie bani. :good:

Modificat de Ben
0

Link către postare

Ai concluzionat perfect.Din pacate, studiile superioare, in toate domeniile, nu se mai fac la facultati sau inalte institutii de invatamant ci la SRL-uri.Magna cum laude!

Modificat de stelistman
0

Link către postare

deci stiti din surse sigure ca nu se mai scot locuri la ff? Nasol pentru ca nici concursuri pentru cei din sursa interna nu se mai organizeaza. Daca suntem subofiteri asa murim nu? :(

daca aflati noutati spuneti mi si mie! toate bune!

0

Link către postare

se scot locuri la ff anul acesta. cei interesati sa caute cu atentie si vor gasi.

0

Link către postare

Dar de ce nu postezi tu aici sa nu se mai chinuie lumea?

0

Link către postare

Cred ca cel mai bine ar fi sa punem o intrebare celor de la Resurse Umane din cadrul IGPR/MAI. Eu asa o sa fac si daca imi raspund.... o sa va postez raspunsul . Asa sigur o sa aflam!

1

Link către postare

Fac parte din promotia 2009-2011, dar incadrata in mai 2012.Pot sa sustin anul acesta examenul la Academie?

0

Link către postare

Am citit in celalalt topic destinat admiterii la academia de politie ca pentru a candida pe locurile de la FR trebuie sa ai 3 ani vechime.

0

Link către postare

apocalipse

te asteptam cu noutati daca afli ceva

si multumiri!

0

Link către postare

Am intrebat vineri 01.03.2013 pe un coleg care anul asta va da licenta la Academia de Politie- FR promotia 2010-2013 si mi-a spus ca se aude ca vor fi 18 locuri-FR- pentru cadrele active din IGPR-agenti de politie. Am trimis, cum am promis, si o solicitare celor din cadrul DGMRU din cadrul IGPR si astept raspunsul. O sa vi-l comunic indata ce soseste! Cu stima !

0

Link către postare

Poate cineva sa-mi spuna care sunt conditiile pentru a putea sustine examenul la Academie FR?

0

Link către postare

Am gasit conditiile pentru admiterea din 2010.

1. să fie apţi psihologic pentru ocuparea posturilor de ofiţeri;

2. să aibă vechimea de cel puţin 3 ani în Poliţia Română;

3. să fie apreciaţi cu calificativul de cel puţin „Foarte bun" în ultimii 2 ani

4. să posede recomandările şefului nemijlocit şi a celui care aprobă

aprecierea, înscrise în fişa de evaluare;

5. să fie absolvenţi ai şcolii de agenţi de poliţie sau ai cursului de iniţiere în carieră pentru poliţiştii încadraţi din sursă externă;

6. să nu fie sub efectul unei sancţiuni disciplinare.

7. să nu fie puşi la dispoziţie în temeiul prevederilor art.65 din Legea nr. 360 / 2002 privind Statutul Poliţistului;

8. să nu urmeze, la data înscrierii la concurs, cursurile altei instituţii de învăţământ superior de stat;

9. să aibă vârsta maximă de 42 de ani.

Modificat de search21
1

Link către postare

Eu mai am o dilema.

Lucrez la Imigrari, Inspectorat separat si de politie si de politia de forntiera!

Petru ce locuri ma pot inscrie la academie ff? oriunde sau niciunde.

daca stie cineva, va rog astept un raspuns daca nu vorbesc la resurse umane!

0

Link către postare

si pe mine m-ar interesa dar la frontiera

0

Link către postare
Vizitator
Acest subiect este închis acum şi nu mai pot fi adăugate alte postări.

• Conţinut similar

• scooby88
      de scooby88
      Vând set de cărți pentru pregătire în vederea susținerii examenului de admitere la Academia de Poliție.
      Pachetul include: Istorie - cele 7 manuale alternative de istoria românilor, Sinteze de Istorie de Lucia Novac, 2800 de întrebări din Istorie de Ludmila Petrescu + sinteze din fiecare temă realizate de mine în format .doc și cronologia completă.
      Gramatică - Gramatica limbii române pentru examene de Al. Petricică - 2800 de grile tematice, Gramatica practică a limbii române de Ada Iliescu + un caiet cu anumite excepții și neologisme
      Limba engleză - Manualul English Grammar de Mihaela Stârceanu, Teste grilă de limba engleză de Mihaela Cherecheș, 1600 de teste grilă de Mona Arhire și Anamaria Micu.
      Preț - 200 lei. Cărțile se vând doar în set complet, cu precizarea că individual, cărțile au costat peste 300 de lei în total. Acestea m-au ajutat să obțin media 9,20 la admitere.
      Tel. 0742 558959. Mulțumesc!

• alecs2008
      de alecs2008
      Salutare!
      Cum zice şi anunţul vând cateva elemente din uniformă.
      1. Scurtă Mărime 52 Talie I

2. Bluzon tercot Mărime 56 Talie II

3. Caschetă Mărime 56

Astept oferte de pret.
      O zi buna!
    • DanIonita
      de DanIonita
      Salutare tuturor! Momentan sunt clasa a 12-a si in urma unei analize asupra facultatilor disponibile m-am hotarat, mai mult sau mai putin, la Academia de Politie, la Drept. Au fost mai multe lucururi care m-au atras insa am si cateva nelamuriri legate de aceasta.
      Cum este viata de student in cadrul Academiei? Este vreo diferenta din acest punct de vedere intre Drept si OSP? Care este programul zilnic (asta este cea mai mare curiozitate)? Cand ai voie sa iesi din incinta Academiei? Se respecta vacantele scolare (iarna, paste, vara)? 
      Imi cer scuze daca s-au mai postat astfel de topic-uri insa, nu am reusit sa gasesc niciun fel de informatii clare legate de aceste intrebari si da, m-am folosit si de functia de search.
      Multumesc!
  • Activi pe această pagină   0 membri

Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.