Jump to content
POLITISTI.ro

Postare recomandată

iav

Acum cu încadrările directe s-a cam terminat și cu mândria că ai absolvit o școală de agenți sau Academia de Poliție. Iar cei dela prolex nu sunt un sindicat al polițiștilor și pentru polițiști. Ca polițist nu sunt membru al acestui sindicat și nici nu voi fi niciodată. Și acei mulți polițiști din Bacău care sunt de acord cu ideea, sunt de fapt polițiști locali.

• Apreciez 2

Distribuie această postare

Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Această publicitate este afişată doar vizitatorilor. - Click aici pentru înregistrare

aVlad

Sa stii ca ai dreptate, Iav. Sa stii ca aia sunt de fapt locali. Nici nu se leaga. Cum ar putea niste oameni cu studii in domeniu sa aiba placerea sa lucreze cu indivizii astia. Cu toata sinceritatea va spun ca , de fiecare data cand am avut purtat o discutie cu un local, imi vorbea de sus si cu o aroganta incredibila. In schimb, de fiecare data cand am purtat o discutie cu un politist adevarat, mereu a fost amabil si baiat de nota 10. Nu doar cunostintele legislative fac dintr-un om politist, ci si modul de relationare cu cetatenii. Inainte sa stiu de existenta acestui forum, imi adresam intrebarile politistilor din strada. Ii intrebam si mereu am fost lamurit, fara aroganta, figuri si tupeu. Datorita voua,a politistilor de pe acest forum, a colegilor dvs de pe Facebook, Marian Godina si Dan Georgescu care administreaza pagina" Politistii au umor" mi-am schimbat perceptia despre politisti. Si sunt sigur ca nu sunt doar eu. De aceea cred ca si contribuabilii va sustin sa castigati "batalia" cu acesti "politisti" de joasa speta. Aveti toata sustinerea mea !!

• Apreciez 2

Link către postare
BogdanAlx

@iav , mi se pare grav ce ai zis la început și îți confirm....când am dat la academie acum 3 ani aveam o mândrie, era un sentiment de nedescris;că erai student la academie sau elev la școli , era o realizare uriașă ...acum s-a cam dus toată mândria când observ că noi suntem doar un număr să nu se desființeze instituțiile de formare și atât...

Link către postare
viobra

Zilele trecute am fost la sediul unei poliții locale, dintr-o comună, pentru niste verificări. Din discuțiile cu șeful lor, aflu că vor desființa serviciul (poliția locala). Stau și mă gândesc: din 2011 până în prezent investiții în sediu (ceva mai decent decât multe sedii de posturi de politie), logistică (ținută, arme cal. 9 MM, Duster, stații...), personal plătit atâția ani (cinci lucrători - or, sunt foarte multe posturi de politie care nu au nici macar trei polițiști) și apoi cheltuielile lunare... Oare cine justifica aceste măsuri și cheltuieli, dacă astăzi acest serviciu dispare? Brusc nu mai este nevoie de ei, dar a fost vreodată? Daca resursele investite în gardieni ar fi fost direcționate către Poliția Română, oare nu ar fi fost mai eficient? Daca o comunitate poate merge înainte fără gardieni, de ce atunci au fost înființati? Cine își asumă toate aceste masuri și cheltuieli ineficiente și irosite? 

Sa nu uitam, că în anul 2009 au fost reduse foarte multe posturi din Poliția Română și, astăzi, cu toate reducerile de posturi, avem totuși un deficit de personal foarte mare.

Oare conducătorii ministerului, ai guvernului, din ultimii ani pot dormi liniștiți? Întrebarea este retorica, fiindcă ei dorm liniștiți in timp ce oamenii de rând nu pot dormi liniștiți.

Răspunsul pentru toate aceste întrebări este unul singur: INCOMPETENTA!

Modificat de viobra

Link către postare
Sache

In sfarsit o veste buna, chiar daca este vorba doar despre niste locali comunali. La cat mai multi dati afara! Au realizat primarii ca nu mai sunt bani de cheltuit pe orice?

Nu a fost, nu este si nu va fi nevoie de gardienii locali! Ei reprezinta doar un alt mod prin care sunt sifonati banii de catre primarii. Nu se justifica existenta lor atat timp cat exista Politia Romana si inca o institutie insarcinata cu restabilirea ordinii. Primaria din orasul nostru cheltuie lunar, in medie, circa 6.000 lei pentru un gardian local si sunt peste 400 de gadieni locali. Bani aruncati pe apa sambetei, intr-un oras in care, datorita Politiei Romane, in 24 de ore nu se intampla nicio fapta de natura penala.

viobra, nu inteleg ce ai putut sa discuti cu un local?:))

Link către postare
sorinel

Depinde de local, circa 1/3 daca nu mai multi sunt fosti politisti care s-au pensionat si care s-au aranjat din timp pentru un post caldut in mare asemanator cu cel avut inainte, fara responsabilitati si bine platit.

Link către postare
Sache

Poate fosti purtatori de uniforma de politie sau fosti angajati la politie, nu politisti.

Toate ciurucurile date afara din politie s-au angajat, normal, la gardienii locali.

• Apreciez 1

Link către postare
sorinel

E, asta-i Romania si Politia Romana, talpica dupa ce iese la pensie nu-i mai arde de slugareala chiar daca castigul e bunicel si munca e de fatada, dar aia de muncesc de se rup prin birouri si pe functii caldute au toata disponibiltatea si si-au aranjat dinainte ploile. Daca interzice tanti Olguta, cum se da rotunda, cumulul pensie-salariu la stat, cu toate ca nu prea cred, sa vezi suparare.

Link către postare
genessys30

Polițiștii locali aduc bani la bugetul primăriilor prin amenzile pe care le aplică. Cum nu sunt buni? De la celebrele scene unde amendează traficantele de verdețuri până la disciplina în construcții, ei aplică amenzi ai căror bani intră în bugetul primăriilor. Pe 195/2002 rup la competențele pe care cică le au. Toate astea aduc bani. Plus că cei ca noi nu pot fi manipulați și amenințați de primari sau consilierii lor cu tot felul de baliverne. Mai mult, pentru polițiile locale se alocă fonduri care pot fi mânărite. Deci.. 

Link către postare
Sache

Aduc bani din parti! Mai putin de jumatate din amenzi sunt platite. Asa se lauda gardienii locali de la noi, dar in realitate nici jumatate nu se incaseaza. Facand cateva calcule matematice, impostorii astia nu isi justifica existenta. Nu avem nevoie de unii care sa aduca bani la buget prin incalcarea legilor. O abatere nu poate fi sanctionata prin comiterea altei abateri!

Link către postare

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont

• Conţinut similar

• OviU
      de OviU
      Buna ziua,
      Din ce stiti dvs., gardienii publici pot aplica sanctiuni conforme cu OUG 195 si Reg. de aplicare? Avand in vedere ca cele doua mentioneaza:
      OUG 195
      Art 1. Alin (3): Autoritatea competenta în domeniul circulatiei pe drumurile publice privind initierea si avizarea unor reglementari, precum si aplicarea si exercitarea controlului privind respectarea normelor din acest domeniu este Ministerul Administratiei si Internelor, prin Inspectoratul General al Politiei Române.
      Art 2.: Îndrumarea, supravegherea si controlul respectarii normelor de circulatie pe drumurile publice se fac de catre politia rutiera din cadrul Inspectoratului General al Politiei Române, care are obligatia sa ia masurile legale în cazul în care constata încalcari ale acestora.
      HG 1391/2006 (Reg de aplicare)
      Art. 177: (1) Indrumarea, supravegherea, controlul respectarii normelor privind circulatia pe drumurile publice si luarea masurilor legale in cazul in care se constata incalcari ale acestora se realizeaza de catre politistii rutieri din cadrul Politiei Romane.
      (2) Politistii rutieri sunt ofiterii si agentii de politie specializati si anume desemnati prin dispozitie a inspectorului general al Inspectoratului General al Politiei Romane.
      Ori ei, apartinand unui serviciu al primariei nu au nicio tangenta cu OUG 195, MAI sau IGPR. 
      E o curiozitate, poate stiti ceva din experienta dvs.  Mentionez ca am un dosar depus la judecatorie pe aceasta speta pe civil (prima plangere depusa, nu am mai ales aceasta cale pana acum, doar ca mi se pare grosolan din partea lor sa se foloseasca de o lege care nu li se adreseaza), cu siguranta vom stii mai multe dupa sedinta, daca speta e ambigua.
    • Constantin
      de Constantin
      Bună ziua,
      În ultimele zile a apărut o înregistrare video pe internet (care văd că fost postată şi pe acest site în topicul politia LOCALA incalca legea) în care aceşti angajaţi ai primăriei încalcă cu nonşalanţă normele rutiere.
      Din ce ştiu, legislaţia rutieră română prevede foarte clar care sunt autovehiculele ce pot încălca normele rutiere (vezi explicaţiile de aici Încălcarea normelor rutiere de auto poliţiei) şi aş vrea să-mi spuneţi dacă acesti gardieni publici transformaţi în poliţişti locali beneficiază de aceste drepturi şi pot încălca legislaţia rutieră.
      În caz contrar, vă rog să-mi spuneţi ce se poate face?
      Mulţumesc.
  • Activi pe această pagină   0 membri

Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.

Informaţii importante

Acest website foloseşte cookie-uri. Navigând în continuare vă exprimaţi acordul asupra folosirii lor. Mai multe informaţii în Politica de confidenţialitate.