• 0
b990rvn

Mai pot circula cu auto?

Întrebare

Am cumparat o masina acum cateva zile vreo 30 adica si maine expira valabilitatea certific fiscal dat de fostul proprietar ... Mai pot circula dupa alea 30 de zile ? Ca m-am interesat la taxe si imp si mi-a spus ca daca nu o bag o sa platesc o amenda .. nu asta e prob ... ma int daca mai pot circula cu ea ...app mi-a trecut pe talon instrainat catre .. .bla bla pe 14.11.2011

0

Distribuie această postare

Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

13 răspunsuri la această întrebare

• 0

Din punct de vedere legal neperfectarea actelor in termen de 30 zile atrage dupa sine sanctionarea contraventionala + masura retinerii certificatului de inmatriculare.

In concluzie nu mai poti circula cu masina de maine.

0

Link către postare

Această publicitate este afişată doar vizitatorilor. - Click aici pentru înregistrare

• 0

si cum fac sa ajung la rar cu ea ? dupa ce o fac ?

0

Link către postare
  • 0

Platforma?

0

Link către postare
  • 0

nu face masina cat dau la platforma :))

0

Link către postare
  • 0

dar un dosar penal+permis anulat 1 an de zile face? cam asta se intimpla daca vei fi oprit in trafic.

0

Link către postare
  • 0

Poti merge cu masina,daca nu afost radiata din circulatie.Este o obligatie de perfectare a actelor in 30 zile de la cumparare, insa se sanctioneaza contraventional si cu retinerea certificatului pana la perfectarea actelor, insa nu este vorba de infractiune, pentru ca masina este inmatriculata.

0

Link către postare
  • 0

asa este, ma gindeam la un dosar al meu si am confundat spetele :) greseala mea!!

0

Link către postare
  • 0
:)) mi-ai dat un pic de bataturi de inima :D oricum o fac sapt viitoare , stie cineva care sunt si ce trebuie sa mai platesc inafara de rar ... si ce talon , numere pref , a si app daca au trecut alea 30 de zile cum fac rost de fiscal din nou ?
0

Link către postare
  • 0

Trebui sa ai fisa de inmatriculare cu viza de la financiar vizata de la vanzator si cumparator, cererea de inmatriculare pe ca o obti de la ghiseul de informati, taxele de 52+ 37 lei CEC, copie dupa CI + original, copie dupa RCA + original (trebui facut pe numele tau si sa aiba valabilitate minima 6 luni), copie si original dupa contractul de vanzare cumparare sau factura, certificatul de autenticitate de la RAR in original, Cartea de identitate a autovehicululuui in origina si copie, certificatul de inmatriculare (Talonul) in original si placutele numerele de inmatriculare ale autoturismului iar cand depui actele soliciti verba numar preferentia si platesti 85 RON la ghiseu. Daca a trecut 30 de zile de la cumparare nu trebui sa mai scoti un nou certificat de atestare fiscala i l folosesti pe cel care la primit la cumparare.

0

Link către postare
  • 0

multumesc mult , sarbatori fericite

0

Link către postare
  • 0

De curând am cumpărat o mașină cu act vanzare-cumpărare dar respectivul care a avut-o nu mi-a putut radia mașina pentru ca nu este el proprietar el la rândul lui cumpărând mașina de la altcineva nu de la proprietar. Întrebarea mea este dacă găsesc proprietarul mașinii și nu vrea sa îmi radieze mașina ce pot face? Și care sunt consecințele în cazul în care sunt oprita în trafic mașina nefiind radiata? Multumesc

0

Link către postare
  • 0

Masinile nu se radiaza cand se transcrie dreptul de proprietate. Risti sa ramai fara placute si certificat, plus o amenda.

0

Link către postare
  • 0

Dar cande se radiază mașina?

0

Link către postare

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont

• Activi pe această pagină   0 membri

Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.