Marius

Masinile inmatriculate in strainatate

231 posts in this topic

Revin inca odata?

In ce judet stiti persoanele care au depus contestatie cumva Suceava?

0

Această publicitate este afişată doar vizitatorilor. - Click aici pentru înregistrare

Revin inca odata?

In ce judet stiti persoanele care au depus contestatie cumva Suceava?

scuze de marea intarziere( cursu de perfectionare plm) ,dar daca vrei sa sti mai multe info logheazate in "Sectiunea privata a politistilor " si mai vorbim

Respect :emo-yessir:

Edited by bordergabor
0

scuze de marea intarziere( cursu de perfectionare plm) ,dar daca vrei sa sti mai multe info logheazate in "Sectiunea privata a politistilor " si mai vorbim

Respect :emo-yessir:

Nu sunt grupul de membri ca intram dar nu am acces,. Sa mai continui dosarul se face pe art 85. alin 4 raportat la art 82 alin 2 si se intocmeste dosar penal pentru conducere a unui autovehicul inmatriculat in alt stat fara a poseda asigurare obligatorie,. Dosarul se solutioneaza cu o amenda administrativa. Asa se leaga toti politisti de asta dar nu asi dau seama ca asta e un abuz si ca forteaza legea sa le iasa asa ceva. O sa ajungem sa ne ducem la puscarie ca nu avem asigurare o sa stam langa criminali si restu pentru ca nu am avut asigurare sau am uitat sa o platim la timp nu asa domnu bordergabor?.

Asta e doar un abuz pentru a limita aducerea masinilor din afara ori inmatricularea lor in afara.

Cei care patiti asa ceva dati in judecata politistul pentru ca veti ramane fara permis chiar si 1 an pana la solutionarea lui.

Asta e dar un mic abuz pe langa cele care se "fac" sau "s-au facut"

PS: Nu discriminez politisti uni chiar aplica legea asa cum trebuie.

Edited by Dra3Q
0

Cum ai ajuns la concluzia ca e un abuz?

0

daca legea prevede ca o anumita fapta penala se sanctioneaza cu pedeapsa inchisorii / amenda degeaba te plingi - politistul nu a facut decit sa aplice legea. daca facea orice altceva atunci el incalca legea si facea un abuz.

daca legea in sine te deranjeaza atunci nu blama politistul pentru asta, ci guvernul si parlamentul. sunt de acord cu tine ca in romania ptr orice kkt se prevede pedeapsa inchisorii (este adevarat ca alternativ cu amenda) insa asta este viata. Life is a bitch, then you die :)

0

Cum ai ajuns la concluzia ca e un abuz?

Am fost la adj si mai multi politisti, care habar nu avea de treaba asta imi zicea ca ala e nebun.

Acum nu arunc pisica moarta in curtea altuia dar mi se pare foarte rau ca pentru o asigurare sa stai 1 an pe bara ca ai mers o zi in + fara sa te uiti pe asigurare daca mai e valabila sau nu

Daca dvs Marius va convine va doressc sa traiti bine! Maxu a zis bine la orice kkt prevede inchisoarea dupa Marius ne-ar aresta pentru 24 de ore!

V-am pus mai sus poza cu asigurare pe 4 zile NU AI CUM SA VERIFICI ASIGURAREA ALTOR MASINI DIN ALTA TARA! SCRIE MARI PE TERMENI CA NU RASPUNDE DE CEEA CE ESTE PE SITE!

Edited by Dra3Q
0

Dra3Q, nu am scris niciunde ce imi convine sau nu, mai citeste inca o data cu mare atentie postul meu, am intrebat doar cum ai ajuns la concluzia ca este un abuz.

Dovedesti doar ca ai lipsit cam mult de la scoala si nu ai reusit sa intelegi mare lucru din ce este scris aici.

0

Nu sunt grupul de membri ca intram dar nu am acces,. Sa mai continui dosarul se face pe art 85. alin 4 raportat la art 82 alin 2 si se intocmeste dosar penal pentru conducere a unui autovehicul inmatriculat in alt stat fara a poseda asigurare obligatorie,. Dosarul se solutioneaza cu o amenda administrativa. Asa se leaga toti politisti de asta dar nu asi dau seama ca asta e un abuz si ca forteaza legea sa le iasa asa ceva. O sa ajungem sa ne ducem la puscarie ca nu avem asigurare o sa stam langa criminali si restu pentru ca nu am avut asigurare sau am uitat sa o platim la timp nu asa domnu bordergabor?.

Asta e doar un abuz pentru a limita aducerea masinilor din afara ori inmatricularea lor in afara.

Cei care patiti asa ceva dati in judecata politistul pentru ca veti ramane fara permis chiar si 1 an pana la solutionarea lui.

Asta e dar un mic abuz pe langa cele care se "fac" sau "s-au facut"

PS: Nu discriminez politisti uni chiar aplica legea asa cum trebuie.

Domnule de ce va ganditi ca ajungeti la puscarie ,Doamne fereste ,dar inainte sa scrieti asa ceva, stati linistit si nu va suiti la volanul autoturismului care stiti ca nu este in ordine;

-nu este nici un abuz din partea omului legii sau de a nu mai aduce masini din afara ,dar va convine sa va loveasca un astfel de individ care conduce o masina fara asigurare si sa va prosteasca cu nu stiu ce asigurare de la telefon sau orice alt bun de valoare care se intocmeste pe teritoriul UK ?

-depinde de dumneavoastra si aveti tot dreptu de a face plangere si a da in judecata politistul si atunci poate dura chiar mai mult suspendarea permisului;

-politistii care nu-si vad de treaba ,platesc si ei la randul lor ,mai devreme sau mai tarziu,asa ca nu face nimeni abuz.

P.S. sunteti din zona Vicov cumva ?

Edited by bordergabor
0

Una peste alta, vreau sa-l informez pe cel care sustine ca sta pe bara un an fara permis, ca nu este adevarat caci procurorul care are cauza in supraveghere poate dispune in a acorda dreptul de a conduce autovehicule cate 30 de zile, pe baza de dovada, pana la solutionarea definitiva a cauzei. Vezi prev. OUG 195/2002

0

Ministrului bulgar al finantelor Simeon Diankov, a declarat ca incepand din 2012 proprietarii de masini vechi si daunatoare mediului vor plati taxe foarte mari.

În prezent Bulgaria are o legislaţie foarte permisivă în ceea ce priveşte vehiculele auto la 'mâna a doua' şi din această cauză preţurile sunt mici.

Ministrul Diankov a spus că în câteva luni experţii din ministerele Finanţelor, Mediului şi Economiei vor stabili precis care vor fi taxele pentru maşinile vechi.

În acelaşi timp, începând de la 1 octombrie Macedonia a interzis cetăţenilor săi să conducă vehicule înmatriculate în alte ţări, în condiţiile în care circa 50.000 de macedoneni conduc maşini înmatriculate în străinătate, 90 la sută dintre acesta având numere bulgăreşti.

Epoca masinilor romanesti cu numere de inmatriculare in Bulgaria se apropie de sfarsit! :naughty:

0

in 10 zile am inregistrat o masina in Vanuatu, cu numere si certificat inmatriculare, asigurare si tot ce trebuie. solutii se vor gasi atit timp cit nu exista o interdictie legala de a circula cu masini inmatriculate in strainatate (cred ca este imposibil sa faci o asemenea interdictie totala si nelimitata) sau macar de a exista un termen limita de utilizare a lor. La care adaug macar existenta unei evidente a masinilor inmatriculate in strainatate intrate si utilizate in Romania.

0

Domnule de ce va ganditi ca ajungeti la puscarie ,Doamne fereste ,dar inainte sa scrieti asa ceva, stati linistit si nu va suiti la volanul autoturismului care stiti ca nu este in ordine;

-nu este nici un abuz din partea omului legii sau de a nu mai aduce masini din afara ,dar va convine sa va loveasca un astfel de individ care conduce o masina fara asigurare si sa va prosteasca cu nu stiu ce asigurare de la telefon sau orice alt bun de valoare care se intocmeste pe teritoriul UK ?

-depinde de dumneavoastra si aveti tot dreptu de a face plangere si a da in judecata politistul si atunci poate dura chiar mai mult suspendarea permisului;

-politistii care nu-si vad de treaba ,platesc si ei la randul lor ,mai devreme sau mai tarziu,asa ca nu face nimeni abuz.

P.S. sunteti din zona Vicov cumva ?

Nu Domnu Marius nu sunt din Vicov si nici din Suceava. Undeva la vreo 500 Km distanta faza este ca numai in Suceava se aplica aceste sanctiuni cu dosar penal! Am cautat si pe internet tot ce este prins pe Vicov si Suceava altundeva nu mai exista asa ceva.Sa-mi spuna mie cineva unde a mai gasit asa ceva si eu ma las de sofat.

http://www.evenimentul.ro/articol/oferii-stranieri-circula-fara-asigurare.html

http://www.obiectivdesuceava.ro/v2/local/dosare-penale-pentru-tineri-care-conduceau-masini-fara-drept-de-circulatie-in-romania/

Numai in Suceava se respecta legea!

PS: Ce permis sa mai suspende daca este deja suspendat? pana la rezolvarea cazului

Numai Respect!

Edited by Dra3Q
0

Dra3Q

Pentru cine e raspunsul? Pentru colegul bordergabor, sau pentru mine?

0

Pentru mine era Marius ,ca era postu meu in Replay .

Ma gandeam ca sunteti din acea zona - in acea zona asa de ravnita la DP pentru punerea in circulatie a auto inmatriculate in alta tara fara a poseda asigurare ,masinile sunt folosite si la alte fapte de natura penala si contraventionala

-va asigur ca nu numai in aceasta zona se aplica aceste sanctiuni ,legea se respecta peste tot - aici sunte foarte multe masini aduse din Marea Britanie ,cautati in alte zone ale tarii sa vedeti ca se mai aplica in Sud , unde sunt foarte multe masini cu numere de bulgaria (aceleasi problema -fara asigurare) http://www.gdo.ro/Eveniment/2010-05-26/Conducator+auto+fara+asigurare+obligatorie

Edited by bordergabor
0

Dra3Q

Pentru cine e raspunsul? Pentru colegul bordergabor, sau pentru mine?

Cred ca omul are ceva cu Marius, nu se poate abtine nici cand raspunde altuia . ( Este prima data , sa o luam ca o coincidenta ! ) :emo-yessir:

Edited by Eduard
0

Imi cer scuze Marius era pentru bordergabor. Discutam cu tine pe forum fara sa imi dau seama ca a intrat si el in discutie:P :ner:

0

O intrebare.. Avand in vedere ca fapta de a conduce un autovehicul inregistrat in alt stat fara a poseda asigurare tip carte verde este incriminata in legea 136 ca si contraventie, nu este incriminare dubla ca si contraventie conform 136 si ca infractiune conform 195 ? Sau se refera doar la autoturismele inregistrate intr-un stat ue, desi nu vad ce legatura ar putea avea ?

0

Art.112 din OUG 195/2002 republicata
(1) Certificatul de înmatriculare sau de înregistrare ori dovada înlocuitoare a acestuia se reţine de către poliţia rutieră în următoarele cazuri:
[...]
s) vehiculul nu este asigurat de răspundere civilă în caz de pagube produse terţilor prin accidente de circulaţie, conform legii;
[...]
(2) În situaţiile prevăzute la alin.(1) lit.b), c), e), g), k), o), p), r) şi s), la reţinerea certificatului de înmatriculare sau de înregistrare, poliţistul rutier eliberează conducătorului de vehicul o dovadă înlocuitoare fără drept de circulaţie, iar în cazurile prevăzute la alin.(1) lit. a), d), f), h), i), j), l), m), n), t) u), v) şi x), o dovadă înlocuitoare cu drept de circulaţie pentru 15 zile.
(3) În situaţiile prevăzute la alin.(1) lit.b), o), p), r) şi s), odată cu reţinerea certificatului de înmatriculare, poliţistul rutier retrage şi numerele de înmatriculare sau de înregistrare.

Art.85. alin. 4 din OUG 195/2002 republicata
Conducerea pe drumurile publice a unui autovehicul sau tractarea unei remorci ale cărui plăcuţe cu numărul de înmatriculare sau de înregistrare au fost retrase sau a unui vehicul înmatriculat în alt stat care nu are drept de circulaţie în România se pedepseşte cu închisoare de la 6 luni la 2 ani.

Eu apreciez ca un autovehicul nu mai are dreptul de a circula in Romania, abia dupa ce a fost sanctionat si i s-a aplicat sanctiunea complementara de retinere a certificatului de inmatriculare impreuna cu numerele de inmatriculare.

0

Nu-i adevarat, art.84, alin.4 din O.U.G. 195.2002 se aplica raportat la art. 82, alin.2 din OUG 195/2002, pt auto inmatriculate in strainatate.

0

Prin acest text de lege este incriminata fapta ca si contraventie.

"Art. 64. - Incalcarea de catre persoanele fizice sau juridice a obligatiei de asigurare prevazute la art. 48 si 56 constituie contraventie si se sanctioneaza cu amenda de la 10.000.000 lei la 20.000.000 lei si cu retinerea certificatului de inmatriculare a vehiculului, pana la prezentarea documentului privind incheierea asigurarii.

Constatarea si aplicarea acestora se fac de catre personalul Politiei. "

"Art. 56. - Persoanele care folosesc pe teritoriul Romaniei vehicule inmatriculate/inregistrate in strainatate si neasigurate in strainatate, potrivit art. 48 alin. 2, sau a caror asigurare expira pe durata sederii in Romania datoreaza prime de asigurare conform prevederilor legale.

Personalul politiei de frontiera nu va verifica documentele de asigurare pentru vehiculele inmatriculate/inregistrate in statele membre ale Uniunii Europene, pentru acestea numerele de inmatriculare fiind garantia asigurarii.

La intrarea sau iesirea din tara, personalul politiei de frontiera de la punctele de control pentru trecerea frontierei de stat a Romaniei va controla documentele de asigurare si va solicita proprietarului, imputernicitului acestuia sau conducatorului vehiculului inmatriculat/inregistrat in state terte dovada platii primei de asigurare datorate. Persoanele neasigurate sau persoanele care la control nu pot face dovada asigurarii ori a platii acesteia vor fi obligate sa incheie asigurarea de raspundere civila pentru pagube produse prin accidente de vehicule si sa achite prima de asigurare la entitatile desemnate in acest sens de catre asiguratorii care au dreptul sa practice asigurarea obligatorie conform art. 5 alin. 1.

Vehiculele inmatriculate/inregistrate in state terte care intra pe teritoriul Romaniei de pe teritoriul altui stat membru al Uniunii Europene nu vor fi supuse controlului privind documentele de asigurare, acest control putand fi efectuat numai prin sondaj."

Cum stabilesti daca e contraventie sau infractiune conform 195?

Edited by Iskander
0

Nu-i adevarat, art.84, alin.4 din O.U.G. 195.2002 se aplica raportat la art. 82, alin.2 din OUG 195/2002, pt auto inmatriculate in strainatate.

Poti sa explici? Cum dovedesti ca nu are dreptul de a circula pe teritoriul Romaniei?

0

Dragii mei,

Vad ca s-au vehiculat in posturile anterioare tot felul de variante "semi-oficiale" de a verifica daca un autovehicul inmatriculat in alt stat se mai afla inca in evidentele oficiale, are ITP, RCA etc...

Sunt de acord cu aceste sugestii, doar cu titlu informativ, valoarea probatorie fiind egala cu cifra "0". Poate merge ulciorul la apa de multe ori, dar cand ajunge dosarul pe mana unui avocat destept, lucrurile se schimba.

Pentru acei dintre dvs. care nu sunt la curent cu procedura standard de cooperare cu autoritatile politienesti ale altor state, va informez ca acest gen de solicitari, relationate regimului rutier, dar nu numai, se fac in baza OUG 103/2006prin intermediul Centrului de Cooperare Politieneasca Internationala (CCPI) din IGPR.

CCPI, in calitate de autoritate nationala in domeniu, are parghiile necesare (INTERPOL, EUROPOL, SIRENE, Centrul SECI, reteaua atasatilor de interne/ofiterilor de legatura etc) pentru a face acest gen de verificari, intr-un timp foarte scurt, uneori, in cateva ore.

Va recomand, sa incercati acest lucru, cererea de asistenta fiind adresata direct catre IGPR - CCPI. O sa aveti o surpriza placuta, va garantez. Echipa de acolo este formata din politisti tineri, cu chef de munca, si cu o viziune foarte occidentala, in comparatie cu alte structuri. Iar in cazul in care seful dvs. va pune bete in roate (din necunoastere), va rog sa-i prezentati cadrul legislativ invocat mai sus.

Edited by CITADELA
2

Citez, art. 82 (2) Autovehiculele si remorcile inmatriculate in alte state pot trece frontiera de stat si pot circula pe drumurile publice din Romania, daca indeplinesc conditiile tehnice prevazute in Conventia asupra circulatiei rutiere, incheiata la Viena la 8 noiembrie 1968 si ratificata de Romania prin Decretul nr. 318/1980 , dar numai pe perioada cat sunt asigurate pentru cazurile de raspundere civila ca urmare a prejudiciilor produse prin accidente de autovehicule.

In consecinta ( si vorbesc din experienta), cele citate de Iskander din L 136/ 1995 ma intereseaza mai putin ca nu sunt de la frontiera si nu trebuie sa determin ce suma datoreaza sau ce polita de asigurare trebuie sa-si faca la iesirea din tara. Dupa cum am scris si mai sus, incadrarea juridica este art.84, al.4 rap. la art. 82, al.2 din OUG 195 adica daca nu ai carte verde nu ai dreptul de a circula in Romania.

Am la activ cateva zeci de masini descoperite fara asig. obligatorie tip carte verde (aici incluzand asig expirate precum si asigurari false), cu o diversitate la statele emitente (Italia, Germania, Austria, Canada, Polonia, Anglia, Spania). Toate dosarele s-au terminat sau urmeaza sa se termine cu RTUP. Sunt familiarizat cu cooperarea internationala si pot afirma ca cei de la Interpol-CCPI se misca destul de greu dar in schimb cei de la punctele de contact "percuteaza'' foarte bine.

Edited by coosstti
0

Nu stiu cu ce procuror lucrezi tu, dar cred ca e necesar si util sa stie si dumnealui, ca autovehiculele inmatriculate in strainatete pot fi asigurate si in Romania, prin plata politei de raspundere civila obligatorie la oricare din societatile de asigurare romanesti.

Art. 82 nu spune ca nu are dreptul sa circule in Romania, ci precizeaza conditiile privind circulatia vehiculelor, altfel si pentru lipsa inspectiei tehnice periodice trebuie sa-i faci dosar de cercetare penala. ;)

De exemplu:

Art.7. - Orice vehicul care circulă pe drumurile publice trebuie să corespundă normelor tehnice privind siguranţa circulaţiei rutiere, protecţia mediului şi utilizarea conform destinaţiei.

[...]

Art.10. - (1) Este interzisă circulaţia pe drumurile publice a vehiculelor care nu corespund din punct de vedere tehnic, a celor al căror termen de valabilitate a inspecţiei tehnice periodice a expirat, precum şi a celor neasigurate pentru răspundere civilă pentru caz de pagube produse terţilor prin accidente de circulaţie.

precizeaza conditiile privind circulatia vehiculelor si este absurd ca pentru aceeasi fapta, conducatorul unui autovehicul inmatriculat in Romania sa fie sanctionat contraventional, iar daca autovehiculul este inmatriculat in strainatate sa primeasca o sanctiune penala.

0

Eu nu lucrez cu niciun procuror. Doar fac actele premergatoare chiar si adresele catre CCPI si punctele de contact, dar daca vrei mai multe detalii putem stabili pe privat ce si cum si ai sa vezi ca nu mint. Indiferent de procurorul la care a ajuns un dosar, nu a infirmat inceperea U.P.-ul. Parerea ta in interpretarea legilor e parerea ta iar eu cu practica! Respect!

Edited by coosstti
0

Guest
This topic is now closed to further replies.

• Similar Content

• Buli
      Reînmatriculare mașină radiată în Bulgaria
      By Buli
      Am cumparat recent un autoturism care a fost radiat in Bulgaria. 
      Ce pot face pentru a reînmatricula masina (tot in Bulgaria, avand in vedere taxele de aici) ? Ce acte imi trebuie? Mai trebuie platita alta taxa in afara de cea pentru inmatriculare?
      Am auzit ca ar trebui sa o duc la Sofia pentru un test care m-ar costa cu tot cu platforma 300€ ( 200€ testul) .
    • Epsilon
      Munca de jurist
      By Epsilon
      As dori sa intreb pe cei care sunt inscrisi pe specializarea Drept in cadrul Academiei de Politie sau pe oricine are amabilitatea sa ofere detalii despre ce inseamna sa indeplinesti calitatea de jurist si cat de mult se aseamana aceasta cu munca de politist.
      Multi dintre cei ce urmeaza Academia de Politie sunt derutati cand vine vorba sa aleaga dintre Drept si OSP pentru ca nu le-a explicat nimeni cu ce se vor ocupa dupa terminarea celor 4,respectiv 3 ani de studiu.Acum cateva zile a fost exemplificata pe forum situatia unui elev care a regretat alegerea pe care a facut-o din motivul prezentat mai sus.
      Ca viitor candidat al Academiei de Politie as vrea sa cunosc,prin bunavointa voastra,mai multe detalii inainte de a face o alegerea care imi va marca tot restul vietii
    • Iuli90
      Prelungire dovada de circulatie - caz penal
      By Iuli90
      alutare,
      Am următoarea speță și aș aprecia foarte mult ajutorul vostru.
      În data de 23-Oct-15 am produs un accident rutier soldat cu o victimă iar eu sunt vinovatul.
      Victima nu a avut nicio zi de spitalizare, am vorbit cu ea și nu are nicio pretenție la mine.
      Permisul mi-a fost reținut, eu primind o dovadă cu drept de circulație pe o perioadă de 15 zile valabilă până pe 7-Nov-15, încălcând articolul 51 din codul rutier (așa era stipulat în dosarul de la poliție pe care l-am semnat).
      în data de 11-Oct am depus actele (copia dovezii și a CI și o cerere) la Parchetul de pe lângă Judecătorie pentru prelungirea dovezii.
      1. Care sunt pașii de urmat în continuare? Aștept să fiu sunat de la poliție pentru posibilitate prelungire (am înțeles că hotărârea se trimite de către parchet direct la poliție)?
      2. Care este durata medie de soluționare definitivă a acestui tip de caz?
      3. Pot urgenta eliberarea prelungirii dovezii de circulație?
      4. Este nevoie să mă duc personal la parchet în fiecare zi pentru a afla dacă s-a emis hotărârea prelungirii?
      Mulțumesc anticipat,
  • Recently Browsing   0 members

No registered users viewing this page.