Jump to content
POLITISTI.ro

Marius

Eliberare permis de conducere - expirare, deteriorare, pierdere sau furt

Postare recomandată

Marius

Permisul de conducere pierdut a fost eliberat de autorităţile române?

Distribuie această postare

Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Această publicitate este afişată doar vizitatorilor. - Click aici pentru înregistrare

gabyD

Da permisul pierdut a fost eliberat de autoritatile romane inainte de a avea rezidenta in tara de resedinta.Nu l-am schimbat pentru ca nu aveam obligatia,acesta fiind recunoscut de autoritatile spaniole,mai exact.

Modificat de gabyD

Link către postare
Catalin

Trebuie să urmezi toată procedura prevăzută de lege în cazul pierderii. Iniţial se va elibera o dovadă înlocuitoare, dar aceasta este valabilă doar pe teritoriul României. 

Link către postare
Marius

Iar pentru eliberarea unui nou permis de conducere ai nevoie de actul de identitate.

Link către postare
gabyD

Aceasta era nelamurirea mea,actul de identitate.Eu document valabil am pasaportul,cartea de identitate fiind pierduta impreuna cu permisul.Timpul sederi mele in Romania este relativ scurt aprox 3 saptamani si nu am timp sa scot CI si mai apoi dovada permisului.Si depind in mare masura de masina.Interesul meu este sa pot conduce acum pe teritoriul Romaniei,urmand sa solicit in tara de resedinta un duplicat echivalentul permisului romanesc.

Link către postare
Marius

În general eliberarea unui nou document de identitate nu durează mai mult de 7 - 8 zile. Cred că merită să încerci.

Link către postare
gabyD

Sa inteleg ca fara cartea de identitate nu se poate obtine dovada.Abia schimbasem CI acum un an si a durat aproximativ 2 saptamani.Daca nu exista alta posibilitate sigur ca voi astepta sa scot CI,insemnand ca ca cele 2 saptamani voi fi pieton,iar dovada pentru a conduce imi va servi doar pentru 4-5 zile.Iar in acest caz nu stiu cat se mai merita sa alerg pentru a scoate dovada (pentru ca trebuie sa ma deplasez in alt oras la directia de permise auto) si presupun ca si aceasta procedura va dura cateva zile.Va multumesc pentru raspunsuri.O zi buna!

Link către postare
gabyD

Recitind raspunsurile dvs,mi-am dat seama ca am inteles gresit.Mi se poate elibera dovada,insa pentru noul permis voi avea nevoie de CI.Imi cer scuze si va multumesc inca o data

Link către postare
vizitatornou

Buna ziua.

Am citit deja toate paginile acestui topic si a unui altul asemanator dar nu am gasit un raspuns potrivit de aceea am cateva intrebari privind reinnoirea permisului de conducere pierdut.

Permisul meu romanesc a fost preschimbat de autoritatile Ungare cu aproximativ 15 ani in urma deoarece am lucrat acolo. Acum recent am pierdut acest permis emis de autoritatile Ungare si intrebarea mea este daca pot cere aici in Romania un permis de conducere nou, sau sunt nevoit sa refac permisul in Ungaria? In cazul in care raspunsul este afirmativ, in afara de documentele enumerate pe forum, este nevoie si de alte documente?

Multumesc anticipat!

Link către postare
CrisanMarius

Buna ziua, am si eu o mica problema! In data de 28.12.2013 in jur de ora 05:00 dupa ce am iesit de la un club din oras, nu am apucat sa fac 100m ca politia a fost pe urmele mele. Am prezentat actele (asigurare, talon, itp.. ) dar in urmatorul moment am constatat ca mi-am pierdut (sau mi-a fost furat) portofelul!!! In care aveam buletinul si permisul de conducere. Agentul nu a fost prea intelegator si m-a sanctionat (legal) cu 480 de lei. Are vreun rost sa depun contestatie ? Totusi dupa ce am ghinionul sa-mi pierd portofelu cu acte + ceva bani, mai iau si amenda .. de parca nu-mi era indeajuns ce am patit. 

Va rog sa ma indrumati pas cu pas si sa-mi spuneti ce sa fac. In momentul de fata nu am actele pentru ca trebuie sa platesc amenda ca sa imi pot face buletinul/permisul . Va multumesc anticipat

Link către postare
Marius

Nu are niciun rost să depui contestație pentru că va fi doar o pierdere de timp și o risipă. Nu are nicio relevanță faptul că tu ți-ai pierdut portofelul, întrucât doar tu ești vinovat pentru treaba asta și nu e musai să mergi cu mașina dacă nu mai ai documentele necesare, te puteai deplasa pe jos sau cu mijloace de transport în comun.

Trebuie în primul rând să demarezi formalitățile pentru obținerea unui nou act de identitate și abia după poți solicita un duplicat al permisului de conducere.

Link către postare
vizitatornou

Buna ziua.

Am cateva intrebari privind reinnoirea permisului de conducere pierdut.

Permisul meu romanesc a fost preschimbat de autoritatile Ungare cu aproximativ 15 ani in urma deoarece am lucrat acolo. Acum recent am pierdut acest permis emis de autoritatile Ungare si intrebarea mea este daca pot cere aici in Romania un permis de conducere nou, sau sunt nevoit sa refac permisul in Ungaria? In cazul in care raspunsul este afirmativ, in afara de documentele enumerate pe forum, este nevoie si de alte documente?

Multumesc anticipat!

Link către postare
25tess

Poti solicita emiterea unui permis de conducere romanesc. Intrucat nu ai asupra ta acel permis de conducere, pana la solutionarea cererii tale si efectuarea verificarilor necesare NU vei primi de la ghiseu o dovada cu drept de circulatie.Gasesti in biblioteca legislativa a forumului ordinul MAI 163/2011.

Modificat de 25tess

Link către postare
claudel

Buna seara, as dori o lamurire va rog: am permis valabil pana in luna septembrie, dar voi lipsi din tara din mai pana in noiembrie.

Pot obtine un permis nou inainte de expirarea celui in vigoare? Sub ce pretext?

Multumesc anticipat

Link către postare
Catalin

Nu e necesar niciun pretext. Pur şi simplu soliciţi preschimbarea permisului printr-un formular, la care adaugi şi celealte documente necesare (fişă medicală, etc). 

Link către postare
papawolf

buna ziua

permis suspendat pe 30 zile.

cum se calculeaza perioada suspendari permisului, adica sa zicem ca pe 27.02.2014 a inceput suspendarea pot ridica permisul in a 30 a zi de suspendare adica 28.03.2014 sau in a 31a?

Multumesc

Modificat de papawolf

Link către postare
Sache

Poti sa iti ridici permisul in data de 31.03.2014 (luni), iar ultima zi de suspendare este 28.03.2014 (vineri).

Link către postare
papawolf

Multumesc pentru raspuns!

Ce am omis sa intreb, intre timp pana luni pot circula(sambata/duminica) daca nu ridic permisul, sau figureaza ca suspendat pana il ridic?

Link către postare
Sache

Nu figureaza ca suspendat!

Link către postare
papawolf

Multumesc foarte mult pentru raspunsuri !

Va doresc o zi buna.

Link către postare
Said

Ziua buna

Daca aplic pentru schimbarea permisului pierdut si doresc sa-mi fie expediat acasa, care e modalitatea de trimitere..mandat postal, ofiter care il aduce la adresa sau scrisoare recomandata? Dilema mea e legata de faptul ca lucrez in deplasare si ajung la 2-3 saptamani acasa. Sper sa-l poata receptiona un membru al familiei. Va multumesc anticipat!

Link către postare
Said

Ar putea cineva sa-mi ofere un sfat sau o lamurire?

Link către postare
obaxe

Buna ziua,

Permisul de conducere urmeaza sa-mi expire in iunie 2014.Pot sa cer reinnoirea acestuia inainte de data limita de expirare ? Daca da,in acest caz,mai este nevoie de vizita medicala ? Care va fi noua perioada de valabilitate administrativa ?

Multumesc,

Link către postare
25tess

Este nevoie de vizita medicala. Noul permis va fi valabil 5 sau 10 ani in functie de categoriile pe care le detii.

Link către postare
Said

Salut! Actele doveditoare, in original pe care le depun pentru eliberarea permisului, le primesc in scurt timp, pe loc sau odata cu permisul? Sa stiu cat imi lipseste cartea de identitate.

Link către postare

• Conţinut similar

• Aflorei
      de Aflorei
      Buna ziua.... in anul 2015 am fost oprit de un echipaj de politie si sa constatat ca nu aveam permis.....m.i sa intocmit dosar penal...in luna decembrie 2015 am obtinut permisul de conducere...m.au judecat in anul 2017 luna februarie si m.i sa dat 8 luni cu suspenare si 2 ani perioada de incercare iar  instanta nu mi.a anulat perimisul dar m.i la anulat politia rutiera(specific nu cunoasc asa de bine legile)nu m.ia venit hartie acasa sa predau permisul!!!ce raspuns imi puteti da va rog??!! acum cu permisul in buzunar de exemplu il pot schimbat in anglia si pot circula cu el???multumesc pentru intelegere!!
    • SimpleCitizen
      de SimpleCitizen
      Buna ziua domnilor!
      Am cumparat o tricicleta micuta (exact ca cea din imaginea atasata) bunicului. Va rog sa ma ajutati cu precizarea incadrarii ei fiindca nu stiu daca trebuie s-o inmatriculez sau bunicul o sa aiba nevoie de orice fel de permis pentru conducerea. Precizez ca are motor electric de 250w si viteza limitata la 25km/h.
      Multumesc pentru ajutorul!

• costeamihai
      de costeamihai
      Buna seara,
      tocmai ce mi-am facut cont pe acest forum pentru a va solicita ajutorul. Sper ca am postat in ramura corecta si nu deranjeaza pe cineva.
      Sun interesat daca eu, persoana cu handicap mediu permanent (grad III - adica cea mai usoara forma de handicap) am dreptul de a solicita permisul de port arma pentru auto-aparare? Probabil conteaza si forma de handicap. Handicapul este de tip fizic, mai exact am ramas cu, cotul mainii drepte blocat intr-o pozitie fixa in urma unui accident auto. Ca sa fac o gluma, sunt stangaci.
      Dat fiind faptul ca am destul de multi bani in posesie in cea mai mare parte a timpului m-ar interesa cu ardoare daca am dreptul legal de a detine o arma cu bile de cauciuc sau tub de oxigen pentru auto-aparare.
      Va multumesc,
      Cu stima,
      C. Mihai
  • Activi pe această pagină   0 membri

Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.

Informaţii importante

Acest website foloseşte cookie-uri. Navigând în continuare vă exprimaţi acordul asupra folosirii lor. Mai multe informaţii în Politica de confidenţialitate.