Jump to content
POLITISTI.ro

Marius

Eliberare permis de conducere - expirare, deteriorare, pierdere sau furt

Postare recomandată

safspy

Mersi frumos
da care e procedura de prelungare a categoriilor?
este de ajuns Fişa medicală sau o se trebuiasca mai ceva?

Distribuie această postare

Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Această publicitate este afişată doar vizitatorilor. - Click aici pentru înregistrare

Alunakis

Buna ziua,

Am pierdut portofelul, cu buletinul si permisul de conducere. Mi se poate elibera o dovada de conducere cu valabilitate, pe baza pasaportului, pana obtin noua carte de identitate si apoi duplicatul permisului de conducere? Va multumesc.

Link către postare
safspy

Mersi frumos
Dar cine stie  care e procedura de prelungare a categoriilor?
este de ajuns Fişa medicală sau o se trebuiasca mai ceva?

Modificat de safspy

Link către postare
Amara

Eu am permisul expirat, pe langa actele necesare, am citit pe diferite site.uri ca trebuie si fisa detinatorului, in cazul meu, o aduc pe cea veche de acum 10 ani(de la scoala de soferi)sau trebuie sa fac alta fisa ? si unde?

Si inca o intrebare..permisul se poate elibera in 24-48 de ore ,daca am dovada (biletul de avion)ca plec din tara? Si daca nu , cand este trimis la domiciliu poate fi primit de o ruda (mama) ?

Va multumesc.

Link către postare
Marius

Nu mai este nevoie de fișa deținătorului.

Eliberarea unui permis de conducere cu o nouă valabilitate administrativă.

Se poate solicita eliberarea unui permis de conducere înainte sau după expirare, după efectuarea vizitei medicale, pe baza următoarelor documente

- cererea titularului (tipizat) se editează informatic la ghiseu și se înmânează titularului pentru a o semna și pentru a completa informațiile privind fișa medicală și dovada plății contravalorii permisului de conducere;

- actul de identitate al titularului, în original şi copie, din care rezultă că acesta are domiciliul sau reşedinţa în România,

- dovada plăţii contravalorii permisului de conducere – achitată la CEC

- permisul de conducere

- documentul emis de o unitate medicală autorizată, în original şi copie, din care rezultă că titularul este apt din punct de vedere medical să conducă autovehicule din categoria pentru care solicită eliberarea permisului de conducere.

Link către postare
Amara

Multumesc pt. Raspuns.

La a doua intebare am ramas nelamurita:( incat timp se elibereaza permisul? Se poate in scurt timp cu dovada ?

Link către postare
25tess

Permisul îl vei primi prin poștă la adresa de domiciliu sau o altă adresa din România indicată de către ține. Oricine poate primi acel permis (vorbește cu curierul) și durează aproximativ o săptămână pana îl primești.

Link către postare
Amara

Multumesc mult pt. Raspuns 25tess. O zi buna!

Link către postare
Biancaadela

<p>

Documentele necesare pt eliberarea unui nou permis de conducere ca urmare a expirarii, deteriorarii, pierderii/furtului sau schimbarii numelui

Documente necesare:

[*]Fişa deţinătorului permisului de conducere (formular tip, procurat de la un birou de copiat acte completat prin dactilografiere, semnat şi datat);

[*]Fişă medicală tip permis, încheiată la una din policlinicile abilitate;

[*]Taxă reprezentând contravaloarea permisului de conducere plătită la C.E.C. sau B.C.R.;

[*]Act de identitate original şi copie xerox;

[*]Permisul de conducere sau declaraţia de pierdere şi timbru de 1 RON (permis pierdut);

[*]Actul în urma căruia s-a produs schimbarea numelui (certificat căsătorie, hotărâre de divorţ, etc) original şi copie xerox;

Imi cer scuze am modificat din greșală ceea ce ai scris .

Modificat de Biancaadela

Link către postare
Dar

Buna ziua! Va rog sa imi spuneti cat dureaza pana primesc duplicatul permisului romanesc prin procura de la ambasada?permisul a fost pierdut in italia si am trimis cuiva procura de la ambasada cu poze... s-au depus actele si de 15 zile nu am primit nici un raspuns! Va multumesc!

Link către postare

• Conţinut similar

• Aflorei
      de Aflorei
      Buna ziua.... in anul 2015 am fost oprit de un echipaj de politie si sa constatat ca nu aveam permis.....m.i sa intocmit dosar penal...in luna decembrie 2015 am obtinut permisul de conducere...m.au judecat in anul 2017 luna februarie si m.i sa dat 8 luni cu suspenare si 2 ani perioada de incercare iar  instanta nu mi.a anulat perimisul dar m.i la anulat politia rutiera(specific nu cunoasc asa de bine legile)nu m.ia venit hartie acasa sa predau permisul!!!ce raspuns imi puteti da va rog??!! acum cu permisul in buzunar de exemplu il pot schimbat in anglia si pot circula cu el???multumesc pentru intelegere!!
    • SimpleCitizen
      de SimpleCitizen
      Buna ziua domnilor!
      Am cumparat o tricicleta micuta (exact ca cea din imaginea atasata) bunicului. Va rog sa ma ajutati cu precizarea incadrarii ei fiindca nu stiu daca trebuie s-o inmatriculez sau bunicul o sa aiba nevoie de orice fel de permis pentru conducerea. Precizez ca are motor electric de 250w si viteza limitata la 25km/h.
      Multumesc pentru ajutorul!

• costeamihai
      de costeamihai
      Buna seara,
      tocmai ce mi-am facut cont pe acest forum pentru a va solicita ajutorul. Sper ca am postat in ramura corecta si nu deranjeaza pe cineva.
      Sun interesat daca eu, persoana cu handicap mediu permanent (grad III - adica cea mai usoara forma de handicap) am dreptul de a solicita permisul de port arma pentru auto-aparare? Probabil conteaza si forma de handicap. Handicapul este de tip fizic, mai exact am ramas cu, cotul mainii drepte blocat intr-o pozitie fixa in urma unui accident auto. Ca sa fac o gluma, sunt stangaci.
      Dat fiind faptul ca am destul de multi bani in posesie in cea mai mare parte a timpului m-ar interesa cu ardoare daca am dreptul legal de a detine o arma cu bile de cauciuc sau tub de oxigen pentru auto-aparare.
      Va multumesc,
      Cu stima,
      C. Mihai
  • Activi pe această pagină   0 membri

Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.

Informaţii importante

Acest website foloseşte cookie-uri. Navigând în continuare vă exprimaţi acordul asupra folosirii lor. Mai multe informaţii în Politica de confidenţialitate.